[ ventura @ 16.03.2014. 13:02 ] @
Gledam nešto ove cifre oko izbora pa mi je za oko zapala činjenica da u Srbiji ima ukupno 6.767.324 glasača.

Sve je to super, ali na koju foru je onda nezaposlenost samo 28.7% (ili čak 20.1% kako tvrdi Vučić)????

Dakle u Srbiji ima 6.767.324 građana starijih od 18 godina.
Iz toga oduzimamo 1.689.124 penzionera
Oduzimamo i 238.710 studenata (od kojih bar polovina ima preko 25 godina, ali nema veze)

Kada to sve uradimo ostaje nam 4.839.490 radno sposobnih ljudi.

U Srbiji je sveukupno zaposleno 1.716.499 građana, što znači da je po tome stopa nezaposlenosti 64%!!


Jel ja to ne umem nešto da saberem i oduzmem ili neko opasno duva lepak u tom zavodu za statistiku?
[ anon142305 @ 16.03.2014. 13:24 ] @
Nisam te ispratio sa ciframa, ali nesto ne verujem da grese :)

Cudi me da pre postovanja nisi pogledao metodoloska objasnjenja Ankete o radnoj snazi
(sto je jedini zvanicni, ispravni i medjonarodno uporediv pokazatelj).

Vidi ovde (str. 7 i dalje)
[ ŽIKI @ 16.03.2014. 13:27 ] @
Zar nije na zadnjem popisu bilo ukupno građana nešto malo preko 7 miliona ~7.2
Kako može da ima toliko ljudi preko 18 godina, odakle je taj podatak?
[ Java Beograd @ 16.03.2014. 13:32 ] @
Citat:
ventura:Jel ja to ne umem nešto da saberem i oduzmem ili neko opasno duva lepak u tom zavodu za statistiku?
Grešiš silno sinko.
Statistika nezaposlenih je broj onih koji su se prijavili na biro. (i tačka)
Jer:
- Imaš veeeliki broj Srba - poljoprivrednih proizvođača. Oni ne rade ni u jednoj firmi, ali nisu nezaposleni.
- Imaš takođe veliki broj ljudi koji ne rade ni u jednoj firmi, ali to ni ne žele. Oni ne ulaze u statistiku nezaposlenih.
- i td.

[ anon142305 @ 16.03.2014. 13:45 ] @
Citat:
Java Beograd:
Grešiš silno sinko.
Statistika nezaposlenih je broj onih koji su se prijavili na biro. (i tačka)


I ti gresis :)

Evidencija na birou (sada, NSZ) daje podatke o registrovanoj nezaposlenosti.
Podatke o stvarnoj nezaposlenosti daje Anketa iz gornjeg posta.

Sad moze tacka ;)
[ Java Beograd @ 16.03.2014. 14:01 ] @
A u čemu je razlika tih dveju ?
[ ventura @ 16.03.2014. 14:04 ] @
Citat:
ŽIKI:
Zar nije na zadnjem popisu bilo ukupno građana nešto malo preko 7 miliona ~7.2
Kako može da ima toliko ljudi preko 18 godina, odakle je taj podatak?

Tu cifru od 6.767.324 glasača imaš ga po svim novinama.

A broj stanovnika na osnovu popisa je 7.498.001 što znači da je samo 730.677 stanovnika odnosno 9,7% mlađe od 18 godina.

Citat:
Java Beograd:
Statistika nezaposlenih je broj onih koji su se prijavili na biro. (i tačka)
Jer:
- Imaš veeeliki broj Srba - poljoprivrednih proizvođača. Oni ne rade ni u jednoj firmi, ali nisu nezaposleni.
- Imaš takođe veliki broj ljudi koji ne rade ni u jednoj firmi, ali to ni ne žele. Oni ne ulaze u statistiku nezaposlenih.
- i td.

Na osnovu popisa poljoprivrede iz 2012 broj zaposlenih na poljoprivrenim gazdinstvima je 1.442.628 lica. Međutim, siguran sam da dobar procenat tih ljudi radi negde drugo a da se poljoprivredom bave iz hobija (tako što uzmu odmor/bolovanje kad je sezona).

