[ Morpheus NS @ 10.01.2014. 15:17 ] @
Znam da je objašnjeno negde, ali pretragom sam samo uspeo sam sebe još više zbuniti, pa se izvinjavam zbog nove teme. Situacija sledeća:

DISK1:
/dev/sda1 linux-swap 4GB
/dev/sda2 ext4 / 294GB (Elementary OS Luna)

DISK2:
/dev/sdb1 ntfs ~160GB (Windows 8)
unallocated space ~140GB

Na prvom disku je Elementary OS koji već dugo koristim kao osnovni (i jedini) OS. Ja bih ovu Windows particiju još malo smanjio (ili potpuno uklonio jer je praktično ne koristim), a ostatak prostora na drugom disku iskoristio za testiranje različitih linuxa.

Pitanje 1: kako da instaliram novi linux (nebitno, Manjaro recimo) da bi njegovo kasnije eventualno uklanjanje prošlo bez problema? Preskočiti instalaciju GRUB-a, ući u Elementary i naterati ga da prepozna i ubaci novi OS u svoj GRUB?
Pitanje 2: kako da kasnije taj testirani OS bezbedno uklonim? Da li je ispravna procedura da u Elementary-ju otvorim gparted, rešim se particije sa nepotrebnim linuxom i update-ujem GRUB?

Rezonujem li ispravno?
Edit: sad sam video da sam pogrešio podforum, molim vas prebacite gde treba.
[ calexx @ 10.01.2014. 16:35 ] @
Na drugom hardu imaš 140GB viška pa možeš odatle da počneš. Eventualno ako ukloniš Windows particiju, imaćeš više prostora. Ja bih ipak prvo smislio raspored particija za dalje i ubuduće

Obično napravim prvu ntfs particiju za neki Windows. Obično prvo njega i instaliram pa se usput napravi i ona mala particija. Znači prvo ona 100-350MB, zatim jedna ~100GB za Windows, jedna ntfs za podatke i od ostatka napravim extended particiju za linuxe. Taman 4 koliko i može. Uglavnom prvo smislim koliko odvajam za linuxe i onda između dođe ona zajednička. Ako ne planiraš Windows, onda možeš i bez tih prvih particija, mada bih ja ostavio to za svaki slučaj, možda se jednom predomisliš a ovakav plan dozvoljava mnogo linuxa.

Odgovor 1: instaliraš neki linux na hard 2 a na početku izabereš da napravi grub na MBR ali na disku 2 i onda neće da utiče na tvoj osnovni linux. Ako se dobro sećam, Elementary je debian-ubuntu pa je onda sve lako (tj znam kako se radi jer tu i tamo postoje razlike). Kada instaliraš drugi linux na drugi hard pa restartuješ komp, on će uglavnom da startuje tvoj stari linux a onda odradiš samo sudo update-grub i on će da prođe kroz sve hardove i ubaciće sve OS koje nađe u grub. Sledeći restart će da ponudi i te nove linuxe. Posle instalacije svakog novog linuxa odradiš sudo update-grub da on to malo osveži.
Ako se i desi da neki linux nabaci svoj grub na prvi hard, samo ga pokreni, iz gruba izaberi da startuje tvoj elementary pa kada on bude startovan, samo vrati njegov grub u MBR (sudo grub-install /dev/sda) pa se sve vraća na početak. Meni ponekad novi nabaci svoj grub i ostavim par dana tako dok ne vidim da li mi odgovara a posle vratim stari grub. To je i najmanji problem.

Odgovor 2: baš tako, samo obriši particiju/particije nepotrebnih linuxa, uradi sudo update-grub pa će i on da ih se otarasi.


Kako god da smisliš drugi hard, napravi jednu extended particiju da bi mogao da probaš više linuxa. Posle napravi kao prvu jednu swap particiju i svi linuxi će nju da koriste a svaki će da napravi za sebe jednu logičku particiju pa neće da se mešaju međusobno. Ja sam tako instalirao 16 linuxa na prvi hard (i još 5 na drugi) pored Windowsa koji je na početku svakog harda.
[ Morpheus NS @ 10.01.2014. 17:14 ] @
Hvala ti puno, i ciljao sam na tvoje objašnjenje jer sam video da voliš mnogo da se sigraš sa linuxi. :)

Jeste, Elementary je baziran na Ubuntu 12.04 (sa njega pišem, forum ga vidi kao Ubuntu), nova verzija će biti na 14.04. Šta god da budem radio ubuduće, on ostaje tu gde jeste, za mene kao relativno novog Linux korisnika on je prilično blizu savršenstva. Ali voleo bih se malo bliže upoznati sa drugim distribucijama, pa zato i ova tema. Probao sam više linuxa u Virtualbox-u, ali nekako nije to-to.

[Ovu poruku je menjao Morpheus NS dana 10.01.2014. u 19:14 GMT+1]
[ calexx @ 10.01.2014. 17:57 ] @
Za linux nema potrebe da komplikuješ sa virtuelnim instalacijama, možeš da ih instaliraš onoliko koliko imaš mesta na hardu. Ja sam im delio od 20 do 50 giga, samo što za podatke koristim zajedničku ntfs particiju jer nekad otvorim i Prozor pa da bude dostupno.

