[ Aleksandar Klickovic @ 22.01.2014. 11:51 ] @
Drugari, hoću da krenem da učim neki framework (ne znam što, ali kao treba).

I gledam ovaj Laravel i Yii i Phalcon i ovo nije normalno. Kakve su ovo linuks fore sa instalacijama, treba mi komposer, pa vuci sa gita, pa sta ti ja znam..
Primer: http://laravel.com/docs/installation . Odakle meni usr/local/bin na Win7?

Jel postoji neka normalna varijanta (in d pedu), download paketa, upload na server, podešavanje konfiga sa bazom (wordpress varijanta) i da se krene u rad. Jel može neko da mi (po)kaže neki jednostavan pristup? Ili ako hoću da ih koristim moram prvo da naučim linux, srušim sistem, pa za 6 meseci / godinu dana učenja da se bacim na tutorijale..

---

Opcija2 : Treba mi simple framework sa osnovnim CRUD funkcijama, log-in, log-out, sesije, malo sigurnosti, što lakše, bez previše dodatnih funkcija (bolje sam da ih dodajem). Neka ideja, preporuka.

[ dakipro @ 22.01.2014. 12:12 ] @
Pa ako se drzis stava da "hoću da krenem da učim neki framework (ne znam što, ali kao treba)" onda imas dosta da citas i razjasnis sam sa sobom da li zelis ili ne zelis da to radis, jer ces isto pitanje postaviti sa "treba da koristim konzolu, ne znam sto ali kao treba" pa za ssh, pa composer, pa mysql, pa...

Bez da ulazim u filozofsku raspravu reci "FrameWork", sto bi znacilo neka arhitektura, za koju su ti potrebne biblioteke od kojih taj framework zavisi (wordpress mu dodje cms). A trenutno je najlaksi nacin da instaliras composer i automatski skines sve biblioteke koje taj fremework koristi i sve ostalo sto ti treba. Composer mozes pokrenuti lokalno pa prebaciti sve fajlove na server gde gledas/radis/pokazujes
[ Aleksandar Klickovic @ 22.01.2014. 13:58 ] @
U bre Daki, što si nečovek, što me iznapada.. Pa kažem da učim, jer mi do sad nije trebalo, sve sam pisao manje više od nule i to je fino funkcionisalo.. Ali, zlu ne trebalo, treba se uvek unapredjivati i pratiti neke trendove. Ni konzolu nisam koristio, ssh jedva jednom i ne bi verovao, radi i bez toga. Ne kažem da treba bežati od toga, ali ako mi nije trebalo do sad, ne verujem da će biti obavezno u sledećih 10 godina.

Hvala što si mi objasnio da wordpress nije framework nego cms i što si tako suptilno uočio da ja "wordpress varijanta" termin uopšte nisam koristio u metaforičkom nego u bukvalnom značenju. Odlično si pročitao uputstvo sa njihovog sajta da treba da skinem composer i svučem sve kod sebe ili na server. Ja već danima, ne nedeljama pokušavam da pročitam to uputstvo i da ga shvatim.

Kad smo sad definisali lepo ono što sam napisao u prvom postu, da li bih sad mogao da dobijem i odgovor na to pitanje, a ne samo potvrdu mog pitanja? :)

[ dakipro @ 22.01.2014. 14:14 ] @
Hm, sad kad procitam ponovo vidim poentu tvog zadnjeg posta. Omasio sam i "iznapadao" sam, priznajem :)

Ali i dalje stoji da za svaki ozbiljniji fremwork i biblioteku najlakse ti je da koristis komposer, lako se instalira na lokalnoj masini i vrlo je prakticno, ja isto koristim windows i treba 10-20 min da se podesi prvi put sve i posle samo pici. Kad lokalno skines sve dependensije ostatak procedure je isti kao i za proste skripte, samo uploadujes to na server, malo konfigurises i picis dalje. Sto si i sam video na uputstvima za instalaciju, da moze lakse pisalo bi.

Alternativa (po dobrom starom, raspakuj zip na serveru i F5) je sve manje i to sa dobrim razlogom, ali probaj fuelphp.com kao quick jump, ok je framework, radila ga je ekipa koja je radila CodeIgniter, ali je malo zastao sa razvojem ako se ne varam. I ne instalira se preko komposera, sto je ipak mana ali mozda za neku drugu temu
[ plus_minus @ 22.01.2014. 14:29 ] @
E, pa.. Jesam li vam ja kriv što vi ne koristite linux~? :p

Alexandre, neće ti trebati 6 meseci, već u vr' glave 6 dana (kontam da nisi m$ noob)
Zabatali ove korporotokrativne pošasti i kreni da dišeš kao čovek. :)

A i ti bre, dakipro... pa, jel' ti nije žao da kažnjavaš hard disk sa (koliko gigabajta samo na suvu instalaciju toga što ti je umemorisano kao OS, leba ti? D: ) ... sa, sa.. tim?
Ajd' da se radi o asp.net i fw za isti, pa i da vas razume čovek... al' jok. ccc.
[ Aleksandar Klickovic @ 22.01.2014. 14:59 ] @
Ajde, probaću, rešiću..

