[ p0peye @ 25.02.2014. 18:03 ] @
Neke stvari mi nisu jasne. A rekao bih za sebe da nisam totalni amater što se tiče tehnike, IT , softvera i hardvera...

Da počnem diskusiju, pa ćemo videti u kom pravcu ide priča...

Na više različitih kompijutera, sa XPom ili sedmicom:
Često se dešava da komp uspori - ja otvorim task menadžer i - opterećenost procesora zanemarljiva.
Nekada, kada je 100%, mogu videti koji proces / program "pravi gužvu" i da donesem odluku - čekam ili ukidam ako se oduži...
Ovako sam zbunjen - kao nešto radi, a ne vidi se šta...
Je li softverski problem?
Puk'o vindous?
Malo memorije?
Slab procesor?
Prepun hard?

I zašto ne može da postigne svih 100% a ne 10% pa da 10x brže završi to što radi? Pretpostavljam da ima veze i optimizacija programa...

Negde ima "usko grlo", i totalno mi je čudno da je toliko usko. Koja je to optimizacija - kao da na ferari staviš gume 11/80-15, pa mora lagano sa gasom da ne bi stalno šlajfovale gume...? Šta je onda poenta 400+ konja?

Dešava se recimo da presnimavam nešto sa eksternog harda, i onda procesor pokazuje opet relativno malo opterećenje, ali ja apsolutno osećam da dosta sporije radi komp.
Ovde pretpostavljam da je usko grlo USB magistrala - ali opet - imam utisak da su se ti inženjeri koji su projektovali komponente malo sprdali sa nama...

Kako videti koja je najslabija karika - logično je da je džabe imati i7 na 12GHz, a ddr1 memoriju na 333Mhz (karikiram) - ali shvatate suštinu - postoji li neka logika koja memorija, količina iste, bzina FSB magistrale najbolje odgovara odredjenom procesoru?

Svaki konstruktivni savet, pa i odgovor na ne posravljeno pitanje, a u kontekstu ove teme (koki će pomoći da se skine deo vela sa ove velike misterije) je više nego dobrodošao...
:)

Koga ne mrzi da čita...:

Komp koristim od ranih osamdesetih, spektrum, komodor 64, i-286...

Mogao bih reći da sam u IT pogledu solidno potkovan (ima mnooogo potkovanijih, naravno), i dok je intel procesore označavao sa Pentium i Celeron, a AMD sa Sempron i Athlon - dosta toga mi je bilo jasno.

Međutim - sa promenom bračnog i roditeljskog statusa došlo je do hroničnog nedostatka vremena, a od prilike u to vreme je došlo i do fenomenalne ideje ova dva giganta kako da zbune korisnike i da sebi otvore novi manevarski prostor kako da istima prodaju mačke u džaku. E5200, P5000, Phenom, A-4, i5-320, i7-2600, core solo, core2 duo (ali i core duo), Quad, Exreme...
Igranka bez prestanka...
Ajoš se nismo ni dotakli matičnih ploča, grafičkih kartica...

Pre godinu dana sam se na primer zaprepastio kada sam se raspitivao oko optimalnog laptopa za moje potrebe. Jedan od kandidata je imao integrisanu grafiku (i procesor, serija 3će generacije), i zasebnu grafičku karticu.
Čitajući testove sa neta, ispostavilo se da je eksterna grafika maltene slabijih karakteristika od integrisane!?
Tačno mogu da zamislim prosečnog ili još bolje ispod-prosečnog korisnika IT tehnologije (po znanju) kako zahteva u radnji lap top sa eksternom grafikom, i zadovoljno se smeška, iako ga je prodavac savetovao da uzme ovaj jeftiniji, sa integrisanom. Kupac zadovoljan odlazi, i sam za sebe komentariše: "pa nisam ja od juče..."
Nisam ni ja.
Ali me nije sramota da izjavim:


"MENI VIŠE NIŠTA NIJE JASNO!!!"

Ima li još uvek IT-expert samarićana koji bi mogli da puste malo svetlosti na ovu zavijenu u tajnoviti plašt temu?

Hvala unapred:)

--
++Only bikers know why a dog sticks his head out of a car window++
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 18:37 ] @
Hm... nisi nigde naveo konkretnu konfiguraciju koja je pravila problem, ali iz opšteg utiska rekao bih da ti treba brži, odnosno noviji hard disk, a još bolje ako možeš da nabaviš ssd disk, to ubrzava svakodnevni rad u sistemu kao ništa drugo. Naravno, matična ploča bi trebalo da podržava bar SATA2 da bi to radilo kako treba.

Što se tiče laptopova, nema šanse da je integrisana grafika bila bolja od zasebne, moguće da nisi pažljivo čitao testove
[ Sceka @ 26.02.2014. 14:06 ] @
Nesto iz prakse... Meni se to desilo par puta, mozda tri puta ukupno 'u zivotu', i stvarno je iritirajuce. Prvi put je bilo odavno, mislim da je bilo u vreme neke dual kor masine... i sta god da sam probao, kako god da sam analizirao softver, setovanja,hardver i sve sto je palo na pamet meni i drugarima koje sam kontaktirao - nista nije bilo jasno, sve je ok u ocitavanjima a kompjuter radi sve sporije. Resenje je bilo "format c" i nakon toga nema problema.

Drugi put kad se to desilo nisam mogao da radim formatiranje but diska jer sam bio u nekom procesu rada koji je zahtevao komplikovano setovanje sistema i nekih programa sto je podrazumevalo jako puno vremena da se "izgubi" na dizanje sistema i svega ostalog. I onda je slucajno u telefonskom razgovoru doslo resenje! :) Covek me zove i pita imam li vremena za pricu da me nesto pita, ja kazem da imam jer me nesto zeza komp pa sporo kopira... na sta je on reagovao sa "pa mnogo kopiras od kako si ukljucio kompjuter, isprazni, bre, kopi bunar bez dna i sve ce biti u redu", ja ga pitam sta mu je to a on kaze "ja tako zovem varijantu kontrol + c > kontrol + v na Windows-u, isprazni Clipboard i instaliraj neki Clipboard Manager sa kojim ces ograniciti te fore pa cak i iskljuciti tu varijantu i imaces lepsi zivot..."! :) I tako je i bilo! Cim sam to uradio i od tada - vise nemam nikakvog problema sa usporavanjem sistema kad cesto i puno kopiram!

U principu za kopiranje (i uglavnom svaki rad sa fajlovima) koristim Total CMD i izuzetno retko koristim Win varijantu Ctrl + C i Ctrl +V. A inace odavno imam/koristim veoma koristan gadget "Clipboard" koji mi uvek pokazuje da li i koliko je zauzece a moze i da bude koristan, stavim u setovanju da ima "neograniceno" pa samo setam izmedju fajlova za kopiranje... ili ogranicim na jedan ili dva fjala... Uglavnom izbegavam Windows kopiranje jer Total Commander to radi savrseno a nigde nista ne baferuje, ne pamti...

Pa sad... ja imam takvo iskustvo - sve moguce provere pokazuju da je softverski i hardverski sve ok a kopira sporo i usporen ceo sistem (ma kakva konfiguracija bila!). Resenje sam opisao, moje/za mene resenje, pa ako nekome pomogne - odlicno. :)


Pozdrav!
[ Sceka @ 26.02.2014. 14:14 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: ...
Što se tiče laptopova, nema šanse da je integrisana grafika bila bolja od zasebne, moguće da nisi pažljivo čitao testove :)

Potpuno tacno, sem da nije u pitanju graficka koja je u osnovi losija od integrisane, ali ko bi normalan tako nesto stavio?! :)

Kod laptopa ima fora da se setuje desavanje kad ima integrisana i dodatna graficka kartica. I nije komplikovano a radi odlicno. Bar na HP i-5 koji ima i HD4200U integrisanu i AMD Mobility™ Radeon® HD 8670M je to lako i radi besprekorno, obe u isto vreme a sam dodeljujem sta ce koja i koliko da radi/obradjujem. Nije mi tu (kod kuce) taj HP pa ne znam napamet kako se zove program za to ali je dosao sa HP-om na kome je preinstaliran W8PRO i tako se i koristi mada mislim da moze da se nadje i skine kao free na Net-u.


Pozdrav!
[ calexx @ 26.02.2014. 15:02 ] @
Citat:
Sceka:Uglavnom izbegavam Windows kopiranje jer Total Commander to radi savrseno a nigde nista ne baferuje, ne pamti...
TC ima fino podešavanje kopiranja pa može da se eksperimentom dobije najbolja kombinacija.
[ Siki 5 @ 26.02.2014. 18:42 ] @
Jedan od načina da se isprazni,izbriše sadržaj Clipboarda je :


1. Kliknite desnim tasterom miša na desktop i iz kontekstnog menija izaberite opciju New > Shortcut. Otvoriće se okvir za dijalog New Shortcut.
2. U polje Shortcut location unesite sledeću komandu:
cmd /c “echo off / clip”
Prečica za brisanje sadržaja Clipboarda je kreirana, i sada možete da izvršite dalja podešavanja.
3. Kliknite desnim tasterom na ikonicu i iz kontekstnog menija izaberite Properties.
4. U padajućem meniju Run izaberite opciju Minimized. Ovde takođe možete da dodelite i taster za prečicu.
5. Ako kliknete na dugme Change Icon a zatim potražite sledeći fajl, možete da pronađete ikonicu Clipboarda:
%SystemRoot%\system32\shell32.dll
To je sve. Sada ako želite da izbrišete sadržaj Clipboarda, dovoljno je da kliknete na ikonicu koju ste upravo kreirali.
[ p0peye @ 27.02.2014. 17:31 ] @
Ima logike u tome što pišete, ali ja ipak mislim da tu nešto nije dobro usklađeno/ upareno.

Ne dešava se samo na jednom kompjuteru. Kod mene, kod ćaleta, kumova, prijatelja... Doduše, imam jednog kuma koji kaže da mu komp radi super...

Naravno, nemaju svi sve i identične probleme, ali se vidi da tu nešto ne štima...

Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.

Ja nikako da skapiram šta je u usklađeno kada tako radi.

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?

Ili se to ne dešava i vama?

I koliko brzina memorije na primer ima uticaja? Naravno da će brža memorija brže odraditi posao, ali da li bi na primer sa memorijom koja je za tu ploču najbrža omogućila procesoru da radi (toliko) brže?

I šta je sa har diskom. Bilo nekad ... .... ATA100, pa ATA133, SATA, SATA2...

Koliko oni uspevaju da ne koče ostatak sistema? Slažem se da je SSD trenutno najbolje rešenje, ali i najskuplje, i nisam siguran koliko bi imalo smisla na ovu konfiguraciju stavljati. A kada se zameni konfiguracija, neće ostati para za SDD...

I tako u krug...

p.s. - konfa: E5200, Gigabajt GA 945GCM-S2L, 2GB DDR2 na 800MHz, 1TB HDD (Neki SATA u svakom sl.)...

p.p.s. - Gigabajt GA 945GCM-S2L ima 2 slota, i ako stavim 2x2GB rama, prijavljuje instalirano 4gb, ali raspoloživo 3gb. Hardverski ograničeno. :( A ja mislim da mu dam veštačko disanje sa još 2GB bar još neko vreme...
[ Miroslav Jeftić @ 27.02.2014. 21:28 ] @
Citat:
p0peye: Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?


Ne, to samo znači da tvoj hard disk nije dovoljno brz da istovremeno kopira podatke i još radi nešto treće zadovoljavajućom brzinom - drugim rečima hard disk ti je usko grlo. SSD od 64GB, koji bi onda služio samo za operativni sistem (postojeći hard disk za podatke) košta oko 55€, to ti je trenutno ubedljivo najjeftiniji način da dođeš do boljih performansi.

