[ Jing Jang @ 27.02.2014. 10:08 ] @
Instaliro sam Manjaro kde 0.8.9 -x86-64 na Toshiba L875D. Medjutim, nemam pretrazivac Mozilla ili Operu vec Konqueror i ne mogu da instaliram neki od pomenutih pretrazivaca. Kako instalirati npr. Operu?
[ calexx @ 27.02.2014. 11:01 ] @
Sad sam probao na nekom starijem Manjaru i vidim da sam već nabacio Firefox a i Opera je bila u ponudi bar jednog Package Managera. Sad ću da instaliram i 0.8.9 pa ću da proverim da li su možda izbacili.

Kako si pokušao da ih instaliraš?
[ calexx @ 27.02.2014. 11:44 ] @
Ne prolazi instalacija ovog novog, posle izbora particija samo iskoči prozorče da neki filesystems ne postoji i kraj. Probaću opet kasnije popodne.
[ Jing Jang @ 27.02.2014. 14:32 ] @
Skoro sam instalirao na PC Manjaro 0.8.7 i imao sam Mozillu Firefox. Slabo se snalazim u Konqueroru. Postojala je, cini mi se, ranije neka opcija instaliranja aplikacija. Sad ne mogu da se sjetim.
[ lega99 @ 27.02.2014. 20:15 ] @
Ja sam samo nadogradio na najnoviju verziju i radi super. Ima graficki manager programa, uradi u njemu reload pa probaj da potrazis Firefox, Opera itd.
Ako nema tako onda iz terminala yaourt Firefox, izlistace ti sve sta nudi, odaberes verziju pod odredjenim rednim brojem i teraj, ima da je dovuce i odradi sta sve treba.
[ Jing Jang @ 27.02.2014. 21:46 ] @
Preko Terminala sam instalirao
Code:
# pacman -S firefox
[ laikexpert @ 28.02.2014. 10:40 ] @
Pamac
jednostavni graficki menadzer
za instalaciju/deinstalaciju
potrebnog softvera u Manjaro linux-u.

[ lega99 @ 28.02.2014. 11:10 ] @
Dovoljan je Pamac i yaourt i nista mi vise ne treba. Ne secam se kad sam morao da kucam neke komande niti ih znam.
Imao sam problema kod nekih nadogradnji ali sve sto je trebalo je google i reseneje je bilo na prvoj stranici, prvi
ili drugi rezultat.
[ Jing Jang @ 28.02.2014. 12:46 ] @
http://s30.postimg.org/wnfo91g8h/snimka1_2.png
Kad sam pokusao da instaliram firefiox preko Add/Remove Software dobio sam gornju sliku. Preko Terminala sam uspio da instaliram firefox a kasnije i operu.
[ laikexpert @ 28.02.2014. 14:48 ] @
Instaliraj

Octopi
jednostavni graficki menadzer
za instalaciju/deinstalaciju
potrebnog softvera u Manjaro linux-u.




Kod mene je
Manjaro Cinnamon 0.8.9-x86-64
na desktop i na lap-top
kompjuteru
i nemam problema.


Normalno radi Pamac i Octopi.
[ Jing Jang @ 28.02.2014. 19:14 ] @
Ja sam instalirao ovu verziju manjaro-kde-0.8.9-x86_64.iso (1,8GB, SHA256) . Kad pokrenem Add/Remove Software na sredini mi pise Octopi . Nemogu da nadjem posebno taj program.
http://s29.postimg.org/t47xechrr/snimka2.png

[Ovu poruku je menjao Jing Jang dana 28.02.2014. u 21:28 GMT+1]
[ laikexpert @ 01.03.2014. 01:40 ] @
Jing Jang
Na slici kod tebe vidim pokrenut Octopi.
On je kod tebe Add/Remove Software.




Vidi ovako
u polje za pretragu ukucaj koji program te zanima.
koji hoces da instaliras.
Kada pronadjes taj program/aplikaciju
pozicioniraj se na njega i desnim klikom odaberi install



Nakon toga gore levo ces imati aktivno
zeleno da potvrdis da se to i izvrsi
klikni na to i to je to.


Nakon toga program/aplikacija
bice dostupna za koriscenje.


