[ Holocen @ 27.03.2014. 20:32 ] @
Posle internet revolucije, znanje je postalo dostupno svima. Ljudi su masovno skenirali knjige, ili su elektronske verzije na cd-u knjiga kupljenih u knjižari postavljali na file hosting sajtove i torrent trackere. Radost deljenja, procvat znanja, opčinjenost novim medijumom koji briše udaljenost je trajala 15-ak godina. Korporacije, izdavačke kuće i svetske vlade su na ozbiljnom putu da značajno umanje broj ozbiljnih knjiga koje se dele. Pre 3 godine moj veliki prijatelj, vojnik po profesiji a naučnik po opredeljenju mi je predočio mišljenje kako će doći vreme kad će se teško naći određena knjiga onlajn. Moći će se možda kupiti u knjižari, ali je nećemo moći skinuti besplatno. Pokazao mi je u svom stanu 5 Western Digital NAS uređaja, svaki veličine 2 TB, gde je uredno pohranio knjige koje je preuzeo sa interneta. Pošto je lekar, uglavnom ima psihološku i medicinsku literaturu. Ismejao sam ga, pomislivši u sebi kakav je ovo manijak i idiot. Nije video život, zarobio se u virtuelnoj stvatnosti, 10 TB knjiga od kojih će realno pročitati desetak. Za druge će moći samo da se hvali kako poseduje ovaj ili onaj naslov. Međutim, u poslednjih par godina primećuju se velike promeme na p2p sceni. Ima puno filmova, igara, zabave, ali sve je manje knjiga. Pogotovo onih ozbiljnih, non-fiction. Nestaju trackeri i forumi preko noći, ili im je otežan pristup i rad. Na sajmovima knjiga izdavači tvrde kako jedva preživljavaju, uglavnom od Hari Potera i sličnih lakih izdanja. Statistički, proda se svake godine isti broj štampanih knjiga i sve veći broj e-knjiga za Kindle u vidu lake literature. Amazon domira, sa malom maržom želi da osvoji zapadno tržište e-uređaja.Čini mi se da se istvaruju tvrdnje kako živimo u zlatno doba piraterije, i da baš sada počinje sunovrat. Ja, ismevač svoga prijatelja, počeo sam da pravim svoju malu cloud biblioteku. Hoću da ostavim svom detetu neko znanje, koje neću umeti da mu prenesem i imati novca da mu kupim. Savetujem ostale pametne ljude da postupe isto. Krug se zatvara, i pitanje je godine kad će naša Aleksandrijska biblioteka biti uništena. Neće nestati privatni e-learning trackeri, koji retko primaju nove članove.
[ Odin D. @ 27.03.2014. 21:00 ] @
Bezveznjarija.

Bolje je procitati jednu knjigu koju platis nego imati sto ukradenih na hard disku.

Sposobnost proscjecnog covjeka da procita, nauci i primjeni to sto je iz knjige naucio je daleko manja nego njegova kupovna moc.
Beletristika je dovoljno jeftina (klasici pogotovo) da svako bez problema moze kupovati koliko god toga da cita, a za apsolviranje i primjenu znanja iz dobre strucne knjige su najcesce potrebne godine, pa ko ne moze da skupi 100-njak evra godisnje (dovoljno za jednu ili dvije (a cesto i vise) dobrih knjiga) za strucnu literaturu bolje i da se ne bavi tom strukom.

Sa druge strane, takvim kradjama samo destimulisete one koji imaju i znaju sta da napisu da uopste i pisu.
Tako da tim vasim toretniranjem samo sijecete granu na kojoj sjedite.

Sve vreme dok sam citao tvoj post ocekivao sam da ces bar negdje pomenuti pokradene autore, u bilo kakvom kontekstu.
Pomen, pa cak i negativnan bi ipak znacio nesto, makar da im se prizna da su barem ljudi, a ne ovce za sisanje, ako nista drugo. Ali ipak nista.