Ono što još možeš probati je da ponovo instaliraš Windows (ako znaš kako se to radi), jer ako je davno instaliran moguće je da više ne radi optimalno, ali to samo u nekim slučajevima pomaže, nije isključeno da u tvom slučaju ne bi imalo nikakvog (pozitivnog) efekta.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 21:51 ] @
Citat:
SSD od 64GB, koji bi onda služio samo za operativni sistem (postojeći hard disk za podatke) košta oko 55€,


Da li mozes da predlozis neki model?
[ Miroslav Jeftić @ 27.02.2014. 22:05 ] @
Koliko mogu da vidim na brzaka, izbor modela od 64GB je jako slab u poređenju s prošlom godinom, može recimo da se nađe Kingston V300 za nekih 6400 dinara, malo stariji model, ali za te pare je ok. Ja lično bih za nešto više para uzeo Samsung 840 EVO od 128MB, on je oko 10.000, ali ako je cena prioritet, pomenuti Kingston je verovatno jedino što dolazi u obzir.

Uzgred, ovo je sve samo moje lično mišljenje, što se tiče brzine rada komponenti jako teško je biti siguran ovako napamet, tako da ništa ne garantujem
[ dusans @ 27.02.2014. 22:51 ] @
Citat:

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.


Nije mi jasno šta si ovime hteo da kažeš?
Ako si mislio da sve komonente rade istom brzinom, onda debelo nisi u pravu, niti rade, niti bi trebale da rade niti će (verovatno) ikada raditi.

Citat:

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Zato što u radu sistema učestvuje NE SAMO PROCESOR VEĆ I OSTALE KOMPONENTE, i svaka radi svoj deo posla.
Iza kulisa, kada pokređeš Firefox, HDD mora da pročita exe + gomilu drugih fajlova, da to smesti u RAM,
onda da procesor da krene sa izvršavanjem programa, usput da izvrši jos stotine API poziva ka OS (koji opet u sebi mogu
raditi slične stvari i koristiti opet neke druge HW komponente), zatim da prikaže GUI koji se na kraju izrvšava delom preko grafičke karte, itd...

Dakle, svo to vreme u toku pokretanja se troši na razna izvršavanja na različitim komponentama.
Da procesor već ima sve što mu treba da izvrši na tacni, i da ne mora da čeka na HDD, RAM, GPU, LAN...
onda bi i izvršavao 100% brzinom, inače ovako "vrti u prazno".

Primer 1. Ako uzmeš neki program za Video Encoding, videćeš da će procesor raditi na 100%, zato što je posao takav,
nema puno čitanja sa HDD-a a ima jako puno proračuna gde su glavni procesor i RAM.

Primer 2. Pokreneš neki veći download sa interneta, videćeš da će procesor raditi na 0%, zato što je posao takav,
nema ozbiljnog posla za procesor i RAM, oni samo primaju podatke u bafer i šalju ih na HDD, sve ostalo je čekanje na podatke koji stižu sa interneta.

Uglavnom, gotovo svuda je najsporija komponenta HDD, ko nije probao SSD ne zna o čemu pričam.
[ Burgos @ 27.02.2014. 23:51 ] @
Citat:
p0peye:

Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?


Na ispravnom računaru, za kopiranje je zadužen DMA kontroler, kopiranje ide mimo procesora, pa procesor ne bi uopšte ne bi trebalo da pokazuje opterećenje. Ako ti je računar usporen prilikom kopiranja, a procesor ne pokazuje opterećenje (kopiranje nije u programiranom modu), sva je verovatnoća da ti je hard disk (na kome je sistem instaliran) prespor, pa ne može da odgovori na istovremeno kopiranje i čitanje.

Citat:
Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Retko koji od svakodnevnih poslova je procesorski zahtevan (eventualno reprodukovanje flash videa), pa procesor radi na niskom opterećenju (pritom, taj procesor ima dva jezgra, pa je to 40% zapravo 80% opterećeno jedno jezgro - pogledaj u Performance tabu Task managera), što je dobro jer a) manje se greje b) troši manje struje. Ako je RAM memorija puna, hard disk spor, pa onda mora da se prebaci stranica iz RAM memorije na hard disk, pa onda sa hard diska da se učitaju svi fajlovi i da se pokrene izvršni program... Već ti je rečeno gore..

Citat:

Ili se to ne dešava i vama?


Dešavalo se, dok nisam kupio SSD-ove za skoro sve računare u kući. Na jednom laptopu (bez SSD-a) se i dalje dešava.

Citat:
I koliko brzina memorije na primer ima uticaja? Naravno da će brža memorija brže odraditi posao, ali da li bi na primer sa memorijom koja je za tu ploču najbrža omogućila procesoru da radi (toliko) brže?


Malo uticaja za svakodnevni rad, pogotovo ako je višestruko brža od hard diska.

Citat:
I šta je sa har diskom. Bilo nekad ... .... ATA100, pa ATA133, SATA, SATA2...


Već SATA II ispunjava sve moje zahteve, a SATA 3 je već deo standardne opreme. Više pažnje obrati na to da ti je eksterni hard disk povezan sa pločom preko USB 3 interfejsa (zahteva i hard disk i ploču sa USB 3 podrškom).

Citat:
Koliko oni uspevaju da ne koče ostatak sistema? Slažem se da je SSD trenutno najbolje rešenje, ali i najskuplje, i nisam siguran koliko bi imalo smisla na ovu konfiguraciju stavljati. A kada se zameni konfiguracija, neće ostati para za SDD...


Za razliku od ploče, procesora i memorije, SSD možeš preneti i u narednu konfiguraciju, tako da se neće baciti, a verovatno će biti najbolja investicija. Ploča ima SATA 2 kontroler, tako da će sve raditi sasvim korektno.
[ p0peye @ 28.02.2014. 01:58 ] @
Citat:
dusans:
Citat:

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.


Nije mi jasno šta si ovime hteo da kažeš?
Ako si mislio da sve komonente rade istom brzinom, onda debelo nisi u pravu, niti rade, niti bi trebale da rade niti će (verovatno) ikada raditi.


Naravno da ne. Mislim da sve komponente moraju nekako da se uklope. Prvi post:
Citat:
p0peye:
... Koja je to optimizacija - kao da na ferari staviš gume 11/80-15, pa mora lagano sa gasom da ne bi stalno šlajfovale gume...? Šta je onda poenta 400+ konja?
....

Kako videti koja je najslabija karika - logično je da je džabe imati i7 na 12GHz, a ddr1 memoriju na 333Mhz (karikiram) - ali shvatate suštinu - postoji li neka logika koja memorija, količina iste, bzina FSB magistrale najbolje odgovara odredjenom procesoru?


Citat:

Citat:

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Zato što u radu sistema učestvuje NE SAMO PROCESOR VEĆ I OSTALE KOMPONENTE, i svaka radi svoj deo posla.



Već ovde cupkam na stolici spreman da napišem "pa o tome i pričam - sve te komponente nisu dobro uparene - negde je usko grlo", ali onda pročitah ostatak teksta, i shvatam da sam i pre ovog posta znao da 1 mašina ne može biti optimizovana za sve procese, ali mi je nekako u glavi svo vreme ono "za surf će ti posao više nego dobro raditi i celeron od pre 10 godina"... Hm. Pa sad ispade da baš i nije tako...

Citat:

Iza kulisa, kada pokređeš Firefox, HDD mora da pročita exe + gomilu drugih fajlova, da to smesti u RAM,
onda da procesor da krene sa izvršavanjem programa, usput da izvrši jos stotine API poziva ka OS (koji opet u sebi mogu
raditi slične stvari i koristiti opet neke druge HW komponente), zatim da prikaže GUI koji se na kraju izrvšava delom preko grafičke karte, itd...

Dakle, svo to vreme u toku pokretanja se troši na razna izvršavanja na različitim komponentama.
Da procesor već ima sve što mu treba da izvrši na tacni, i da ne mora da čeka na HDD, RAM, GPU, LAN...
onda bi i izvršavao 100% brzinom, inače ovako "vrti u prazno".


Ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor prejak za ostatak konfe?

Citat:


Primer 1. Ako uzmeš neki program za Video Encoding, videćeš da će procesor raditi na 100%, zato što je posao takav,
nema puno čitanja sa HDD-a a ima jako puno proračuna gde su glavni procesor i RAM.


I ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor preslab za ostatak konfe?

Citat:


Primer 2. Pokreneš neki veći download sa interneta, videćeš da će procesor raditi na 0%, zato što je posao takav,
nema ozbiljnog posla za procesor i RAM, oni samo primaju podatke u bafer i šalju ih na HDD, sve ostalo je čekanje na podatke koji stižu sa interneta.


I ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor prejak za ostatak konfe?

Citat:


Uglavnom, gotovo svuda je najsporija komponenta HDD, ko nije probao SSD ne zna o čemu pričam.


... Pričajte još malo o SSD-u i čini mi se da će to biti prva komponenta za zamenu - svakako će ostati i za sleceću nadogradnju konfe...

Inače poslednjih 10tak godina sam (re)instaliram vindous. Što kad stigne nova konfa, što po potrebi kad baš uspori. Međutim, što se neke optimizacije tiče, sem installiranja drajvera, antivirusa i izbegavanja sumnjivih sajtiva nisam neki stručnjak. Registry uglavnom ne diram, razne programe za optimizaciju izbegavam posle prvih par pokušaja koji su prošli sa usporavanjem kompa...
Imam dosta prijatelja koji mene smatraju za stručnjaka pa zovu. Nekad im rešim probleme (oni su amateri pa nije teško) nekad ne znam ni ja pa pitam dalje, nekad ne zna nis ledeći krug, pa reinstaliram OS, nekad ni to ne pomogne

Pomenuti kum koji je zadovoljan kako mu radi konfa ima E5400 ali i 4GB rama na dosta boljoj ploči i jaku grafiku.
Kod njega smo probali da otvorimo FireFox sa 30tak tabova i onako na brzinu mu je sve radilo ok. Dosta brže nego kod mene. Kapiram da je tu u pitanju odnih dodatnih 2GB rama, jer kod mene samo FajerFoks zna da ode na 1,9GB (u paru - moj i moje drage profil - cirka toliko) - i onda mora da stalno prebacuje sa RAMA na Hard... Svestan sam da je to dobar deo problema. Zato sam i hteo da pazarim još 2 GB rama, ali sam digao ruke kada sam skapirao da je (matora, a i onda ne baš sjajna) ploča hardverski ograničena na 3GB. Ipak će se menjati i ostatak konfe.

I kada smo se već dotakli moje konfiguracije, za ovo sam mislio da otvorim novu temu, pa evo vam link ako neko ima savet...
http://www.elitesecurity.org/t474159-0#3417584 (premeštena tema)

p.s. - mali me probuio da piški i ode sat vremena opušteno... A i ja sam se ras.... khem. Ko će ustati sutra tj. danas za posao... - nije da kukam - zahvalan sam na vašem vremenu koje ste tek vi mogli korisnije da upotrebite. Ja sam dosta naučio pa još jednom - hvala...




[Ovu poruku je menjao p0peye dana 28.02.2014. u 12:31 GMT+1]
[ llux @ 28.02.2014. 08:44 ] @
Ne razumem ovo za clipboard. Pa sa svakim restartom, clipboard se brise. I dovoljno je da se iskopira parce teksta pa da citav clipboard bude zamenjen tim tekstom.
[ p0peye @ 28.02.2014. 11:35 ] @
Ja sam uglavnom tako radio posle kopiranja velikog fajla sa kopi paste i sl.
Inače koristim Total Commander a pre njega davno kako beše - Norton komander...?
[ djoka_l @ 28.02.2014. 12:23 ] @
@pOpeye

Tvoje razumevanje performansi računara je vrlo površno. Ono što je jasno, to je da ti treba novi (jači) računar.

