[ SpizaGenije @ 12.02.2014. 13:17 ] @
E ovako...

U jednoj od prethodnih tema, gde sam pomenuo bekap onako usput, Bogdan mi predloži da otvorim novu, kako bismo mogli razmeniti iskustva i mišljenja.

Naime, aplikacije radim na .net platformi, DB usvek naslanjam na MySQL server (PostgreSQL i MS SQL, samo ako je postojeća baza već na tim serverima). Access izbegavam i neću da radim sa njim. Ne mogu da kažem da to nije baza podataka, jer po definiciji "Baza podataka je organizovan (ili neorganizovan) skup podataka na jednom mestu". Stoga nije greška reći i da je skup .txt fajlova u jednom folderu baza podataka, jer to zaista i jeste baza podataka, ali nije relaciona. Ali zato jeste smeće!

Nego, u okviru smo MySQL podforuma, ja u 95% slučajeva koristim MySQL kao DB server, pa da se vratimo na zadatu temu.

Elem, većinom (gde god i kad god je to moguće), server se vrti na nekoj Linux mašini, klijent računari su na Win OS i nešto se ne sećam da imam bilo gde manje od pet mašina.

Do skoro (tačnije do pre nekih godinu i po', dve), bekap sam radio isključivo preko mysqldump, ali sam nailazio na sledeće probleme:

- minimum 5 klijent mašina, svaka minimum 30-ak puta u okviru sata odradi neki INSERT ili UPDATE (150 novih upisa ili izmena u bazi na sat vremena). Select me u ovoj priči oko bekapa i gubitka podataka ne interesuje.
- moram da radim bekap minimum svakog sata. Nije frka ako se desi neki kreš, pa uradim restore i izgubim podatke u poslednjih 15 - 30 minuta. Korisnik će ih uneti ponovo. Ali je problem za one klijent aplikacije koje kontrolišu PIC-ove, merne uređaje i slično i koje zapisuju vrednosti u realnom vremenu... Ti podaci se ne vratiše više nikada i onda izgubih konzistentnost podataka u bazi za taj period od par minuta.
- radim bekap preko mysqldump, i imam LOCK baze na par sekundi/minuta. Nije problem za korisnika. Aplikacija "osluškuje" server baze i samu bazu, pošalje korisniku poruku i on zna (naučen iskustvom) da mora da sačeka sa radom par sekundi/minuta. Problem je sa onim aplikacijama koje komuniciraju sa uređajima, te moram da lovim na Try/Catch kroz aplikaciju i rešavam problem na drugi način (nebitan u ovoj temi i ovom podforumu), kako bih po otključavanju snimio/ažurirao podatke po tabelama.

Znam da će se neko naći i reći da je najbolja opcija dva (ili više) servera, VM, replikacija.
Naravno da jeste, ali ovo su "niskobudžetna" rešenja, firme u kojima je rešenje implementirano ne bi ni primetile jaz jednom, ili dva puta godišnje od 15/30 min., a i da primete, ne bi ih tangiralo ni sekunde! Stoga, ne žele da se isprse, a realno - ne treba im!
Samo na jednom mestu imam tri servera (master/slave + backup) + storage (8 HDDova na 15K + spare HDD - sve to na RAID 60) + VM. Bilo (jako) potrebno, gubitak podataka značio katastrofu firmi od par desetina (možda i više) hiljada EUR i opet 3,14čke jedva nagovorio da se opruže...

Ali, gubitak podataka u ostalim firmama se dotiče mene, jer sam picajzla po tom pitanju! Mogao sam jednostavno reći aplikacijama da ignorišu i (eventualni) zastoj i Lock-ove i podatke koje su prikupile i spremile za unos, ali ne želim...

Neću to da radim! Hoću da radim bez ometanja! Hoću da imam sve podatke!

Čujem pre godinu/dve za Perkonin xtrabackup. Radi savršeno, bez problema - bekapujem kad 'oću i šta 'oću bez zaključavanja baze i ometanja rada.

Elem, Bogdan mi je u prethodnom postu napisao sledeće. Citiram:
Citat:
bekap - meb je ubedljivo najbolje resenje, xtrabackup je takodje
odlican, jednom nedeljno uradi i mysqldump, vrlo je zgodno imati i
logicki a ne samo binarni bekap..

Kako ne bih otišao na ekskurziju na prethodnoj temi, jer tamo o tome nije bilo reči, nisam ti ni odgovorio. Naime, kako sam to rešio:
xtrabackup mi završava svakog sata backup, a mysqldump mi se okida svakog 1. i 15. u 00:00:01. Što ti reče, nije zgoreg imati i malo logike! Barem dva puta mesečno (neka se nađe, zlu ne trebalo)! ;)

E sada... Da se konačno dotaknem i teme:

- xtrabackup vs. nešto vs. nešto drugo vs. ...
- mysqldump vs. nešto vs. nešto drugo vs. ...
- ostalo

Kako vi to radite, kako bi vi to radili da su vam odobreni veći budžeti? Koliko je dobro, loše, sigurno, nesigurno?

Ja sam rekao kako ja sada radim backup. Koliko je to dobro/loše, pametno/glupo, sigurno/nesigurno?

Pitanja se odnose i na jednu server mašinu i na više mašina sa sve replikacijom...

Nadam se da će tema zaživeti, jer ovo interesuje mnoge.
[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 15:41 ] @
Citat:
SpizaGenije
Naime, aplikacije radim na .net platformi, DB usvek naslanjam na MySQL server (PostgreSQL i MS SQL, samo ako je postojeća baza već na tim serverima). Access izbegavam i neću da radim sa njim. Ne mogu da kažem da to nije baza podataka, jer po definiciji "Baza podataka je organizovan (ili neorganizovan) skup podataka na jednom mestu". Stoga nije greška reći i da je skup .txt fajlova u jednom folderu baza podataka, jer to zaista i jeste baza podataka, ali nije relaciona. Ali zato jeste smeće!


baza podataka je i ormar sa index kartoncicima koji kazu gde se sta nalazi u biblioteci, no to, kao i cinjenica da cukas .not i ne koristis access a ponekad pgsql i m$sql nemaju nikakve veze sa bekapom mysql servera :D

Citat:
SpizaGenije:
Elem, većinom (gde god i kad god je to moguće), server se vrti na nekoj Linux mašini, klijent računari su na Win OS i nešto se ne sećam da imam bilo gde manje od pet mašina.


klijenti su potpuno nebitni, server ako nije linux moras ozbiljno da se preispitas zasto posto ma koliko od 5.5 na dalje mysql lepo radi na windoze serveru windoze ima mnogo nekih servisa (shadow copy, antivirus, antispy, anticovek, antinormalan, antisecurity, anti$@#%&@$) sa kojima mysql (jos uvek) ne ume da saradjuje tako da za bilo kakav ozbiljniji rad nije da windoza ne moze nego se bas bas ne isplati..


Citat:
SpizaGenije:
Do skoro (tačnije do pre nekih godinu i po', dve), bekap sam radio isključivo preko mysqldump, ali sam nailazio na sledeće probleme:

- minimum 5 klijent mašina, svaka minimum 30-ak puta u okviru sata odradi neki INSERT ili UPDATE (150 novih upisa ili izmena u bazi na sat vremena). Select me u ovoj priči oko bekapa i gubitka podataka ne interesuje.
- moram da radim bekap minimum svakog sata. Nije frka ako se desi neki kreš, pa uradim restore i izgubim podatke u poslednjih 15 - 30 minuta. Korisnik će ih uneti ponovo. Ali je problem za one klijent aplikacije koje kontrolišu PIC-ove, merne uređaje i slično i koje zapisuju vrednosti u realnom vremenu... Ti podaci se ne vratiše više nikada i onda izgubih konzistentnost podataka u bazi za taj period od par minuta.


ovako - NE MORAS DA RADIS BEKAP SVAKOG SATA :D
sta je fora, upalis binary log, uradis dnevno (u ponoc ili kad ti je vec najmanji load) mysqldump sa flush-logs, i kazes mu da ti zapamti poziciju i datum i to je to. naravno lock-all da bi imao konzistentan bekap. ako ti prsne baza u bilo kom trenutku imas dump + binary log, dakle dump ti je "osnovni" a binlog ti je inkrementalni bekap :D. Dodatno sta mozes da radis je da na 30min radis iz krona flush-logs i kopiras stari binlog na drugu masinu.


