[ KrkaCiC @ 15.01.2014. 15:05 ] @
Pozdrav.
Treba da pogledam neki laptop Compaq,radi na 1.7 512,20,grafika 32.
Mene interesuje postoji li neki nacin da proverim da li laptop ima sredjivan neki deo,pod sredjivan mislim na "kuglovanje" odnosno reballing,ili neki hladan lem???

Znam dosta ljudi koji su sredjivali svoj i brze bolje ga prodali jer ce vrlo brzo crknuti opet ili bar zezati!
Za pregrevanje cu lako,pusticu YT u to ce ga bas opteretiti

Nego brine me ovo prvo,jer ne bih voleo da posle par dana krene da baguje i crkne

Hvala
[ Binary Mind @ 15.01.2014. 22:03 ] @
Obično se poznaje kada je matična ploča laptopa čačkana u predelu BGA čipova. Evo nekih smernica. Kod HP-a su često BGA čipovi lepljeni epoksi smolom crvene, bele ili crne boje oko čipa. Ta smola se jako teško skida a da bi se čip nakuglao mora da se odvoji od ploče tako da je poprilično uočljivo ako je bilo nekog jakog lepka oko čipa. Takođe proveriti potencijalno korišćenje fluksa (uvek ostanu tragovi koje nije teško primetiti). Takođe obavezno je proveriti štamu oko BGA čipa, jer neretko ima oštećenih vodova ako se nešto čačkalo. Čipove takođe treba proveriti. Ako ima bilo kakvog oštećenja štampe, jezgara ili SMT komponentica, to je još jedan pokazatelj da je bilo čačkanja...
[ KrkaCiC @ 16.01.2014. 12:21 ] @
Hvala.
Moze li neka slika kako to izgleda?
recimo zdrava ploca i ploca koja je cackana,da primetim razliku?
Ne razumem se uopste u lemljenje,kuglovanje.... pa mi to nije bas lako za primetiti
[ Binary Mind @ 17.01.2014. 20:40 ] @
Na žalost ja lično nemam uslikane primere, ali možes da potražis na netu ključnim rečima kao što su flux residue on motherboard, popcorned BGA i tako dalje....
[ gilopile @ 17.01.2014. 21:19 ] @
Za takvu proveru je neophodno raskopati laptop, sto bas nije jednostavno ako to vec nisi radio :)

U biti, istestiras ga malo sa surfom, poteras neku igricu, proveris HDD S.M.A.R.T. Proveris temepraturu CPU...PA ako je sve ok, onda se uzme + i ako covek da neku garanciju, pa makar i mesec dana to je to.