A ako se stvarno računaju samo oni koji su se prijavili na biro, pa to je apsolutno besmislen podatak onda. Masa ljudi se nikada ne prijavi na biro a aktivno traži posao.
[ Braksi @ 16.03.2014. 14:28 ] @
Meni je broj glasaca izuzetno visok tj nesto mi je mali broj maloletnih lica. Pada mi na pamet da se u birace racuna i dijaspora sa pravom glasa koje je sve vise i vise.

Ali sto se tice broja nezaposlenih on se racuna od broja radne snage, a ne od ukupnog broja radno sposobnih. Zato sto postoje ljudi koji KOJI NE ZELE da traze posao ili ne mogu (penzosi, invalidi). Naravno nasa drzava trlja ruke da je takvih sto vise, a da ih je prijavljenih na birou ili ne daj boze na socijali sve manje pa da bi % nezaposlenih ispao sto manji.

Nije to nas specijalitet samo. Npr USA (1998):

270 miliona stanovnika
205 odraslih
67.5 van labour force (penzosi, invalidi, oni koji ne traze posao)
6.2 nezaposlenih
131.5 zaposlenih

znaci 63% odraslih Amerikanaca je radilo (48% ukupnoog broja), a nezaposlenost je 4.5% - fantasticno !

statistika nasa dika.

[ anon142305 @ 16.03.2014. 14:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
A u čemu je razlika tih dveju ?


To mozes da zakljucis i iz reci koje sam boldovao.

Eto, ventura ti je rekao jedan slucaj, kad ljudi traze posao, a nisu prijavljeni, a ja cu obrnut slucaj.
Ima pojedinaca koji su prijavljeni kao nezaposleni, a zapravo rade (na crno, neprijavljeni),
ili, sa Biroa ce biti izbaceni nezaposleni (koji su ranije bili u radnom odnosu) ako nekoliko puta odbiju ponudjeni posao/prekvalifikaciju
(razlog tome je sto im Biro/drzava isplacuje naknadu dok su nezaposleni, pa je cilj da placanje sto krace traje) i sl.

Poenta je da je, cesce, stvarna nezaposlenost veca od registrovane.
To su razvijene zemlje odavno uocile, a od, bese 2007. to radi i Srbija,
kada je pocela da sprovodi Anketu o radnoj snazi.
[ KrkaCiC @ 16.03.2014. 15:11 ] @
A zaboravljate onu glupost da ako ste prijaljeni na biro, na svaka 3 meseca morate doci da im kazete da niste nasli posao,a ako to ne uradite u tacno zakazani dan brisu vas sa liste
[ anon142305 @ 16.03.2014. 15:20 ] @
Po meni to nije glupost, jer sta ako si u medjuvremenu nasao posao!?
A i ne moras se javiti bas u zakazani dan, ako im pre toga javis - mozes i par dana pre, kad ti vec odgovara (izlaze u susret).

Za mene je glupost ako nekome sa, recimo, VII-1 stepenom strucne spreme, ponude da bude frizer (Biro mu placa prekvalifikaciju).
On, valjda, moze ovo da odbije, ali ako tri puta odbije nesto blizu svoje struke, brisu ga sa evidencije.
Ponovno registrovanje (posle brisanja) moguce je nakon 6 meseci.
[ ventura @ 16.03.2014. 15:27 ] @
Citat:
IUOP_1
Za mene je glupost ako nekome sa, recimo, VII-1 stepenom strucne spreme, ponude da bude frizer (Biro mu placa prekvalifikaciju).
On, valjda, moze ovo da odbije, ali ako tri puta odbije nesto blizu svoje struke, brisu ga sa evidencije.
Ponovno registrovanje (posle brisanja) moguce je nakon 6 meseci.

Zašto da ne?

Ako nema posao, nema ništa loše ni u tome da radi kao frizer neko vreme dok ne nađe bolji posao.
[ Miroslav Jeftić @ 16.03.2014. 15:39 ] @
Citat:
ventura: Zašto da ne?