Sada malo o procentu zauzeća procesora - to je samo jedan od parametara, kojem si dao preveliku vrednost. Osim procesora tu imaš i gomilu drugih komponenti. Na primer, svaki PCI uređaj ima DMA (direct memory access). Ako treba da se prebaci blok podataka, na primer između grafičke kartice i memorije, ili između diska i memorije, taj uređaj postaje master na memorijskoj magistrali i dok on ne završi transfer, CPU ne može da pristupi memoriji. Tako imaš situaciju da se pokazuje nisko zauzeće procesora, a sve radi usporeno.
Drugo, potpuno pogrešno je uverenje da ako procesor nije na 100%, da si bezveze dao pare. Razmotrimo sledeći teoretski slučaj: u toku 10s procesor je bio zauzet 50%. Na sistemu je startovano 5 procesa i svaki od njih zahteva 1s procesorskog vremena. U najgorem slučaju, svih 5 procesa je zahtevalo procesor u istom trenutku. Procesor izvršava proces p1, pa p2 pa redom do p5. Prvi proces je čekao 1s da se posao završi, drugi 2s, dok je poslednji, peti čekao 5 sekundi (4s da završe procesi p1..p4 i jednu sekundu da se završi njegov posao). Srednje vreme za svih 5 procesa da završe obradu je (1+2+3+4+5)/5=3s. Dakle, sa 50% zauzeća procesora, vreme da se završi posao je 3 puta veće nego da je startovan samo jedan proces. U principu, ako je zauzeće procesora p, tada je vreme odziva sistema 1/(1-p), što znači da u proseku zauzeće procesora od 50% znači da se tvoj posao radi 2 puta sporije, 75% znači da je 4 puta sporije, 90% znači 10 puta sporije, a ako je zauzeće 100%, tada se tvoj proces možda neće nikada ni završiti (ako je, recimo, algoritam dodele procesora tako da proces sa najmanjim ID koji čeka dobije procesor, pa onda tvoj proces nikada ne stigne na red).

Zaključak, uživaj dok ti je zauzeće procesora, memorije i ostalih resursa ispod 50%, a razmišljaj o zameni ako je veće.

Čisto kao upoređenje, ako motor tvog automobila može da razvije 5000 obrtaja u minuti (6000 ako ode u "crveno") nemoj da kukaš što si kupio takav motor, jer i onako ne prelaziš 4000 obrtaja, nego uživaj u vožnji sve dok se ne ispostavi da veći deo vremena voziš iznad 3000 obrtaja.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.02.2014. 17:02 ] @
Citat:
a pre njega davno kako beše - Norton komander...?

windows commander pa ih je microsoft tuzio zbog naziva.

Miroslave...Mislio sam nesto sto si probao a cena kvalitet mogu da prodju.Ja nisam do sada imao iskustva.Pricaju o odredjenom broju upisivanja,da li to znaci ogranicen vek trajanja?
[ dusans @ 28.02.2014. 17:28 ] @
Lave, dobro je rekao, Norton Commander, pre Win Commandera, jos iz doba Dos-a.
[ NenadSM @ 28.02.2014. 22:01 ] @
Citat:
dusans: Lave, dobro je rekao, Norton Commander, pre Win Commandera, jos iz doba Dos-a.

Jes vala, bas tako,
Norton Commander
a bio je i Dos Navigator...
Dos Navigator
[ Lavlja_Jazbina @ 28.02.2014. 22:11 ] @
Da,sada sam se setio,ali nikako ga nisam mogao svariti ( nortona) sa njegovim reklamama prednje strane.
A antivirus je bila posebna prica.
[ dusans @ 28.02.2014. 22:35 ] @
Offtopic, ali moram da napišem:

Pojavila se gomila file managera za DOS a kasnije i za Windows (DN, NC, VC, WC, TC) i svi su imali GUI sličnog principa.
Interesantno je da ih zovu "Ortodox File Managers" na Wikipedia-i (što me asocira na nešto zastarelo),
a i sada debelo "šiju" sve osnovne OS file managere i po ergonomiji i po funkcionalnosti i po brzini.
Windows Explorer i ono djubre na MAC OSx-u (ne znam kako im se zove file manager) koji se dobijaju po defaultu uz OS,
jednostavno su svetlosne godine iza ovih "Ortodox" file managera.

[ Zlatni_bg @ 28.02.2014. 22:42 ] @
Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Procesor i ne treba nikad da bude na 100%, on konstantno radi, uglavnom ima i dinamicko menjanje brzine da se tako izrazim, pa ako se ne koristi nista zahtevno i nije opterecen, nece raditi na recimo 3GHz vec na 1GHz, pa po potrebi menjati svoju frekvenciju, tako je uglavnom na lap topovima. Radi se o iskoriscenosti procesorskog vremena. Zamislite da imate sat koji kuca 60 puta u sekundi, i da recimo kopiranje fajla sa HDD-a na drugi HDD trazi da se data svake 3 sekunde iscitava radi bufferovanja. Znaci slobodno, slobodno, tik, slobodno, slobodno, tik... dolazimo do 33% iskoriscenosti (ovo je nekako najuproscenije) jer HDD nema dovoljnu brzinu ispisa da bi vise opteretio procesor. Posto su brzine procesora danas uglavnom enormne, uglavnom se nikad u memoriju ne ucita toliko podataka koje procesor ne moze dovoljno brzo da obradi, pa je usage uglavnom ispod 100%. Nekad nesto sto se ucita trazi ogromnu obradu sa procesorske strane i tu nastaje problem. Mada sa HDD-om to nije moguce vec je nesto drugo u pitanju. E sad, ako je iskoriscen 100%, to uglavnom znaci da je potrebno i preko tih 100% procesorskog vremena, i onda se neke operacije "pauziraju" da se izrazim, pa recimo radimo 3 stvari, 1.kopiramo nesto, 2. enkodujemo video fajl, 3. surfujemo netom. Enkodovanje fajla ce traziti procesorsko vreme u 70% slucajeva, surfovanje 20%, i kopiranje recimo 30%. Onda ce procesor birati kad ce kome dodavati vreme, a mozete u Win7 birati prioritetne procese kojima ce procesor davati vise vremena. Do kocenja ce dolaziti kad treba da se odradi operacija za surfovanje, ali enkodiranje video zapisa uzima previse vremena, i onda cete morati da sacekate da se zavrsi operacija enkodovanja pa ce se tek onda odraditi operacija za browsing jer procesor ne zna sta vam je prioritetno. Malo sam zakomplikovao ali valjda cete shvatiti.

E sad, ono sto meni pada na pamet u tvojoj situaciji, je da u toku tog kopiranja fajlova ti koristis neki program ciji se delovi konstantno ucitavaju sa tog istog HDDa i tada je rad sa tim programima znatno usporen. Danas HDDovi i jesu najsporiji deo racunara, mada SSDovi jos uvek ne mogu da ih zamene, po mom misljenju ta cela tehnologija nije na nivou da bude "standardan" deo kompjutera kao do sada HDD. RAM npr ima brzinu oko 3000MB/s, neki prosecan hard disk ima brzinu citanja od oko 50-100MB/s, i sad vidi koliko se izgubi na brzini koriscenja HDDa. Ali malo skrecemo s teme sad.

I meni su se desavale na Win7 takve situacije kakve ti opisujes, ali ne prilikom koriscenja bilo cega vec se kompjuter upali i iz cista mira Core2Duo bude na 50-60% usage-a nekih 15-20 minuta. Posle instalacije drugog sistema to je prestalo. Iz mog misljenja, krivi su Windowsovi pozadinski servisi (apdejtovanje ili ko zna sta). Nazalost iz par razloga sam osudjen na Windows uglavnom. Vec dugi niz godina imam par servera koji svi koriste linux, i jednostavno je neprevazidjen sto se tice ovakvih stvari kada ne znas iz kog razloga sve koci.

P.S. nijedna komponenta na racunaru ne moze biti prejaka. Samo ostale mogu biti preslabe. Razlog je taj sto ta komponenta nece kociti rad ostalih vec ce im davati maksimum koji i one mogu da pruze.
[ p0peye @ 01.03.2014. 01:12 ] @
Hje hje, tačno tako. Plavi ekran, i beše nije bilo ni miša...
Citat:
djoka_l:
@pOpeye

Tvoje razumevanje performansi računara je vrlo površno. Ono što je jasno, to je da ti treba novi (jači) računar.


Moje razumevanje performansi je za region iznad proseka. Sad, moja je sreća a nesreća regiona što je prosek blaga katastrofa... :D
A temu nisam otvorio da bih se duvao kako sam najpametniji već naprotiv - da nešto naučim. Neki su mi podaci logični neki ne, neke prihvatam sa rezervom, neke ne prihvatam, ali dobro je da ima informacija, pa čovek može ako hoće da se obrazuje. Hvala i tebi na tvom postu, mada nisam sve skapirao.
Citat:

Sada malo o procentu zauzeća procesora - to je samo jedan od parametara, kojem si dao preveliku vrednost.

Ma njega sam uzeo za primer jer je nekako najslikovitiji. Svi znamo kako i šta radi. Ni ostale komponente mi nisu jasne, stići ćemo i do njih, polako... ;)

Citat:

Osim procesora tu imaš i gomilu drugih komponenti. Na primer, svaki PCI uređaj ima DMA (direct memory access). Ako treba da se prebaci blok podataka, na primer između grafičke kartice i memorije, ili između diska i memorije, taj uređaj postaje master na memorijskoj magistrali i dok on ne završi transfer, CPU ne može da pristupi memoriji. Tako imaš situaciju da se pokazuje nisko zauzeće procesora, a sve radi usporeno.

Ok, znači glavna magistrala može da bude usko grlo. A što nisu napravili magistralu da može više uređaja da pristupi? Imaš 4 jezgarne procesore pa još x2, zašto nisu mogli da naprave na sličnom principu i magistralu? I uopšte mi smrdi ta činjenica da procesor ima takt 3GHz, a glavna magistrala brzinu rada 1600MHz... Ne kažem da treba da bude ista brzina (evo gore si naveo primer da procesor samo zada komandu da se blok podataka prenosi sa jednog uređaja na drugi - a magistrala prenosi te podatke - pa zar nije logično da se teži što većoj brzini magistrale.
Da li sam bar ovo dobro skapirao: Brzina glavne magistrale i brzina RAM memorije mora biti ista - ako je jedna manja onda onoj drugoj nije iskorišćen u
potpunosti potencijal?
Citat:

Drugo, potpuno pogrešno je uverenje da ako procesor nije na 100%, da si bezveze dao pare. Razmotrimo sledeći teoretski slučaj: u toku 10s procesor je bio zauzet 50%. Na sistemu je startovano 5 procesa i svaki od njih zahteva 1s procesorskog vremena. U najgorem slučaju, svih 5 procesa je zahtevalo procesor u istom trenutku. Procesor izvršava proces p1, pa p2 pa redom do p5. Prvi proces je čekao 1s da se posao završi, drugi 2s, dok je poslednji, peti čekao 5 sekundi (4s da završe procesi p1..p4 i jednu sekundu da se završi njegov posao). Srednje vreme za svih 5 procesa da završe obradu je (1+2+3+4+5)/5=3s. Dakle, sa 50% zauzeća procesora, vreme da se završi posao je 3 puta veće nego da je startovan samo jedan proces.

Ovde sam se izgubio. Razumem primer, ali zaključke nikako ne mogu da vežem sa primerom. Jbg - mašinac - navikao vizuelno da predstavim problem, a ovde mi to ne ide...)
Citat:

U principu, ako je zauzeće procesora p, tada je vreme odziva sistema 1/(1-p), što znači da u proseku zauzeće procesora od 50% znači da se tvoj posao radi 2 puta sporije, 75% znači da je 4 puta sporije, 90% znači 10 puta sporije, a ako je zauzeće 100%, tada se tvoj proces možda neće nikada ni završiti (ako je, recimo, algoritam dodele procesora tako da proces sa najmanjim ID koji čeka dobije procesor, pa onda tvoj proces nikada ne stigne na red).

Kapiram. Ako si dao p u procentima, onda
Za p=2 tvoja računica kaže odziv = 1,02.
Za p=20 tvoja računica kaže odziv = 1,25.
Za p=80 tvoja računica kaže odziv = 5.
Za p=99 tvoja računica kaže odziv = 100.
"znam, znam, matematika ne laže..." ;) Slažem se. - ali ne mogu da skapiram odakle ta formula i zašto se baš ona primenjuje. Da sam zavrišio ETF, verovatno bih znao ;)


Citat:

Zaključak, uživaj dok ti je zauzeće procesora, memorije i ostalih resursa ispod 50%, a razmišljaj o zameni ako je veće.

