[ MiloradSkoric @ 24.03.2014. 18:59 ] @
U pitanju je neka niza klasa UTP kabla.
Da li su bolji UTP kablovi sa aluminijumskim zicama koje su pobakrene ili oni kablovi koji su podeklaraciji bakarni, a to je pod znakom pitanja ?
To pitam iz razloga zato sto sam naletao na kablove koje nisu cist bakar, nego kad se oseku sitne zicice njih hvata manet !?
[ tandrkalo1 @ 24.03.2014. 19:07 ] @
To je sve pitanje koliko je cist bakar i bez raznih primesa.
One koje su pobakrene a hvata ih magnet su kinezi teski, pa je sredina zice gvozdena. Ima takvih i koaksijalnih kablova takodje i jako su losi.
Ima utp kablova koji su od al-a pa su prevuceni bakrom, i oni rade posao, ali mislim da su najbolji cisto bakarni.
Iz razloga sto je al losiji provodnik od bakra, ali je zato jeftiniji nekoliko puta.
Pa onda odnos cene i kvaliteta nekako gledaju da bude sto jeftinije a dobro.
Tako da po meni najbolje da su samo bakarni...
[ nkrgovic @ 24.03.2014. 19:59 ] @
Generalno to ne bi trebalo da te brine. Ako je kabl Cat 5E, radice svaki, bar na par metara peca. Ako pravis ozbiljnu mrezu, za potrebe posla, izvini - ali kupi bar polu-pristojan kabl. Ne mora najskuplji, ali neki korektan. Doduse, ako pravis novu mrezu, razmisli da ulozis u Cat 6A - onda si miran duze vreme, moci ces da bacis i 10Gb po tome.
[ MiloradSkoric @ 24.03.2014. 22:17 ] @
Znam da je bakarna najbolja radim sam sa njom. Povremeno odem kod nekoga da instaliram ADSL i da isprovlacim UTP od rutera do kompa.
Dobijam povoljno taj sa al. pobakrenom zicom, ali ove koji su se hvatali na magnet od ranije nisam hteo da uzimam.
Hvala za informacije. :)