Citat:
SpizaGenije:
- radim bekap preko mysqldump, i imam LOCK baze na par sekundi/minuta. Nije problem za korisnika. Aplikacija "osluškuje" server baze i samu bazu, pošalje korisniku poruku i on zna (naučen iskustvom) da mora da sačeka sa radom par sekundi/minuta. Problem je sa onim aplikacijama koje komuniciraju sa uređajima, te moram da lovim na Try/Catch kroz aplikaciju i rešavam problem na drugi način (nebitan u ovoj temi i ovom podforumu), kako bih po otključavanju snimio/ažurirao podatke po tabelama.


abitno kako radis bekap, aplikacija koja prica sa bazom (bilo kojom) MORA da ume da hendla
- privreme greske
- trajne greske
- timeout

ako te tri stvari aplikacija ne ume da izhendla imas problem u aplikaciji!


Citat:
SpizaGenije:
Znam da će se neko naći i reći da je najbolja opcija dva (ili više) servera, VM, replikacija.


replikacija jeste resenje za mnoge stvari (ukljucujuci bekap). VM nije resenje ni za sta.
ako se u bazi nalaze korisni/potrebni/vredni podaci ne postoji izgovor za nemanje replikacije nevezano za nacin rada bekapa!!!!

Citat:
SpizaGenije:
Naravno da jeste, ali ovo su "niskobudžetna" rešenja, firme u kojima je rešenje implementirano ne bi ni primetile jaz jednom, ili dva puta godišnje od 15/30 min., a i da primete, ne bi ih tangiralo ni sekunde! Stoga, ne žele da se isprse, a realno - ne treba im!


to znaci da podaci nisu dovoljni bitni i ako nestane dan dva podataka pojeo vuk magarca, sta ima veze, pa ni samo pitanje bekapa nije strasno vazno


Citat:
SpizaGenije:
Samo na jednom mestu imam tri servera (master/slave + backup) + storage (8 HDDova na 15K + spare HDD - sve to na RAID 60) + VM. Bilo (jako) potrebno, gubitak podataka značio katastrofu firmi od par desetina (možda i više) hiljada EUR i opet 3,14čke jedva nagovorio da se opruže...


bas sam juce nekom pisao, u srbistanu a i okolini u IT industriji ima posla i ljudi u IT industriji znaju da kvalitetnog coveka ne mogu da plate karamelama (cak ni toffi) tako da je trziste prilicno dobro, posla ima, veci problem je naci kvalitetne ljude i plate su ok. dakle u takvim situacijama imas 2 mogucnosti
1. nadjes drugi posao, kazes im da su neozbiljni i da neces da budes odgovoran sto ce sutra sistem da umre zato sto nisu hteli da daju 500eur za jos jednu masinu
2. ostanes na tom poslu ali
2a pripremis izvestaj sta je potrebno i sta ce sve moze da se desi ako to sve potrebno ne dobijes
2b trazis od odgovornog lica u firmi da potpise (digitalno ili na papiru) da je primio k'znanju doticne informacije
2c taj papir iskopiras, original ostavis doma a kopiju uramis i stavis u server sobu iznad db servera

sve ostalo je neprihvatljivo jer na taj nacin pravis problem i svima nama ostalima, onda bude "a spica je to pravio samo sa jednim serverom i radilo mu je, sta ce nama drugi server" i te fore

Citat:
SpizaGenije:
Čujem pre godinu/dve za Perkonin xtrabackup. Radi savršeno, bez problema - bekapujem kad 'oću i šta 'oću bez zaključavanja baze i ometanja rada.


radi super ali imas zakljucavanje, samo traje kratko :D
problem sa xtrabekapom je sto "kaska", znaci uvek kasnis nekoliko verzija, no obzirom na cenu to i nije neki veliki problem. takodje nema sve opcije koje ima meb ali opet, considering price.. :)

Citat:
SpizaGenije:
- xtrabackup vs. nešto vs. nešto drugo vs. ...
- mysqldump vs. nešto vs. nešto drugo vs. ...
- ostalo


1. ako imas bitne podatke mora imas replikaciju
2. ako imas server za replikaciju, bekap mozes na sve "jednostavne" nacine da radis na slave-u, jedino moras da vodis racuna o tome koliko slave kasni za masterom.

ja licno pravim bekap mastera za "bekap", slave je tu za failover i slicno

inace popularni nacini za pravljenje bekapa

0. u bilo kojoj kombinaciji binlog moze da se koristi za inkrementalni bekap

1. mysqldump (dolazi uz mysql)

pro - jedini pravi logicki bekap, taj bekap je jednostavno bilo gde importovati, editovati etc .. sansa da napravi bekap koji "ne valja" je minimalna, moze
con - mega giga turbo spor
side - tu postoji i myhotcopy koji je idealan za myisam i radi mega brzo extra dobar bekap, jedino sto myisam kao storage engine treba da UMRE!!! tako da to i nije bitan info

2. meb - MySQL Enterprise Backup (moze da se skine sa edelivery a licenxa kaze da moze da se koristi ako se uzme support subscription od orakla)

pro - online backup (bez ikakvog zakljucavanja), mega brz, mogucnost kreiranja inkrementalnog bekapa, extremno dobro testiran (postoji od kad postoji i innodb) i up2date sa zadnjim verzijama mysql servera
con - uslovi za koriscenje (mozes da ga "nelegalno" koristis tako sto skines potpuno funkcionalan nelimitovan "trial" sa edelivery ali da bi ga legalno koristio moras da imas subscription koji kosta 5k$ godisnje), pravi binarni bekap

3. xtrabekap - vrlo slican meb-u ali sa dosta manje funkcionalnosti, percona, free
pro - cena, vrlo brz bekap (xtradb lokuje sve tabele za pisanje, flushne sve na disk, ceka info od innodb-a da je ok da napravi snapshot i onda iskopira binarni bekap)
con - nije dovoljno testiran sa "najnovijim" innodb-om no ako se koristi sa xtradb serverom onda nije problem, obzirom na cenu to je skroz ok varijanta

4. mylvmbackup (bekap skripta koja koristi lvm funkcionalnost)
pro - cena (dzabe), extremno brz
con - zahteva da se datadir nalazi na lvm-u (sto i nije neki zahtev, datadir uvek treba staviti na lvm iz milion razloga), najveci problem kod lvmbekapa je sto pravi "crashed backup", dakle pre nego sto napravi lvm snapshot (koji onda bekapuje) mylvmbackup samo lokne i flushne sve na disk, nema mogucnost da "kaze" innodb-u da "prekine sa svojim background procesima" (sto meb ume) tako da ono sto dobijete kao bekap je kao da vam je u tom trenutku nestalo struje (malo bolje) tako da pri restore-u morate da reparirate datu (i mozda ...)

5. zmanda (i sve ostalo sto koristi zmanda agent kao sto je symantec netbackup)
pro - fancy interface, milion opcija
con - kosta ne malo para a, bem li ga, ja znam min 10 nasih klijenata koji placaju dobre pare koji su ostali bez bitne date zbog gresaka u zmanda bekapu, mozda je to sad ok ali ..

6. cdp (continuous data protection)
pro - fancy smancy nabildovan sistem
con - kosta puno para, ako se ne namesti kako treba (a to je extra jednostavno zabrljati) pravi neupotrebljiv bekap (prosli vikend je klijent prso, kazu da im je steta min milionce americkih dinara, i evo vec nekoliko dana developeri pokusavaju da extrahuju datu iz koraptovanog bekapa koji je napravio nedobro podesen cdp)

7. svi ostali snapshot sistemski bekapi (poput window shadow copy i ekipe)
pro - nema
con - NE RADI!!!! nemojte pokusavati uopste



[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 15:53 ] @
btw samo da dodam, perkona je stvarno extra ekipa i xtra* alati su bas do dzadza .. tako da (ma koliko to zvanicno ne bi trebalo da kazem obzirom na to gde radim) ja mogu da preporucim perkonine usluge i njihov sw u bilo kom trenutku, cak su za mnoooogo stvari znacajno bolji od orakla.

sa druge strane, cak iako postoji realna sansa da se nadjem u timu sky/monti u bliskoj buducnosti, mariadb je krsina u poredjenju sa originalnim mysql-om i u poredjenju sa xtradb-om tako da iskreno savetujem "zaobilazenje" ... a i servis koji daju nije bas adekvatan :(, takodje monti je uspeo da "plati" da mariadb zameni mysql na dosta distro-a, ako zelite stabilnu datu nemojte se zezati :(
[ SpizaGenije @ 12.02.2014. 16:39 ] @
Reko' - đe Bogdan do sada, a Bogdan se raskuck'o, pa mu trebalo vremena da se javi...

Da pojasnim prvo:
- Radim u firmi koja radi za firme, koje plaćaju implementaciju/održavanje...
- uvek im kažemo šta bismo voleli (i da bi tako trebalo), te koliko to košta,
- neki pristanu, neki kažu da nemaju sredstva,
- onda mi njima kažemo da može i ovako, ali ne garantujemo,
- neki pristanu, neki kažu da nemaju sredstva,
- onda ovi poslednji 'neki' predlože neko dibidus rešenje,
- onda mi kažemo da to ne može tako,
- onda oni kažu kako "ima firma koja to može",
- onda se mi udaljimo i prepustimo posao "firmi",
- onda nas nazovu nakon nekog vremena i kažu - problem...

