[ Jing Jang @ 21.03.2014. 19:36 ] @
Antergos je moderan, elegantan i mocan operativni sistem baziran na Arch Linuxu. Antergos je rolling release distribucija a to znaci da ne morate brinuti o tome da li je stigla nova verzija za preuzimanje, kao u Ubuntu ili Fedori. Uvijek cete imati najnovije ispravke. Samo je potrebno redovno azuriranje softverskog sistema, preuzimanje najnovijih paketa (package manager) i instaliranje onog sto vam je potrebno. Zadana konfiguracija daje vam sistem spreman za upotrebu.
Poceo je pod imenom Cinnarch, kombinujuci Cimet desktop sa Arch Linux distribucijom. Sada nudi izbor od nekoliko desktopa, uključujući GNOME 3 (default), cimet, Razor-qt i Xfce..
Instalacija je radjena na hardveru koji ima:
Procesor
AMD Dual-Core A6-4400M Accelerated
Grafika
AMD Radeon HD 7520G
Memorija
6 GB DDR3 1600 MHz
Hard disk
640 GB (5400 rpm, Serial ATA)
Preuzimanje
Antergos mozete preuzeti sa sluzbenih stranica u dvije verzije od 32 i 64 bita velicine od 716 MB.
http://antergos.com/try-it/
http://distrowatch.com/index.p...all&month=all&year=all
Priprema i instaliranje distribucije
Pripremu USB-a, testiranje i instaliranje ove distribucije vrsio sam pomocu Unetbootin programa. Ova distribucija ima mogucnost podizanja sistema u Live modu. Antergos dolazi s minimalnim brojem programa u odnosu na druge distribucije koje su snabdevene s normalnim brojem programa za koristenje ( tu spadaju programi za audio i video pregledavanje, uredski pake, slike i sl.).
Antergos nudi dve mogucnosti instaliranja: tekstualni i graficki. U mom slucaju sam se opredelio za graficki nacin instaliranja.
Imate i video materijal sa postupkom instaliranja ove distribucije
http://www.youtube.com/watch?v=Coor1a26TbM
http://s2.postimg.org/vagmdyabd/image.jpg
http://s30.postimg.org/m85d5ad1d/image.jpg
Antergos koristi Cnchi ( nalazi se u Beta fazi) instaler kao kod Manjara sa Gnome grafickim okruzenjem a kasnije nudi instalaciju firewalla, podrske za stampace, Bluetooth, te instalaciju softvera za pregled multimedije.
Particionisanje i unos korisnickih podataka je kao i kod drugih distribucija npr. Manjara. Napravio sam / (root) particiju od 13 GB i zadrzao vec instaliranu swap particiju od 6 GB (pored Manjara i Emmaubuntusa2 -amd 64-12.04 i ovu trecu Anteros ). Kod / (root) particije odabrao sam ext4 fajlsistem a kod swap particije zadrzao sam swapon fajlsistem (bio je vec instaliran).
[ Jing Jang @ 21.03.2014. 19:40 ] @
Desktop
Radno okruzenje je Gnome3 verzije 3.10.2
http://s22.postimg.org/ytahlxdw1/image.jpg
Programi
Antergos nudi vrlo mali broj programa one najpotrebnije a PacmanXG je alat koji omogucuje pronalazenje i instaliranje drugih programa. Pacman XG je u Beta fazi i pri otvaranju programa ukazuje na greske za jaourt i problem provere mirrora. Za jaourt i jos nekoliko programa sam nasao resenje ,nisam uspeo da instaliram skajp, javu ...
Kao odabrani pretrazivac zadan je Chromium, za slike Shotwell, uredski paket LibreOffice, za multimediju Xnoise. Dakle, dati su oni programi koji se inace cesto koriste i u drugim linux sistemima.
http://s17.postimg.org/h25koa9sf/image.jpg
http://s17.postimg.org/jxinv5dsf/image.jpg
Upravljanje paketima
Antergos koristi Arch Linux sluzbene repozitorijume AUR zajedno sa svojim softverom repozitorijumom. Upravljanje Paketima je putem pacma i to PacmanXG4 (a GUI front-end za pacman.)
Misljenje
Radno okruzenje je prosjecno- klasicno ali ne po mom ukusu. Moguce ga je podesavati u skladu sa vasim zeljama. Problema pri instalaciji nisam imao osim sto je proces instalacije firewalla, podrske za stampac, Bluetootha i softvera za pregled multimedija trajao oko pola sata.
Velicina ISO slike nije velika, iznosi 716 MB i visestruko je manja u odnosu na Manjaro ili slicne distribucije. Cnchi instaler ima vise opcija i skoro je identican kao Thus kod Manjara. Potrebe za koristenjem terminala skoro da i nema potrebe zbog grafickog programa za instalaciju i upravljanje paketima. Jedino kao problematican ostaje PacmanXG.