@plus-minus: Na linux cu da predjem samo zbog BackTracka, da testiram komsijama wi-fi lozinke :)
Ili ako naberem neki povoljan laptop, samo za tu avanturu
[ peromalosutra @ 22.01.2014. 21:16 ] @
Jos jedna zgodna varijanta je da imaš development linux server na virtuelnoj mašini, pa onda tu podesiš sve šta ti treba (lamp, xdebug, ssh, git, ..), a ne miješa ti se sa host sistemom. Ja vrtim tu varijantu već neko vrijeme (s tim da mi je i host i guest OS Linux), na početku je možda gnjavaža da se to podesi, ali nakon toga radi fino.

Prednost je da imas sve alate koje ćeš da imaš na produkciji, a što su ova dva sličnija to bolje. Usput malo učiš neke stvari oko linuxa u okruženju gdje ne možeš mnogo zeznuti, jer razvijati na lamp platformi bez redovnog korištenja konzole (bar meni) zvuči prilično čudno.

E sad, nisam ti puno pomogao, ali možda nešto ima u tome što ostali developeri furaju cli alate i ne bi bilo loše da se priključiš. :)


[ agvozden @ 23.01.2014. 20:06 ] @
jos jedna opcija, koju koristim (uz lamp na kucnoj masini) jeste VPS za razvoj i sihronizacija putem dropbox-a
za manji tim, gde su jasno podeljena zaduzenja, ili svako ima svoj aspekt rada (php, html, css, js, admin/front) mnogo dobra stvar.
[ peromalosutra @ 23.01.2014. 21:40 ] @
Ko jednom proba git, na lošije se ne vraća :)

Traži malo vremena za navikavanje, ali veoma brzo počne da vraća uloženo. Šta god da se desi, uvijek se može premotati na bilo koji trenutak u istoriji razvoja, paralelno razvijati različite mogućnosti, porediti šta je kada mijenjano itd.

Sada ne mogu da zamislim razvoj bez nekog vcs-a, a mislim da je git za koplje ispred postojećih (doduše koristio sam još samo svn, pa to treba uzeti sa rezervom).
[ zetaxx018 @ 24.01.2014. 19:43 ] @
Citat:
Aleksandar Klickovic:
Ajde, probaću, rešiću..

@plus-minus: Na linux cu da predjem samo zbog BackTracka, da testiram komsijama wi-fi lozinke :)
Ili ako naberem neki povoljan laptop, samo za tu avanturu


Hmmmm

Prvo moras da znas neke stvari. Linux manje ili vise ima bagova. Zavisi za sta ga koristis. Imas na stotine distribucija a ja sam Linux korisnik od 2006 godine. Sa vecinom ces imati problema.
Preporucio bih ti Linux Mint. Videces i sam sta moze da ti ne radi. :) Jer Linux ide logikom ako ima bug ispravicu uglavnom u sledecoj verziji, a u toj novoj javlja se novi pa tako u krug.
Ovo ti kazem da se ne iznenadis jer vecina pocetnika napusta Linux upravo zbog ovih problema. Ja sam nekako oguglao ali isto i znam koju verziju Linux Minta da instaliram samo kao test :)


Nije istina da moras da radis u Linux-u. Ja sam jednom bio u obavezi da radim u Windows, pravila firme.

https://getcomposer.org/doc/00-intro.md#installation-windows

Najmanji problem je instalacija. Ja tipujem da neces se snaci sa Laravel-om. Bolje da pogledas dokumentaciju celu a ne samo da krenes od instalacije. Znanje ti je slabo da bi razumeo Symfony.
Mocices ti da radis Laravel na "svoj" nacin, samo to sigurno nece biti "good practice". U startu moras sa pises interfejse i da odlicno razumes arhitekturu i dizajn paterne. Bice to veliki skok za tebe. Blage veze to nema sa kodiranjem u Wordpress-u. To se ne uci za nekoliko dana i nedelja.

Ja bih ti preporucio CodeIgniter, za pocetak. Iako se ne razvija i dalje je vrlo popularan, pa ces se snaci za dalje.

[ Aleksandar Klickovic @ 25.01.2014. 00:22 ] @
Još jedan iz ekipe "daj da napišem nešto o temi koju poznajem, iako nema veze sa pitanjem"

Zašto misliš da se neću snaći sa Laravelom? A da ću se sa nekim drugim snaći? Pogotovo jer nisam radio ni sa jednim, već uglavnom sve od nule, suvi PHP što bi narod rekao. I zašto misliš, tj. na osnovu čega pretpostavljaš da mi je znanje slabo? (Ne želim da kažem da mi je znanje nenadmašno i slične sujetne priče, nego me samo zanima na osnovu čega ti dolaziš da mi je znanje loše).

Linux tema i dalje nije bitna za diskusiju (ako i kada budem prelazio, vrteću po netu dok ne naidjem na nešto što mi odgovara).

p.s ako još neko ubaci wordpress kao bitan deo svog obrazloženja/činjenice na moju metaforu iz prvog posta, otićiću u manastir.
[ zetaxx018 @ 25.01.2014. 08:40 ] @
Citat:
Aleksandar Klickovic: Još jedan iz ekipe "daj da napišem nešto o temi koju poznajem, iako nema veze sa pitanjem"


Kako mislis nema veze sa pitanjem. Rekao sam ti CodeIgniter je bolje za tebe i obrazlozio zasto.