Nepostovanje tudjeg rada i truda nece od tebe nikad napraviti covjeka, bez obzira koliko ukradenih knjiga procitao.
Bolje je da naucis svoju djecu toj jednoj stvari, nego da im ostavis tone pokradenih knjiga.
[ Holocen @ 27.03.2014. 23:03 ] @
Bolje je pročitati knjigu koju ne platiš.
Očigledno je da si i sam autor pa si uvređen mojim stavom.
Siromašan sam, ali umem da primenim mnogo toga što pročitam,ne sve naravno i ne krajnje stručne stvari.
Nije me sramota ukrasti tuđe znanje, ako zajednica kroz školski sistem ne nudi mogućnosti za obrazovanje.
Autor ima dovoljno intelekta da zaradi novac svojim znanjem mimo knjige.Knjiga predstavlja referencu, i to jako skupu - ne može svako da finansira sebi štampanje knjige.
Što se tiče pokradenosti,autori dele sudbinu svih profesija društva u kojem vlada bezakonje.

U komentaru sam očekivao malo entuzijazma,podrške za učenjem i znanjem.Autor ipak želi novac,zato i piše.Ne zameram mu.

Između poštovanja tuđeg rada i kupljene 4 knjige godišnje za koje bih imao novca i čitanja 200 knjiga besplatno biram ovo drugo.
Ono što mi lično smeta je finansijska nadmenost koja zrači iz tvog posta. Siromašan čovek mora da uzima znanje da bi postao autor.

Odine,odgovori mi iskreno na jedno pitanje:

Da li si ikada preuzeo bilo šta preko torenta?
[ nkrgovic @ 27.03.2014. 23:17 ] @
Zar je Odin D. autor necega?

I zasto odmah ad-hominem napadi? Kakva je ovo rasprava?

Inace, slazem se sa njim. Ta balkanizacija kroz torente dovodi do toga da svi imaju sve, a niko nista stvarno ne koristi. Knjige koje kupim, procitam. Knjige skinute sa neta... nikad nisam imao snage da citam.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2014. 23:20 ] @
Holocen...nekako nameces svoj stav i napises..
Citat:
Nije me sramota ukrasti tuđe znanje,

Tudje znanje je intelektualna svojina,i to nema veze da li je skolstvo dobro ili ne,za koje opet nameces svoj stav .
Citat:
Autor ima dovoljno intelekta da zaradi novac svojim znanjem mimo knjige.

Po cemu si ovo zakljucio?Mozda je i on bio siromasan,zaduzio se i ti mu sada odredjujes da li je i koliko mu je dovoljno.
Da recimo i uzmes knjige sa neta,kako ces izbeci placanje skolovanja?
[ zmajodvozdovca @ 27.03.2014. 23:22 ] @
Iz materijalističkog ugla, po kojem su potrošnja i zarada jedino važne
kategorije, nije baš lako shvatiti šta je hteo da kaže pokretač ove teme
pa otuda i ovakav komentar.

Drago mi je da još postoje ljudi koji i dalje razmišljaju svojom glavom, a
ne novčanikom.
[ Burgos @ 28.03.2014. 08:26 ] @
Biblioteka?
[ Holocen @ 28.03.2014. 10:08 ] @
Elektronske knjige se jako lepo čitaju na Kindle,Nook ili nekom Android telefonu sa većim ekranom.Moj prijatelj ima Kindle a ja kineski telefon sa Moonreader aplikacijom.Čitam u gradskom prevozu.Odin mi nije odgovorio na pitanje. Siguran sam da je autor jer smatra sebe natprosečnim čovekom/čitaocem, ima arogantan stav po pitanju imovinskog stanja drugih i u svakom slovu insistira na autorskim pravima.

Citat:
Sve vreme dok sam citao tvoj post ocekivao sam da ces bar negdje pomenuti pokradene autore, u bilo kakvom kontekstu.
Pomen, pa cak i negativnan bi ipak znacio nesto, makar da im se prizna da su barem ljudi, a ne ovce za sisanje, ako nista drugo. Ali ipak nista.


Ovde je jasno da je doživeo moj post kao ličnu uvredu.

Citat:
Nepostovanje tudjeg rada i truda nece od tebe nikad napraviti covjeka, bez obzira koliko ukradenih knjiga procitao.
Bolje je da naucis svoju djecu toj jednoj stvari, nego da im ostavis tone pokradenih knjiga.


