[ malada @ 13.01.2014. 02:46 ] @
Ovako, u potanju je hp2945se. Juce sam radio nesto, ekran je pozelenio, komp zakucao i od tada nece da se ukljuci. Pritisnem dugme za paljenje i nista, crn ekran, ledovi se popale svi osim hdd, hdd ne reaguje uopste, kuler se vrti ali nista, tako da sumnjam na maticnu. Takodje, led za wireless je narandzast (ugasen), a kad se tek ukljuci, bdude kratko narandzast a onda poplavi.
Pokusao sam da drzim dugme za iskljucivanje (izvadjena baterija i napajanje) nije pomoglo, ranije mi je to pomoglo nekoliko puta. Vadio sam CMOS bateriju, nista. Pokusao sa i bez baterije i napajanja, opet isto. Ne mogu uopste da udjem u bios, tako da ni tu ne mogu nista da cackam, ako neko zna neku "caku" neka kaze, da pokusam, ako ne, idem u servis da im dam hiljadarku da bi mi rekli da je crkla maticna :) Mislim da nema svrhe da vezem na drugi monitor jer hdd ne vrti, tako da mislim da se sistem uopste ne podize...
Pokusao sam da ukljucim laptop bez rama, bez hdd, bez optike ali nista, sve isto kao sa njima...
[ gilopile @ 13.01.2014. 02:51 ] @
Nazalost, samo bi bacio tu hiljadarku :(

Da li uopste krene bar kuler da radi na CPU, pa se ugasi? Da li ima napona na USB kada ga startujes i koliko se zadrzi taj napon? ( mozes proveriti sa nekim optickim USB misem i videti da li svetli dioda i koliko dugo ili samo trepne...? )

Da li se isto ponasa i na bateriji i samo na punjacu bez baterije?

Ploca je zasigurno, ali treba ustanoviti da li je otisao chipset ili neka od naponskih komponenti ( citaj popravljivo i isplativo ) U svakom slucaju mora da se rasklopi i proveri sta je u pitanju....
[ malada @ 13.01.2014. 03:03 ] @
Kuler radi konstantno, tj sve radi konstantno kao sto sam opisao, dakle kuler i diode (osim hdd). Isto se ponasa i na bateriji (sa i bez punjaca) i na punjacu (sa i bez baterije). Dakle sve ostaje u istom stanju konstantno, ne gasi se, dok ga ja ne iskljucim. Kada sam prvi put drzao dugme za paljenje neko vrijeme (bez napajanja i baterije), krenuo je da se ukljucuje, ali je prije nego sto se sistem podigao opet crkao. Napona ima konstantno, evo puni mi telefon :)
[ gilopile @ 13.01.2014. 03:10 ] @
E jbg, najverovatnije hladan lem na chipset-u.

Dakle sva signalizacija radi, osim HDD LED ? Da li cujes da HDD radi, tj. vrti motor?
[ malada @ 13.01.2014. 03:14 ] @
Pa hdd mi se inace jako slabo cuje, ali sada ne mogu da ga cujem, tako da pretpostavljam da ne radi. Sta znaci (u parama ;) ) hadan lem na cipsetu?
[ Miroslav Cvejić @ 13.01.2014. 03:14 ] @
Da li i koliko puta blinka casp lock led?
[ malada @ 13.01.2014. 03:22 ] @
Nijednom. Te lampice su mi tik do dugmica, nisu poredjane jedna do druge, a ne sjecam se koliko puta inace blinkaju...
[ Zlatni_bg @ 13.01.2014. 08:00 ] @
Iskljuci ga iz struje, izvadi bateriju, otkaci malecnu bateriju koja sluzi za vreme, posle 10ak minuta je vrati, vrati standardnu bateriju i probaj da ukljucis kompjuter tada. Desavalo se i meni par puta da ne nece da se upali. Moze da bude i do statickog elektriciteta. Jednom sam mislio i da je skroz otisao u vecna lovista, nisam ga dirao 15-20 dana, i jedan dan da probam da ga upalim, kad radi.
[ malada @ 13.01.2014. 12:12 ] @
Zlatni, probao sam vec to...
[ gilopile @ 13.01.2014. 13:32 ] @
Ok, ne cuje se bas toliko, verujem, ali nasloni uvceka na tu stranu gde se nalazi pa startuj, morao bi cuti rad HDD-a. Pokusaj jos jednom da mu sve pocupas sto mozes i probas start, pokusaj i sa externim monitorom. Pocupaj optiku, RAM ( prebrisi dobro kontakte i vrati samo po jedan modul), optiku...i vidi da li ce nesto da se desi :D

U protivnom, ukoliko je moja pretpostavka tacna, tj. da je hladan lem na chipset-u, veoma skup i slozen zahvat reballing-a moze biti i do 100E. U svakom slucaju, moraces u servis na dijagnostiku, jer ovako mi mozemo samo da nagadjamo, a u biti moze biti svasta...

I jos jedno pitanjce, da li je skoro padao ili je udaren? :)

Pozz i javi sta je na kraju bilo.