Osim toga update tvog KDE Manjaro linuxa
odradjujes lagano sa Octopi
jednostavno na ikonu refres ili ce te on obavestiti o tome.



P.S.
Na prvoj slici koju si postavio
vidi se prikaz fajlova iz kojih se sastoji Firefox.

Znaci o svakom programu/aplikaciji
ima veoma dobar opis/info


INFO Manjaro 0.8.9
manjaro-documentation-0.8.9.pdf
veoma je dobro odradjeno

Sve najbolje :)


Inace Manjaro Cinnamon 0.8.9
kod mene ovako izgleda



Instalirao sam ga na desktop i na laptop.



[Ovu poruku je menjao laikexpert dana 01.03.2014. u 04:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao laikexpert dana 01.03.2014. u 04:34 GMT+1]
[ Jing Jang @ 01.03.2014. 07:46 ] @

Sve je uradjeno po tvom uputstvu ali ne mogu da nadjem browser i da ga pokrenem.
[ calexx @ 01.03.2014. 10:02 ] @
Možda nije u Graphics. ;)
[ Jing Jang @ 01.03.2014. 10:24 ] @
Kad klikne na kraju na Terminal ceo postupak instalacije se zavrsi kako treba. Medjutim, kada na kraju kliknem samo na Yes , postupak instalacije se obavlja ali ne mogu da pronadjem ono sto sam instalirao. U svakom slucaju sada bar mogu da pronadjem program/aplikaciju koju zelim instalirati i to obaviti bar preko Terminala.
http://s23.postimg.org/uddlcj8sb/snapshot3.png


[ Panta_ @ 01.03.2014. 13:56 ] @
Da vidis gde je paket instaliran koristi komande whereis ili which, na primer:
Code:
which firefox

/usr/bin/firefox


Da vidis da li je paket instaliran:
Code:
pacman -Q | grep firefox

ili

pacman -Qs firefox

ili za nesto vise informacija o paketu

pacman -Qi firefox


Da instaliras paket:
Code:
pacman -S firefox


Pretragu paketa vrsis sa:
Code:
pacman -Ss ime_paketa


Za uklanjanje paketa koristi komandu:
Code:
pacman -R ime_paketa

Da uklonis i zavisnosti paketa koristi parametar -Rs. Ili da uklonis paket, zavisnosti i konfiguracione datoteke:
Code:
pacman -Rns ime_paketa


Isto vazi i za yaourt, samo pacman zameni sa yaourt.

Za vise informacija o pacman ili yaourt, pokreni man ili info pacman/yaourt:
Code:
info pacman
[ Jing Jang @ 01.03.2014. 15:45 ] @
Hvala na iscrpnim informacijama.
[ lega99 @ 01.03.2014. 21:44 ] @


Nesto mi tvoja verzija ne lici na KDE ili sam ja svoju mnogo prepravio pa zaboravio, ja sam uradio nadogradnju jer je Manjaro rr distro
[ calexx @ 01.03.2014. 22:41 ] @
Jeste KDE nego su promenili i launčer i ikone. Ja to prvo vratim, ne sviđa mi se ovaj launčer a ni icon-only task manager mi nije po volji pa kod mene vrlo brzo opet izgleda kao prethodnici. ;)

Inače sam u međuvremenu instalirao, nije mogao sa fleške jer ga je nešto bunilo pa sam napravio DVD i instalirao. Skoro sve na šta sam navikao je rešeno, malo me muče neki senzori za conky pa ću drugom prilikom da probam.
[ lega99 @ 01.03.2014. 23:32 ] @
@Calexx

Ne bi trebalo da ima problema sa senzorima, ja koristim bublemon, za njega treba komplet lm-sensors i hddtemp i on ima vec nesto svoje instalirano.
Cak drzim uporedo tekuci Firefox i Firefox ESR iz AUR , sve se samo azurira, ponekad neki problem ali ovo je jedini distro u kome nisam potezao
za komadama niti ih znam, jednostavno skoro da i nema potrebe da se bilo sta kuca. Bas ono sto se meni svidja, klik misem a ne rudarsko kopanje
i kucanje komadi. Sve sto vazi za ARCH vazi i za Manjaro.
Manjaro je pravi pogodak i osvezenje, voleo bi da se ovaj distro odrzi i da zadrzi na sceni.
[ laikexpert @ 02.03.2014. 00:12 ] @
Jing Jang

