[ iber_zokna @ 27.03.2014. 21:45 ] @
Mora da pitam u vezi "TermoPasty kalafonia - Activated rosin" koju imam. Skontao sam da kalafonijum pomešan sa acetonom/nitro-razređivačem služi kao završnica za custom PCB ali dal' može da se upotrebi kao osveživač vrhova i na koji način?
Upravo odradih 50 lemnih mesta i evo vrh se već karamelizovao (ne vrh vrh nego onaj deo iza njega pre "drške", sam vrh sam nakalajisao i o sunđer, sada se sija ). Ovo baš deluje ružno i neki delovi su kao izgoreo šećer, pa me plaši da ne radim nešto pogrešno jer je ovo prvo ozbiljnije lemnjenje sa ovim vrhom. (neki hakko za kineske klonove, malo širi, kao hiruški skalpel).

Hvala.

[Ovu poruku je menjao iber_zokna dana 27.03.2014. u 22:57 GMT+1]
[ guja011 @ 28.03.2014. 02:23 ] @
nije u pitanju taj kalafonijum a ni vrh već fluks koji imaš u tinol žici i kolko često briskaš vrh.
naravno i temperatura koliko si namestio, ukoliko imaš podešavanje
[ iber_zokna @ 28.03.2014. 09:50 ] @
Briskam ga posle svake komponente, a temperatura je na 300 C, nisam proveravao dal' je kalibrisana (Bakku 936). Kalaj je "HQ Nedis FLUX Cored Solder 0.7mm". Znači ovo da ne skidam i da gledam samo da sam vrh bude čist?
[ ZAS011 @ 28.03.2014. 12:57 ] @
Podigni temperaturu na 350 stepeni, 300 je malo.
[ macolakg @ 28.03.2014. 13:43 ] @
Pravi kalafonijum (ima ga u svakoj prodavnici muzičke opreme, za premazivanje gudala gudačkih instrumenata) je više od jednog veka korišćen kao izvrstan aditiv kod mekog lemljenja legurom kalaja i olova.

To je izvrstan aditiv u svom osnovnom obliku.

-Povećava brzinu termičkog prenosa toplote sa vrha lemilice na podlogu, zato što je odličan provodnik tolote i poveća kontaktnu površinu.
-Sprečava pristup kiseoniku, te tako smanjuje oksidacije tokom lemljenja.
-Snižava tačku toljenja legure kalaja.
-Povećava površinski napon rastopljene legure, sprečavajući tim naeželjene kontakte.
-Smanjuje brzinu hlađenja lema i tim očuvava oblik kristalne rešetke lemne legure, koja godinama ostaje "žilava" i zadrži visoki sjaj.
-Njegov sloj, koji ostane preko lema posle lemljenja decenijama čuva lemno mesto od oksidacije.

Kalafonijumu su dodavani razni dodaci u cilju poboljšanja praktičnosti rukovanja njim, jer je prirodno u čvrstom stanju i teško ga je nanositi na lemno mesto (zahteva bar dva poteza više za jedno lemno mesto), pa se obično razređuje alkoholom i ricinusovim uljem da bi neko vreme bio u obliku paste.

Lemovi u raznim uređajima iz 50-tih godina, koji su lemljeni sa čistim kalafonijumom kao aditivom, i dan danas izgledaju kao da su ovog trenutka napravljeni.

Takvi lemovi s ostali stabilni više od pola veka,što se ne može reći za lemove sa savremenijim aditivima.

Čist kalafonijum ne treba podceniti kao lemni aditiv, već ga se treba setiti kada se ukaže potreba za lemovima koji moraju veoma dugo trajati u teškim uslovima eksploatacije.

Tada posle lemljenja ne treba čistiti kalafonijum sa lemnog mesta, bez obzira na loš estetski izgled, jer će njegov sloj štititi lem decenijama.

Pozdrav

[ iber_zokna @ 28.03.2014. 14:09 ] @
@ZAS011 A sta ako je temperatura preko 300C usled china faktora ? hehehe Iako imam pristojan unimer, nemam opciju za merenje temperature - neko jeftino resenje mozda?

@macolakg Ovo je pasta, znaci jeftinija 10 puta i kontam isto toliko i losiji efekat ne? Mene zanima postupak koriscenje ove paste (mozda je i isti za cist kalafonijum) tokom samog lemljenja komponenti. Znam kako se koristi kada pravimo PCB. Hvala za dobar post, +1.
[ macolakg @ 28.03.2014. 14:44 ] @
Tih pasta-aditiva ima bezbroj vrsta. Nemam pojma koja je kod tebe u pitanju i kakve će efekte napraviti.

Ukoliko želiš pastu od čistog kalafonijuma, kupiš ga u prodavnici muzičkih instrumenata, izmrviš u prah, rastvoriš koncentrovanim alkoholom i dodaš posle toga ricinusovog ulja toliko da ostane u žitkom stanju.

Takvu pastu nanosiš u malim količinama na lemno mesto (ne na vrh lemilice).

Takva pasta je garantovano dobrog kvaliteta.

Sam vrh lemilice možeš čistiti na par načina: mekanom žicom za pranje sudova ili specijalnim sunđerom koji se natapa vodom.

Vrh lemilice treba povremeno kalajisati i to je dovoljno održavanja.