Citat:
Pa hdd mi se inace jako slabo cuje, ali sada ne mogu da ga cujem, tako da pretpostavljam da ne radi. Sta znaci (u parama ;) ) hadan lem na cipsetu?
[ mr. ako @ 13.01.2014. 17:58 ] @
Slazem se sa golopile, moguce da je lem. S tim da ne mora da znaci da ce morati kompletan re-balling i da ce cena biti 100e. Servisi to naplacuju od 50-70 obicno, mada ima i korektnih servisa koji ce ti to uraditi za mnooogo manje. Moguce da ti je lap radio pod opterecenjem i da se pregrejao, pa su lemovi otisli.

E sad, moze da se desi kad u servisu otvore lap, vide da je crkao recimo graficki cip (posto si pomenuo zelenu boju na ekranu), a to je onda dosta skuplje od tih 50ak evra i pitanje je da li bi ti se isplatilo da ti menjaju citavu plocu (ako bi je uopste i nasli).

Moj savet ti je da das tih hiljadu dinara ako imas poverenja u taj servis, da vidis sta ce ti reci. Mozda je nesto banalno. A mozda ti i poprave lem u tu cenu.
[ malada @ 13.01.2014. 18:50 ] @
Ne radi hdd, osluskivao sam i 99% sam siguran da ne radi. Nije padao skoro, tj mislim da nikada nije pao. U svakom slucaju ostavio sam ga na servis, covjek mi je rekao da ce da odradi taj reballing pa ako je to onda ce da naplati 4500-5000 din, ako nije nece nista naplatiti.
[ Miroslav Cvejić @ 13.01.2014. 19:08 ] @
Citat:
mr. ako:
Slazem se sa golopile, moguce da je lem. S tim da ne mora da znaci da ce morati kompletan re-balling i da ce cena biti 100e. Servisi to naplacuju od 50-70 obicno, mada ima i korektnih servisa koji ce ti to uraditi za mnooogo manje. Moguce da ti je lap radio pod opterecenjem i da se pregrejao, pa su lemovi otisli.

E sad, moze da se desi kad u servisu otvore lap, vide da je crkao recimo graficki cip (posto si pomenuo zelenu boju na ekranu), a to je onda dosta skuplje od tih 50ak evra i pitanje je da li bi ti se isplatilo da ti menjaju citavu plocu (ako bi je uopste i nasli).

Moj savet ti je da das tih hiljadu dinara ako imas poverenja u taj servis, da vidis sta ce ti reci. Mozda je nesto banalno. A mozda ti i poprave lem u tu cenu.



Uh, uh, uh.

Reballing se ili radi kompletan ili se ne radi. To na šta ti ciljaš je reflow ili ti obično podgrevanje čipa što i nije popravka već budževina da se samo upali laptop.
[ mr. ako @ 13.01.2014. 22:08 ] @
Nisam mislio na te rerna i pecenje varijante... :)
[ Miroslav Cvejić @ 14.01.2014. 01:03 ] @
Na žalost, reflow rade mnogo skupljim alatom ali ima podjednako dobre rezultate :(
[ mr. ako @ 14.01.2014. 01:12 ] @
Znam za "servise" koji rade sa rernom. XD
[ Miroslav Cvejić @ 14.01.2014. 03:50 ] @
Na žalost, da. I cela ta rerna metoda je više štete donela nego koristi.
[ malada @ 23.01.2014. 21:28 ] @
Evo da javim kako je proslo. Popravio je komp (kucam sa njega), dao je garanciju od 3 mjeseca na uradjeno, a otisao je bio cipset i to nekako oko grafickog cipa na ploci, nisam bas upucen, pa ga nisam potpuno razumjeo. Uglavnom uradio je to prekuglavanje valjda. Popravka me je kostala 5000 din.

Pozdrav.
[ Mix994 @ 25.02.2022. 09:52 ] @
Ovako, nadovezao bih se na ovu temu...
Imam laptop "Asus R512M" ima i oznake "SonicMaster", Windows 8.1. Do juče je radilo sve kako treba, iskreno nisam ga ja mnogo ni koristio više je brat zbog učenja. Ja sam ga uključio juče posle dužeg vremena i baš je puno kočio i veoma sporo radio. Hteo sam da udjem u pretraživač Chrome, ušao je i samo je vrteo onako kao da nešto učitava i samo se isključio. Više nisam mogao da ga uključim, kad se pritisne Power dugme samo pokazuje logo "Asus" i ne uključuje se, a kad prilikom uključivanja pritisnem F9 da bih rešio problem tu se pojave tri opcije, odaberem onu da rešim problem ali i tu zabaguje iliti zakoči i ne reaguje uopšte. Šta bi moglo biti, molim za pomoć. Veoma mi je hitno da ga popravim, jer bi mi trebalo nešto poslovno da obavim. Ako Vas nešto interesuje, slobodno pitajte, pre nekih desetak godina sam se pomalo i bavio isključivo računarima i laptopovima u vidu sitnijih popravki pa ako nisam zaboravio možda Vam mogu i pomoći u rešavanju mog problema. Ubaciću i slike da možete videti logo koji mi se pojavljuje i na kojoj opciji zakoči i ne reguje.
[ ademare @ 25.02.2022. 10:28 ] @
Trebao si da otvoris novu temu .

Posto ovde kod tebe nije problem nece da se ukljuci , vec nece da podigne Windows .


To moze da bude hardwerski ali i softwerski problem .


Uvek je savet podigni sa Flesh memorije ili SD kartice svejedno , neku Live verziju OS-a . Windows , Linux zavisi sa cim se snalazis bolje .

Preko Live verzije istestiras osnovno da li hardwer radi .