[ Sava @ 28.01.2014. 17:38 ] @
Mislim da sam odabrao dobru rubriku jer peć nije crkla, a bolji naslov nisam uspeo da smislim!

Mikrotalasna Samsung u kojoj sam spalio hleb!!!
Hteo sam da ga odmrznem, a ja ostavio na maksimalnom grejanju više od 10 minuta. Uglavnom jako mnogo dima, izuzetan smrad i sve tamno braon unutar peći. Peč radi normalno posle svega.

Koliko sam mogao oprao sam je iznutra, ali je plastika ostala braon boje. Najgore od svega je što je taj smrad ostao tako da evo i posle nekoliko dana ona i dalje jako smrdi.

Pitanja su sledeća:

- Da li je moguće plastiku unutra nečim očistit, izbeleti?
- Da li je potrebno peć rasklopiti pa čistiti iznutra? Nisam to nikada radio pa nisam siguran ni da bih umo.
- Da li je moguće izvući taj smrad?

Eto, ako he neko imao slična iskustva neka napiše opar reči.

[ superpedja @ 28.01.2014. 19:50 ] @
KAKO-DA-BRZO-OCISTITE-MIKROTALASNU-RERNU
Tu su neki predlozi :)
[ ZAS011 @ 28.01.2014. 21:39 ] @
Ja bih ti preporučio da je recikliraš. NIKADA se nećeš rešiti smrada i NIKADA joj nećeš vratiti originalnu boju.
[ superpedja @ 28.01.2014. 22:04 ] @
Gde se radi to recikliranje, sta dobijes na kraju od te mikrotalasne, mislim koju vrednost?
[ Sava @ 29.01.2014. 07:39 ] @
@superpedja
Hvala za info, pokušaću tokom dana.

Prvo što mi je palo na pamet je da ću morati da kupim novu peć. Sa druge strane ovaj Samsung me je oduševio i postao najdraža sprava u kuhinji. Šteta je baš baciti spravu koja i dalje radi ispravno. No pretpostavljam da su naslage i na tim lampama (šta li već?) koje su unutra i služe za grejanje. Pokušaču šta mogu, zato i tražim savet, najlakše je baciti.
[ gilopile @ 29.01.2014. 07:55 ] @
Najbolje ti je sa onog gore linka da pokusas sa tanjirom u koji si sipao oko 1 dl vode i dodao malo limunskog soka i malo nekog od preparata za pranje sudova i ukljucis da to kuva/isparava 10-ak minuta. Potom vlaznom krpom prebrises sto brze dok je jos toplo po stranicama. Ne znam kakva je ta MT i ima li gril pa malo i tamo prebrisi koliko dohvatis. Nema sta vise da se cisti, sam magnetron je dobro zasticen tako da ne moze da udje ostaci hrane unutra. Jedino ako ti je ta zastita/liksun ispala ranije...U svakom slucaju da se to sve lepo ocisiti...Bar tako mislim, jer bas i nemam predstavu kako to izgleda :) Ponovi vise puta proces slobodno, pa sta joj Bog da...
[ Java Beograd @ 29.01.2014. 08:07 ] @
Citat:
Sava:Koliko sam mogao oprao sam je iznutra, ali je plastika ostala braon boje.
Sućim si je ispro'?
Pre nego što baciš MR u reciklažu probaj:
- Arf, Vim
- Rer (ili kako se već zove ono sredstvo za pranje rerni, koje se naprska pa se ostavi da deluje desetak minuta)
- Domestos i sva ostala jaka hemijska sredstva. (Posle jakih, opereš blažim ...)

Unutra ima jedna sijalica koja može da se zameni, ako baš mora, a onaj dim ne bi trebalo da našteti elementima bitnim za grejanje (magnetronu)

Mali savet: izvuci mikrotalasnu i položi je na trpezarisjki sto na leđa, tako ćeš lakše da je ribaš. Ili još bolje, daj to ženi da uradi.

[ deki111 @ 29.01.2014. 08:25 ] @
Uzmi odmašćivač Axel Sgrasso. U dužem kontaktu sa gumenim delovima može da bude agresivan prema njima, za plastiku ne bi trebao da bude problem.
[ Sava @ 31.01.2014. 16:13 ] @
Oprao sam je deterdžentom za sudove jer mi je bio pri ruci. Pokušao sam kratko i čeličnom vunom tri nule, ali sam brzo odustao jer nije bilo efekta. Plastika se očigledno ofarbala. Od hleba! Možete misliti šta jedemo! Okruglo staklo sam lako ostrugao i oprao.