Čisto kao upoređenje, ako motor tvog automobila može da razvije 5000 obrtaja u minuti (6000 ako ode u "crveno") nemoj da kukaš što si kupio takav motor, jer i onako ne prelaziš 4000 obrtaja, nego uživaj u vožnji sve dok se ne ispostavi da veći deo vremena voziš iznad 3000 obrtaja.

E, čekaj, sada smo na mom terenu ;):
Ako mi je cilj da što pre stignem gde sam pošao (da procesor što brže odradi posao) - naravno da ću ga voziti tik ispod crvenog polja i stići najbrže (ovde ne raspravljamo o štetnosti dugotrajnih visokoh obrtaja po motor, potrošnji i sl, već o dužini vremena potrebnog da se nešto odradi)

@Zlatni_bg:
Citat:

Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Ja ovo shvatio da ne uzimamo od 60 nego bar od 120?
Citat:


Procesor i ne treba nikad da bude na 100%,

Aman šta ste se uhvatili svi procesora, on je samo uzet kao primer :)
Citat:
on konstantno radi, uglavnom ima i dinamicko menjanje brzine da se tako izrazim, pa ako se ne koristi nista zahtevno i nije opterecen, nece raditi na recimo 3GHz vec na 1GHz, pa po potrebi menjati svoju frekvenciju, tako je uglavnom na lap topovima. Radi se o iskoriscenosti procesorskog vremena. Zamislite da imate sat koji kuca 60 puta u sekundi, i da recimo kopiranje fajla sa HDD-a na drugi HDD trazi da se data svake 3 sekunde iscitava radi bufferovanja. Znaci slobodno, slobodno, tik, slobodno, slobodno, tik... dolazimo do 33% iskoriscenosti (ovo je nekako najuproscenije) jer HDD nema dovoljnu brzinu ispisa da bi vise opteretio procesor. Posto su brzine procesora danas uglavnom enormne, uglavnom se nikad u memoriju ne ucita toliko podataka koje procesor ne moze dovoljno brzo da obradi, pa je usage uglavnom ispod 100%.

Znači da je procesor "predimenzionisan", a HDD "usko grlo" zbog svoje brzine? Za ovu vrstu rada. Ne pričamo sad o kodiranju filmova i sl...
Citat:

Nekad nesto sto se ucita trazi ogromnu obradu sa procesorske strane i tu nastaje problem. Mada sa HDD-om to nije moguce vec je nesto drugo u pitanju. E sad, ako je iskoriscen 100%, to uglavnom znaci da je potrebno i preko tih 100% procesorskog vremena, i onda se neke operacije "pauziraju" da se izrazim, pa recimo radimo 3 stvari, 1.kopiramo nesto, 2. enkodujemo video fajl, 3. surfujemo netom. Enkodovanje fajla ce traziti procesorsko vreme u 70% slucajeva, surfovanje 20%, i kopiranje recimo 30%. Onda ce procesor birati kad ce kome dodavati vreme, a mozete u Win7 birati prioritetne procese kojima ce procesor davati vise vremena. Do kocenja ce dolaziti kad treba da se odradi operacija za surfovanje, ali enkodiranje video zapisa uzima previse vremena, i onda cete morati da sacekate da se zavrsi operacija enkodovanja pa ce se tek onda odraditi operacija za browsing jer procesor ne zna sta vam je prioritetno. Malo sam zakomplikovao ali valjda cete shvatiti.

Savršeno jasno. A da li postoji način da unapred definišemo prioritete? Ja unapred znam da mi je bitno da surfujem brzo, a da li će mi film kodirati 5 ili 15 minuta nije mi bitno. Ako mi je bitno - ili ću prestati da surfujem ili ću njemu zadati prioritet...
Ja sam pokušavao da nađem program koji će mi omogućiti da protok interneta usmeravam kako ja hoću. Pošto mi je komp stalno upaljen i stalno rade torenti (skidanje se relativno brzo završi, ali po logici "odakle bih ja skidao ako niko ne bi delio" - tako i ja ostavljam upload (naravno samo legitimne fajlove, ništa van zakona ;)). Međutim, ako ne ograničim protok torrentima, sporo mi radi FireFox. Nema veze što ja Fajerfoksom ""skidam", a uTorrentom "kačim" - vi ćete bolje razumeti što usporava. E pa nisam uspeo da nađem program koji će pustiti uTorrent da radi punom parom, a kada ja tj FajerFoks zatraži download neke stranice, da pauzira uTorrent i da FajerFoks radi punom parom,a da nakon što FajerFoks učita stranicu ponovo uTorrent radi punom parom.
Našao sam jedan program koji to navodno obećava ("bandwidth menager" ili tako nekako), ali je u praksi pokazao kao da ništa ne radi.

Da ne bude zabune, Torenti su pauzirani kada se dešavaju ova "usporenja" sa početka priče. Oni utiču samo na brzinu tj nemogućnost surfovanja (kada radi taj upload. Kada radi pun download - onda i on usporava komp, ali tada znamo šta je u pitanju)
Citat:

E sad, ono sto meni pada na pamet u tvojoj situaciji, je da u toku tog kopiranja fajlova ti koristis neki program ciji se delovi konstantno ucitavaju sa tog istog HDDa i tada je rad sa tim programima znatno usporen. Danas HDDovi i jesu najsporiji deo racunara, mada SSDovi jos uvek ne mogu da ih zamene, po mom misljenju ta cela tehnologija nije na nivou da bude "standardan" deo kompjutera kao do sada HDD. RAM npr ima brzinu oko 3000MB/s, neki prosecan hard disk ima brzinu citanja od oko 50-100MB/s, i sad vidi koliko se izgubi na brzini koriscenja HDDa. Ali malo skrecemo s teme sad.

Ne skrećemo. Nije tema samo procesor ;) Što misliš da SSD ne mogu da zamene HDD? Da ostavimo cenu po strani, mislim za operativni sistem? Koja je brzina SSDa? Da li je slična brzini RAM memorije? Logično i je da jeste, jer koliko kapiram to SSD i jeste. Malo me buni ova brzina u MB/s za RAM - na kojoj frekvenci radi taj RAM modul?
A ovo sa brzinom hard diska - znate bolje nego ja da je brzina jedna kada se kopira 1 veliki fajl od 1GB a sasvim druga kada se kopira 1024 fajlova od 1MB. Da li bi tako bilo i na SSDu ili bi razlika bila manja ili je ne bi bilo?


Citat:


I meni su se desavale na Win7 takve situacije kakve ti opisujes, ali ne prilikom koriscenja bilo cega vec se kompjuter upali i iz cista mira Core2Duo bude na 50-60% usage-a nekih 15-20 minuta. Posle instalacije drugog sistema to je prestalo. Iz mog misljenja, krivi su Windowsovi pozadinski servisi (apdejtovanje ili ko zna sta). Nazalost iz par razloga sam osudjen na Windows uglavnom. Vec dugi niz godina imam par servera koji svi koriste linux, i jednostavno je neprevazidjen sto se tice ovakvih stvari kada ne znas iz kog razloga sve koci.

P.S. nijedna komponenta na racunaru ne moze biti prejaka. Samo ostale mogu biti preslabe. Razlog je taj sto ta komponenta nece kociti rad ostalih vec ce im davati maksimum koji i one mogu da pruze.

Pa to je i poenta ove teme - kako da razumem koja je brzina procesora npr dovoljna za tu i tu matičnu ploču, RAM te i te brzine, HDD/SSD.. A grafičke karte se skoro nismo ni dotakli (ali izuzmimo igrice. Eventualno neki HD film pušten preko HDMIa na tv...)






[ Zlatni_bg @ 01.03.2014. 01:41 ] @
Prioritetne procese mozes da definises u task manageru. Nisam samo siguran koliko zaista sve to pomaze, nisam koristio to preterano ali tako se radi u Windowsu.

Sto se tice gabarita SSD-a, tako je, bar 120GB. Trenutno najbolji odnos cene i memorije. Verujem da bi nekome i 60GB radilo posao, ali to je zaista malo... Imajte u vidu i da bi SSD funkcionisao dobrim brzinama, da morate da imate i odredjen procenat praznog prostora na njemu, sto je puniji, to ce sporije raditi.

HDD je uvek usko grlo, ali on sluzi da uglavnom trajno cuva informacije. Kada neki program koristis, on se sa HDDa ucita u RAM memoriju tako da se HDD vise (teoretski) ne koristi, vec se sve vezano za taj program poziva iz RAM memorije koja ima skoro 100x vecu brzinu od HDD-a. U praksi, programi ce kad-tad nesto ucitati sa HDD-a jer je nemoguce smestiti celokupne ogromne programe u RAM, ali to i nije toliko bitno jer je glavni deo programa ucitan u RAM. Znaci svake operacije sa HDDom ce traziti dosta vremena. Tu je naravno i vreme citanja, jer je potrebno da se mehanicka glava pozicionira, jesu milisekunde ali opet...

Sto se tice torrenta, za resenje browsovanja ti je savet da, ako ti je recimo ukupan protok 1MB/s, ogranicis torrent na 700KB/s dok browsujes. Ne znam bas da li ijedan program koji nije u kernelu moze da ti da pristup tome da ogranicavas internet protok zavisno od aplikacije, verujem da moze ali nisam isprobavao. E sad, fora kod torrenta je sto nije samo zahtevan sto se tice internet protoka, vec ume da uzme i prilicno CPU-a a i RAM memorije... ako idu 2-3 torrenta nece biti nista, ali 20-30 naprave haos od sistema.

Sto se tice frekvencije za RAM, sami MHz kod RAM-a ne govore puno o njenoj brzini citanja/pisanja, i nema neke velike razlike izmedju 800 i 1600MHz RAM modula. Ne razumem se preterano u tematiku, ali i jedni i drugi postizu brzine izmedju 2 i 3GB/s ili cak vise. Zaista nema potrebe menjati RAM memoriju samo zbog frekvencije.

SSDovi. Ja sam licno imao problema sa svojim Kingstonom zbog plavih ekrana (mada je bio felerican taj prvi), ali i dalje sam imao manjih problema sa koriscenjem istog (nema sanse da mi radi sistem instaliran u "Enhaced SATA" modu, vec moram da koristim "Compatibale" koji mu smanjuje brzinu za nekih 20-30% - i da, i instalirao sam i pokusavao da koristim sa istim modovima, nisam ih menjao posle instalacije Win-a), dakle dosta su svezi ti novi kontroleri, ne mirisu se najbolje sa dosta maticnih ploca, pogotovu starijih, drugi razlog kapacitet, treci razlog odnos cena i kapacitet, cetvrti razlog vek trajanja ako se koristi kao jedini disk u racunaru - imaju zivotni vek od oko 10.000 upisa. Naravno, za koriscenje onoga za sta je i namenjen, a to je za drzanje samo instaliranog sistema i programa na sebi, je odlican. Ali kao zamena za HDD, jos uvek ne.

I SSD ima problem sa kopiranjem vece kolicine manjih fajlova, ali ne kao HDD po kom ti fajlovi mogu biti razbacani po razlicitim sektorima itd. Naravno, opet bolje radi nego HDD. Sto se tice brzine SSD-ova, reklamirane brzine i one realne su dosta razlicite, zavisi ti dosta i od kompatibilnosti maticne sa SSD kontrolerom, ali u praksi dobijes 200-300MB/s citanja i 150-300MB/s pisanja na disk. To opet nije priblizno RAM memoriji sto si pitao, jeste par puta brze od HDDa ali ni blizu RAMu. I SSD nije RAM vec flash memorija, podaci iz RAM memorije se brisu pri nestanju struje u modulu.

