[ IvanaMilojkovic @ 30.01.2014. 10:24 ] @
Treba da pocnem da radim u jednoj izdavackoj kuci i dobila sam neki tekst koji treba da sredim kao da vezbam. Oni znaju da ja nisam nikad to radila i zato su mi dali da vezbam malo. Ovo su mi poslali mailom:
Saljem ti ovaj tekst da stavis na B-5, mere su
4,5cm 4,7cm
3,5cm 3,5cm
za kolun cifre 1,27cm
4,47cm


Neka sve bude iz cirilice font 11.
Knjiga treba da bude deljiva sa 4 ili sa 8

Da napomenem da oni rade sve u Wordu. Format B5 sam stavila. Da li ove prve 4 cifre oznacavaju margine? Font sam prebacila iz latinice u cirilicu i velicinu podesila. E sad sta je KOLUN CIFRE? Gledala sam na netu i nista nisam nasla. Jel moze neko da mi objasni sta je to i kako se radi? A ovo knjiga treba da bude deljiva valjda znaci da ukupan broj strana treba da bude deljiv sa 4 ili 8? Jel moze neko da mi odgovori HVALA unapred.
[ skemamen @ 30.01.2014. 10:41 ] @
Iskreno i mene su zbunili, sa sve ovim ciframa (mere su: pa sve u centimetrima...???) Za 15 godina rada u izdavastvu prvi put cujem za kolun cifre...? Ako vec znaju da ovo nisi radila ranije - zasto ih ne pitas da ti objasne? Sve je bolje nego da isti posao radis dva puta (nije glup onaj ko ne zna, nego onaj ko ne pita)...
[ IvanaMilojkovic @ 30.01.2014. 10:59 ] @
Pa moracu ipak da ih pitam, bilo mi je glupo htela sam da se snadjem sama. A da li je ovo ostalo ok sto sam uradila jel su one mere za margine i ukupan br strana se deli sa 4 ili 8?
[ skemamen @ 30.01.2014. 11:55 ] @
Evo kako sam shvatio:
U Word-u napravis dokument B5, margine su:
Gore: 4,5cm
Dole: 4,7cm
Levo i desno 3,5cm
Ovaj poslednji broj ne znam sta im znaci: 4,47cm...?

Deljivo sa 4 ili sa 8 znaci da kada se strane montiraju na tabak, u zavisnosti od velicine tabaka, staje 4, 8, 16, 32 strane itd... (postoji i polutabak ali necu da te zbunjujem sa tim). Kada se tabak odstampa, savija se nekoliko puta i onda sece, zato je bitno da bude deljivo sa 4 odnosno 8... (pogledaj dnevne novine, broj strana je uvek deljiv sa 4).
[ SlobaBgd @ 30.01.2014. 12:00 ] @
Kolumn cifre.
Paginacija (najčešće u futeru stranice).
[ IvanaMilojkovic @ 30.01.2014. 12:07 ] @
Ako je to paginacija sta onda znace te dve mere 1.27cm i 4.47cm i kako i gde da ih podesim? Please
[ skemamen @ 30.01.2014. 12:25 ] @
Kolun / kolumn :)

4.47 cm od ivice (leve i desne), 1.27 cm od donje ivice, pretpostavljam?!
[ SlobaBgd @ 30.01.2014. 12:46 ] @
Citat:
IvanaMilojkovic:
Ako je to paginacija sta onda znace te dve mere 1.27cm i 4.47cm i kako i gde da ih podesim? Please

