[ mico1981 @ 01.03.2014. 11:23 ] @
Postovani, zanima me Vase misljenje o stetnim uticajima EM zracenja iz komunikacionog reka. Ja sam potpuni laik u toj oblasti, ne poznajem tu oblast i zanima me zbog svoje sestre. Naime njen radni sto u firmi je neposredno uza zid sa cije se spoljne strane nalazi rack sa komunikacionom opremom (ruteri, svicevi itd). Zanima me koliko je bezbedno sedeti na takvom mestu i kako proveriti nivo EM zracenja. Verovatno bi kratkorocno gledano uticaj takvog zracenja bio zanemariv (da ne kazem smesan), ali s obzirom da se na takvom mestu mora provesti dugi niz godina (do penzije), a EM zracenje ima kumulativan efekat zanima me Vase misljenje o svemu tome. Dakle da li su takva mesta za izbegavanje ili ne? Unapred hvala na odgovoru.
[ nkrgovic @ 01.03.2014. 14:17 ] @
Sedi i uzivaj. :D
[ tarla @ 01.03.2014. 23:13 ] @
Bože da li ovo zrači...

Reče Gojko i uze Jafficu prepunu emulgatora i GMO materijala...
[ sale83 @ 02.03.2014. 05:30 ] @
Pa sve zavisi ko je proizvodjac mreznih uredjaja. Sve u svemu ja bih dao otkaze ili trazio premestaj :) :) :) ... hahahah mozda napisah ovakav odgovor posto sam svakodnevno okruzen sa orgomnom kolicinom racks :)
[ kunc @ 02.03.2014. 08:43 ] @
znam likove koji borave svakodnevno u rack salama po 8-10h. Gdje je recimo izvor napajanja 10 hiljada volti.
Nije da ima nista ne fali, navikli su se vremenom. Vecinom ih zaboli glava od klimatizacije ili buke..

a cesto putujem vlakom, tako da sam upoznao masinovodje koji borave u masini od 7 do 19h..gdje su izlozeni prevelikom EM zracenju i naponu
od 25 hiljada volti. Ljudi zive, imaju po 46-50godina, jos malo pa pemzija (svake godine prolaze redovni ljekarski bez rakova i slicno). Vecinom su to poveseni secer i holesterol, sto dolazi sa godinama..
[ Predrag Supurovic @ 02.03.2014. 08:59 ] @
Koja mrežna oprema radi na 10000 volti?
[ kunc @ 02.03.2014. 10:00 ] @
nismo se dobro razumjeli..nisam mislio na opremu, vec cjelokupni sistem servera, 20-tak rack-Mount Power Supply.. i slicno
[ niceness @ 02.03.2014. 10:43 ] @
Ni meni ništa nije jasno. Kakvih 10kV u data centru? Ajde jedino možda kao SN vod do trafo stanice za DC.
Sa druge stane, potpuno je nebitno, da 10kV ima ikakve štetne uticaje svi bi odavno pocrkali.
[ sale83 @ 04.03.2014. 06:32 ] @
@niceness

Diverse A+B+R supply, distributed via 11kV rings within the data centre

http://www.globalswitch.com/lo...-west-technical-specification/


33kV Utility supply with N+1 redundancy

http://www.globalswitch.com/lo...-east-technical-specification/
[ B3R1 @ 04.03.2014. 21:30 ] @
Veliki datacentri su zgradurine sa vise spratova, na svakom spratu moze biti i do nekoliko velikih sala sa po stotinak rekova, svaki rek vuce u proseku oko 1-5kW, sto se svodi na pola megavata po sali. Jedna sala u velikom datacentru poput GS, Telehouse, Telecity itd. trosi istu kolicinu elektricne energije kao veca stambena zgrada, neretko i kao citavo naselje. Distribuirati toliku snagu po niskonaponskoj mrezi (380V AC) je prakticno nemoguce bez prevelikih gubitaka. Zbog toga se na svakom spratu (a ponekad i u svakoj sali) instalira poseban 11kV / 380V trafo, a napajanje primara trafoa ide po visokonaponskim vodovima unutar zgrade. Naravno, unutar sale se do samih rekova ide niskonaponskom mrezom - bilo 110-380V AC ili 48V DC, zavisno od zelje korisnika reka.

Ne vidim tu nista cudno, imajuci u vidu koliku struju recimo vuku high-end ruteri (npr. Juniper MX/PTX ili Cisco ASR9k/CRS-1/CRS-3). Pogledajte specifikacije pa procenite sami sta se desava kada se u londonskom Telehousu pojave Vodafone, BT, DT, Teliasonera, Telefonica ... i gomila manjih operatera. I svako postavi po jednu ili vise takvih spravica.