[ igor knezevic @ 20.03.2014. 21:29 ] @
Pozdrav svima imam par pitanja oko kojih mi treba pomoc treba da napravim pwm koji ce gurati motor 12v 10a.
moja pitanja su
dali koristiti dva feta paralelno vezana ili jedan,nebi smeo motor da zuji,naravno preporuka fetova koje da koristim
koji invertor koristiti cd4060 ili neki drugi ili trnzistore?(izmedju pica i feta)
i trece pitanje je pwm ce ici sa pic 12f683 na kolko ga HC treba slati
ako ima neko proverenu semu da radi bilo bi super.

[ mikikg @ 22.03.2014. 01:39 ] @
Evo jedna shema za primer:



Ovde je bitno uvideti sledece stvari:

- imas dva napona u sklopu, 5V za mikrokontroler i napon za motor (12V u tvom slucaju)
- iskoriscen je poseban drajver za MOSFET (ne mora bas taj, imas dosta drugih iz "low side driver" serije, izaberi neki od bar 1A, neki od 4A je "taman", ovaj sa sheme je za 14A gate drive!!!)
- drajver obezbrduje voltage-level translaciju (sa 5V na 12V)
- drajver obezbeduje dovoljni struje za paljenje ali isto tako i gasenje MOSFET (smanjuju se gubici na tranzistoru)
- upotrebljene su brze i snazne didode paralelno sa motorom (sprecavaju se jake prekonaponske pojave)
- snazan DC bus decoupling (220uF x 10, ti stavi bar 4-5)

Frekvenciju PWM-a ces utvrditi experimentalnim putem i to se krece izmedju recimo 2kHz i 10kHz jer zavisi od induktivne karakteristike motora i njegovog jezgra.
Preniska ucestanost ce manje da greje tranzistore ali ce ti zujati motor dok ce prevelika da pocne da greje i tranzistore i sam motor zbog pojave gubitaka u samom jezgru motora (prebrzo se "zasite" metalni limovi u rotoru).

Za MOSFET mozes uzeti recimo IRFZ44N. Ako stavis dobar drajver onda nije problem da stavis i vise tranzistora paralelno kao na prilozenoj shemi.