Uglavnom, ograda postoji i ograda je uvek na papiru! ;)

Citat:
baza podataka je i ormar sa index kartoncicima koji kazu gde se sta nalazi u biblioteci, no to, kao i cinjenica da cukas .not i ne koristis access a ponekad pgsql i m$sql nemaju nikakve veze sa bekapom mysql servera :D

Preduhitrio nekoga ko bi se našao da kaže kako Access i ormar nisu DB! ;)
Znam da detalji koje sam nabacao nisu vezani za temu i već sam se ogradio u prvom postu, ali rekoh da približim učesnicima u raspravi opis posla kojim se bavim. P.S. Opet ograda, slažem se da je nebitno...

Citat:
klijenti su potpuno nebitni, server ako nije linux moras ozbiljno da se preispitas zasto posto ma koliko od 5.5 na dalje mysql lepo radi na windoze serveru windoze ima mnogo nekih servisa (shadow copy, antivirus, antispy, anticovek, antinormalan, antisecurity, anti$@#%&@$) sa kojima mysql (jos uvek) ne ume da saradjuje tako da za bilo kakav ozbiljniji rad nije da windoza ne moze nego se bas bas ne isplati..

Rekao sam - kada sam uslovljen... ljudima treba/'oće/moraju/ne daju/ne može drugačije... mora se vrtiti na nekom MS-u... iako volim da izbegnem i zavrtim na linuksu

Citat:
ovako - NE MORAS DA RADIS BEKAP SVAKOG SATA :D

Ovo nisam znao, e'o sada ću konsultujem refman! :)

Citat:

abitno kako radis bekap, aplikacija koja prica sa bazom (bilo kojom) MORA da ume da hendla
- privreme greske
- trajne greske
- timeout

ako te tri stvari aplikacija ne ume da izhendla imas problem u aplikaciji!

Nemam problem, aplikacija radi pos'o...

Citat:
ja licno pravim bekap mastera za "bekap", slave je tu za failover i slicno

Upravo tako...
- Slave Masteru: jel' me čuješ - čujem - ok, tu si. Slave Masteru: jel' me čuješ - :tišina: - ok, nisi tu, preuzimam ja.
- Bekap server je masterov bekap...

Citat:
2. meb - MySQL Enterprise Backup (moze da se skine sa edelivery a licenxa kaze da moze da se koristi ako se uzme support subscription od orakla)

Planiramo uzimati pretplatu, bilo reči o tome. Znači možemo koristimo. :D
Pitanje: Šta mi je za klijenta? Nezavisno od nas, il' pretplata, ili pružanje za licencu? Tj. može li da se pazari trajna licenca nezavisno od (ne)pretplate i koliko košta? Ili da se čujem sa ovima u oraklu ako ne znaš cifru?

Citat:
xtrabekap - vrlo slican meb-u ali sa dosta manje funkcionalnosti, percona, free

Ovo 'free' je i prelomilo. Nači, perkona - odlično, radi pos'o; meb wanna have + dž uz pretplatu? Tako ja skontah tvoju formulaciju ;)

I naravno, sve pohvale na odgovoru... Brz, opširan, gađa gde treba! :D
[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 16:49 ] @
Citat:
SpizaGenije
Reko' - đe Bogdan do sada, a Bogdan se raskuck'o, pa mu trebalo vremena da se javi...


kucao sam ti odgovor sa 6meseci bebironom na ramenu koga odvaljuju zubi (spremaju se da niknu pa bole desni) tako da .. bilo je to mega brzo obzirom .. :D :D :D

Citat:
SpizaGenije:
Uglavnom, ograda postoji i ograda je uvek na papiru! ;)


mega bitno!!! sve ostalo se posle svede na "pa kad ste znali da ne valja sto ste pristali, pravi majstor ne pristane da napravi most od kartona bez obzira sto gradska vlast >>to hoce<< "

Citat:
SpizaGenije:
Planiramo uzimati pretplatu, bilo reči o tome. Znači možemo koristimo. :D
Pitanje: Šta mi je za klijenta? Nezavisno od nas, il' pretplata, ili pružanje za licencu? Tj. može li da se pazari trajna licenca nezavisno od (ne)pretplate i koliko košta? Ili da se čujem sa ovima u oraklu ako ne znaš cifru?

nemam pojma, sta je cim to sto ti hoces nije enterprise subscription posto ti enterprise subscription uzimas sebi za svoj server a ti uopste nemas server vec si ti neki recimo partner koji dalje nudi uslugu klijentima ... dakle svaki taj klijent bi trebao da uzme subscription samo mu onda ne trebas ti - moze da kontaktira nas direktno, e sad za tvoj slucaj postoji resenje ali ja nemam ideju kako se zove ni kako funkcionise, morao bi da kontaktiras orakljive da ih pitas, ako se dobro secam sales za srbistan je u rumuniji (oracle u beogradu nema nikakve veze sa mysql-om nit znaju sta je ni kako radi niti ga prodaju i podrzavaju)

za perkonu, video si drugi deo poruke, stvarno je pera tu napravio mega dobru ekipu i stvarno dobro rade posao, posebno ako ti terba neki konsalting ili bilo sta specijalizovano (tipa data recovery ...)
[ SpizaGenije @ 12.02.2014. 17:02 ] @
Znam za Rumune... Neko iz BiH me uputi na Oracle Sarajevo (nisam ni znao da imamo)... A izgleda da nisam znao zato što mi se javila neka riba koja nema veze ni šta je Oracle, nit' šta ona radi tu... Ali mi dala mail nekog Rumuna, kome sam objasnio situaciju, na što mi on reče da je on sada u nekom drugom odelenju već par meseci, na nekoj levoj poziciji, pa me prebaci na drugog...

E tu mi već bilo taman 'korespodencije' za taj dan, pa ostavih za kasnije! :D

Uglavnom, Rumun reče da postoji to što meni treba, al' ni ja ne saznah kako se to zove :)
[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 17:14 ] @
:D podeli kad saznas sigurno ima jos neko koga zanima :D
u sarajevu nam je neki deo firme vezan za kintu (payment, finance,
accounting..), mislim da nista drugo nema u sarajevu, mada moguce da
gresim, bas retko svracam u office
[ tarla @ 12.02.2014. 23:15 ] @
Nadograđujem server na jednoj lokaciji i novi kolega me pita:
- "A zašto server ima samo jedan modul RAM-a?"
- "Vrlo jednostavno. Ako i njega izvadim, neće da se upali!"

[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 23:26 ] @
Citat:
tarla:"Vrlo jednostavno.







[ djoka_l @ 13.02.2014. 08:32 ] @
OK, Bogdan radi za Oracle, ali ne zna kako se prodaje, ja ne radim za njih, ali znam da prodajem.

Elem, da bi prodavao licence za MySQL, treba da budeš Oracle partner. Na žalost, u Srbiji više ne radi niko ko je zadužen direktno za rad sa partnerima, već to radi za ceo Adriatic region Rumunija. Nije neki problem, recimo kontaktiraš Adinu u Rumuniji (Adina Bobocea, znaš već kako idu mail adrese za Oracle), mislim da se vratila sa trudničkog, a žena zna srpski. Kada postaneš partner, treba da potpišeš FUDA ili ASFU ugovor (FUDA - Full Use Distribution Agreement, ASFU - Application Specific Full Use Distribution Agreement). Za prodaju MySQL ti treba ASFU, a da bi to dobio, osim da si partner, treba da popuniš upitnik o tvojoj aplikaciji koju prodaješ uz MySQL. Dakle, mora da postoji aplikacija koja koristi MySQL, pa kad prodaš licencu, baza može da se koristi samo za tu aplikaciju za koju je prodata licenca.
Sve ovo je naravno u domenu teorije, jer kada se ukaže prilika, Oracle će ti dati da prodaš MySQL i bez ASFU, odnosno ako imaš samo FUDA (ja prodao nekoliko puta, da ispoštujem klijenta - nije neka kinta), a Oracle je široke ruke kada treba da se zažmuri na protokol pri kraju fiskalne godine (što je 31. maj za Oracle).