Sto se tice konfiguracija kompjutera... tu stvarno ne znam sta bih mogao da kazem, gomile i gomile razlicitih kombinacija... u sustini bukvalno sklopis sta ti odgovara prema onome sto koristis, ili ako imas para kupis azdaju s kojom neces imati nikakvih problema... Ali opet naglasavam, nema razlike u RAM memoriji, frekvenca nije direktno srazmerna brzini RAM-a. Sto se grafickih tice, za sve sem neke video obrade, igranja igrica i rada sa 3D modelima, verujem da bi i nove integrisane radile posao, za zivo cudo kad poredim njih i NVidia GT220M koju imam u lap topu, mnogo bolje zavrsavaju posao.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 01.03.2014. u 02:52 GMT+1]
[ ventura @ 01.03.2014. 08:26 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Ti si malo pobrkao koncepte.

Ideja sa ovim jeftinim SSD-om nije da ti potrpaš sve svoje igrice i pornjavu na njega, već da na tih 60GB staviš samo operativni sistem i nekoliko najkorišćenijih programa kako bi ti se generalno ubrzao rad sa računarom. Za to je 60GB puna kapa.
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 09:45 ] @
Citat:
ventura: Ti si malo pobrkao koncepte.

Ideja sa ovim jeftinim SSD-om nije da ti potrpaš sve svoje igrice i pornjavu na njega, već da na tih 60GB staviš samo operativni sistem i nekoliko najkorišćenijih programa kako bi ti se generalno ubrzao rad sa računarom. Za to je 60GB puna kapa.


Puna kapa baš i nije, više je najmanja prihvatljiva veličina. Windows 7 ili 8 x64 sa svim mogućim update-ovima i još nekoliko većih programa neće ostaviti previše prostora, ali definitivno sa 64GB može da se radi Plus je za te pare najveći upgrade koji neki stari sistem može da dobije

Citat:
Pa to je i poenta ove teme - kako da razumem koja je brzina procesora npr dovoljna za tu i tu matičnu ploču, RAM te i te brzine, HDD/SSD.. A grafičke karte se skoro nismo ni dotakli (ali izuzmimo igrice. Eventualno neki HD film pušten preko HDMIa na tv...)


Ala si ga ti zakomplikovao Vidi ovako - zaboravi sve te brzine i šta sve ne, činjenica je da imaš matoru konfiguraciju i tu postoji svega dva izbora, kupiti sve novo ili nadograditi staro; ako ćeš sve novo to je jedna priča, ako ćeš nadograđivati staro, tu onda ima možda smisla kupiti pomenuti ssd i možda još 2 GB memorije i to je otprilike neki plafon koji mislim da vredi ulagati u postojeću konfiguraciju

[ joojant200 @ 01.03.2014. 09:47 ] @
Citat:
p0peye:
Je li softverski problem?

-Antivirus sa paranoidnim podesavanjima, tj. korporativni av sa spijunskim podesavanjima moze da usporava rad.
-Takodje prva stvar koju uradim je da iskljucim: indexovanje hard diska, sistem restore i shadow copy.
- Flash i java su memorijski i procesorski zahtevni (i po mom misljenju totalno neoptimizovani), a opet gde god se okrenes oni vladaju.
- Browseri posto su "besplatni" su isto totalno neoptimizovani, kada se doda gomila flash po stranici - znacajno usporenje, add block moze da pomogne.

Mozda da krenes sa jednim konkretnim racunarom i konkretnim problemom :)
Edit sad sam video link:
[quote]Bukvalno sam otišao da kupim još 1 modul od 2 GB, ubo ga u slot i - komp je prepoznao 4GB[/quoute]
Pogledaj: Windows7 Pae Patched.
Licno mislim da je isplativije kupiti laptop nego upgradovati kompjuter, odnosno kupiti Xbox360 za igranje nego kupiti graficku karticu.
Drugi hard ne mora da bude ssd, moze i obican manji za windows i to bi ti ubrzalo rad. Ja sam pre za manji hard za win (250gb mozes kupiti za 20-30e), a ostataka para za ssd uloziti u externi hard disk za backup podataka.


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 01.03.2014. u 11:00 GMT+1]
[ p0peye @ 01.03.2014. 11:22 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:.

i možda još 2 GB memorije i to je otprilike neki plafon koji mislim da vredi ulagati u postojeću konfiguraciju :)


Nisi pažljivo pratio fabulu radnje ;-) napisah da sam bio kod prodavca u kući sa celom konfom, udenuli još 2GB, win 7 (x64) prijavljuje 4gb instalirano, 3 gb operativno. Gugl kaže namerno hardversko ograničenje ploče.
I taman kada sam odustao od nove konfe i rešio da pružim još jednu šansu staroj, gotovo da odustadoh od te namere. I onda gotovo reših da prvo sledeće ulaganje bude SSD - a onda se oglasi i joojant200 i kaže može i običan sekundarni hdd...
Malo se šalim, malo sam ozbiljan.
A sada ozbiljno: hvala sviima koji postuju u ovoj temi, svakako ću (ja i drugi) nešto naučiti i kada se (ne sutra, ali uskoro) rešim za obnovu konfiguracije, neću ići k'o guska u maglu već ću malo imati predstavu šta uzeti...
Nismo se još dotakli L keševa na procesoru. Vidim da tu (i) poslednji AMDovi procesori zaostaju za Intelom. Koliko to urealnosti ima uticaja na performanse. Logično veći keš bolje, brže ali čisto sumnjam da je 2x veći keš = 2x brži procesor... Štaviše ubeđen sam da nije tako, ali nemam baš predstavu koliko znači...
Hvala još jednom svima.
P.s. - @djoka_l: samo da budemo sigurni da smo se dobro razumeli. Ja tvoj post nisam doživeo kao "ovaj lupa ništa ga ne razumem", već kao "ne razumem dobar deo". Niti mislim da nisi u pravu, ali jednostavno - nije mi logično ponešto iz tvoje teorije.
[ p0peye @ 01.03.2014. 11:57 ] @
- avast sa normalnim podešavanjima.
- fajerfox "fort Nox" ;) - flashblock, addblock+...
- ovo za indeksovanje hdda moram da proverim. Mada - zar nije to "most-ćuprija"?
[ joojant200 @ 01.03.2014. 12:40 ] @
Pogledao sam plocu sto imas, i da imas win7 x64.
Po meni jedino mozda mozes da sa tom plocom dobijes 4gb: u win7 x32 pae patched.
Pa evenutalno da se poigras sa drugim hard diskom (odnosno ssd ako je povoljan) kad/ako kupis pa ako ne valja/nije brze formatiras i vratis stari hard.

Kandidat za novu plocu sto si stavio u drugom threadu, koliko vidim nema usb 3.0.

Citat:
Ja sam pokušavao da nađem program koji će mi omogućiti da protok interneta usmeravam kako ja hoću. Pošto mi je komp stalno upaljen i stalno rade torenti (skidanje se relativno brzo završi, ali po logici "odakle bih ja skidao ako niko ne bi delio" - tako i ja ostavljam upload (naravno samo legitimne fajlove, ništa van zakona ;)). Međutim, ako ne ograničim protok torrentima, sporo mi radi FireFox.

Nije idealno ali je jednostavno: scheduler u utorrentu: full speed kad svi spavaju ili su na poslu, limited speed kad i drugi koriste?
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 13:24 ] @
Citat:
p0peye: Nisi pažljivo pratio fabulu radnje ;-) napisah da sam bio kod prodavca u kući sa celom konfom, udenuli još 2GB, win 7 (x64) prijavljuje 4gb instalirano, 3 gb operativno. Gugl kaže namerno hardversko ograničenje ploče.
I taman kada sam odustao od nove konfe i rešio da pružim još jednu šansu staroj, gotovo da odustadoh od te namere. I onda gotovo reših da prvo sledeće ulaganje bude SSD - a onda se oglasi i joojant200 i kaže može i običan sekundarni hdd...


Sekundarni hdd ti neće ništa bitno promeniti, efekat nije ni blizu isti kao novi ssd. Ako su ti pare problem, onda najjednostavnije nemoj ništa menjati, koristi tu staru konfiguraciju dok ne budeš mogao da kupiš nešto bolje
[ KrkaCiC @ 01.03.2014. 14:34 ] @
Ljudi,koristim matoru konfiguraciju,Sempron overklok @8x300,nForce4,3x256Mb,160Gb spori Hdd.
I ja sam sasvim zadovoljan brzinom,radi YT dobro,ostale Java i Flash internet zezancije,mogu da poteram po neku igru,Hd filmovi naravno extra,sve u svemu za surfovanje dobar.
Zna da uspori malo kad je neki natrpan i neoptimizovan sajt,ili kad otvorim dosta tabova sa flash glupostima.... Ali je vrlo vrlo upotrebljiv. Radi sporije od nekog x4 sigurno,ali ja tu sporost ne osecam tako mnogo u radu.

Zato me zanima kako @Popeye nije zadovoljan,a ima bolju konfu od mene!

Sve na klik mozda moze sa nekim ultra brzim ssdom,nikako drugacije
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 15:05 ] @
Ako kaže da otvara po 30 tabova u Firefox-u i da stalno nešto kopira, onda nije ni čudo što se komp zakucava
[ ventura @ 01.03.2014. 15:06 ] @
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).
[ p0peye @ 01.03.2014. 17:13 ] @
Citat:
joojant200: Pogledao sam plocu sto imas, i da imas win7 x64.
Po meni jedino mozda mozes da sa tom plocom dobijes 4gb: u win7 x32 pae patched.


Čekaj . ja sam na više sveCkih foruma pročitao iste probleme i da je ploča hardverski ograničena na 3gb, da nikakav fleš biosa ne pomaže. Niko od postera nije napisao "OK, rešio sam problem tako i tako", već je par njih napisalo "Promenio sam ploču, rešio se bede..."

Citat:

Pa evenutalno da se poigras sa drugim hard diskom (odnosno ssd ako je povoljan) kad/ako kupis pa ako ne valja/nije brze formatiras i vratis stari hard.

SSD je sve bliži kupovini. A koja je onofora sa 10000 zapisa? Koliko realno on može trajati? I šta znači 10000 zapisa? Ja mogu da snimim 10000 sitnih fajlova i to je to (sad se zezam.) 10000 zapisa preko jednog memorijskog bloka (ako se to tako kaže)?
Koliko upoređenja radi može HDD da ima zapisa?

Citat:


Kandidat za novu plocu sto si stavio u drugom threadu, koliko vidim nema usb 3.0.


Eto. To mi je promaklo. Nije još u masovnoj upotrebi, ali će biti. USB 3.0 je pod obavezno...

Citat:

Nije idealno ali je jednostavno: scheduler u utorrentu: full speed kad svi spavaju ili su na poslu, limited speed kad i drugi koriste?



Jeste ako sam koristiš komp i nemaš ženu koja se ne razume. Kad malo bolje razmislim - ovo i jeste njen komp. Nije ni čudo onda što se ne razumemo (komp i ja) i što se (komp ) stalno nešto duri i buni, ukipi ko magarence i odbija saradnju) :))))

Problem je što ona otvori po 30tak tabova tipa FaceBook i lista one beskonačne stranice sa ženskim stvarima. I na njenom FajerFoks profilu sam instalirao NoScript, FlashBlock i sl, ali kažem - komp ima 2GB RAMa, a često se dešava da samo FFoks u task menadžeru prijavi 1,9 GB...
I opet - ideja od još 2GB (=4GB) je izgelda propala, pa se traži drugo rešenje...
Nego - niko da mi da savet na drugoj temi... :(


Citat:
Miroslav Jeftić: Sekundarni hdd ti neće ništa bitno promeniti, efekat nije ni blizu isti kao novi ssd. Ako su ti pare problem, onda najjednostavnije nemoj ništa menjati, koristi tu staru konfiguraciju dok ne budeš mogao da kupiš nešto bolje :)


Ma pare nisu problem - para nema :D Šalim se. Napisah da bih mogao da odvojim 200tinak Evra za drugu konfu, a evo kako sam počeo da razmišljam o SSDu, neka bude ta suma BEZ SSDa - za njega bih posebno odvojio kintu ako se rešim. Treba čuti još ppo neki savet, malo pročitati WIKI o SSDu i slično...
(Nije da vama ne verujem, prosto da se malo upoznam sa tematikom. Čuo sam za jnih ali su bili skupi pa se nisam nešto ni interesovao...
Malo me brine tih 10000 zapisa - neamam predstavu šta to znači - ako budem morao na 2 godine da ga menjam - nije neko rešenje... Mada će mu verovatno padati i cena...