Odin je iz Bosne kao i ja,smešno mi je kad moj narod veliča rad,a ponosimo se neradom,čuveni merak. O učenju dece da poštuju tuđi rad neću ni da govorim,100% čovek koristi piratski Windows.Moj W7 je original.

Moja tetka radi u štampariji,znam kako funkcioniše proizvodnja knjige. Autor donese tekst i plati 200 - 500 primeraka knjige i to je to. Onaj ko nema za hleba naravno da neće štampati ništa.

Biblioteku ne smem da postavim jer pravila ES forum ne dopuštaju tako nešto. Apelujem na sve koji me razumeju da naprave svoju biblioteku.
[ DaliborP @ 28.03.2014. 10:42 ] @
Citat:
Holocen:Nije me sramota ukrasti tuđe znanje, ako zajednica kroz školski sistem ne nudi mogućnosti za obrazovanje.

Treba da te bude sramota.
Mislim da si pricao o JEDNOJ knjizi koja ti je preko potrebna za usavrsavanje, pa da te covek razume, nisi imao novca da je kupis. Ali ti pricas o terabajtima ukradenih knjiga koje ces da skines i drzis na hard diskovima. Krijes se iza ucenja a ustvari si obican lopov.

Osim toga, knjige nisu uopste skupe, pogotov kindle verzije, koje su jeftinije od par pica u kafani ili kutije cigareta.

Citat:
Krug se zatvara, i pitanje je godine kad će naša Aleksandrijska biblioteka biti uništena. Neće nestati privatni e-learning trackeri, koji retko primaju nove članove.

Neverovatno. Vasa Aleksandrijska biblioteka je rezultat organizovane kradje tudjeg rada.

[ Lavlja_Jazbina @ 28.03.2014. 10:56 ] @
Citat:
Odin je iz Bosne kao i ja,smešno mi je kad moj narod veliča rad,a ponosimo se neradom,čuveni merak.

Nije da smo uvek u svadji ili ljubavi ,ali ako si ga citao ovo sa neradom si totalno omasio.
[ Holocen @ 28.03.2014. 11:32 ] @
Moj pošteni DaliborP,zahvaljujem ti na salvi uvreda. Bolje biti lopov nego licemer.
Zahvaljujem moderatoru što je dozvolio da pokrenem ovu temu. Odgovoriću na nove komentare za 10 sati kad se vratim sa posla.
[ Burgos @ 28.03.2014. 12:08 ] @
Ne, nisam pitao za Vašu "biblioteku", već sam pitao zašto ne idete u biblioteku. Ja sam i kao student išao, kad "hleba nisam imao da jedem", i nisam primetio da mi je išta nedostajalo.

A, baš me zanima u kakvoj je prednosti Microsoft nad piscima, pa Windows možete da kupite, a knjige ne? Takođe, Vi, kao samoproklamovani, ponositi, lopov, nemate prava da upirete ni u koga prstom i da ga nazivate lopovom.
[ strela75 @ 28.03.2014. 12:40 ] @
Ako pogledamo dokle je covecanstvo doguralo, to je nista, dokle bi doguralo, da ga nije je*bala inkvizicija, autorska prava, pohlepa bogatih i slicno.

Pozdrav.
[ Burgos @ 28.03.2014. 12:50 ] @
Autorska prava je imala uticaja kao i inkvizicija, je l' da? Baš je Slobodan Tišma ili neki drugi sjajni, a skromni pisac svojom pohlepom zaustavio svet. Bitno je da svi imaju za patike i za mobilne telefone na kojima čitaju knjige - osim pisaca.

[ dusans @ 28.03.2014. 12:50 ] @
Sreća pa su se pojavili ovakvi "Oslobodioci" ;)
Pitam se samo čime su to lopovi doprineli civilizaciji !?
[ Boris Tadić @ 28.03.2014. 16:22 ] @
Svetom vlada polusvet. Napravićeš samo problem deci.
[ Aleksandar Đokić @ 28.03.2014. 17:09 ] @
Citat:
Ima puno filmova, igara, zabave, ali sve je manje knjiga.