Ako nema posao, nema ništa loše ni u tome da radi kao frizer neko vreme dok ne nađe bolji posao.


Valjda treba da ima i neki minimum smisla/sklonosti, ne može svako da bude frizer, nije to utovaranje uglja pa samo uzmi i lopataj
[ anon142305 @ 16.03.2014. 15:53 ] @
Citat:
ventura:
Zašto da ne?

Ako nema posao, nema ništa loše ni u tome da radi kao frizer neko vreme dok ne nađe bolji posao.


Jeste, ali po mom misljenju, jedino ako on tako izabere.

Ovde je stvar, sto mu drzava (dok je nezaposlen) placa nadoknadu.
To je kljucan faktor.
Placanje traje u zavisnosti od toga koliko je dugo bio zaposlen.
Dakle, nema drzava zelju da mu nekako pomogne/osposobi u trazenju posla,
vec da nadje nacina da sto manje/krace placa nekog!
Bez obzira sto je on, dok je bio zaposlen, uplacivao istoj toj drzavi, za slucaj nezaposlenosti.

E sad, mozemo se sloziti da, bez obzira na nameru, i ovo vodi ka tom istom cilju koji ti spominjes,
ali meni se ipak cini da bi konacna odluka trebala da bude na tom pojedincu, a ne na drzavi.

Pritom, te nadoknade nisu toliko visoke, da bi ga destimulisale u trazenju novog posla.
[ KrkaCiC @ 16.03.2014. 16:54 ] @
Citat:
IUOP_1:
Po meni to nije glupost, jer sta ako si u medjuvremenu nasao posao!?

Pa ako sam nasao posao u medjuvremenu oni ce biti informisani jel tako? Nek uporebe kompjutere za nesto korisno,sem za Facebook,farmu......

Malo mi je glupo da pojedinac sve radi umesto njih? Valjda se podrazumeva da ako me nema 14 meseci da se javim da nisam nasao posao?
Ne,ovako traze da im svaka 3 meseca javljas da nisi nasao posao

Razumem ja to,ima ih pun q*** u NSZ pa treba i oni nesto da rade,da ne dobijaju platu bas za Dz
[ anon142305 @ 16.03.2014. 17:35 ] @
Citat:
KrkaCiC:
Pa ako sam nasao posao u medjuvremenu oni ce biti informisani jel tako?


Mislim da je ranije bilo da ti njih "obavestis" da si nasao posao, tako sto dodjes po svoju radnu knjizicu koja je kod njih.
A sad je valjda drugacije, knjizica je kod tebe, a dal oni vide kad nadjes posao, stvarno ne znam.
Trebalo bi da moze, od skoro su RFZ i PIO umrezeni (pa se valjda vidi da preko novog poslodavca recimo uplacujes zdravstaveno), ali zaista ne znam detalje...

Citat:
KrkaCiC:
Malo mi je glupo da pojedinac sve radi umesto njih?


U zemlji Srbiji?!? Ne zasmejavaj me, pa valjda znas na cemu se bazira "rad" u administraciji!

Evo ti jos jedan primer, krenulo je sad od Nove godine: samoporezivanje.
Ono sto je do sad radila Poreska uprava, od sad moraju preduzetnici.

Drzava, njen javni sektor, toliko je pritisnuo gradjane, da se ja cudim kako se to i dalje dopusta/trpi.
[ anon142305 @ 16.03.2014. 17:36 ] @
Primedba moderatoru: Ovo bi moglo u podforum Ekonomija.
[ cika dacha @ 16.03.2014. 18:03 ] @
ako svake godine ima 70.000 djaka prvaka pa pomnozite sa 18 dodje mnogo veci broj od ovog sto stoji u birackom spisku! ispadne da imamo maloletnih 1260000! a u nezaposlene idu samo oni sto imaju radnu knjizicu!
[ Java Beograd @ 16.03.2014. 18:07 ] @
Citat:
ventura:Masa ljudi se nikada ne prijavi na biro a aktivno traži posao.
Pa i ja aktivno tražim (bolji) posao, a zaposlen sam. Kakve to veze ima ?