Citat:
KrkaCiC: Ljudi,koristim matoru konfiguraciju,Sempron overklok @8x300,nForce4,3x256Mb,160Gb spori Hdd.
I ja sam sasvim zadovoljan brzinom,radi YT dobro,ostale Java i Flash internet zezancije,mogu da poteram po neku igru,Hd filmovi naravno extra,sve u svemu za surfovanje dobar.
Zna da uspori malo kad je neki natrpan i neoptimizovan sajt,ili kad otvorim dosta tabova sa flash glupostima.... Ali je vrlo vrlo upotrebljiv. Radi sporije od nekog x4 sigurno,ali ja tu sporost ne osecam tako mnogo u radu.

Zato me zanima kako @Popeye nije zadovoljan,a ima bolju konfu od mene!

Sve na klik mozda moze sa nekim ultra brzim ssdom,nikako drugacije :)


Koliko tabova imaš otovreno istovremeno? Koju grafiku imnaš? Ja imam neku tešku integrušu sa valjda 64MB dodeljene memorije. Ovo što si ti pomenuo gore radi i kod mene bez štucanja (uglavnom), ali ...

Evo sada sam shvatio da trenutno, sa svega 7-8 otvorenih tabova, dok prelazim u druge programe, nema kočenja. Trenutno. Hm, hm.


Citat:
Miroslav Jeftić: Ako kaže da otvara po 30 tabova u Firefox-u i da stalno nešto kopira, onda nije ni čudo što se komp zakucava :)
Citat:
ventura: Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Šta po 30 tabova?
Zna da bude i po 70, a kada bude 110+ tabova onda stvarno uspori i mora da se zatvara... (ne radim to stalno, najčešće je otvoreno 30tak tabova moje drage, i 20 mojih - ali i tada zatvaramo "suparnički" profil zbog sporog rada...)

Iz ovoga se može zaključiti da bi sa više RAMA radio normalno (govorimo o ovom problemu kada fajerfoks ima 1,5+ GB )? Ne bi morao da swapuje na HDD pa nazad?


Nego, dajte još malo podataka o principu rada komponenti i usklađivanju istih. Hvala unapred.
P.s. - trenutno stanje na HHDu:
C particija (win7) 20 od 40GB slobodno. (Znam, znam sada i ja da sam trebao da ostavim više mesta za Win 7 u startu, ali igrice ne igram, svi potrebni programi su instalirani i valjda je 20GB slobodnih dovoljno?
D particija: 16/680GB slobodno. Znalo je da bude i 4-5 GB samo slobodnog prostora. Ta particija se koristi samo za podatke, pa valjda ni tu nije problem?
N particija: 7,6/670GB Slobodno. Tu se rasteže - smanjuje (bilo i 3 retko) a najčešće je 30GB slobodno. Na tu particiju Torrent snima šta se skida.

Upravo režem retko potrebne stvari na DVDove, pa će uskoro biti po 50tak GB slobodno na D i N particijama. Videćemo ima li veze...
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 17:27 ] @
70 tabova? Dobro je da to i radi... čemu uopšte 70 tabova? Elem, možeš za početak kupti ssd, pa možda zaključiš da ti nova konfiguracija ni ne treba, tj. možda će ti ta stara sa dodatkom biti ok. A čak i ako uzmeš novu, opet ćeš moći u nju da preneseš taj disk i koristiš ga kao sistemski.

Što se tiče broja upisa i dugotrajnosti, nema potrebe da se brineš, uz neku normalnu upotrebu prosečan očekivani životni vek je između 5 i 10 godina, mnogo je verovatnije da će ti ostatak komponenti crknuti pre nego ssd - naravno to ne znači da je "neuništiv", za tih 60-100€ ne treba baš očekivati neku čaroliju
[ dusans @ 01.03.2014. 17:30 ] @
Ako držiš otvoreno po 100 tabova, ni najbolji-najbrži-najskuplji PC neće da ti reši probleme,
to nije ništa drugo do preterivanje u kombinaciji sa lošom navikom ne-zatvaranja tabova.

Moderne web stranice traže dosta resursa, imaju gomilu teškog sadržaja,
puno dinamike koja se vrti u pozadini preko js-a, ...
Sve to treba da vrti kompjuter, a on jadan ne može pa se davi.
[ KrkaCiC @ 01.03.2014. 17:36 ] @
Takodje smatram da je 30+ tabova nepotrebno,i ne sluzi nicemu,mislim ono imas bookmarks pa ga metni tu i otvori po potrebi

Sto se tice poboljsanja,kao i kolega iznad,mislim da ce te samo ssd spasiti sa takvim nacinom koriscenja

PS posto je vec bilo primera sa automobilom,to sto ti radis je kao da u normalan putnicki auto ubacis 5 dzaka cemena i zakacis prikolicu sa jos 15 i onda ocekujes da vuce bez stucanja i naprezanja E,moze,ali kamionom a ne autom

[ Lavlja_Jazbina @ 01.03.2014. 17:58 ] @
Citat:
Šta po 30 tabova?
Zna da bude i po 70, a kada bude 110+ tabova onda stvarno uspori i mora da se zatvara... (ne radim to stalno, najčešće je otvoreno 30tak tabova moje drage, i 20 mojih - ali i tada zatvaramo "suparnički" profil zbog sporog rada...)

Ipak je tebi najpre potreban Owner's manual Windowsa.
[ gilopile @ 01.03.2014. 18:08 ] @
Citam ovu temu i stvarno ne znam sta bih jos dodao, a da nije receno.

Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf? :D :D

A vidim da se ovde otvara i po 100+ tab-ova u jednoj sesiji :) Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....:)

Generalno, HDD je naslabija karika modernog PC-a. Ali ko ima kesa, kupi dva kom od 120GB, metne ih u RAID0 i uziva:)
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 18:34 ] @
Citat:
gilopile: . Ali ko ima kesa, kupi dva kom od 120GB, metne ih u RAID0 i uziva


RAID0 super izgleda na sintetičkim testovima, ali u svakodnevnom radu je slabo primetna razlika, plus što ako jedan disk zabrlja odoše podaci. I dalje je mnog bolja opcija jedan od 250GB
[ gilopile @ 01.03.2014. 18:42 ] @
Slazem se da nije bas preporucljivo to raditi na SSD, ali ako nista drugo, mnooogo se primeti na HDD. Imao sam dva WD 500GB u raid0 i pravo je osvezenje sto se odziva sistema tice, brzine instalacije, podizanja OS-a, kopiranja...tice. Dobije se oko 50% bolje performanse HDD-a sto nije bas zanemarljivo :)

Bitne podatke je najbolje cuvati na drugom HDD-u i nece biti problema ako jedan odapne.
[ p0peye @ 01.03.2014. 18:48 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Tvoji postovi su dosta kontraverzni, pratim i "prošlogodišnji scenario" i odavno se spremam da ti (argumentovano) napišem par reči, ali nikako da uhvatim vremena. Ovaj savet ću shvatiti kao dokono šaljivo ćaskanje... Može, trebamo malo i da se opustimo, ne smao da pišemo ozbiljno... Evo i jedan smajli: :)
[ Zlatni_bg @ 01.03.2014. 18:58 ] @
Pa ventura i odgovara samo na postove na kojima moze da kontrira, ali u ovom slucaju bih se stvarno slozio s njim sto se AV softvera tice. Za sve vreme mog koriscenja racunara, nekih pola godine sam sveukupno imao AV. Naravno da ima svoju poentu ali meni licno osetno usporava rad kompjutera.

Mada, sad kad vidim da se radi o 100+ tabova u browseru... pa sta ti radis sa tim browserom? Danas su browseri takvi da ce vrlo lako da povuku brdo resursa sa cak i par otvorenih tabova...
[ KrkaCiC @ 01.03.2014. 19:23 ] @
Citat:
gilopile
Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf?
Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....


I mene odusevljavaju takvi oglasi,a ljudi su uglavnom ovce
Skoro je prijatelj jedan za malo kupio masinu na 3.2Ghz sa 2 gb memorijei grafikom od 256. U oglasu stoji babaroga za internet,Yt pogotovo

U stvari ono Barthon 3200+ sa 4x512 Mb memorije,i nekom starom 9200se sa 256 Mb,AGP naravno

Na papiru izgleda slicno kao mnogo novija konfiguracija,ali realno ovo ni YT ne moze da potera kako treba
A bolje da ne napisem trazenu cifru

[ joojant200 @ 01.03.2014. 19:37 ] @
Citat:
p0peye:
Čekaj . ja sam na više sveCkih foruma pročitao iste probleme i da je ploča hardverski ograničena na 3gb, da nikakav fleš biosa ne pomaže. Niko od postera nije napisao "OK, rešio sam problem tako i tako", već je par njih napisalo "Promenio sam ploču, rešio se bede..."


Nova ploca je odlicno resenje.
Ako to izuzmemo, koliko sam video rekli su da x64 ne moze vise od 3gb.(zbog ogranicenja chipseta) Niko nije rekao da je probao win7 (odnosno win2003) x32 sa pae patchom.
Ja to koristim godinama jos od win2003 i super radi.


Citat:

Jeste ako sam koristiš komp i nemaš ženu...

Slican slucaj, ako ti je za utehu :P Thinkad T model se jedini pokazao dovoljno izdrzljiv ;)

Citat:

Nego, dajte još malo podataka o principu rada komponenti i usklađivanju istih. Hvala unapred.
P.s. - trenutno stanje na HHDu:
C particija (win7) 20 od 40GB slobodno. (Znam, znam sada i ja da sam trebao da ostavim više mesta za Win 7 u startu, ali igrice ne igram, svi potrebni programi su instalirani i valjda je 20GB slobodnih dovoljno?
D particija: 16/680GB slobodno. Znalo je da bude i 4-5 GB samo slobodnog prostora. Ta particija se koristi samo za podatke, pa valjda ni tu nije problem?
N particija: 7,6/670GB Slobodno. Tu se rasteže - smanjuje (bilo i 3 retko) a najčešće je 30GB slobodno. Na tu particiju Torrent snima šta se skida.
Upravo režem retko potrebne stvari na DVDove, pa će uskoro biti po 50tak GB slobodno na D i N particijama. Videćemo ima li veze...

Opet, bio sam slican slucaj i svanulo mi je kada sam uzeo externi 1gb 3.0 usb disk - oslobodio mesta za normalan zivot.
c disk 250gb 7200rpm
e disk 1tb (torrent)
d disk manji (softwerski raid 0 - od c i e) za vazne stvari
externi disk: backup d, backup sa e nesto sto je vazno, prebaceno i oslobodjeno mesta sa e ono sto je za cuvanje ali nije toliko vazno da treba da ima i backup= prestanak potrebe za higijenom hard diska, ne daj boze rezanjem dvd-ova. :)

ps: nedostatak usb 3.0 diska=kratak kabl

[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 01.03.2014. u 20:51 GMT+1]
[ ventura @ 01.03.2014. 19:37 ] @
Citat:
p0peye:
Citat:
ventura:
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Tvoji postovi su dosta kontraverzni, pratim i "prošlogodišnji scenario" i odavno se spremam da ti (argumentovano) napišem par reči, ali nikako da uhvatim vremena. Ovaj savet ću shvatiti kao dokono šaljivo ćaskanje... Može, trebamo malo i da se opustimo, ne smao da pišemo ozbiljno... Evo i jedan smajli: :)

Ako se i u poljoprivredu razumeš kao u računare, slobodno napiši, ljudima na forumu uvek prija malo šale i razonode :)
[ p0peye @ 01.03.2014. 19:39 ] @
Za vremensko uključivanje torenata teroetski može, ali u praksi ne.
Supruga doji, i onda u pola noći kada završi sedne da vidi šta ima novo na fejsbuku (ja inače nemam nalog na FB - znači ne postojim ) , pauzira torente i kad završi legne da spava. "draga, moraš da uključiš torente kada završiš sa kompom" "da dragi, hoću". I tako svaki dan...