To je zavera neka garant. I ja sam primerio da mi bas onako fale neke knjige na internetu.
[ newtesla @ 28.03.2014. 18:45 ] @
Svaka tvrdnja koju pokretač teme iznosi u prvom postu - mogu se "priheftati" i:

-filmovima (što da mi dete gleda Američku pitu kad može Hičkokove "Vrane")
-muzici (sve manje torenata sa muzikom Bajage, a sve više sa Cecom)

...itd, itd...

...a onda dođemo do ipak važećeg zakona o kopirajtu.
=====

Jel ti knjiga skupa? Nemoj ni da je čitaš. Tačka.
[ Burgos @ 28.03.2014. 18:50 ] @
Za 1500 dinara, koliko košta godišnja članarina biblioteci ne može da se kupi pošten ručak. A čak može i da se da krv, pa dobije pristup biblioteci u sklopu akcija, pa budeš koristan i po ostalo društvo.
[ joojant200 @ 28.03.2014. 19:53 ] @
Citat:
Holocen:Ja, ismevač svoga prijatelja, počeo sam da pravim svoju malu cloud biblioteku.

A ako jednog dana tvoja biblioteka ode u "pufff"?
Kao sto su nekad bili popularni dozivotni e-mail nalozi, recimo bigfoot, pa su "pufff"? :)
[ newtesla @ 28.03.2014. 20:45 ] @
Citat:
Burgos:
Za 1500 dinara, koliko košta godišnja članarina biblioteci ne može da se kupi pošten ručak. A čak može i da se da krv, pa dobije pristup biblioteci u sklopu akcija, pa budeš koristan i po ostalo društvo.


Pazi kad pojma nisam imao da biblioteka daje i te "krvave akcije" :P Hvala za info
[ Flo33 @ 28.03.2014. 20:50 ] @
Krađu, odnosno skidanje sa torenta, ili bilo čega mogu da podržim samo i SAMO u situaciji da ne postoji legalni vid kupovine. Npr, želiš pročitati, poslušati, pogledati neki komad koji je star, redak, ili jednostavno nedostupan preko trgovaca, onda ga skineš i zadovoljiš potrebu.

Nisam niti autor, niti išta proizvodim ili prodajem preko elektronskog, ili multimedijalnog formata, ali je jednostavno civilizacijska norma poštovati tuđi rad.

Scorpionse sam poslušao na YT milion puta, na radiju, i iz zahvalnosti sam skinuo par albuma sa iTunesa. Iako retko kada slušam baš sa kompa ili iphona muziku. Nekada u teretani ako se razgalame ženske da ne čujem ni ozvučenje, nabijem slušalice i slušam svoju kolekciju. Jer cenim njihovo stvaralaštvo, i znam da će na njihove milione $ da mojih par dolara bude kap u moru, ja sam platio moju kartu. I rado ću svojoj deci nekada to plaćeno skinutni na njihove ipode, iphone, i slično.

To je jedan primer, isto tako radim i sa filmovima, knjigama.. Koliko para dam na svakodnevne gluposti, zaista par $ je ništa za deo kulture, istorije, i nauke.

Nemaš novaca za knjigu, razumljivo, skini je pročitaj, pa izbriši, kada budeš imao kupi je i imaj za decu.

I mislim da se internet samo može gledati kao odlična stvar za autore, jer kvalitet ispliva uvek, a mnogo širi auditorijum ima dostup do informacije, prilično lako, i prilično jeftino. Mada se slažem za knjige, da je smešno da se prodaje po istoj ceni eknjiga i štampana..
[ Aleksandar Đokić @ 28.03.2014. 21:24 ] @
Zamisli da se uz bioskopsku kartu dobija pristup nekom serveru gde film moze da se opet pogleda npr. jos jednom ili vise puta.
[ Holocen @ 28.03.2014. 21:40 ] @
Citat:
već sam pitao zašto ne idete u biblioteku


Citat:
Za 1500 dinara, koliko košta godišnja članarina biblioteci ne može da se kupi pošten ručak. A čak može i da se da krv, pa dobije pristup biblioteci u sklopu akcija, pa budeš koristan i po ostalo društvo.