Čitam postove, pa ne mogu da se načudim komentarima: te ovo glupo, a ono bezveze, a ono treće je nelogično i sve tako.

Ajde jedno prosto pitanje: a kako bi ti (pitanje nije upućeno lično venturi) računao tu statistiku ?!
[ dejanet @ 16.03.2014. 19:00 ] @
Citat:
Java Beograd :Ajde jedno prosto pitanje: a kako bi ti (pitanje nije upućeno lično venturi) računao tu statistiku ?!

Ja bi gledao koliko osoba placa socijalno-penziono-zdravstveno.
[ the_tosic @ 16.03.2014. 19:10 ] @
I ja takodje.
radnici = broj_gradjana - broj_penzionera - broj_nesposobnih - broj_maloletnih - broj_studenata_under_26

nezaposleni = radnici - oni_koji_placaju_socijalno-penziono-zdravstveno
[ ventura @ 16.03.2014. 19:15 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ajde jedno prosto pitanje: a kako bi ti (pitanje nije upućeno lično venturi) računao tu statistiku ?!

Bukvalno ovako:
Citat:
the_tosic: I ja takodje.
radnici = broj_gradjana - broj_penzionera - broj_nesposobnih - broj_maloletnih - broj_studenata_under_26

nezaposleni = radnici - oni_koji_placaju_socijalno-penziono-zdravstveno



Lično mislim da neki statistički izveštaj treba da posluži nekoj svrsi onome ko ga čita/analizira. Čemu može da poslužu svrsi ovaj virtuelni broj nezaposlenih? Neko može sutra da kaže, nezaposlenost nije 30% već 5% jer onih 25% ionako neće da radi već leže na kauču.

Hipotetički gledano u Srbiji postoji pool od nekih 2.690.202 nezaposlenih lica, nevezano za to da li oni hoće ili neće da rade. Po zvaničnoj statistici u Srbiji postoji tek 690.000 nezaposlenih slobodnih za zapošljavanje, pri čemu oni totalno ignorišu 2 miliona ljudi!

Da nam sutra procveta ekonomija i prosečna plata skoči na 5000 evra, i pojavi se 3 miliona novih radnih mesta, na tim konkursima se ne bi pojavilo samo 690k ljudi, već svih 2.7 miliona trenutno nezaposlenih, što znači da je trenutna nezaposlenost u Srbiji 55% (kad se uračunaju poljoprivrednici).


Zbog toga mislim da je jedini ispravan način računanja nezaposlenosti baš onaj koji je the_tosic naveo, da se izlistaju svi nezaposleni, a mi već znamo iz iskustva razvijenih država da nekih 5% ljudi spada u te koji neće/ne moraju da rade, i to je to. I onda imaš stvaran podatak o situaciji u ekonomiji.

[ Nika Matejic @ 16.03.2014. 19:18 ] @

"Biro" nema nikakve veze.
Stopu (ne)zaposlenosti računa Zavod za statistiku, na osnovu anketa i po preporučenoj metodologiji Međunarodne organizacije rada, kao i svuda u svetu.

Do nelogičnosti u računicama dolazi zbog razlika između vrlo rastegljivog pojma "zaposlenosti" baziranog na metodologiji Međunarodne organizacije rada i baziranog na percepciji zdravog ljudskog razuma.
Po prvoj metodologiji se, na primer, osoba koja skuplja stari papir i kartone iz kontejnera smatra zaposlenom.
Ili, npr, ona osoba što po pijacama i buvljacima prodaje one stare stvari pokupljene iz kontejnera ili očišćene iz nečijih podruma.
Ili osoba koja je, u sedmici uoči ankete, pomagala komšiji u okopavanju bašte, a zauzvrat dobijala ručak od tog komšije i džak krompira po obavljenom poslu.
... I tako dalje.