@ ventura:
Jedna stvar koja mi se kod tebe sviđa je da trpiš šalu i na svoj račun i ne cimaš se na razne provokacije (kojih ima dosta -sa razlgom ili bez) - tu smo bar slični Jbt - offujem sopstvenu temu...
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 20:10 ] @
Citat:
joojant200:Nova ploca je odlicno resenje.


Nova ploča nije rešenje, jer mu onda treba i novi procesor i nova memorija, tj. onda može slobodno da kupi skroz novu konfiguraciju i eventualno zadrži samo stari hdd za podatke
[ joojant200 @ 01.03.2014. 20:19 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Nova ploča nije rešenje, jer mu onda treba i novi procesor i nova memorija, tj. onda može slobodno da kupi skroz novu konfiguraciju i eventualno zadrži samo stari hdd za podatke :)


Kako god okrene treba prvo suprugi da kupi laptop, pa od onoga sto preostane da vidi sta ce :D
[ Miroslav Jeftić @ 01.03.2014. 20:24 ] @
Može i tako
[ gilopile @ 01.03.2014. 20:32 ] @
Citat:
KrkaCiC:
Citat:
gilopile
Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf? :D :D
Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....:)


I mene odusevljavaju takvi oglasi,a ljudi su uglavnom ovce :)
Skoro je prijatelj jedan za malo kupio masinu na 3.2Ghz sa 2 gb memorijei grafikom od 256. U oglasu stoji babaroga za internet,Yt pogotovo :)

U stvari ono Barthon 3200+ sa 4x512 Mb memorije,i nekom starom 9200se sa 256 Mb,AGP naravno :)

Na papiru izgleda slicno kao mnogo novija konfiguracija,ali realno ovo ni YT ne moze da potera kako treba :)
A bolje da ne napisem trazenu cifru :)



Dobar jeste taj Bartolomeo, ali ipak vise ne moze da se nosi sa danasnjim aplikacijama....Tvoj drugar je trebao malo bolje da se raspita o komponentama pre kupovine :) Cena? Pa kontam da je kesnuo 150E :D JEsam li pogodio?
[ KrkaCiC @ 01.03.2014. 20:42 ] @
Citat:
gilopile: Dobar jeste taj Bartolomeo, ali ipak vise ne moze da se nosi sa danasnjim aplikacijama....Tvoj drugar je trebao malo bolje da se raspita o komponentama pre kupovine Cena? Pa kontam da je kesnuo 150E JEsam li pogodio?


Na svu srecu nije kupio,planirao je da kupi,jer je cuo da grafika bar 256,i 2gb rama i bar 3000 Mhz je dobar racunar

Nisu u pitanju 150e,ali opet je bila velika cifra. Trazeno je bilo 80e za to,samo kuciste.
E onda sam malo iskopao po oglasima po mom kraju,i za 80e je uleteo Sempron Le na AM2,2 Gb ram-a ali ddr2 160Gb hdd i grafika neka krs sa 1gb,ali Hd ready,naravno Pci-E

Ovaj kilavi Le jede za dorucak Barthona velicanstvenog

Kad sam vec kod te generacije,skoro sam se nasao u servisu gde je tip obicnog semprona 2200+,512,80Gb,9550 dao kao 20e uz doplatu za novu konfiguraciju

A ja ga otkupio za drugara za selo za 25e E to je neka realnost
[ Lavlja_Jazbina @ 01.03.2014. 21:50 ] @
Citat:
A ja ga otkupio za drugara za selo za 25e E to je neka realnost

Za selo.Pa to ce jos sporije raditi zbog napona.Jos ako cuje ovo za 100 tabova,moze slobodno da pusti youtub,zaore i kada se vrati pocinje prvi frejm.Naravno sa pauzom i baferisanjem.
eX,taj otkljucani barton je harao tim vremenom.
[ KrkaCiC @ 01.03.2014. 21:55 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Za selo.Pa to ce jos sporije raditi zbog napona.Jos ako cuje ovo za 100 tabova,moze slobodno da pusti youtub,zaore i kada se vrati pocinje prvi frejm.Naravno sa pauzom i baferisanjem.
eX,taj otkljucani barton je harao tim vremenom.


Ma trebao mu neki komp da moze da gleda filmove i za muziku
Kakav YT,tamo nema interneta,sem preko modema nekog mobilnog operatora
[ p0peye @ 01.03.2014. 22:45 ] @
Eto ti sad. Ofneš svoju temu na tren, i lavina krene...
Ajde da pitam za antivirus - na stranu moje mišljenje da anti virus ne drlja stalno već samo kada prikačite uređaje/ medije na kojima ima datoteka koje spadaju u rizičnu grupu (.exe npr), zqnima me koliko vas zaista ne koristi nikakv antivirus? I kako se branite?
Niko ne komentariše keš na procesoru i uticaj na rad...
[ calexx @ 01.03.2014. 22:55 ] @
Ja sam nekada koristio KAV ali od kada nemam novce da plaćam licencu, prestao sam da ga koristim i sada nemam nikakav antivirus. ;) Ne branim se, valjda zato što kod mene .exe ne mogu da se pokrenu dok ja to ne dozvolim a i to je emulirano.
[ KrkaCiC @ 02.03.2014. 03:17 ] @
Ja sam do skoro koristio nod32,i strasno je koliko zna da uspori sistem. Na gore opisanoj konfiguraciji to zna da bude bolno
Toliko pojede resurse da ni surf nije moguc bez kocenja,zastajkivanja... Ne uvek,vec samo kad radi neki periodicni scan,ili sta vec!
[ ventura @ 02.03.2014. 10:28 ] @
Citat:
p0peye:
Eto ti sad. Ofneš svoju temu na tren, i lavina krene...
Ajde da pitam za antivirus - na stranu moje mišljenje da anti virus ne drlja stalno već samo kada prikačite uređaje/ medije na kojima ima datoteka koje spadaju u rizičnu grupu (.exe npr), zqnima me koliko vas zaista ne koristi nikakv antivirus? I kako se branite?
Niko ne komentariše keš na procesoru i uticaj na rad...

Tako što skeniraš potencijalno opasan fajl sa par desetina antivirus softvera odjednom preko online servisa:
http://virusscan.jotti.org/en
https://www.virustotal.com/
http://www.virscan.org/

U čemu je poenta da na računaru imaš antivirus koji će ti totalno usporiti rad, da bi sprečio da potencijalno zaradiš neki virus koji obično ne utiče na rad računara tako da ti primetiš (inače ne bi bio uspešan u propagaciji)?

To ti je kao da uzmeš pištolj i ubiješ se, da bi se zaštitio od rizika da te na ulici udari automobil i povredi.
[ p0peye @ 02.03.2014. 12:44 ] @
To možda može osoba koja sama koristi kompjuter (i ima predstavu šta radi).
Iako još niam siguran da li se samo zezaš - počeosam da razmišljam u tom pravcu.
Možda posle sveže instalacije gost imidž ili sl. na eksterni bekap hdd, pa po potrebi vratiti imidž kad zagusti...
Uzeto u razmatranje.
Možda je i krajnje vreme da se napravi jedan user koji nije admin. Koristićemo ga i draga i ja stalno da se je bi šetali, a kada baš zatrebaju admin prava - ukucam lozinku i gotovo. Aliveć vidim paranoju kada joj prvi put bude komp zatražio da ukuca šifru... ;)
Inače ja nisam do sada primetio da mi AV pravi zastoj. Ne kažem da nije, ali nikada nisam video njega u task menadžeru da šenluči. Pretpostavljam da bi on u tim trenucima skeniranja kada uspori komp trebao da pokaže primetnu aktivnost u task menadžeru?
Nego ajd' mi sada priznaj Ventura, onako drugarski, jel' ti to mene zajebavaš, da ne gubim dtlžabe vreme nna istraživanje...?
[ Zlatni_bg @ 02.03.2014. 13:58 ] @
Ja mislim da je vrlo ozbiljan. A i ja mogu da potvrdim njegovu ozbiljnost, jer se secam KAVa kog sam imao na 1.7 celeronu sa 256 RAM-a, koji je izgleda radio skeniranje svakog fajla na koji pritisnem jednom desni klik i zagorcavao mi zivot. Ne znam, vec toliko godina ne koristim AV, 5 godina placam preko interneta, i nikad nisam dinara izgubio, nikad nisam problema imao sa virusima, a ako posle godinu-dve komp krene da zabada, padne format c i problem resen. Uz to nijedan od servera na kojima imam root nikad nije kompromitovan, na koje sam se konektovao preko svojih racunara.

Sad, moje koriscenje racunara nije kliktanje na nemosvjerovat i "stanija pokazala guzu - kliknite da vidite" i slicno...
[ mr. ako @ 02.03.2014. 19:11 ] @
Antivirus je vise nego pozeljan rezident na racunaru, pogotovo kod neiskusnih korisnika!
Recimo, meni se uvek vrti AVG u pozadini na vecini Win racunara, iako ne spadam u grupu neiskusnih ili nemarnih korisnika... a sam AVG i ne primecujem da radi (osim povisene HDD aktivnosti u odredjeno vreme dnevnog update-a baza sto traje max ~5min).

[ Lavlja_Jazbina @ 02.03.2014. 19:44 ] @
Citat:
Antivirus je vise nego pozeljan rezident na racunaru, pogotovo kod neiskusnih korisnika!

Wrong biiip.znas onaj zvuk.Konfigurisanje antivirusa je za naprednog korisnika,a oni imaju pogresnu sliku i misle
da antivirusni program radi sve za njih a klik koriste na svaki prozor bez obzira sta pise.Od njih boli glava, :).
[ Miroslav Jeftić @ 02.03.2014. 20:03 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Wrong biiip.znas onaj zvuk.Konfigurisanje antivirusa je za naprednog korisnika,a oni imaju pogresnu sliku i misle
da antivirusni program radi sve za njih a klik koriste na svaki prozor bez obzira sta pise.Od njih boli glava, .


Kod većine modernih antivirusa nema šta da podešavaš, radi sve na default opcijama bez problema
[ ventura @ 02.03.2014. 20:22 ] @
Citat:
mr. ako: Antivirus je vise nego pozeljan rezident na racunaru, pogotovo kod neiskusnih korisnika!

Zbog čega?

Šta je to najgore što može običnom korisniku da se desi ako pokupi neki virus ili trojanac? Virusi će mu usporiti računar? Iskočiće mu popup sa reklamom za pornjavu pa će morati da ide u crkvu da se pričesti?? Šta to toliko loše može da mu se desi?
[ Lavlja_Jazbina @ 02.03.2014. 20:42 ] @
Mislis svi koriste komP za legalno i niko nista ne skida sa neta? Pa antivirusni program LEGALNIM programima brise neke .dll fajlove.

Ovo ti kazem iz velike prakse sa takvim problemima.Najlepsi izraz koristi AVAST koji karantin naziva KOVCEG, :).
[ Miroslav Jeftić @ 02.03.2014. 20:55 ] @
Citat:
ventura: Zbog čega?

Šta je to najgore što može običnom korisniku da se desi ako pokupi neki virus ili trojanac? Virusi će mu usporiti računar? Iskočiće mu popup sa reklamom za pornjavu pa će morati da ide u crkvu da se pričesti?? Šta to toliko loše može da mu se desi?