Ne idem zbog putovanja ili nedostupnih knjiga,ali ću ozbiljno razmisliti da se učlanim.

Citat:
Windows možete da kupite, a knjige ne


Windows mi je poklonjen, inače bih koristio piratski.


Citat:
nemate prava da upirete ni u koga prstom i da ga nazivate lopovom


Nikog nisam nazvao lopovom.

Citat:
Bitno je da svi imaju za patike i za mobilne telefone na kojima čitaju knjige - osim pisaca
.

Zar piscu nije osim novca bitno da bude upamćen? Zašto Koeljo daje svoje knjige besplatno onlajn, a naplaćuje samo štampano izdanje?

Citat:
Pitam se samo čime su to lopovi doprineli civilizaciji !?


Da Marko Polo nije prošvercovao svilenu bubu u štapu iz Kine, ko bi u Evropi imao svilu domaće proizvodnje tada?

Citat:
Svetom vlada polusvet. Napravićeš samo problem deci.


Ovo je najpametniji komentar koji su mi dali. Moje poštovanje, Borise.

Citat:
A ako jednog dana tvoja biblioteka ode u "pufff"?


Neće, obaveštajne službe vole da znaju kako civili razmišljaju.

Citat:
Zamisli da se uz bioskopsku kartu dobija pristup nekom serveru gde film moze da se opet pogleda npr. jos jednom ili vise puta.


Nažalost, Netflix kod nas nije dostupan.

Drago mi je što je knjiga dobila ovoliko prostora na forumu. Nisam očekivao ovoliko komentara. Ne gledajte TV, čitajte ozbiljne knjige.
[ Flo33 @ 28.03.2014. 22:01 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Zamisli da se uz bioskopsku kartu dobija pristup nekom serveru gde film moze da se opet pogleda npr. jos jednom ili vise puta.

Zamišljam, za 7e sam se pretplatio na hbo go, i imam pristup dobrim serijama, i onako filmovima neograničeno ceo mesec. Sinem film koji me zanima sa itunesa. od 4e neki stariji, do 15e novi u hd formatu. Na žalost hulu i netflix nisu dostupni u evropi.

I opet kažem, sitno razumem čovek da skine, zadovolji duševne potrebe, ali 10tb knjiga je megalomanija i pohlepa prve kategorije. Podseća me na babe koje imaju po 50 litara ulja u ostavi, zlu ne trebalo.
[ Holocen @ 28.03.2014. 22:49 ] @
Citat:
10tb knjiga je megalomanija


Flo33, slažem se sa tobom.Napisao sam šta je uradio moj prijatelj, moja biblioteka će imati maksimalno 1 TB raznih žanrova. Stranci su daleko snalažljiviji nego mi,non-stop objavljuju nelegalno na engleskom. Njihovi studenti su nosioci ideje o slobodi. U Srbiji je mrtvo more,može se naći nešto naše literature po hrvatskim sajtovima ali kako kriza galopira sve je manje.

Pre nego što bankrotiramo i završimo u dužničkom ropstvu,obezbedite sebi negde neku knjigu. Siromaštvo nije sramota,glupost i neobrazovanost jeste.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.03.2014. 08:48 ] @
Holocen..Zamisli da ono cime se ti bavis,kopira se ili se deli besplatno.Tvoja ideja primenjena u buducnosti na tebi.
Da li bi ti ideologija bila ista?
[ DaliborP @ 29.03.2014. 11:31 ] @
Citat:
Flo33:Na žalost hulu i netflix nisu dostupni u evropi.

Netflix moze da se gleda, pretplati se preko tunnelbear i mozes da gledas bilo koji, usa, uk, irska, canada itd
Netflix prikazuje sadrzaj na osnovu ip adrese, tako da mozes da biras.
www.tunnelbear.com
[ Holocen @ 29.03.2014. 20:26 ] @
Citat:
Zamisli da ono cime se ti bavis,kopira se ili se deli besplatno.Tvoja ideja primenjena u buducnosti na tebi.
Da li bi ti ideologija bila ista?