[ anon70939 @ 16.03.2014. 19:29 ] @
jel se u nezaposlene racunaju svi oni koji rade na crno neprijavljani, a vode se na birou?
Ja recimo poznajem mnogo takvih
[ Nika Matejic @ 16.03.2014. 19:36 ] @

Ako se "vodiš na birou", a u sedmici uoči anketiranja si komšinici invalidu donosio iz prodavnice hleb, mleko i još ponešto, i ona ti ostavljala kusur od 1.000 dinara - ti se smatraš zaposlenim po metodologiji MOR.
[ Odin D. @ 16.03.2014. 19:49 ] @
Ja bih u nezaposlene racunao sve one koji trose vise nego sto proizvode, tj. ciji je uticaj na ekonomiju negativan.

Npr. 3/4 drzavnih sluzbenika bih racunao u nezaposlene, jer u sustini oni i ne rade nista vec su obicna izdrzavana lica, samo sto je to izdrzavanje realizovano preko instituta 'drzavnog sluzbenika' umjesto npr. preko instituta 'socijalnih primanja'.

Vecinu bi bilo bolje placati da sjede kod kuce nego da dolaze na [ne]radno mjesto, jer je i odrzavanje tog radnog mjesta (struja, voda, grijanje, ciscenje, kancelarijski namjestaj i inventar, kafa, grickalice, ciscenje...) samo dodatni trosak.
[ machiavelli @ 16.03.2014. 20:01 ] @
Da se vratim na početak... Da li je onaj broj glasača koji je postovao Ventura samo u SRB ili i dijaspora?
[ anon70939 @ 16.03.2014. 20:04 ] @
Citat:
Nika Matejic: Ako se "vodiš na birou", a u sedmici uoči anketiranja si komšinici invalidu donosio iz prodavnice hleb, mleko i još ponešto, i ona ti ostavljala kusur od 1.000 dinara - ti se smatraš zaposlenim po metodologiji MOR.

a gomile devojaka, po pekarama, buticima, frizerskim salonima i slicnim mestima?
Ili gomile muskaraca na gradjevini, moleraj, plocice, parket, fizikalije... odnosno sve ono za sta nije potreban fiskalni racun.
Ili automehanicari, autolimari i slicno?
[ Nika Matejic @ 16.03.2014. 20:04 ] @
^^
I dijaspora.
[ Nika Matejic @ 16.03.2014. 20:19 ] @

Citat:
CoyoteKG:
Citat:
Nika Matejic: Ako se "vodiš na birou", a u sedmici uoči anketiranja si komšinici invalidu donosio iz prodavnice hleb, mleko i još ponešto, i ona ti ostavljala kusur od 1.000 dinara - ti se smatraš zaposlenim po metodologiji MOR.

a gomile devojaka, po pekarama, buticima, frizerskim salonima i slicnim mestima?
Ili gomile muskaraca na gradjevini, moleraj, plocice, parket, fizikalije... odnosno sve ono za sta nije potreban fiskalni racun.
Ili automehanicari, autolimari i slicno?



Au bre čoveče ... Ako je u sedmici uoči ankete osoba radila samo jedan jedini sat bilo šta i za to dobila nekakvu naknadu, ona se smatra zaposlenom.
Naknada ne mora da bude novčana, već može biti i materijalna - radio je za cigarete, ili za ručak ili za džak krompira npr.
Čak se smatra zaposlenim i onaj koji je radio bez ikakve naknade - npr. ti radiš neki od tih navedenih zanata u radnji svoga oca ili nekog drugog člana porodice - ali u tom slučaju je broj radnih sati sedmično nešto veći ... ne znam tačno, npr. 10, 20 sati.

[ Dexic @ 16.03.2014. 20:31 ] @
Pa gde oni pohvataju takve da ih listaju?:)
[ Flo33 @ 16.03.2014. 20:49 ] @
Citat:
Nika Matejic: Au bre čoveče ... Ako je u sedmici uoči ankete osoba radila samo jedan jedini sat bilo šta i za to dobila nekakvu naknadu, ona se smatra zaposlenom.
Naknada ne mora da bude novčana, već može biti i materijalna - radio je za cigarete, ili za ručak ili za džak krompira npr.
Čak se smatra zaposlenim i onaj koji je radio bez ikakve naknade - npr. ti radiš neki od tih navedenih zanata u radnji svoga oca ili nekog drugog člana porodice - ali u tom slučaju je broj radnih sati sedmično nešto veći ... ne znam tačno, npr. 10, 20 sati.