Kada jednom postaneš partner, a veći deo se odradi na Oracl portalu, onda se samo produžava partnerski ugovor, a FUDA/ASFU važi najčešće dve godine (uz uslov da si produžio partnerski status). U zavisnosti od nivo partnerskog statusa postoji i godišnje plaćanje (recimo znam da je Gold 2000$ godišnje, Platinum 20000$ - mi smo Platinum, a za Silver i Member mislim da je nešto sitno, ako se uopšte nešto i plaća).
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 10:34 ] @
E ovo je već odgovor i to kakav sam trebao dobiti od ovih u Sarajevu! :)

Hvala i za kontakt, iako meni niko Adinu nije pomenuo, ali nije zgoreg ni nju priupitati za savet kako dalje...
[ bogdan.kecman @ 13.02.2014. 10:48 ] @
Citat:
djoka_l:
OK, Bogdan radi za Oracle, ali ne zna kako se prodaje, ja ne radim za njih, ali znam da prodajem.


kao sto rekoh mnogo puta do sada :D, svi ti procesi u oraklu su toliko komplikovani da normalan covek to ne moze da pokupi usput ako ga direktno nesto ne zanima .. ima birokratiju ko nekad sfrj .. to su strasne stvari :( ... najgore je sto departmenti medjusobno slabo saradjuju, ovi sto pradju oracledb na primer ne dobijaju nista od toga da pomognu onome sto prodaje mysql da nesto proda i onda su u fazonu "ne znamo ti mi to, al da vidis imamo da ti damo dobar popust za oracledb" i te fore i fazoni .. valjda to tako mora, sta znam, ista prica i u m$oftu i u jos nekim vecim it firmama sa kojima imam iskustva :(

Citat:
djoka_l:
Elem, da bi prodavao licence za MySQL, treba da budeš Oracle partner.


ono sto je bitnije pitanje je sta on tacno treba da prodaje.
u klasicnoj varijanti da on prodaje oraklove proizvode (mysql licence, mysql support, oracledb ..) onda je cela tvoja prica 100% u pravu i prilicno je jednostavna, to je klasican partnerski ugovor i to kod orakla radi na isti/slican nacin vec deceniju+, elem, ono sto oni rade je malo drugacije.

posto oni daju support (dakle ne kontaktira klijent oracle vec njih) a oni za savet pitaju instancu iznad (nas), tako da njima realno treba "unlimited servers account" koji kosta ako se dobro secam 8x5k$ (posto se valjda 8servera racuna kao "unlimited", sve preko osmog je dzabe)... i onda tu dolaze ti value added tools (mem, meb..) etc etc ... e sad ja znam kako je to bilo u vreme pre orakla posto su tada procedure bile jednostavne da i retard kao ja moze da ih skonta :D i to je radilo bas tako, ti si podkonsalting kompanija, placas support za 8 servera i ti svim svojim klijentima dajes podrsku i stavljas value added tools, kada imas problem koji ne mozes da resis cimas nas i mi ti pomognemo, mi pricamo iskljucivo sa tobom, nikad sa end customer-om. kako to radi sada nemam ideju (posto je oracle sve nase procedure bacio i ubacio nas u svoje koje naravno nisu uopste kompatibilne sa foss-om posto je kod orakla sve vezano za licencu pa ako kupis licencu sve ostalo ide na to i partneri su realno reseleri licenci, kod mysql-a ti mozes da imas subscription za support a da ne koristis komercijalnu licencu, licenca je potpuno odvojena prica i najcesce ti ne treba) .. e sad, kako su oni to finalno uobrocili i da li se uopste isplati ici sa tim ili odhebati oracle zbog nemogucnosti normalne saradnje i napraviti svoj set alata baziranih na open source resenjima (meb zameniti sa xtrabackup, mem zameniti sa zabbix+paket mysql skripti etc etc ...) to je sad vec na tebi da odlucis ... ja znam da imamo nekoliko klijenata koji rade na foru, oni placaju oraklu support za "svoje" servere a u stvari su to njihovi klijenti, to je realno "nelegalno" ali prolazi, zasto tako rade nemam ideju, dal zato sto im je tako bilo lakse ili jeftinije ili nisu mogli drugacije da se iskobeljaju iz red-tape ne znam ... fora je da budes uporan, zovi po redu i ako ne uspes da iskopas info koji ti treba pisi pa cu ja interno da iskopam ko tacno treba da ti da taj info

da ponovim samo jos jednom posto je vazno, o tome kako mysql radi, kako sta odraditi u mysql-u ja mogu da pricam ozbiljno i da stojim iza toga, znam kako to izgleda imam nekog iskustva etc etc, ali o tome kako sta uraditi sa oraklom, kako sta kupiti, koja je procedura za xyz, kako licencirati, kada je licenca u breach-u ili ne, o cenama, o roadmap-u etc etc ja realno nemam pojma a nesto ako napisem to je samo moje licno misljenje zasnovano na "educated guess" a ne na znanju/informacijama iz prve ruke!!! neko ko je direktno nekad nesto kupio od orakla i prosao taj proces zna o istom 1000000000000000 puta vise od mene!!! e sad ja mogu da pripomognem ako ne moze neki info da se iskopa zbog red-tape tako sto cu interno da pustim mail sa pitanjem "ko je odgovoran da da odgovor na pitanje o xyz u regionu xyz" i onda kada dobijem odgovor da prosledim kontakt podatke (ne i odgovor na pitanje, samo kontakt osobe koja moze da odgovori)

no da se vratimo mi na pricu o bekapu :)

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 13.02.2014. u 12:09 GMT+1]
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 11:12 ] @
Citat:
bogdan.kecman: no da se vratimo mi na pricu o bekapu :)

Počnem priču o kolaciji š'ćirilicu i latinicu, završim priču o bekapu. O.o

Počnem priču o bekapu, završim sa kupovinom/prodajom orakljivih licenci...

Da načnem novu temu za licence, pa da skrenemo negde dalje, ili? :D

Elem, da se mi ipak vratimo bekapu, bar na ovoj temi! :)

Malopre sam skinuo meb, nisam ga ni otpakovao još uvek - ali nešto kontam, ako imam "trial" neograničenu licencu, koliko je bolji (ako je bolji) od sadašnjeg rešenja, barem xtrabackup (free) vs. meb (trial)?
[ djoka_l @ 13.02.2014. 11:22 ] @
Ja još samo jedan post o prodaji licenci, pa se odjavljujem

Dakle, moguće je prodati ili Perpetual licencu i godišnje održavanje za MySQL, ili Anual Subscription.
Kada bacim pogled na List Price (ne mogu ovde da ga okačim jer je partner confidential), Perpetual licenca je 10% - 30% skuplja od Anula Subscription, dok je kod Perpetual licence, održavanje 22% od cene licence. Tako ti ispadne, da ćeš sa Perpetual licencom prve godine platiti do 50% više nego da plaćaš samo godišnju pretplatu, ali je već sledeće godine ukupan trošak 50% niži (na primer to je za dve godine 122% + 22% = 144% od list price za Perpetual, dok je za Anual, na primer, 80%+80%=160%).
Citat:
MySQL Perpetual License
MySQL Classic, Standard and Enterprise Edition perpetual licenses are only available for distribution by Oracle partners subject to an applicable Application Specific Full Use Program Distribution Agreement or Embedded Software License Distribution Agreement with Oracle. These perpetual licenses are not available to be sold or distributed as full use licenses by Oracle direct sales representatives nor by Oracle partners pursuant to a Full Use Distribution Agreement.


A ovo su proizvodi
Citat:
MySQL Classic Edition (1-4 socket server)
MySQL Classic Edition (5+ socket server)

MySQL Standard Edition (1-4 socket server)
MySQL Standard Edition (5+ socket server)

MySQL Enterprise Edition (1-4 socket server)
MySQL Enterprise Edition (5+ socket server)


U Oracle terminologiji, socket je fizički procesor, bez obzira na broj jezgara. Hyperthreading se nikada ne uzima u obzir kod određivanja metrike. VM se ne uzimaju u obzir, osim ako se ne koristi neka od VM mašina sa hard particionisanjem, koja je dozvoljena od strane Oracle (recimo OracleVM, ili LPAR za Power procesore), dok se, recimo VMWare ne priznaje, pa se plaća kao da mašina nije particionisana.
[ bogdan.kecman @ 13.02.2014. 11:35 ] @
ne verujem da tema o kupovini ima mnogo smisla, realno je to vrlo
personalizovana stvar i moras da odradis to telefonski sa samim oraklom
.. eventualno kada zavrsis sve mozes da napravis temu da podelis iskustva

iz mog iskustva meb je dosta bolji od xtrabekapa ... sta je cim, innodb
ima milion nekih internih pozadinskih procesa i ne moze da se
jednostavnim "flush tables with read lock" zakuca i umiri.. pera i ekipa
iz perkone extremno dobro poznaju innodb rad i oni su napravili
xtrabekap tako da ume da saradjuje sa innodb-om i da napravi
konzistentan ispravan bekap ali je to i dalje realno hack. sa druge
strane, od kada postoji innodb hiki je imao i innodbhotcopy koji nikad
nije bio foss i koji je pravio online backup innodb-a, kada je oracle
kupio hikijevu firmu oni su to jos unapredili a kada je kupio i nas to
je dobilo jos dodatni bust tako da ne samo da meb sada zna sta innodb
radi, u samom innodb-u se nalaze funkcionalsti koje saradjuju sa meb-om
tako da ti sa meb-om vuces idealno dobar bekap, nema nikakvih hakova,
vuce se bekap + log, restore se bekap+log etc ..