Pošto sam trgovac,ne stvaram ništa, ne dobijam besplatno niti delim besplatno.
Zasad ova temaima 1815 pregleda,približno toliko ljudi će razmišljati o knjigama umesto o Staniji i Soraji.
Odoh da razmišljam o nečemu drugom.Neću se više oglašavati.
[ dukanizi @ 29.03.2014. 22:45 ] @
Biblioteka je zakon. Preko firme imam besplatnu clansku kartu i koristim je maksimalno.
Mogli smo ovu temu da presaltamo u "Sta trenutno citate?";)
[ Nymeria @ 30.03.2014. 00:00 ] @
Citat:
Holocen: Zasad ova temaima 1815 pregleda,približno toliko ljudi će razmišljati o knjigama umesto o Staniji i Soraji.

Ne bas Koliko si puta ti otvorio temu? A i svaki put kad odgovoris, otvori se jos jednom. Pa ostali koji otvore ponovo kada se pojavi jos neka poruka.. Sumnjam da je vise od 200 ljudi videlo temu a vise od 5 razmiljalo o njoj duze od 10min
[ newtesla @ 30.03.2014. 13:31 ] @
više razmišljam o uludo bačenih 10 tera :-P
[ Neca Zombie @ 01.04.2014. 19:07 ] @
Jeste piraterija i bezakonje, ali što jest jest, bilo bi lijepo imati digitalnu biblioteku, pa polako, natenane, bez obaveza.
[ DaliborP @ 02.04.2014. 08:53 ] @
Jeste kradja i bezakonje, ali sto jest jest bilo bi lijepo uzeti iz banke 10 miliona evra tudje ustedjevine, pa polako, natenane, bez obaveza.
[ mihojla @ 03.04.2014. 09:34 ] @
U knjizi uzetoj iz biblioteke uočih da fali jedan list. Taj list nađoh na internetu i napravih krivično delo...

A što se vindovza tiče, ima ljudi koji ne koriste legalnu, a ni piratsku kopiju. Pa ipak idu na internet sa svog računara.
[ Jbyn4e @ 03.04.2014. 16:10 ] @
Citat:
A što se vindovza tiče, ima ljudi koji ne koriste legalnu, a ni piratsku kopiju. Pa ipak idu na internet sa svog računara.

Ček ček, ima vindovsa koji nisu ni legalni ni piratski? Kak'i su to?
[ Lavlja_Jazbina @ 03.04.2014. 16:37 ] @
Pa drugi operativni sistem.:).
[ Jbyn4e @ 03.04.2014. 16:57 ] @
Drugi OS nije vindovs. Mene zanima ovaj vindovs o kome piše čovek...
[ Kosava @ 03.04.2014. 17:26 ] @
Citat:
Jbyn4e:
Citat:
A što se vindovza tiče, ima ljudi koji ne koriste legalnu, a ni piratsku kopiju. Pa ipak idu na internet sa svog računara.

Ček ček, ima vindovsa koji nisu ni legalni ni piratski? Kak'i su to?


Imaš, na steam trade sajtu, prodaju original ključeve za windows 7,8, server... za 10 tf2 ili dota2 ključeva (1 ključ ~1.5€ ako ključeve kupiš na marketu), E sad to je original windows ali nije na tvoje ime nego od neke kompanije koja je npr. uzela od microsofta 300-400 windows kopija i sad imaš ove preprodavce što ti prodaju ms ključeve... čak i ms office se ovako prodaje...
[ bojan_bozovic @ 03.04.2014. 18:28 ] @
Citat:
Kosava: Imaš, na steam trade sajtu, prodaju original ključeve za windows 7,8, server... za 10 tf2 ili dota2 ključeva (1 ključ ~1.5€ ako ključeve kupiš na marketu), E sad to je original windows ali nije na tvoje ime nego od neke kompanije koja je npr. uzela od microsofta 300-400 windows kopija i sad imaš ove preprodavce što ti prodaju ms ključeve... čak i ms office se ovako prodaje...