Čekaj, onda su tih 20% nezaposlenih oni koji nisu ni ustali te sedmice iz kreveta. A svi oni prosjaci, perači šajbi, punoletna deca koja istresu tepih kevi u zamenu za 200 dindži u stvari zaposleni?
[ anon70939 @ 16.03.2014. 21:25 ] @
pa ako nam je velika nezaposlenost, a u zapoelene se racunaju i oni koji uzmu 200 dindzi da babi u zgradi kupe hleb, onda je prava nezaposlenost mnogo veca
[ kaćunčica @ 17.03.2014. 05:30 ] @
Ako se neko oslanja samo na podatke o broju prijavljenih kod Nacionalne službe za zapošljavanje, onda je prelomni momenat onaj, kada su za overu zdravstvenih knjižica prestali da traže potvrdu iz NSZ. Masa ljudi je na evidenciji bila samo zato da bi napismeno imala status "nezaposlen". Već nekoliko godina to se dokazuje radnom knjižicom. Ne znam da li još uvek, ali do pre par godina socijalno-penzione službe uopšte nisu automatski registrovale da neko, ko je npr. otvorio firmu kao preduzetnik, nije više nezaposlen.

E sad, kako sistem da vidi i razlikuje onog ko traži posao i na evidenciji je NSZ, onog ko radi na crno, a na evidenciji je NSZ, onog ko radi na crno, a nije na evidenciji NSZ, onog ko je "domaćica", pa nije na evidenciji, i neće ni da bude, a overava knjižicu kao izdržavano lice, tj. kao nezaposlen? Znači, ni NSZ i socijalno zajedno ne mogu dati podatak o stvarnom broju nezaposlenih.
[ deerbeer @ 17.03.2014. 06:13 ] @
Citat:
Nika Matejic: Ako se "vodiš na birou", a u sedmici uoči anketiranja si komšinici invalidu donosio iz prodavnice hleb, mleko i još ponešto, i ona ti ostavljala kusur od 1.000 dinara - ti se smatraš zaposlenim po metodologiji MOR.

Sve je to u skladu sa onom parolom "statistika nasa dika...",
a sve to rade da bi prikrili siromastvo i da bi brojkama smanjili socijalne tenzije na globalnom i lokalnom nivou.

Pa i sve da izuzmemo biro i ostalo , onako kako je @tosic napisao je jedino ispravno.
Ako radis samo za sebe a ne uplacujes doprinos zajednici opet si izdrzavano lice.

Mada, kakva je situacija kod nas dobro bi bilo da ubace @Odin-ovu promenljivu u jednacinu :)
[ Java Beograd @ 17.03.2014. 10:59 ] @
Citat:
deerbeer:Pa i sve da izuzmemo biro i ostalo , onako kako je @tosic napisao je jedino ispravno.
Ne može biti ispravno, ni približno jer je zaobišao ogromnu populaciju poljoprivrednih proizvođača. Dakle, neko ko ima plodno zemljište u vlasništvu, obrađuje tu zemlju, (i / ili se bavi i stočastvom), i živi od toga, nikako ne može da se računa kao nezaposlen. A kao što znamo, na selu čitave porodice žive od zemlje.

A da ne pominjem "sitnice" gde student može (ili ne mora) biti zaposlen
[ anon70939 @ 17.03.2014. 11:22 ] @
Pa zar taj poljoprivrednik nije prijavljen da placa neki bar pausalni porez?
[ deedee6 @ 17.03.2014. 11:27 ] @
U čemu je fora sa ovim likovima što se poslednjih 20 godina javljaju na biro svaka 3 meseca?
[ dejanet @ 17.03.2014. 11:34 ] @
Svaki seljak moze da prijavi gazdinstvo ili da se prijavi da placa penziono-socijalno-zdravstveo kao fizicko lice(znam gomilu).

