[ pailhead @ 19.02.2014. 08:41 ] @
Nalazim se u dilemi, i dobro bi mi dosao savet.


Bavim se 3d grafikom vec petnaest godina, ali do pre godinu dana nista nisam znao o programiranju. Zavrsio sam arhitekturu doduse, i dobro mi je isla matematika. Pri kraju studija poceo sam da radim proceduralno modelovanje, uz pomoc jednog node GUI alata za rhinoceros i jako mi se svidelo.


Prosle godine sam imao priliku da dobijem kontrakt za jednu web/creative agenciju (nisam znao tacno ni sta je to tada) kao 3d artist. Animacije i slike su se nekako pretvorile u eksperimentisanje sa Unity-em i flash 3d platformom away3d. Nesto je zapelo nekom njihovom koderu oko nekih vektora, ja se prijavio da znam, i zavrsio naredne dve nedelje gledajuci njemu iznad ramena i govoreci mu sta da sabira sta da mnozi. Pratio sam pazljivo doduse sta je on radio, i zapitkivao. Pokazao mi je AGAL koji je shader jezik, i to mi je od svega sto sam do tad video maltene imalo najvise smisla iako je bas bas low level (opcode registri).

Ovaj posao mi je na kraju propao, jer je jedan veliki 3d projekat bio nezgodno podeljen i jedna firma je lose uradila svoj deo posla. Da stvari budu jos gore, ja sam paralelno ucio Unity, CgFX i odradio sam paralelno svoju verziju asseta (sa sve shaderima) koji bi radili, ali iz nekog nebuloznog razloga, (odgovornost, ownership) to jednostavno nije moglo da se koristi. Na jednoj strani je bila firma koja je trebalo da uradi native openGL aplikaciju, na drugoj renomirana firma koja je davala deo 3d modela. Modeli + teksture su bile losi, ja sam mogao laicki da objasnim zasto to nece raditi i uzdao sam se da ce direkciju dati openGL ljudi, ali oni su na kraju samo dali dijagnozu (bar ja nisam popio burn, jer su prakticno rekli isto sto i ja, ali nakon sto je bilo gotovo).

Tad sam odlucio da naucim vise o sustini 3d-a. 24/7 citam knjige o openGL ali eksperimentisem sa WebGL. I sad technicki znam u detalje da objasnim zasto nisam dobio posao :) Koliko memorije su pojele teksture, i koliko texture lookup-a je bilo, ali...


Sada se nalazim u vakuumu, jer imam skillset koji nikome ne treba. Prestao sam da pravim lepe 3d slike i to mi se vise ne radi. Javascript sam koliko toliko savladao i to najvise usavrsavam, ali WebGL eksperimenti su mi dosta apstraktni, vecina prikazuje neki specifican problem uglavnom vezan za shadere. Koristim three.js biblioteku, ali radim sa svojim shaderima (ucim konstantno GLSL ES), napisao sam svoj importer za poseban format, kopao dosta po biblioteci i prosirio za nesto sto mi je trebalo na dosta niskom nivou (typed array, wgl buffer) i imam alatku (eksporter za 3ds max, shader za three.js) sa kojom mogu da napravim jako kvalitetne i jako optimizovane modele, bolje nego bilo sta sto sam do sada video na netu osim mozda one igrice sto je direktno prebacena iz C-a.

Plan mi je krenem putem nekog front-end... deva? Odnosno da savladam recimo jquery da mogu da napravim neki UI i da napravim nekoliko webgl demoa. Sa three.js je to neverovatno jednostavno, ali ja sam se zapetljao sa tim tehnickim stvarima, jer sam hteo perfekcionizam. Doduse sada mogu brzo da istancujem demoe.

Problem je sto se sada pojavljuju alatke kao sto je goo, i verovatno je pitanje dana kada ce neko implementirati nesto jos bolje od ovog mog u takvu neku alatku i onda sam se verovatno dzabe mucio i vracam se na ucenje obicne alatke. Obeshrabljuje me sto su poslovi vezani za WebGL uglavnom za senior front end ljude sa ovim kao slag na tortu, ali mozda ce se to promeniti?

Ja sam neko ko ne zna zasto neki div strci na jednom browseru a ne na drugom, ali zna zasto se desio gimbal lock i kako to da se resi, i moze da isprati trougao od nastanka, preko servera, do pozicije na ekranu i interpoliranog shadera. Dal da naucim ovo prvo, posto, za sve sto me je bunilo, nasao sam odgovor ili na stack overflowu, ili na dizajnzoni.

Pismen sam toliko u cpp da mogu da radim opengl tutoriale, ali recimo morao sam da nadjem visual studio, nisam uspeo rucno da povezem sve u code blocks i da kompajliram.

Ako bi odlucio da skroz zagazim u WebGL i batalim biblioteke, da li bi iz toga mogla doci neka korist, s obzirom da postoji vec nekoliko biblioteka, a eto pojaljuju se i GUI alati?
Buni me malo sto OpenGL ne vidim kao alatku, odnosno polje samo za sebe, sva istrazivanja, svi papiri i algoritmi su vec objavljeni ili implementirani u nekim endzinima, bez nekog specijalizovanog phd-a nije mi jasno sta moze da se uradi na polju 3d grafike. Jel ima smisla pogledati u opciju nekih post diplomskih, uz neke pripreme ili nesto?


Dajte neki savet, kako da se ne vratim crtanju zgrada, i ucenju REVIT-a.