tako da, ja licno mislim da je meb bolje resenje ..

e sad, da ti kazem "ok je da koristis oracle alat koji nema limite osim
u tekstu licence" ne mogu jbg .. prvo ne mogu zato sto je to nelegalno a
nije lepo da savetujemo ljude da koriste nelegalne stvari, drugo ti
alati se razvijaju zato sto to neko placa, ako ljudi ne placaju nece se
razvijati, oracklu je lako da pootpusta sve nas "fancy" tehnicare i uzme
brdo retardinja iz indije (za kintu koju daju npr kolegi iz usa mogu da
kupe ceo call centar sa min 30 ljudi u indiji + sva oprema za call
centar + prostor gde ce da sede + odrzavanje tog intraneta + manageri
koji ce da vode tih 30 ljudi + racuni i da im ostane para) i da formalno
pravno zadovolje pricu sa support-om .. i trece najvaznije kapiram da
firma u kojoj radis ima legalan biznis, razlog zasto oracle moze da da
sve svoje alatke "dzabe bez ikakvih ogranicenja osim obicnog malog
tekstualnog fajla" je izmedju ostalog to sto ima jaci advokatski
department od jedne balkanske drzave tako da ako oni "saznaju" i naguze
te .. a uvek ima neko ko ce da te drukne, posebno na balkanu (sta da ti
kazem kad su neke moje izjave ovde na forumu slali u oracle da me
drukaju kako sam nekome rekao da je bolje da koristi pgsql nego mysql za
neki projekat i tako 3-4 puta vec za razne stvari, zamisli sad ti das
otkaz nekome u firmi i on uzme da te druka oraklu kako ti koristis
oracle alate ilegalno)

tako da,
- tehnicki, po meni, meb je bolje resenje
- pravno formalno, ne mogu da te savetujem, ne znam
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 11:47 ] @
Citat:
bogdan.kecman:- tehnicki, po meni, meb je bolje resenje

Ovo mi je bitno, kako bih mogao prostudirati i predložiti meb kao bolje rešenje...


Citat:
bogdan.kecman:- pravno formalno, ne mogu da te savetujem, ne znam

nisam ni mislio da ga koristimo ilegalno, niti bi smeli. BSA bi nam he8ao kevu, sve da Oracle i sazna i da ih zabole uvce što mi to koristimo.
Hoću da ga isprobam, naučim, postavim par pitanja ovde na forumu kada zapne, pomognete mi gde zapne... e, kada se mi ovde obučimo, onda ćemo nazvati Oracle i reći da želimo to-i-to u te-i-te svrhe.
[ bogdan.kecman @ 13.02.2014. 11:53 ] @
da, tome i sluzi trial verzija :D, da nemas problem da se obucis ... to
je odlicna filozofija po meni, za dev i trial ti je sve dostupno free,
ne moras da "releasujes krekove za svoje proizvode i ocekujes da ljudi
uce sa krekovanih verzija", lepo im das sve fraj i verujes u svoj
proizvod da je dobar i da ce ga platiti kad dodje vreme da ga koriste
komercijalno ... jedna od malo stvari sa kojima se u oracle filozofiji
slazem 100%

tako da samo napred, ja nisam neki mega giga expert za meb (mccge ima
svoj bekap koji radi jos bolje :D, kada je pravljen meb brdo ideja i
tehnologije iz mccge su prebacene tamo ) ali imam na jabber-u kolege
koje ga prave i koleginicu koja je koordinator za meb trening i
implementaciju tako da uvek imam koga da pitam :D
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 11:56 ] @
Joj Bogdane, tastatura ti se pozlatila! :)
[ djoka_l @ 13.02.2014. 11:58 ] @
Pitanje je da li je tebi MySQL (ili bilo koja druga relaciona baza) pravo rešenje za čuvanje real time podataka sa mikrokontrolera. Možda bi trebalo da koristiši neko Big Data rešenje (NoSql) samo za čuvanje podataka sa PIC.

Mogao bi i da na računaru koji služi za akviziciju podataka da napraviš neko rešenje za baferovanje, za vreme dok se na bazi radi backup, recimo čak i SQLite bi bio dovoljno dobar da sačuva nekoliko minuta podataka, ako tvoj program lepo zna da serijalizuje pisanje.
[ bogdan.kecman @ 13.02.2014. 12:04 ] @
uh @djoka_l, nosql je najgore sto moze da uradi za realtime podatke,
posebno ako mu je bitan bekap i ako nema dovoljno masina za replikaciju,
da ne spominjem ako ne zeli da mu podaci "samonestanu" :D

za realtime se zna sta je najbolje resenje (ja bas od toga zivim) ali to
zahteva jos ucenja i malo vise masina od onoga sto njegovi klijenti hoce
da plate (vidis da nece da se ispruze za replikaciju)

a vezano za baferovanje, to pokrismo u onom delu da sama aplikacija
mora da uma da hendla timeout i razne vrste gresaka sa baze :)
[ djoka_l @ 13.02.2014. 12:13 ] @
Pa vidi, mi smo morali da rešimo problem sa distribuiranim sistemom u vreme kada su modemi radili na 9600 bauda, a nismo imali para za replikaciju. Ono što smo napravili, strašno je ličilo na ono što je mnogo kasnije prodavao IBM kao MQ. U principu, replikaciju smo rešili sistemom perzistentnih redova, tako što je sistem baferovao poruke i isporučivao ih asinhrono, onda kada je veza bila moguća.

Ne mora da bude NoSQL, može jednostavno da napravi proces koji čuči na serveru i radi upis podataka u MySQL bazu. Kada treba da počne bekap (a nije mu na raspolaganju meb, što je najbolje rešenje), skripta za bekap treba da pošalje signal procesu za pisanje, posle kojeg on pravi fajlove od podataka koji mu od tog momenta pristižu. Kada se bekap završi, onda novi signal pokrene prepisivanje iz fajla, pa sve dok ne pristigne do real time podataka.
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 12:59 ] @
@djoka_l
- Automatizacija dinamičkih mašina u procesnoj industriji.
Mislim da svi znamo šta to znači, pa da ne lutamo od teme.

E sada, ako je čitav sistem već (po default-u) automatizovan, ali star nekih 20+ godina?

Mi želimo da modernizujemo taj sistem i usput da zaradimo neku kintu! ;)

Znači, nema analognog mernog uređaja skopčanog na mernu ćeliju (ommetar s'kazaljku označen tako da umesto otpora pokazuje grame/kilograme/tone), a kome se graničnik fizički podesi tako da pošalje dalje analogni signal (strujni/naponski) na neki relej, koji opet na osnovu dobijene vrednosti okine dalje negde nešto drugo...

Nego, ubaci PIC, isprogramiraj ga tako da na osnovu nekog ulaza dâ neki izlaz, a sve se to kontroliše preko neke aplikacije... E sada, što se tiče same aplikacije, na osnovu unesenih vrednosti (recepture), ona šalje signal PIC-u koji odradi šta treba da odradi... Hebe se i mašini i meni i onom radniku za mašinom da li ta aplikacija šalje sve to na server, ili ne. Sve to može da radi i u offline modu.

Upravi te firme je bitno da zna da je utrošila 100t kukuruza, 50t ječma i 1t aditiva, te dobila cca. 150t koncentrata za piliće (recimo)...

Tehnolog koji prati proizvodnju je ranije davao zadatak operateru da za svaku novu "turu" upisuje ručno (u blokče) koliko je čega smućkao, kako bi on izvršio kontrolu, te doveo kvalitet finalnog proizvoda na onaj nivo, na kom i treba da bude.

Sada, zbog upisa tih vrednosti direktno u DB, on može da ima real time pregled samog procesa.

Zato sam i rekao da mi i nije toliko bitno za ove poslove da li sam jednom ili dva puta godišnje zagubio (ako sam zagubio) 15 min. podataka usled nekog kreša i da firma neće imati nikakve posledice...

Dalje... Upravi se hebe da li će im radnici određivati sve ručno, ili će imati automatizovan proces. Oni gledaju rezultate (u kešu) nakon svakog meseca/kvartala/godine. Ako će im par hiljada € povećati produktivnost, tako da oni u narednih godinu - dve pokriju troškove tog ulaganja, a kasnije ostvare i veću dobit - modernizovaće proces. Ako mi tražimo više da bi napravili kako valja (i treba), od tog posla nema ništa.