Citat:
Jel postoji neka normalna varijanta (in d pedu), download paketa, upload na server, podešavanje konfiga sa bazom (wordpress varijanta) i da se krene u rad. Jel može neko da mi (po)kaže neki jednostavan pristup? Ili ako hoću da ih koristim moram prvo da naučim linux, srušim sistem, pa za 6 meseci / godinu dana učenja da se bacim na tutorijale..


Pa upravo CI to i radi na taj nacin. I kako onda nisam odgovorio na pitanje?
Ne razumem sta ti nije jasno. I CodeIgniter se instalira na server samo na lak nacin. Da si pogledao dokumentaciju razumeo bi koliko sam ti odgovorio na pitanje. Zato ti nisam napisao kako se instalira, jer racunam da umes da uradis COPY - PASTE. On je ubedljivo najlaksi da naucis sta je to fw. Mnogi ga i dalje koriste.

P.S. Ja sam iz ekipe koja ima mnogo vise iskustva od tebe i znam o cemu pricam. Bitno je ti znas iz "koje sam ekipe" sto je vrlo potcenjivacki za nekog pocetnika kao sto si ti.

Citat:
Aleksandar Klickovic

Zašto misliš da se neću snaći sa Laravelom? A da ću se sa nekim drugim snaći? Pogotovo jer nisam radio ni sa jednim, već uglavnom sve od nule, suvi PHP što bi narod rekao.


Pa valjda zbog toga mislim jer znam vise od tebe. Zar ne mislis da ja treba da znam vise jer sam radio vise fw-a, nego ti sto nisi ni jedan. A upravo to sto ne znas sta je fw i KOLIKO OGROMNA RAZLIKA postoji izmedju pojedinih zato i kazem. Kako da se ubedjujem sa tobom kada nemas pojma o cemu pricam. Za tebe je mnogo bolja varijanta Zend 2 nego Laravel. Kreni sa Zend 2.

Citat:
Aleksandar Klickovic: I zašto misliš, tj. na osnovu čega pretpostavljaš da mi je znanje slabo? (Ne želim da kažem da mi je znanje nenadmašno i slične sujetne priče, nego me samo zanima na osnovu čega ti dolaziš da mi je znanje loše).



1) Zato sto u 2014 ti pitas "Sta je ljudi ovo ludilo sa konzolom". To govori koliko imas slabog znanja jer je ovo OSNOVA za WEB DEVELOPERA. Ja sam morao sa tom konzolom da radim kao junior i u SVAKOJ FIRMI U KOJOJ SAM RADIO DO SADA. Kao sto vidis i ostali su radili, pitaj slobodno ko nije... Zato ne mogu da se nacudim da je neko iskusniji a da nije radio sa konzolom. To je nemoguce. U kojim firmama si do sada radio?

2) Zato jer imam mnogo vise iskustva od tebe i mogu sa te "visine" da bolje procenim znanje onog ispod sebe koliko mora da uci jer sam bio na tom putu. Sta mislis da li je bolje da te Hrvatska savetuje sta je pred Srbijom pri ulasku u EU jer je taj put prosla ili je to lakse Ukrajini koja nikad nije bila na tom putu.

3) Zato jer si napisao ovo
Citat:
hoću da krenem da učim neki framework (ne znam što, ali kao treba)
. Za nekoliko godina kada ponovo procitas ovu temu razumeces sta si napisao. Ja necu ni da komentarisem jer nema smisla. Zato te je moderator i kritikovao ali ti nisi ni razumeo sta je hteo da ti kaze, pa neces ni mene.


Posto radis PHP sajtove bez fw-ka, moras da poznajes ODLICNO dizajn paterne ako si dobar programer. Kako inace pravis arhitekturu app, a ne koristis fw?

Zato sto mozes da radis kao ti od 0, php godinama ali DOBAR programer je onaj ko ima KVALITETNO ZNANJE a ne godine staza. A ja mislim da ga nemas bez obzira koliko radis.

Kao i mnogi pre tebe najbolje je da krenes istim proverenim putem : CodeIgniter. Ako mislis da gresim onda je najbolje Zend 2. On ti je u vrhu po kvalitetu.



Dao sam ti upustva sta je bolje za tebe. A ti radi kako mislis da treba :)



[ Aleksandar Klickovic @ 25.01.2014. 10:26 ] @
E tako, kad čovek mora kleštima reči da ti izvlači. Vidiš da može lepo da se objasni po stavkama, a ne samo ofrlje da se napiše komentar. Hvala :)


Offtopic (mali marketinški trik) za nove na forumu: Kada želite da dobijete smislen i kvalitetan odgovor, uvek se potrudite da se brecnete i budete oštri prema sagovornicima, dok god se ponašate fino i ljubazno, niko vas neće zarezivati ni 2% ;)