S tim što ta firma ima četristo a ne četrdeset hiljada Windowsa, i kad MS to provali sledi key revocation. Dakle to je sve itekako ilegalno tj. piratsko.
[ Lavlja_Jazbina @ 03.04.2014. 18:30 ] @
Citat:
A što se vindovza tiče, ima ljudi koji ne koriste legalnu, a ni piratsku kopiju. Pa ipak idu na internet sa svog računara.

Znaci da ne korise win kao OS.
Ako idu na net a ne koriste ni legalnu ni piratsku kopiju,znaci da ne koriste taj OS,a ako idu na net onda je neki drugi OS.
Citat:
Imaš, na steam trade sajtu, prodaju original ključeve za windows 7,8, server... za 10 tf2 ili dota2 ključeva (1 ključ ~1.5€ ako ključeve kupiš na marketu),

U ovom slucaju sta god,ide u opciju legalno.
[ Kosava @ 03.04.2014. 18:38 ] @
Citat:
S tim što ta firma ima četristo a ne četrdeset hiljada Windowsa, i kad MS to provali sledi key revocation. Dakle to je sve itekako ilegalno tj. piratsko.


Ne koristi taj ključ ni 3-4 računara ni 1000 nego samo ti.jer dobiješ sebi jedinstven ključ koji je u toj firmi višak na to se ide... zavisi isto i od poštenja trgovca dal će prodat isti ključ nekoliko puta... Al u suštini da je legalno verovatno nije ali opet imaš original...
[ Holocen @ 03.04.2014. 22:32 ] @
Rekao sam da se više neću oglašavati ali moram...
@mihojla Hvala za podršku, inače koristim Debian uz Windows 7 kao dual-boot.
Tema se rasplinula na operativne sisteme, to nisam hteo.
Danas sam obilazio knjižare tražeći neku slagalicu i iskoristio sam priliku da pogledam knjižare.
Više se prodaje kancelarijski materijal nego knjige. Rafovi su poluprazni. Samo velike firme npr. Delfi knjižare izgledaju normalno i imaju ponudu. Takvih je jako malo.
Dragi moji forumaši, čim čitate ovu temu znači da koristite mozak i volite knjige kao i ja. Ponoviću još jednom:

Napravite svoje biblioteke pre nego što država bankrotira i odemo u dužničko ropstvo. Tada nam neće biti do knjiga i čitanja a moramo znanje ostaviti potomstvu.
[ B3R1 @ 04.04.2014. 14:29 ] @
Mali test za mladje generacije - gde su se nalazile sledece knjizare, u vreme dok se nisu pretvorile u butike, pekare, parfimerije, patikare, kladionice ...

- Narodna knjiga
- Jugoslovenska knjiga
- Svjetlost
- Mladost
- Obod Cetinje
- Nolit
- Ruska knjizara

Google vam nece previse pomoci. Recimo, na sajtu www.narodnaknjiga.rs ce vas pozdraviti Joomla! :-)
[ SlobaBgd @ 04.04.2014. 15:02 ] @
Citat:
B3R1:
...
- Narodna knjiga

Ona u Cetinjskoj?
Najlepša knjižara ikad u Beogradu!
Samo, nisam mlađa generacija, zato se sa nostalgijom sećam.
[ Odin D. @ 04.04.2014. 15:18 ] @
^^ Vecinu lokacija bih mogao pjeske pronaci :), ali su mi imena ulica odavno izbljedila i pomijesala se, a o brojevima da i ne govorim.
[ deedee5 @ 04.04.2014. 15:26 ] @
Polovne knjige. Tragedija...
[ deki111 @ 04.04.2014. 15:35 ] @
Znaš li ti koliko koštaju dublje police?
[ deedee5 @ 04.04.2014. 15:40 ] @
Citat:
deki111: Znaš li ti koliko koštaju dublje police?


+ jedan stolić manje...
[ dukanizi @ 04.04.2014. 21:39 ] @
Citat:
deedee5Polovne knjige. Tragedija...

Strasno! Kuda ide ovaj svet?
Bolje da je sebi nogu prerezao.