S tim što će nas iscimati i tražiti pare nazad ako smo uradili nedobro (zato što oni nisu hteli uložiti), a oni pogubili podatke za koje im generalno puca patka, a naš je problem ako se odmah u startu ne ogradimo nekim papirom, potpisom i pečatom...



Što se tiče samog bekapa i načina na koji se on vrši, ovo nije jedina oblast koju pokrivamo. Radimo i tamo gde su svi podaci i njihova konzistentnost mnoooogo važniji nego u navedenom primeru.

I opet se nemo'š iscimati za dodatnu mašinu i storidž... pa ni za hebeni kvalitetniji UPS koji će te držati online nekoliko minuta do pokretanja agregata. Dovoljno im da imaju neko go*no da im pegla napon ako ima kakvih varijacija i to je to.


I opet odlutah... i opet se vraćam nazad na temu:

Znači, tema nije Kako da odradim bekap baze u mom konkretnom slučaju, za moj konkretan posao, nego Backup baze - mišljenja i iskustva :D

Hoću da znam šta š'čim mogu i kako, te koje su mi opcije, zato što želim da učim i da se dalje usavršavam. I ja i mnogi drugi na ovom podforumu. :)
[ SpizaGenije @ 13.02.2014. 13:09 ] @
Citat:
djoka_l:Ne mora da bude NoSQL, može jednostavno da napravi proces koji čuči na serveru i radi upis podataka u MySQL bazu. Kada treba da počne bekap (a nije mu na raspolaganju meb, što je najbolje rešenje), skripta za bekap treba da pošalje signal procesu za pisanje, posle kojeg on pravi fajlove od podataka koji mu od tog momenta pristižu. Kada se bekap završi, onda novi signal pokrene prepisivanje iz fajla, pa sve dok ne pristigne do real time podataka.


Tako je zamišljeno, tako i radi...

Ali, ako ja mogu da prođem bez nekog dugotrajnog lock-a, nego mogu da bekapujem, a da mi to ne utiče mnogo na proces, onda lepo proguglam, vidim šta se sve može (otprilike) i otvorim temu da čujem i tuđa mišljenja i iskustva! :)
[ after @ 14.02.2014. 18:39 ] @
Mozes da probas i sa mydumper(myloader). Funkcionise kao mysqldump koji radi paralelno. Koristio sam ranije vise puta i backup je brzi do nekih 5x dok restore zavisno od skrukture baze i rasporeda velicina tabela se ubrzava cak do 10-20 puta! Inace mydumper je nastao od Maatkit skripti za paralelni backup/restore koje su bile pune bagova i nisu dalje razvijane od strane maatkit-a. Bagovi kod originalnih skripti su ispravljeni i nastao je Mydumper. Neznam da li se u medjuvremenu mydumper razvijao dalje i da li je pratio razvoj MySQL-a - 5.5/5.6/5.7.

Posto je Percona uzela ostale originalne Maatkit skripte i razvija ih dalje pod svojim percona tools, mozda nesto slicno razvijaju i sa paralelnim logickim backup/restore. Price oko paralelnog logickog backup/restore i mane mysqldumpa kao jedinog tool-a za sql backup su nesto sto postoji od kada postoji mysqldump.

Verovatno nije tako jednostavno implementirati u oficijelni MySQL/Percona server, cim tako nesto jos ne postoji.

Inace mysqldump jednom dnevno + bin logovi sasvim fino zavrsava posao. Jos bolje ako postoji i replikacija.
[ SpizaGenije @ 14.02.2014. 19:36 ] @
Citat:
after:Neznam da li se u medjuvremenu mydumper razvijao dalje i da li je pratio razvoj MySQL-a - 5.5/5.6/5.7.

Vidiš, tu je problem... Kod nas je sve na 5.5/5.6... Ako i imamo negde nešto na 5.1, te firme smo do sada i zaboravili. Valjda im prethodna rešenja i dalje rade posao bez problema! :)

Citat:
after:Inace mysqldump jednom dnevno + bin logovi sasvim fino zavrsava posao. Jos bolje ako postoji i replikacija.

Tako nekako... :D


No, da zamrsimo malo temu... Kako bi to uradio profi, sa full pro alatima i onako 'utopijskim' unlimited sredstvima?

Recimo to ovako... @Bogdane i ostali sa sličnim iskustvom: Kako biste se vi igrali, kada bi vam dali? :D
[ bogdan.kecman @ 14.02.2014. 20:43 ] @
mysqldumper je domasovo cedo no kada je domas otisao od nas u fb
prilicno je batalio odrzavanje svojih prilicno dobri "side alata" tako
je i mydumper izumro .. odlicna ideja ali nezavrsena
[ farmaceut @ 15.02.2014. 18:11 ] @
Citat:
SpizaGenije:
E ovo je već odgovor i to kakav sam trebao dobiti od ovih u Sarajevu! :)

Hvala i za kontakt, iako meni niko Adinu nije pomenuo, ali nije zgoreg ni nju priupitati za savet kako dalje...


Ja sam ti prosao proces za Silver partnera. Trebalo mi je za ASFU za knjigovodstvenu aplikaciju. (inace nisu davali ASFU za "silver", ali su nam progledali kroz prste.... ) Proceduru prodjes sa Ruminima, a placas ovim u Oracle Sarajevo...
Obrati se njihovoj prodaji, u to vrijeme je bila neka Cristina, pa Loarine, pa Oana.... sad ne znam ni ja ko je aktuelan, izgleda da ih mijenjaju ko carape...

Procedura pregovaranja oko cijene je bilo telefonsko nadmudrivanje, i na kraju smo dogovorili procent od cijene applikacije, ~11%, ( kada sam "zaprjetio" MS SQL Expressom.... :) ) Poslije toga potpises hrpu papira, ugovore (na engleskom i srpskom), preuzmes obavezu tromjesjecnih izvjestaja (pravi smor) i sl.

Na kraju, kada sam sve to rijesio - promjenimo poslovnu logiku, te umjesto prodaje aplikacije prebacimo se na "hosting" varijantu.... pa im sad saljem prazan izvjestaj o prodaji.... nema veze, onaj logo "Oracle Silver partner" na memorandumu vrijedi godisnje clanarine :) a ko zna sta ce biti u buducnosti.
[ caca @ 20.02.2014. 17:13 ] @
Pomoc oko backup mysql baze sa mysqlhotcopy na windows

Radim sa mysqlserver 5.5 sa myIsam tabelama.
Htela bih da radim backup sa mysqlhotcopy.

mysqlhotcopy postoji na ..\mysqlServer5.5/bin.

Istalirala sam Perl sa stranice ww.activestate.com/products/Activeperl.

Kada pozovem iz dos prompta mysqlhotcopy javlja poruku
`mysqlhotcopy` iz not recognizeed as an internal or external command...

Kako ga ne vidi?
Gde gresim? Da li treba jos nesto uraditi ?.

Hocu da napravim bat fajl za backup pomocu mysqlhotcopy.

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 20.02.2014. 18:36 ] @
zasto 2014 godine myisam tabele pobogu ?

ne mozes iz command prompt-a da pozoves mysqlhotcopy na windozi, vec
moras da pozoves perl.exe sa parametrom da startuje taj mysqlhotcopy ...
no ozbiljno porazmisli, mysql na windozi u kombinaciji sa myisam
tabelama ti je problem u najavi
[ caca @ 20.02.2014. 19:18 ] @
Pravim dodatne programe za mysql bazu sa takvom organizacijom
Za sada je tako.

Koji je to parametar ?
Upravo sada to istrazujem

kopirala sam mysqlhotcopy na dir c:\perl\eg

pa sam u command prompt pisala

d:\perl c:\perl\eg\mysqlhotcopy -u korisnik -ppass imeBaze d:\arhiva

i kaze da ne moze da otvori perl script

Hvala na strpljenju
[ bogdan.kecman @ 20.02.2014. 19:58 ] @
nije hotcopy generalno podrzan na windozi, ako pravis neki svoj bekap
sistem najbolje ti je da se okacis na mysql, uradis "flush tables with
read lock;" i onda pustis shadow copy da odradi kopiranje i onda "unlock
tables;" (to je vise manje ono sto i hotcopy radi samo na linux-u) ...

e sad, mozda ga nabudzis sa perlom za windozu .. ja licno nisam nikad
probao ali .. cak i ako proradi, hotcopy na windozi nije zvanicno
podrzan tako da se ja ne bi opustio sa tim resenjem, ja kad ga pokrenem
kuka mi da nema dbi instaliran u perl-u an windozi
Code:

E:tempmysql-5.6.16-winx64bin>perl mysqlhotcopy.pl --help
Can't locate DBI.pm in @INC (@INC contains: /usr/lib/perl5/5.8.8/msys
/usr/lib/perl5/5.8.8
/usr/lib/perl5/site_perl/5.8.8/msys/usr/lib/perl5/site_perl/5.8.8
/usr/lib/perl5/site_perl .) at mysqlhotcopy.pl line 25.
BEGIN failed--compilation aborted at mysqlhotcopy.pl line 25.


tako da samo vidi da ti je perl kompletan i mozda ce i da radi :)
[ tarla @ 20.02.2014. 23:59 ] @
How to Shoot Yourself in the Foot with Perl?
- You shoot yourself in the foot, but nobody can understand how you did it. Six months later, neither can you.
[ nkrgovic @ 21.02.2014. 06:21 ] @
I meni je to palo na pamet....

