[ akiro @ 31.01.2014. 23:53 ] @
Zbog potreba proširenja mreže sam uveo drugi ruter i ne mogu da uspostavim normalan rad mreže. Prvobitna mreža je bila vezana na Ovislink Airlive 1000 ruter sa kablovskim modemom i dva kompjutera, oba Windows 7 64 bitni, i to je savršeno radilo. Kako su kablovski modem, ruter i jedna mašina u jednoj sobi, a druga u drugoj ethernet kabl je ukopan u zid. Elem, nisam predvideo da će potrebe vremenom rasti te sad u drugoj sobi imam samo jedan kabl a tri potrošača - komp, av-risiver i mrežni media plejer, i nemam više mogućnosti za dalja razvođenja kablova između soba. Zbog striminga HD sadržaja wireless opcija ne dolazi u obzir. Nabavio sam još jedan ruter, TP Link 740n, i ubacio dolazni kabl i njegov WAN port a u LAN portove ubacio komp, risiver i media plejer. Na taj način internet dolazi do potrošača u drugoj sobi, ali se kompjuteri više međusobno ne vide, niti media plejer na TP-u vidi shareovane sadržaje na kompu, koji je na Ovislinku. Ono što je čudno je da, kada ulazni kabl na TP-u umesto u WAN, ubacim u LAN port, kompovi se međusobno vide, ali nemam internet.

Da stvar bude komplikovanija, treba u skoroj budućnosti na prvi ruter da prikačim media plejer za neku treću sobu, a da može da ukači sadržaje oba kompa. U prevodu, to sve treba da funkcioniše kao jedna velika mreža, a ne kao dve. Da li da bridžujem rutere (i kako se to radi),, ili je možda u pitanju nekompatibilnost rutera međusobno (na šta mi Windows na mašini za prvo bitnim ruterom ukazuje). Na Ovislinku sam podesio da propušta sadržaje na MAC adresu TPa, ali nije donelo nikakvog rezultata.

Verovatno je neki detalj u pitanju, koji mi ne pada napamet, te molim za pomoć kako da ovu mrežu sa dva rutera osposobim.

Hvala unapred.
[ Plug-n-Play @ 01.02.2014. 08:21 ] @
Pogrešio si jer si uzeo router, tebi je dovoljan switch. Probaj da zameniš taj uređaj za neki switch i olakšaj sebi muke... Sa switchem će to sve da proradi odmah i bez ikakvih dodatnih podešavanja.
[ calexx @ 01.02.2014. 09:25 ] @
Otprilike tako ali u ovoj varijanti može da koristi drugi ruter kao svič a da ima i wireless sa njega.

Poveži rutere lan na lan kako si i probao i kompovi su se videli, na drugom isključi DHCP da bi prvi ruter ostao aktivan i proradiće internet. Pretpostavljam da si ruterima dao različite IP adrese da se ne sudaraju i to bi bilo sve.
[ agvozden @ 01.02.2014. 12:18 ] @
1. switch umesto rutera, kao @Plug-n-Play
2. ruter u obicnom modu / nekoriscenje wan ulaza, kao @calexx
3. ako ruter podrzava, instaliraj ddwrt na njega, onda imas razne mogucnosti (bridge, firewall, koriscenje wan porta za lan...)

a zasto kazes da HD striming ne moze kroz wireless?
[ akiro @ 02.02.2014. 01:01 ] @
Momci, hvala na savetima, proradilo je na Lan portu i bez DHCP-a. Sada sve funkcioniše. Hvala još jednom. http://static.elitesecurity.org/smile4.gif

@agvozden nisam probao HD striming kroz wireless, ali negde pretpostavljam da bi film ili koncert u full HD rezoluciji, negde oko 10Mbps ili više, sa do 20 GB veličine mogao da koči ako se strimuje preko wirelessa. Ipak su mi ruteri od najjeftinijih.