Tako da su gore tosiceva formula i na zalost ventirin zakljucak(katastrofalno stanje) potpuno tacni.
[ anon70939 @ 17.03.2014. 11:58 ] @
Pa poljoprivrednik koji ne placa porez, prodaje produkte svog rada bez placanja poreza drzavi, je opet na nasem teretu, tako da ga i ne smatram zaposlenim.
I opet su verovatno to "poljoprivrednici" koji gaje 3 svinje i 8 ovaca...

Neku pricu sam cuo da su Kinezi rade na tome datakve poljoprivrednike koji gaje samo da prezive, ne doprinose drzavi, nego su tu "nit smrde nit mirisu" da potrpaju u neke novonapravljene gradove kapaciteta od par miliona stanovnika.
Zaposle ih po fabrikama, daju im stanove, a oduzmu to zemljiste koje i ne koriste kako treba...
Ovako ce da rade za platu, da placaju porez, da kupuju hranu, ne da proizvode, pa samim tim i placaju porez na promet...

Zvuci kao dobra ideja :)
Mozda budu nezadovoljni prvih 40 godina dok ta generacija ne poumire, ali na nekom dugorocnom planu deluje kao dobra ideja
[ Java Beograd @ 17.03.2014. 12:39 ] @
^Bilo je takvih sličnih mudrolija u istoriji. Bilo je i rešenja tipa "metak u čelo".
[ anon70939 @ 17.03.2014. 13:27 ] @
zbog toga sto ne postoji demokratija, danas su ekonomski najjaci
[ deerbeer @ 17.03.2014. 15:08 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
deerbeer:Pa i sve da izuzmemo biro i ostalo , onako kako je @tosic napisao je jedino ispravno.
Ne može biti ispravno, ni približno jer je zaobišao ogromnu populaciju poljoprivrednih proizvođača. Dakle, neko ko ima plodno zemljište u vlasništvu, obrađuje tu zemlju, (i / ili se bavi i stočastvom), i živi od toga, nikako ne može da se računa kao nezaposlen. A kao što znamo, na selu čitave porodice žive od zemlje.

A da ne pominjem "sitnice" gde student može (ili ne mora) biti zaposlen

Moze, placanjem poreza. i to se racuna . Ne mora obavezno biti penziono - socijalno
[ Boris Tadić @ 17.03.2014. 15:31 ] @
Minimum 50% serbijanske radno sposobne populacije duva u prste i jedva ceka da umre da se "spasi". Sve drugo je laz.

Ako smem da dodam, ceo svet trosi vise nego sto proizvodi i svi zive na tudji racun gde god stignu i dokle god mogu, da nije tako - davno bismo pocrkali od gladi.

Azija - 3 milijarde ljudi se hrani direktno od prodaje marihuane i heroina, 1.5 milijarda radi za kikiriki-semenke.
Afrika - 1.2 milijarde ljudi crkava, dnevno umire 50.000 od gladi.
J. Amerika - 500 miliona ljudi isto jede vnago.

S. Amerika, Evropa, Australija - famozna 1 milijarda koja "zivi od rada".
[ Homer J. Simpson @ 17.03.2014. 17:06 ] @
Citat:
CoyoteKG:
zbog toga sto ne postoji demokratija, danas su ekonomski najjaci

Nema to veze s demokratijom oni su najjaci zato sto uce na greskama i ne ponavljaju ni svoje ni tudje.
Ne udaraju glavom u zid 1000 puta kao mi nadajuci se da ce im bar jednom i uspeti da prodju
[ zlobnino1 @ 21.03.2014. 07:34 ] @
Citat:
"Biro" nema nikakve veze.
Stopu (ne)zaposlenosti računa Zavod za statistiku, na osnovu anketa i po preporučenoj metodologiji Međunarodne organizacije rada, kao i svuda u svetu.