Windows + MySQL + MyISAM + Active Perl....

You foot your self in the shoot.

[ caca @ 21.02.2014. 09:24 ] @
Htela sam da napravim bat fajl koji bi korisnik koristio za pravljenje rezervne kopije.
Za takav slucaj koja backup je najbolji ?

Hvala na strpljenju
[ bogdan.kecman @ 21.02.2014. 12:23 ] @
obzirom da je windoza u pitanju, u taj bat bi ja stavio pozivanje
mysqldump-a
[ SpizaGenije @ 21.02.2014. 13:04 ] @
Citat:
caca:
Htela sam da napravim bat fajl koji bi korisnik koristio za pravljenje rezervne kopije.
Za takav slucaj koja backup je najbolji ?

Hvala na strpljenju


Evo nešto na brzaka:
Code:
C:\MySQL\bin\mysqldump.exe --host tvoj_host --user tvoj_user --p tvoja_sifra --database naziv_baze > C:\MySQL\tvoja_baza.sql 


Znači, otvoriš bilo koji tekstualni editor (notepad recimo) i c/p ovo iznad... Snimiš dokument kao 'backup.bat' i voila! :D

Elem, još jedna mnogo bitna stvar:
Code:
C:\MySQL\bin\mysqldump.exe

je putanja do mysqldump-a... ako ta putanja ima neki prazan karakter tipa
Code:
C:\MySQL\MySQL 5.5 nesto\bin\mysqldump.exe

.bat file neće da radi, pa ti treba malo dodatne gimnastike

[ bogdan.kecman @ 21.02.2014. 13:29 ] @
obavezno dodaj:

-e -K -F -x -R --dump-date --triggers
[ tarla @ 21.02.2014. 16:48 ] @
http://mysqlbackupftp.com/
[ caca @ 21.02.2014. 22:42 ] @

Napravila sam dva bat fajla

1. cuvaj.bat

mysqldump --opt -u user -pPass imeBaza > D:\arhiva\imebaze.sql

Ovo radi

2. vrati.bat

mysql -u user -pPass imeBaza < D:\arhiva\imebaze.sql

Prilikom vracanja podataka preko vrati.bat podaci u bazi su bili
overwrite sa podacima iz imebaze.sql sto sam i htela.

i ovo radi.

------------------

Instalirala sam i mysqlbackupftp i napravila backup baze.
Ovaj backup je super cak u imenu baze pamti datum i vreme
i ima dosta drugih pogodnosti

Kod mysqlbackupftp nisam nasla kako bi vratila bazu iz sql
pa sam unzip sql i napravila drugi bat vrati1.bat

ali on mi vraca sledecu gresku
ERROR 1062(23000) at line 70: Duplicate entry `11940` for key `primary`

Ovde nije hteo da uradi overwrite !!

Kako se vraca baza ako se backup preko mysqlbackupftp ??

Zahvaljujem na odgovorima
[ bogdan.kecman @ 21.02.2014. 23:50 ] @
mysqldump normalno uradi drop table if exist tako da ti prvo obrise svu
datu pa insertuje, mysqlbackupftp ne dodaje drop u sql tako da prvo
moras da odradis rucno drop svega pa onda ... nisam koristio
mysqlbackupftp (nije bas preterano koristan) ali verovatno ima opcija da
doda drop-ove u sql koji generise

inace --opt nije dovoljno za konzistentan bekap sa mysqldump, pogledaj
opcije koje sam ti napisao prethodno
[ tarla @ 22.02.2014. 00:04 ] @
Ima opcije za sve kao i mysqldump.

Kako hodam po terenu na skoro svakom Win serveru ga nađem. Ili verzija za MySQL ili za SQL server...
[ bogdan.kecman @ 22.02.2014. 00:07 ] @
super, samo ga onda treba lepo iskonfigurisati
- da odradi dump/create
- da odradi lock
- da odradi flush logova
- da dumpne i trigere i rutine
- da uradi disable keys / insert / enable keys u sql-u
- da napravi "extended" sql (da insertuje po vise slogova odjednom)

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 22.02.2014. u 01:21 GMT+1]
[ after @ 22.02.2014. 15:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman: obavezno dodaj:

-e -K -F -x -R --dump-date --triggers


-x opcija zakljucava sve tabele u svim bazama na serveru tokom trajanja mysqldumpa, tako da moze biti nezgodno sa serverom koji ima nekoliko baza od po 10Gb npr. ili cak vise desetina velikih baza. Sa jednje strane to obezbedjuje kozistentnost izmedju baza ako se jedna aplikacija bazira na 2 ili 3 baze (pitanje i kolika je kozistentnost ako je mix myisam/innodb).
Dok je tu opciju bolje izbeci ako su baze nezavisne jedne od druge i samo se fizicki nalaze na istom serveru.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2014. 15:37 ] @
bez -x nemas konzistentan bekap
bekap koji nije konzistentan najcesce je beskoristan ili cak gore od toga
dakle ako ne znas 10000% sta radis - mora -x, ako znas sta radis ne
pitas na forumu kako da napravis bekap

ako hoces da nemas write lock koji traje tokom celog trajanja bekapa za
to postoje mogucnosti (spominjane vec) i za myisam i za innodb
[ after @ 22.02.2014. 15:53 ] @
Da, tacno. Ako nemas info o logici frontend strane i o samoj strukturi baza - da li je myisam, innodb, mix ima li bin logova, replikacije itd lockujes sve sa -x i ne razmisljas. Pa ako traje dugo ili pravi bilo kakve probleme, istrazis sistem prilagodis mysqldump ili postavis drugo resenje.

Imao sam slucaj da je kod klijenta system bio nedostupan 10-30 min svakog sata tj. 25-50% vremena sistem je bio nedostupan. Bila je postavljena kvazi-replikacija koje je isla na svaki sat vremena i gadjala drugi server tipa mysqldump -x .... | mysql .....
[ tarla @ 22.02.2014. 15:53 ] @
Ne znam da li sam spominjao ali Bdale Garbee i ja smo propustili let za Frankfurt zbog "redovnog" bekapa Hrvatskih carina... Preko 2h smo čekali na granici jer sistem nije bio u funkciji.

Komentar carinika je bio "Pa momče gdje ti živiš kad ne znaš da se Nedjeljom od 3:00 do 9:00 radi redovni bekap i da tada ne rade carinski terminali..."

Čisto ako pomislite da je vaš lock od 10 minuta puno :)
[ bogdan.kecman @ 22.02.2014. 15:57 ] @
bekap je zahebana stvar, vrlo cesto ne odradjeno kako treba, vrlo cesto
ne istestirano kako treba, vrlo cesto korisnik misli da ima bekap a onda
kad zatreba prc
[ after @ 22.02.2014. 16:08 ] @
Citat:
tarla: .......

Komentar carinika je bio "Pa momče gdje ti živiš kad ne znaš da se Nedjeljom od 3:00 do 9:00 radi redovni bekap i da tada ne rade carinski terminali..."


:D kod nas u javnim sluzbama je opste poznata: pao sistem i spusta se roletna


Inace kada se mysqldump-om iz verzija 5.6/5.7 gadjaju serveri nizih verzija 5.0/5.1/5.5 javlja se greska zbog global txn id pa mysqldump treba pustati sa disable opcijom za global tnx id.

mysqldump --set-gtid-purged=OFF .....
[ SpizaGenije @ 22.02.2014. 16:19 ] @
Citat:
tarla: Nedjeljom od 3:00 do 9:00 radi redovni bekap i da tada ne rade carinski terminali..."

Da mi je da vidim šta to oni bekapuju toliko...
Da mi je da vidim strukturu njihove baze...
Da mi je da vidim količinu podataka koja se tu nalazi...

Svojevremeno su kod nas u CIPS-u (pre deset godina, kada je sistem uspostavljen "da radi") imali sličan problem, ali je ubrzo posle toga rešen.