Svakako, kome ne smeta da mu stalno iskaču prozori i reklame, da kuca jednu adresu u browser, a preusmerava ga na drugu, da ima gomilu toolbar-ova i sličnih gluposti, da mu se restartuje računar na svakih par minuta - u zavisnosti od toga šta je tačno pokupio, može slobodno da rizikuje :)
[ joojant200 @ 02.03.2014. 22:19 ] @
-Suprugi stavim na laptop obavezno aviru - pomaze, nekako uvek uspe da zapati nesto, ali ovako duze traje. Probao sam i ms av sto stize uz win ali je temperatura laptopa bila mnogo veca i sporije je radio (stariji lap).

-Meni drzim staru verziju avire - da u letu proveri fajlove koje kopiram i otvaram. I stara i nova verzija programa koriste istu av bazu, jedino sto je nova verzija manje prilagodljiva, tipa moram se registrovati i period update je fiksiran i razne druge stvari koje mi UOPSTE ne trebaju i ne svidjaju mi se.
Dugo sam koristio verziju programa iz 2007, dok me bukvalno nisu prisilili da predjem na noviju verziju. tako sto je program pri svakom updatu skidao exe verziju pokretao instalaciju - mada mu ja nigde to nisam odobrio. To je i moja sumnja na av programe, posto su besplatni ko zna kako se finansiraju i sta se u stvari u njima nalazi - rupa za nadledanje? 0:-)

-Na poslu imamo Sophos: update antivirus baze svakih 5 minuta i ne moze se promeniti i ima gomilu opcija za spijuniranje korisnika koje se isto ne mogu iskljuciti. U kombinaciji sa informacionim sistemom u javi dok sam imamo P4 3.ghz totalno mi je ne usporavao vec ubijao kompjuter - kad sam presao na i3 je prihvatljivo ali po meni promasaj. Ima opcija da se licenca moze koristit i za kucni racunar -i dosta njih ga i za to koristi - blago njima :)

Edit: Sad vidim da mi je istekla licenca za aviru9 i da ne postoji podrska za zanavljanje licence, bah :/
Edit2: Jedva zanovim licencu (za j*ni free program) i poteram update - ne moze stara verzija prograam, onda skinem vdf_fusebundle.zip i uspesno zanovi rucno - kako zakomlikovati jednostavne stvari ;)

[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 03.03.2014. u 00:40 GMT+1]
[ calexx @ 02.03.2014. 22:44 ] @
Zaboravio sam da napišem, dok sam koristio (mislim) KAV9, nisam primećivao nikakvo usporavanje. Naravno da ga je verovatno i bilo ali bi sigurno sve bilo brže i da sam dodao malo rama ili procesora a nisam. ;) Srećom, ja sam se te bede odavno rešio.
[ p0peye @ 05.03.2014. 19:16 ] @
Planiram da uzmem novu konfiguraciju (u onoj drugoj temi napisah detaljnije, ali ako ne bude primedbi verovatno
a8-6600k
ASRock FM2A88M Extreme4+ ili MSI A88XM-E35 ili Gigabyte GA-F2A88XM-HD3 (rev. 3.0) ili Gigabyte GA-F2A88XM-DS2 (rev. 3.0)
SAMSUNG 120GB SSD 840 EVO MZ-7TE120
I memoriju od 8gb.
U razmatranju je
62€ (2x31€) CL9
KINGSTON 4GB 1600MHz DDR3 HyperX Genesis KHX1600C9D3/4GB
ili
64€ CL11 Kingston 1x8GB 1600MHz DDR3 KVR16N11/8
ili
62€ CL11 Kingston 1x8GB 1600MHz DDR3 SO-DIMM KVR16LS11/8

Ne verujem da ću skoro dodavati još 8GB, ali pošto ploča ima samo 2 slota koliko znači "dual čenl" što koliko shvatam gubim ako uzmem 1x8?
Čitao sam na netu da je to nekih 15tak %, i da se u 99% slučaja ne bi ni osetilo.
Ima li veze sa korišćenjem kao z aprocesor - tipa za codiranje ima uticaja za igre nema i slično?
Sa druge strane, čitao sam da je bolji manji CL, a 2x4GB set ima 9, dok 1x8 ima 11. Koja je to uopšte razlika - primetna ili neprimetna?

Pozz
[ Miroslav Jeftić @ 05.03.2014. 19:33 ] @
Teško da ćeš primetiti razliku
[ Orlando11 @ 16.03.2014. 17:43 ] @
Ala si ga zakomplikvao, svaka ti čast. Lično, ne razumem varijantu od n+1 tabova, u tvom slučaju n=100000000 tabova :). U principu, bilo koja konfiguracija će da štuca kada ti samo firefox pojede 2 gb memorije. Probaj sa instalacijom Opere, kažu da manje jede resurse. A i možeš početi da zatvaraš tabove i da uživaš. SSD neće da ti škodi, a i ne razmišljaj preterano o broju read/write ciklusa. Što se memorije tiče, da li je 1333 ili 1866MHz, ti razliku nećeš ni primetiti. Kupi samo od kvalitetnog proizvođača i plivaj.
Uživaj i slušaj kuma malo više. Deluje kao mudar čovek.
Pozdrav.
[ p0peye @ 17.03.2014. 18:28 ] @
@Miroslav
Hvala, promakao mi je ovaj post. U onoj drugoj temi mi je skrenuta pažnja na i3 hasvel, i ponovo sam na početku. No da vas ne davim svojim mukama, evo još malo da osvežimo temu:

Procesori imaju, L1, L2, L3, L4 keš.
Neki nemaju L2, ali imaju više L3.

Koliko sam shvatio, L1 je najvažniji i najbrži, a svaki sledeći je sporiji. Može li neko da napiše par reči na ovu temu?
Primer:
A8-6600K i i3-4130

L1 cache 128 KB (code) / 64 KB (data) 64 KB (code) / 64 KB (data)
L2 cache (KB) 4096 512
L3 cache (KB) 3072

A opet, suvi testovi pokazuju da je i3 u svemu brži od A8. I još manje troši struje...

P.s. - bacih pogled na Wiki, ali ne razumem kineski... 8l

@Orlando: Prva ljubav zaborava nema... Dobro - nije prva ljubav, ali toliko sam se navikao na Firefox da i u radu inače na kompu ponekad pokušavam da upotrebim neku prečicu (gesture) iz FFa... Baciću pogled kako Opera stoji sa dodacima (Add-ons) - pa možda je i vreme da se proba nešto novo...
Zatvaranje tabova ne dolazi u obzir. Pa nisam ih otvarao da bih ih zatvarao ;) A za kuma si bio blizu - doduše, više je leleMud nego Mudar, ali mi je prirastao za srce. Dobar dečkić... :)
[ p0peye @ 17.03.2014. 18:33 ] @
I još nešto:
može li neko da prokomentariše 2 različite taktike podnožja koje Intel i AMD furaju:

Intel menja podnožja maltene svakog 3 u mesecu (pred platu, pa da se narod navuče) ;) dok AMD dosta duže koristi isto.

Sigurno da ne možeš za 20 god da promeniš 10 procesora na istoj ploči, ali da li to ipak znači u nekom vremenskom periodu?
[ Miroslav Jeftić @ 17.03.2014. 20:11 ] @
Ako ti je bitan svaki dinar uzmi A8-6600K... ako ti ne smeta doplata od 15-ak evra uzmi i3
[ p0peye @ 28.03.2014. 17:02 ] @
Za jednu ploču

asrock Z87M Pro4

piše

Supports DDR3 2800+(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory

Jel ovo u zagradi znači da memoriju tih frekvencija podržava samo:

Koje rade na nižoj, a koje su overklokovane na tu frekvenciju
ili
podržava memorije koje rade na tim frekvencijama, i "normalne" i klokovane?


Inače, trenutno pokušavam da dokučim ako za procesor piše da podržava memorije koje rade na 1866MHz, da li to znači da radi i na nižim ili ne?

ZA A8-6600K piše da radi na 1866.

Ona jeste malo brža od 1600 (čitao po forumima - kažu ljudi ne oseti se razlika), ali je i skuplja 20tak evra, pa će onda A8+ mem na 1866 izaći više nego i3 + mem na 1600. A neće vidno uticati na performanse.

Nije mi bitna ta razlika od 15-20 evra, nego moram da znam - ako se odlučim za A8 a uzmem mem na 1600 - eto potencijalnog problema...

Inače ova ploča je za intel.

[ Djetvan @ 28.03.2014. 19:58 ] @
Dati prednost procesoru i3.
[ p0peye @ 29.03.2014. 08:56 ] @
Malo sam nespretno napisao prethodni post.

Htedoh reći da je Asrock ploča koja podržava silne frekvence memorije pa se pitam šta značiono (o.c.) - za intel 1150, a da je druga nedoumica za A8 koje sve memorijske frekvence podržava...
[ Miroslav Jeftić @ 29.03.2014. 11:58 ] @
Znači da ploča podržava overklokovanje (OC) memorije; naravno memorija u tom režimu može raditi kako treba, a i ne mora, ali ploča ti omogućava da probaš.
[ p0peye @ 29.03.2014. 14:46 ] @
Da, ali da li podržava samo memoriju koja radi na nižem taktu pa se klokne, ili podržava i mem kojoj je to normalna rf, i oc memoriju?
[ Miroslav Jeftić @ 29.03.2014. 15:22 ] @
Verovatno ovo drugo, pošto velika većina memorija na nižem taktu ni neće moći da se klokne toliko.
[ p0peye @ 29.03.2014. 16:45 ] @
Citat:
Orlando11:
Ala si ga zakomplikvao, svaka ti čast. Lično, ne razumem varijantu od n+1 tabova, u tvom slučaju n=100000000 tabova :). U principu, bilo koja konfiguracija će da štuca kada ti samo firefox pojede 2 gb memorije. Probaj sa instalacijom Opere, kažu da manje jede resurse. A i možeš početi da zatvaraš tabove i da uživaš. SSD neće da ti škodi, a i ne razmišljaj preterano o broju read/write ciklusa. Što se memorije tiče, da li je 1333 ili 1866MHz, ti razliku nećeš ni primetiti. Kupi samo od kvalitetnog proizvođača i plivaj.
Uživaj i slušaj kuma malo više. Deluje kao mudar čovek.
Pozdrav.



Evo za operu:
"Mozilla Firefox
We were a little surprised that Firefox only came top in 3 out of 15 tests, and only once came runner up. To Firefox’s credit, its main strength still seems to be in its memory usage. With 10 websites open in separate tabs, the amount of memory used was less than half that of Chrome with the same ten sites open."

najzahtevniji hrom, opera odmah znjim...

izvor:
http://blog.mid.as/2013/11/13/...-firefox-25-opera-17-safari-5/

i
http://www.tomshardware.com/re...efox-21-opera-next,3534-9.html
[ radojko2 @ 29.03.2014. 19:48 ] @
Neverovatno ali na poslu imam Compaq racunar iz tamo neke 99 sa 500mhz procesorom i 512 memorije,XP profi i radi osnovne stvari u office i malo surfa tu i tamo,youtube stuca ali moze da se gleda smanjeno itd grafika integrisana naravno...Posto mi dolaze svakakvi racunari na servis kod mnogih sam video da nece da ni sa mnogo boljim procesorima i grafikama da rade kako treba pa mi je bilo cudno...al valjda se pogodila konfiguracija...
[ p0peye @ 29.03.2014. 21:05 ] @
Citat:
Djetvan:
Dati prednost procesoru i3.

Jel' da verujemo na "majkimi" ili imaš i neki argument da dodaš...?
[ p0peye @ 12.04.2014. 21:26 ] @
Ima li AMD odgovor na ovo:

http://www.pcworld.com/article...se_ssd_caching_technology.html

?


i može li neko da napiše nešto o SSHD protiv SSD-a? Jasno je da će SSD ubrzati koniguraciju, ali upravo čitam o SSHDu i navodno bi i on trebao da bude dosta brži od HDDa, skoro koliko i SSD, ali sam naišao na dosta komentara tipa "8GB niej dovoljno"... Koristi li neko SSHD da može da kaže info iz prve ruke.


[Ovu poruku je menjao p0peye dana 13.04.2014. u 00:20 GMT+1]