Upravo tako. Verovali ili ne statistika se kod nas ne vodi po nekim našim srbistanskim pravilima, već po uputstvima EUROSTAT- a, znači kao i u krštenom delu sveta. Problem je u našem radnom zakonodavstvu i opštem haosu na tržištu rada, gde se ne zna više ko je gde i kako prijavljen. Ugovor o delu, rad na određeno vreme, ugovor o privremenim i povremenim poslovima i budi-bog-s-nama. Trebalo bi da budu moguće samo dve kategorije:zaposlen i uredno prijavljen pa makar i na 1 dan, i nezaposlen. Sve ostalo je sprdačina. Ja sam sad recimo trenutno angažovan na određeno vreme, po nekom ugovoru po kome mi se uplaćuju doprinosi, a u isto vreme se javljam na Biro i vodim kao nezaposlen.
[ zlobnino1 @ 21.03.2014. 07:47 ] @
Citat:
Neku pricu sam cuo da su Kinezi rade na tome datakve poljoprivrednike koji gaje samo da prezive, ne doprinose drzavi, nego su tu "nit smrde nit mirisu" da potrpaju u neke novonapravljene gradove kapaciteta od par miliona stanovnika.
Zaposle ih po fabrikama, daju im stanove, a oduzmu to zemljiste koje i ne koriste kako treba...
Ovako ce da rade za platu, da placaju porez, da kupuju hranu, ne da proizvode, pa samim tim i placaju porez na promet...

Zvuci kao dobra ideja :)
Mozda budu nezadovoljni prvih 40 godina dok ta generacija ne poumire, ali na nekom dugorocnom planu deluje kao dobra ideja


I što je najvažnije skroz je demokratski i u duhu slobodnog tržišta i Laissez faire. Možda bi i mi trebali tako. Mislim, napravimo neki centar, koji će da donosi takve odluke, ko će gde da živi i šta će da radi, i gde će šta da se proizvodi. Zvuči kao dobitna strategija;)
[ since1986BC @ 21.03.2014. 12:19 ] @
Citat:
Metodološki problemi se uočavaju i kod evidentiranja nezaposlenosti. Statistika neće prepoznati nezaposlenog samo po osnovu činjenice da je on bez posla i primanja. Nezaposlen mora pokazati da je u prethodnih mesec dana aktivno tražio posao. Statistika tako s pravom izbacuje iz sistema razmažene lenjivce. Sa njima međutim, statistika izbacuje i one rezignirane i deprimirane nesretnike koji su izgubili svaku nadu, i odustali od uzaludnih konkursa i obijanja pragova u potrazi za poslom. Njih više nema u statistici nezaposlenih. Za državu i njenu statistiku je najbolje da neko ko je nezaposlen posao ni ne traži.


Varljiva statistika zaposlenosti
http://nkatic.wordpress.com/20...ljiva-statistika-zaposlenosti/
[ Nemanja @ 21.03.2014. 17:51 ] @
Citat:
zlobnino1:
Citat:
Neku pricu sam cuo da su Kinezi rade na tome datakve poljoprivrednike koji gaje samo da prezive, ne doprinose drzavi, nego su tu "nit smrde nit mirisu" da potrpaju u neke novonapravljene gradove kapaciteta od par miliona stanovnika.
Zaposle ih po fabrikama, daju im stanove, a oduzmu to zemljiste koje i ne koriste kako treba...
Ovako ce da rade za platu, da placaju porez, da kupuju hranu, ne da proizvode, pa samim tim i placaju porez na promet...

Zvuci kao dobra ideja :)
Mozda budu nezadovoljni prvih 40 godina dok ta generacija ne poumire, ali na nekom dugorocnom planu deluje kao dobra ideja


I što je najvažnije skroz je demokratski i u duhu slobodnog tržišta i Laissez faire. Možda bi i mi trebali tako. Mislim, napravimo neki centar, koji će da donosi takve odluke, ko će gde da živi i šta će da radi, i gde će šta da se proizvodi. Zvuči kao dobitna strategija;)


Nije metak u celo, nego porez na drzanje domacih zivotinja, pa ko nema para da placa nece ni da drzi. I onda ce otici u grad, dobiti posao i stan umesto da crkne od gladi na selu. Niko ljude ne tera da se sele sa sela u Beograd, sami idu u potrazi za poslom. Tako i ovo, samo sto Kinezi projektuju svoju politiku za sledecih 50g a vlast u Srbiji ne interesuje nista osim same vlasti.