Koji Word? 2003, XP, 2007, 2010?
Nego, meni je izuzetno glupo da se prelom i priprema za štampu rade u Wordu. Word je za pisanje, nije za grafičku industriju. OK, može se mnogo toga uraditi u Wordu, ali da izdavačka kuća priprema knjige u Wordu...
[ mister beli @ 30.01.2014. 16:56 ] @
Izdavacka kuca radi pripremu u Wordu??svasta je moguce kod nas........Ja mislim da su mislili na kolumn cifre tj sirina kolumne 4,47 cm i 1,27 cm prazan prostor izmedju njih,mada se to radi u milimetrima....
[ IvanaMilojkovic @ 30.01.2014. 21:38 ] @
Izvinjavam se bila sam na poslu nisam mogla ranije da odgovorim. U pitanju je WORD 2003, stvarno rade u wordu sto je meni dobro jer ja ne znam te druge programe. Jel to onda znaci da je taj tekst u 2 kolone po 4.47cm a razmak izmedju njih je 1.27cm? Ja sam prvo tako i podesila ali mi izgleda nekako bez veze u koloni ima otprilike 4 reci nije mi uopste pregledno, a inace knjiga na kojoj vezbam je neki prikaz zakona. Malo je i glupo sto su mi to dali bez objasnjenja, znaju da nemam iskustva u pripremi za stampu i nisam ni videla tu knjigu kako izgleda pa da mogu da uporedim. Trazila sam po knjizarama ali ona se izlgeda samo narucuje od njih.
[ skemamen @ 30.01.2014. 21:56 ] @
Ivana, zovi izdavacku kucu i pitaj za detalje...
Ako su oskudni za informacije, vrlo verovatno da su oskudni i za pare :)
[ SlobaBgd @ 30.01.2014. 22:48 ] @
Nomos?
[ mister beli @ 30.01.2014. 23:24 ] @
Pa tako bi trebalo da bude ako su na to mislili, evo ti slike sa podesavanjima ali je Word 2010.......mada bi se to u InDesignu odradilo bolje i brze.....


[ IvanaMilojkovic @ 31.01.2014. 08:15 ] @
Hvala puno mister beli, tako sam i ja podesila ali nisam bila sigurna da je to to. Poslala sam im mail i opisala sta sam uradila pa da mi kazu da li su na to mislili. Hvala vam svima sto mi pomazete.
[ IvanaMilojkovic @ 31.01.2014. 08:16 ] @
Nije Nomos
[ IvanaMilojkovic @ 31.01.2014. 11:10 ] @
Evo sad su mi odgovorili na pitanje sta je KOLUN CIFRE:
"to ne moze da se objasni usmeno. Kolun cifra je broj strane koja ide levo i desno. Ako ne uspes ti radi bez toga pa kada dodjes objasnicemo ti"
Jel mozda nekom sad jasno kako se to radi pa da mi objasni? Hvala unapred.
[ skemamen @ 31.01.2014. 11:58 ] @
Citat:
IvanaMilojkovic: Kolun cifra je broj strane koja ide levo i desno.


Paginacija.
[ IvanaMilojkovic @ 31.01.2014. 12:05 ] @
Izvini ako sam dosadna, ali tamo gde se podesava br strane nigde nemam opciju da unesem te mere, ima samo da se odabere da li su rimski ili arapski brojevi i da li da bude gore dole ili sa leve, centrirane ili desne strane.
[ Langrenus @ 16.02.2014. 00:23 ] @
Blago tebi, počinješ da radiš u izdavačkoj kući, a nemaš blagog pojma o poslu koji treba da radiš.
[ skemamen @ 16.02.2014. 13:14 ] @
Citat:
Langrenus: Blago tebi, počinješ da radiš u izdavačkoj kući, a nemaš blagog pojma o poslu koji treba da radiš.


Ne lupaj, u Srbiji bravari rade na fast food-u... Svako se snalazi kako zna i ume.
[ Langrenus @ 16.02.2014. 15:21 ] @
I uzima posao profesionalcima koji su zgog svakakvih dunstera prinuđeni da rade za smešne pare jer uvek neko nudi jeftinije.

Meni je jasna logika kapitalizma, svojevremeno je neki moj ortak bio direktor filmske izdavačke kuće kod nas i rekao mi je da mogu da dobijem posao izrade plakata samo ako sam najjeftiniji. Amerima je to bio prvi uslov. Oni podrazumevaju da ljudi koji će raditi posao nešto znaju. Naravno da nikada nisam uspeo niti jedan plakat da "otmem" mada su dobijali sramotno jadne rezultate. Jednostavno to je logika i to našu smešnu zemlju dovodi u apsurd da ljudi rade pripremu knjiga za 5 dinara po strani i ne možeš im ništa, iako ne znaju ali baš ništa.
OK, ima bolje plaćenih stvari ali je to vrlo retko i u polovini slučajeva ispostavi se da pare ne dobiješ nikad.
[ superpopeye @ 17.02.2014. 21:38 ] @
Oznake strana se nazivaju koluncifre i to imamo dve vrste mrtve i žive koluncifre. Ukoliko je oznaka strane samo broj(samo paginacija), takva oznaka se naziva mrtva kolun cifra, a ako pored broja imaju i neki tekst koji sadrži naziv knjige, poglavlja, deo teksta same stranice i slično nazivaju se žive kolun cifre. Eto kao mala dopuna.