Probaj Cinnamon 0.8.9

Evo vidim danas nastupaju noviteti:

Manjaro 0.8.9 Community Editions Released!
[ Jing Jang @ 02.03.2014. 07:55 ] @
Zahvaljujem i na asistenciji kod instaliranja programa kod ove verzije Manjara. Evo, sad sam zapoceo da skidam torentom jer mi je kod downloada preko opere kretala se oko 50 kb/s.
[ calexx @ 02.03.2014. 08:37 ] @
Kada se pojavi nešto novo, onda se često serveri zaguše. Još ako su sve verzije zajedno a nemaju mirrora, onda je tako.
Citat:
lega99: Ne bi trebalo da ima problema sa senzorima, ja koristim bublemon, za njega treba komplet lm-sensors i hddtemp i on ima vec nesto svoje instalirano.
Problemi su lokalne prirode, instalirao sam ja senzore i odradio sensors-detect ali mi problem prave neki senzori za Ati grafiku koji loše rade a guraju se ispred ovih od procesora i ploče pa moram malo da intervenišem da to sredim. Nisam uspeo iz prve da se setim gde tačno beše pa ću kad imam malo više vremena da to ponovim.
[ Jing Jang @ 02.03.2014. 18:12 ] @
Citat:
laikexpert:
Jing Jang

Probaj Cinnamon 0.8.9

Evo vidim danas nastupaju noviteti:

Manjaro 0.8.9 Community Editions Released!

Instalirao sam ovu verziju Manjara na PC umjesto Open Mandrive. Sve funkcionise kako treba, doduse i ovde moram da instaliram programe/aplikacije preko Terminala. Jesenas sam instalirao Manjaro 0.8.7.1 na PC kao dual boot pored Windows 7 a nikako nisam mogao Manjaro 0.8.8. U stvari nisam mogao da napravim particije kako bih instalirao Manjaro 0.8.8 . Ovo sam pokusavao nekoliko puta i nije mi uspjelo. Neznam zbog cega. Na laptopu Toshiba i na PC sam uspeo da instaliram Manjaro 0.8.9 bez ikakvih problema .
[ laikexpert @ 02.03.2014. 21:25 ] @
Pozdrav za Jing Jang

Stvarno mi nije jasno kako ni u drugoj verziji Manjara
nemozes da manipulises sa programima/aplikacijama
uz pomoc grafickog menadzera.

Konkretno u Cinnamon verziji Manjara imas odmah spreman Pamac.
A mozes kroz njega da instaliras i Octopi.
I Pamac i Octopi rade jedan te isti posao.


Vezano za instalaciju i particije
vecina novih ploca ima UEFI i Secure Boot
prvo trebas vidjeti da li je HDD MBR ili GPT

Na osnovu toga ces preduzeti sve potrebne radnje.


Dobro opisane metode pripreme i svega ostalog
http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.9/documentation/
U svakom slucaju detaljno su objasnjeni sve metode instalacije.
[ Jing Jang @ 03.03.2014. 12:28 ] @
Evo sad sam probao za sudoku igricu i sve je proteklo kako treba. Doduse prije toga izvrsen je 26 update od od 131 MB. Neznam sta je mogao da bude razlog kad sam juce pokusao da instaliram operu i jos nesto - sad nemogu da se sjetim.
Sada nemam opciju instalacije programa putem Terminala ka pokrenem Add/Remove Software tj. Package Manager .
[ calexx @ 03.03.2014. 13:30 ] @
Naravno da ne može, ako je neki paket menadžer pokrenut, ne može da se to radi drugim. Ako instaliraš nešto preko terminala, dok ne završi ne može da radi paket menadžer i obrnuto. Pa valjda izađe neki info o tome.
[ Jing Jang @ 03.03.2014. 14:54 ] @
http://s4.postimg.org/9asiuw319/snapshot11.png
http://s23.postimg.org/ev279hgez/snapshot12.png
http://s28.postimg.org/6tju4ph5p/snapshot13.png
http://s3.postimg.org/66p0xwgz7/snapshot14.png

Evo dokaza da moze kod Manjara kde 0.8.9 x86-64 .