Citat:
bogdan.kecman: bekap je zahebana stvar, vrlo cesto ne odradjeno kako treba, vrlo cesto
ne istestirano kako treba, vrlo cesto korisnik misli da ima bekap a onda
kad zatreba prc

Nego... kako je sve ovo lepo Bogdan nabrojao. Čini mi se da je Tanjugova DB baš ovako "odrađena". I šlag na tortu, firma koja im je radila servis (tj. osoba koja je radila strukturu DB), mi na ovo pitanje daje sledeći odgovor:
Ja: Pa normalizacija vam je katastrofa. Samo vam je tabela user (primera radi) ispoštovala (jedva) 2NF. Ostalo, da vam server dopušta - bi se svelo na NFNF. Ko je radio ovo?
On: Pa ja!
Ja: Pa kako si to uspeo naterati da vam radi?!
On: Ja sam to, prijatelju, sve namestio po defaultu i to meni radi pos'o.
Ja: Šta si to namestio po defaultu?
On: Pa NORMALIZACIJU!
Ja: &/%#)/(&"$=)$()=
- I odustanem od posla sa njima.

O tome da nemaju nigde nijedan definisan indeks (ponavljam TANJUG-ova baza nema nijedan definisan indeks), neću ni da razglabam.

Da im pojedine tabele imaju VARCHAR za PK, ne smem ni da pomenem.

Elem, c/p tog njihovog servisa je sada i na našoj SRNI ako se ne varam... :p
[ bogdan.kecman @ 22.02.2014. 16:33 ] @
pazi bilo ko ko radi neki konsalting "na veliko" bi mogao da napise
knjigu o velikim sistemima i katastrofalnim problemima koje imaju ... ja
sam u nekom trenutku ventiliranja napisao onaj
http://www.mysql.rs/2009/10/manemoj/ post :D .. no pored svega sto ljudi
grese, kako ljudi za ooooooogromne pare "dizajniraju" resenja o cemu se
stvarno moze puno pricati, gde dalje ici od toga da je zbog nepoznavanja
kako radi db sistem nastao ceo nosql pravac za ljude koji ne umeju da
projektuju db ... nego, sto poceh, i pored svega toga, bekap je i dalje
najbitnija stvar.... situacija gde imate sistem koji kosta mnoogo
bubrega ako ne radi imate bekap sistem koji nikad nije proban !!!! dakle
neko je napravio bekap sistem i niko nikad nije probao da li taj bekap
radi .. vidjao sam sisteme koji prave dnevni i nedeljni bekap i cuvaju
zadnjih godinu dana bekapa i svi bekapi su im veliki par stotina bajtova
(poruka o gresci zipovana) i tako ljudi 2 godine "prave bekap" i kad im
je zatrebalo ... k333tah .. i onda im kazes, ali ljudi vi nemate bekap
imate tristotinjak praznih fajlova, "ok, but we are paying you now to
sort out the problem, can you get our data back from these files, we
made backup every day" - i onda vlasnik te firme pise hate mail lariju
kao vas servis ne valja nista vi ste prevaranti, mi smo pukli milione ...

zato izmedju ostalog ja kazem -x, pa ti ako 100% znas sta radis a ti ga
obrisi ako smes :D a bekap traje koliko traje ...

vec smo spominjali, ne postoji danas bolje resenje za mysql bekap od
MEB-a (+ ja volim bar jednom nedeljno mysqldump + binary log). jeste meb
nije dzabe, tj dzabe je ali mora se ima subscription za enterprise,
jeste subsription za enterprise je 5k$ godisnje, hoces da mi kazes da ti
data ne vredi 5k$ godisnje (da ne racunamo da za te pare dobijes i MEM i
enterprise server sa thread pool-om i 24/7 support i konsalting od ljudi
koje da placas direktno uzeli bi ti minimum 500$ na sat, znaci samo
bekap da racunas pa isplati se) ..

inace ako se dobro secam carina je bekap radila na trake, to je jedan od
razloga sto traje dugo posto
1. sve se zalokuje
2. ide bekap na traku
3. radi se testiranje bekapa
4. unlock

kakva god da je baza, to traje .. posebno deo sa trakama
[ tarla @ 22.02.2014. 16:39 ] @
I bekap nikada slati na udaljenu lokaciju. Uvijek držati na istoj mašini gdje je i baza i to po mogućnosti na istoj particiji ... Ako postoji mogućost rotacije bekapa, dosta je 2 dana ... #NOT
[ caca @ 22.02.2014. 17:02 ] @
Ne svidja mi se sto se u bat fajlu vidi korisnicko ime i password.
Da li se to smesta u my.ini pa se onda ne navodi u bat fajlu ?

Kako ga napisati ?

Bogdane primenicu sve opcije koje si pomenuo, ona je bila prva varijanta, samo da vidim kako to odradjuje.

Pozdrav


[ bogdan.kecman @ 22.02.2014. 17:07 ] @
mozes u ini da stavis user i pass ali to ti je windoza, dal ces da
stavis user/pass u .bat ili u ini svejedno ti je, i jedan i drugi fajl
su vidljivi golim okom. ne znam dal onaj ftpdamp ume da sacuva to u
nekom "golim okom ne citljivom formatu"
[ SpizaGenije @ 22.02.2014. 17:11 ] @
Citat:
caca: Ne svidja mi se sto se u bat fajlu vidi korisnicko ime i password.


Ako ti se DB server vrti na mašini kojoj mogu pristupiti samo osobe koje svakako znaju šifru DB servera, onda ne'a veze.

Ako ti je ta mašina lako dostupna (uvek i svakome), zakopaj taj .bat negde gde ga niko neće tražiti. Tipa C:\\Windows\nesto\nesto_drugo\nesto_dvadesetpeto

Kao što ti je Bogdan već rekao, .ini je vidljiv golim okom isto kao i taj tvoj .bat
[ caca @ 22.02.2014. 18:35 ] @
Kod MySqlBackupFTP u advanced settings sam dodala neke opcije kod strukture ,
dodala sam sliku da vidite da li jos nesto treba da izaberem.

Kod vracanja podataka sada ne moram rucno da radim drop.

Hvala svima



[Ovu poruku je menjao caca dana 23.02.2014. u 10:01 GMT+1]
[ farmaceut @ 24.02.2014. 00:15 ] @
Evo jedno "sasavo" rjesenje za backup, koje upravo radi dok ovo pisem:
(server ima i "pravu" repliakciju na drugi server, ali od viska glava ne boli...)

Uzeo sam nedavno externi HDD USB 3 i na njemu podigao VirtualBox sa CentOS/MySQL, podesio ga kao "Slave".
Svakih par dana navece ukljucim virtuelnu masinu i pustim je da "sustigne" mastera. (na konkretnom "loadu" to traje ~30-40min)
Na kraju, da bih bio siguran, skriptom pustim checksum nad par tabela.

Jest malo glupo, i jest VM, ali meni daje neku dodatnu "sigurnost" da imam podatke kod sebe, a na jednostavan nacin.
A mozda moze dati nekome ideju za rjesenje problema.
[ tarla @ 24.02.2014. 08:09 ] @
Citat:
caca:
Kod MySqlBackupFTP u advanced settings sam dodala neke opcije kod strukture ,
....


Gore desno imaš Export option link, Tu provjeri da je uključen Lock tabela (po defaultu jeste)
[ caca @ 24.02.2014. 09:58 ] @
Tarla
proverila sam uključen je Lock tabela .

HVALA !!

[ after @ 04.10.2014. 16:45 ] @
Skoro sam video da je Percona u proteklih nekoliko meseci nastavila razvoj na origin mydumper skripti za paralelni sql backup/restore:


https://launchpad.net/mydumper/+series

http://www.percona.com/blog/20...rmance-and-usability-features/


Tako da bi to trebalo da znaci da jedan veoma upotrebljiv alat moze sada da se koristi i na MySQL 5.5/5.6. Verovatno isto vazi i za MySQL 5.7, mada samu 7-icu nisam jos probao, niti sam nesto nasao neke utiske drugih o 5.7. Doduse nisam nesto ni trazio :).

Pozdrav.
[ bogdan.kecman @ 04.10.2014. 20:07 ] @
dumper je keva .. cela ideja kako radi je mnogo dobra .. e sad nije najbrze sto moze ali je po meni odlicno resenje posto dobijes citljiv bekap a relativno brz

sto se tice 5.7 ne verujem da bilo sta tu ima razlicito vezano za mydumper .. a sto se tice samog 5.7 ja ga teram vec par meseci u produkciji i vrlo sam zadovoljan .. ono sto je meni najveci wow faktor za 5.7 je sto su neki parametri postali dinamicni i to sto je optimizer mnooooooooooogo bolji od 5.5/5.6