Igrao sam se godinama, počeo ozbiljnije pre više od dve godine i na kraju stao kod Kubuntu. KDE je poslednjih par godina prestao da brlja, radi mi bez greške a pošto ima bezbroj puta više mogućnosti, a ja volim da mogu svašta da podešavam, ostao sam tu. Ponekad probam još koji ali se uglavnom zadržavam na bilo kom debian-ubuntu KDE linuxu. I opet na kraju Kubuntu.

Baš sam planirao da ovih dana opet probam taj Elementarni, imam trenutno dve slobodne particije (mada bih ladno mogao da prejašem bar desetak od instaliranih) pa ću verovatno večeras da ga ubacim.
[ Morpheus NS @ 10.01.2014. 18:08 ] @
Meni se KDE jako dopao u izvedbi openSUSE-a, skin je fantastičan i sviđa mi se što ima tako veliki broj opcija. Neki favorit broj 2 mi je Cinnamon, na Gnome 3 se tek lagano navikavam, deluje mi prilično nedovršeno. Elementary me navikao na close button na levoj strani i na single-click to open files, i OS koji ne mogu bez većih problema da nateram da radi tako sad teško mogu da svarim.

I Elementary je nedovršen, ali mu prelazim preko mana zbog (za moj pojam) savršenog izgleda i jednostavnosti. Neke default aplikacije imaju ozbiljan manjak funkcija i upotrebljivosti (Music ne pušta online streaming, Midori žestoko baguje, a Calendar nema mogućnost sinhronizacije sa online nalozima), što bi sve trebalo biti rešeno u narednoj verziji (Elementary OS Isis).

[Ovu poruku je menjao Morpheus NS dana 10.01.2014. u 19:19 GMT+1]
[ calexx @ 10.01.2014. 21:16 ] @
Ako već trošiš debian-ubuntu linux, onda nemoj Suse KDE nego Kubuntu ili neki iz familije. Možda Linux Mint KDE, NetRunner ... mada je meni najlogičnije da koristim original.

Cinnamon mi se ne sviđa preterano, bar na mojoj grafičkoj ima stalne brljotine pa je za sada u drugom planu.

Close button je iz Ubuntu, lako se menja a verovatno se lako menja i kod drugih. Nisam probao ali bih skoro smeo da se kladim da to svaki KDE može da podesi.

Ja sam se mesecima mučio da savladam neke osnovne osobine i sada mogu većinu toga da nateram, ako probaš Kubuntu ili neki sličan, slobodno pitaj, možda znam odgovor.

E da, probao sam Lunu, biće možda problema sa kasnijim linuxima jer je kod nje grub 1.99 a on se slabo snalazi sa grub 2.0 pa bi bilo dobro da se apgrejduje, ako može. Nisam siguran, vidim da su ograničili i apgrejd osnove jer se verovatno Luna ne bi snašla ako bi se osnovni Ubuntu podigao na sledeću verziju. Možda ću još malo da probam ali ću verovatnije da sačekam 14.04 (ili probam neku alfa/beta ako imaju) jer nekako ne volim te starije verzije. Obično se prilagodim novitetima, ako su autori to smislili, što bih ja ostajao uz odbačene verzije? Zato mi je među instaliranim linuxima i Kubuntu 14.04 alpha1, već ga probavam.
[ Morpheus NS @ 10.01.2014. 21:38 ] @
Njihova je odluka da svoje verzije baziraju na Ubuntu LTS verzijama, postoji pritisak korisnika da se eventualno pređe na Debian kao osnovu ali za sad ništa od toga. Nisu izbacivali za sad nikakve alpha/beta verzije Isis-a, kontam da čekaju da ga koliko-toliko ispeglaju pre prikazivanja široj javnosti.

Za close button sam mislio na Gnome 3 (isprobao Fedoru i Antergos u VM), u kom može da se podesi da bude levo ali Nautilus ne poštuje to podešavanje, pa deluje bezveze.

Baš ću sad probati Kubuntu. Imao sam ranije prilike da probam Lubuntu i Xubuntu (instalirao staroj majci na matori laptop), da vidim kako izgleda još jedno slovo azbuke. :)
[ calexx @ 10.01.2014. 22:23 ] @
Pretpostavljam, čini mi se da koriste neko specifično desktop okruženje po imenu Pantheon pa se to valjda ne bi uklopilo i onda su blokirali ... mada vidim da može da se ukine ali će verovatno da zabrlja. Možda su mogli da izbacuju međuverzije, Pinguy ima verzije kao i Ubuntu ali su sve beta, a tek kada izađe LTS, onda bude i finalna verzija. Ipak se dosta toga promeni pa možda malo kaskaju.

Što se postavljanja dugmića tiče, sad sam pogledao i ovde je još jednostavnije, imaš primer prozora a ti pomeriš šta gde hoćeš i kraj priče. Ne mora kao kod Ubuntu da se koriste neki dconf ili gconf tvikovi. :)
[ Morpheus NS @ 11.01.2014. 01:25 ] @
Da, to sam provalio još dok sam isprobavao openSUSE, odmah sam uklonio sve osim close, minimize i maximize... pravo je čudo kako se i u samom KDE timu nekad ne pogube s toliko mogućnosti podešavanja. Hvala još jednom na pomoći! Sad ću se baciti na ozbiljnije testiranje, Windows particija verovatno leti, ostavio sam je samo zbog jedne igrice koju mesecima nisam uključio.