[ bogdan.kecman @ 12.02.2014. 23:47 ] @
imam potrebu da organizujem veliki broj slika, sto jpg sto raw (uglavnom .CR2) .. imam stotine gigabajta slika ako ne i par terabajta dakle posao nije "neozbiljan" i treba mi sistem koji ima sto veci stepen automatizacije i sistem koji je brz i stabilan. digiKam je nesto najbolje sto sam do sada nasao ali na zalost rad na "win7" je samo teoretski, em za win ne postoji nista od skorijih verzija em sve sto postoji ne radi, tj. uzasno je sporo i bilo koja ozbiljna akcija da se potera (tipa da reindeksira thumbnails) zakucava aplikaciju posle 5-6 minuta

neki zahtevi
- da radi na windozi i po mogucnosti linuxu i osx-u i jos ako bi mogao i android pesma, windoza je trenutno najbitnija posto su glavni desktopi na win7 a +lin/osx/android je pozeljno

- da je brza, treba pregledati veliki broj slika i manipulisati njima (manipulacija je tagovanje, markiranje i slicno, ne zanima me bilo kakvo editovanje slika iz aplikacije) - kako je jasno da citanje sa spindla ili jos gore, sa mreze, ne moze da bude brzo, posebno ako se radi o 20+ megabajtnim raw fajlovima, meni skroz odgovara varijanta da ga pustim da n dana prodje kroz sve fajlove i napravi svoju bazu u kojoj se nalaze podaci gde je koja slika, njeni tagovi, metadata i thumbnail .. pa neka mi odatle vuce low quality thumbs a tek ako trazim da vidim original kvalitet slike (tada mogu da sacekam)

- da baza sa datom o slikama moze lako da se migrira izmedju racunara i naloga, bilo bi idealno da moze da se edituje i koristi sa vise racunara ista baza (npr mysql na serveru koji koriste sve instance aplikacije)

- idealno bi bilo kada bi imao user profile koji mogu da imaju zajednicke slike koje gledaju + svoje slike u svojim privatnim direktorijumima

- da aplikacija radi lokalno, dakle da joj ne treba internet da bi radila, ne zanimaju me nikakvi image sharing sistemi i slicno, exporti u razne online smaracine etc etc ..

- da aplikacija sve promene snima u svoju bazu, dakle ne zelim da mi (osim ako ne zatrazim explicitno) dzara po slikama

- da ne kosta ko bubreg, dakle ne mora da bude FOSS ali da nije sad bas da kosta 5000$ i ako je komercijalna da postoji min 10day free trial koji nije osakacen

Linkovi koje sam vec prosao:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image_organizer
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_image_viewers
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_asset_management


Do sada sam probao
digiKam - po opisu sta i kako radi deluje idealno, na zalost ne radi na windozi "upotrebljivo" (masina nije problem, i7 sa 32G rama)
iPhoto - pored to ga sto radi samo na OSX nema ni 1% onoga sto mi treba
Picassa - super je brza ali vec sam 2 puta izgubio ogromnu kolicinu podataka (tagova i slicno) prilikom migracije, ona nije u stanju da migrira tu datu i zeli/voli da radi previse stvari on-line, nikad nisi siguran dal nesto nije odlucila da podize online
Helicon Photo Safe - ovo je obican viewer (iako ga na raznim "top 5 ovo ono" sajtovima reklamiraju kao image organizer) i to uzasno spor :(

za pregled faststone i irfan rade posao, dakle organizacija je ono sto mi je problem

znam da bi "mnogo teo" ali ..
da, ako postoji neki prikladniji forum za ovo (tipa nesto o "fotografskim aplikacijama") recite :D