Nisam imao vremena tako da sam jedino probao prokuvavanje limuna. Čini mi se da je smrad nešto malo oslabio i to je sve.
[ zica49 @ 31.01.2014. 18:54 ] @
Na krpu kapni kap nitro razredjivaca i probaj na jednom mjestu po toj plastici.
Isto probaj sa komadicem margarina a krpi!
[ zica49 @ 04.02.2014. 10:39 ] @
Tek sad vidim da je tema utihnula...Moj prijedlog sa margarinom nije bio jajarenje nego prijedlog koji mozda moze pomoci.
Margarin moze otopiti masu stvari da se iznenadis!
Probati sa margarinom ne kosta nista!
[ gilopile @ 04.02.2014. 10:57 ] @
Prvi put cujem za to sa margarinom. Hvala, bumo pokusali nekad i to.

Nego, neko je gore vec pomenuo, pa zar ne moze sa onim preparatim koji se koriste za ciscenje rerni. Imao sam daaaavno neki u spreju i kada se posprica, napravi se nekakva pena i posle par sati sve zivo rastopi i samo se prebrise vlaznom krpom i ciaos. Svakako pokusaj sa tim sprejem ako vec zena nije prosto zasukala rukave sredila situaciju :D




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 04.02.2014. u 12:08 GMT+1]
[ Sava @ 04.02.2014. 16:55 ] @
Ovako, nije tema utihnula niti problem rešen već nisam stigao dalje da se posvetim tome.

Nije mi više problem u zamašćivanju već u mirisu-smradu koji još uvek nije uklonjen. Probao sam sa malo benzina, nitro i čeličnom vunom tri nule i ništa ne može da izvuče boju. Kada kažem probao to bukvalno i mislim tako. Koliko shvatam samo neko šmirglanje bi verovatno moglo da povrati boju plastici, ali to neću raditi.

Što se smrada tiče rekoh još da ću probati sirće i tu ću verovatno da iscrpim dostupne mogućnosti.
[ bakara @ 04.02.2014. 20:03 ] @
A da nije ta promenjena boja plastike posledica njenog spaljivanja, tj. hleb se zapalio pa malo oprljio i plastiku viskom temperaturom.
[ Sava @ 04.02.2014. 20:50 ] @
Moguće, šta znam! Sada uzgleda odvratno i prljavo, ali bar radi. veći mi je problem taj neugodan miris koji treba nekako da isteram ako je moguće.
[ zica49 @ 04.02.2014. 22:33 ] @
Mozes li slikat to ...
[ Sava @ 07.02.2014. 16:43 ] @
Evo ako nešto znači. To je ozgled nakon pranja, a na fotografijama izgleda i malo odvratnije nego uživo !


[ bakara @ 07.02.2014. 17:58 ] @
^^ jel nitro ovo ne skida, deluje da moze?

Ili neko abrazivno (one paste i sl) sredstvo.
[ ZAS011 @ 07.02.2014. 23:02 ] @
Ovde još samo nedostaju jaja, da se skuvaju, tvrdo i poneki krompir.
[ Sava @ 08.02.2014. 07:31 ] @
Citat:
bakara:
^^ jel nitro ovo ne skida, deluje da moze?

Ili neko abrazivno (one paste i sl) sredstvo.

Rekoh da sam probao benzin i čeličnu vunu tri nule i ništa. Ovo deluje izrazito prljavo, ali mislim da se ofarbalo od hemije iz hleba!
[ Trick Fix @ 10.02.2014. 07:07 ] @
Ne mogu da verujem da neko žešče abrazivno sredstvo ne može da barem ublaži to žutilo
u unutrašnjosti mikrotalasne.

Ili neka kvalitetna hemija (sprej) koji se koristi kod žestoko zagorelih rerni.

Kolika je uopšte temperatura bila na tom "pleku" kad se tako zapeklo da boja ne može da se skine?

Kako je moguće da magnetron nije crkao kada je sva vlaga isparila iz hleba a on gurao snagu u "nigde"
i koliko je to dugo radilo tako "na gorenju " hleba i farbe?
[ Sava @ 10.02.2014. 08:19 ] @
Nemam odgovor ni na jedno tvoje pitanje izuzev da je peć bila na maksimumu umesto na odmrzavanju nekih 12-15 minuta!

Problem je miris koji ne mogu da izbacim, izgleda zaista odvratno kada je otvorim, ali baš me briga.
Ovaj Samsung je sjajan zato mi se i ne menja. Sve radi normalno i dalje.
[ Trick Fix @ 10.02.2014. 11:46 ] @
Citat:
Sava:izgleda zaista odvratno kada je otvorim,


a da Ti to ofarbaš u tako istu žučkastu boju, imaćeš unikatnu mašinu,
spolja belu a iznutra "Oker",

Kad ofarbaš, i Ti onda zapečeš farbu i odma zadihtuješ mirise :-)