Uobičajene olovne legure Sn60Pb40 ili Sn60Pb39Cu1 se rade sa temperaturom od 300-360*C zavisno od potreba.

Bezolovne legure zahtevaju nešto višu temperaturu i kod njih ćeš tek videti pozitivno dejstvo kalafonijuma.

Naravno, postoje i legure sa nižim tačkama topljenja i lemljenja, no ove prethodne su najčešće u prodaji.

Dobar i kvalitetan lem posle hlađenja mora zadržati visok sjaj, tada je najkvalitetniji i najdugotrajniji.

Nikada lem ne treba naglo hladiti jer tako se dobija krta kristalna struktura koja kasnije bude osetljiva na mehanički stres.

Pozz

[ ZAS011 @ 28.03.2014. 14:47 ] @
@iber_zokna, Ako u obzir uzimaš "kineski faktor", u startu nisi trebao da kupuješ kinesku lemilicu
temperatura vrhova koje ja koristim na Weller Magnastat lemilici su 370 ( 7 ) i 425 ( 8 ), a veoma retko 310 ( 6 ) stepeni, i tako zadnjih 30+ godina. Imam i jednu Ersu od 25W (230V) i modala je da "popije" jednu diodu redno sa grejačem pošto je bez iste pretopla (kalaj dobije plavo/ljubičastu boju na vrhu).
I dalje o "kineskom faktoru", ukoliko se plašiš istog, nemoj ničta da kupuješ preko *bay-a i sličnih portala, a što je jeftino, pošto tu vlada ISKLJUČIVO "kineski faktor".
Inače kinezi imaju i vrhunsku opremu, koja je inače 20 do 25% jeftinija od, npr. Agilent-a, Fluke-a, ...
[ newtesla @ 28.03.2014. 15:46 ] @
Ja samo da dodam da se kalafonijum koristi i u kozmetičkim salonima - on i pčelinji vosak zajedno pomešani služe za depilaciju

...obično je daleko jeftiniji taj kalafonijum koji kupuju saloni, samo što su veća pakovanja.

Čisto kao ideja gde se može nabaviti.
[ Trick Fix @ 28.03.2014. 17:14 ] @
newtesla,
Sad mi Ti dade ideju,za to,Taj kalafonijum je
ovo sa čim se "podmazuje Violina dok cvili" ? evo primera:

http://www.youtube.com/watch?v=AnHslyAtXAA



[Ovu poruku je menjao guja011 dana 29.03.2014. u 00:58 GMT+1]
[ newtesla @ 28.03.2014. 18:59 ] @
(gudalo kalafonijumom, a držač gudala slaninom, lukom i dobrom domaćom )

Al da ne bude offtopic: alkohol sporo rastapa kalafonijum, ali mnogo dugo može da stoji; aceton brzo suši - i brzo izlapi na polici; kažu ljudi da razređivači nisu loši, ono kao - uljni, nitro...

A za čišćenje vrha lemilice: najbolje u grumenu
[ dejan_osipaonica @ 28.03.2014. 19:05 ] @
Taj za violinu kada sam pitao pre par godina je kostao oho ho. Kupio 3-4 pakovanja za istu cenu u radio klubu.
Inace je rastvor u alkoholu odlican za normalno lemljenje ,nisam isprobavao u smd kombinaciji mada tu slabo i lemim nesto.
[ zica49 @ 28.03.2014. 19:26 ] @
Citat:
macolakg:
Pravi kalafonijum (ima ga u svakoj prodavnici muzičke opreme, za premazivanje gudala gudačkih instrumenata) je više od jednog veka korišćen kao izvrstan aditiv kod mekog lemljenja legurom kalaja i olova.

To je izvrstan aditiv u svom osnovnom obliku.

-Povećava brzinu termičkog prenosa toplote sa vrha lemilice na podlogu, zato što je odličan provodnik tolote i poveća kontaktnu površinu.
-Sprečava pristup kiseoniku, te tako smanjuje oksidacije tokom lemljenja.
-Snižava tačku toljenja legure kalaja.
-Povećava površinski napon rastopljene legure, sprečavajući tim naeželjene kontakte.
-Smanjuje brzinu hlađenja lema i tim očuvava oblik kristalne rešetke lemne legure, koja godinama ostaje "žilava" i zadrži visoki sjaj.
-Njegov sloj, koji ostane preko lema posle lemljenja decenijama čuva lemno mesto od oksidacije.

Kalafonijumu su dodavani razni dodaci u cilju poboljšanja praktičnosti rukovanja njim, jer je prirodno u čvrstom stanju i teško ga je nanositi na lemno mesto (zahteva bar dva poteza više za jedno lemno mesto), pa se obično razređuje alkoholom i ricinusovim uljem da bi neko vreme bio u obliku paste.

Lemovi u raznim uređajima iz 50-tih godina, koji su lemljeni sa čistim kalafonijumom kao aditivom, i dan danas izgledaju kao da su ovog trenutka napravljeni.

Takvi lemovi s ostali stabilni više od pola veka,što se ne može reći za lemove sa savremenijim aditivima.

Čist kalafonijum ne treba podceniti kao lemni aditiv, već ga se treba setiti kada se ukaže potreba za lemovima koji moraju veoma dugo trajati u teškim uslovima eksploatacije.

Tada posle lemljenja ne treba čistiti kalafonijum sa lemnog mesta, bez obzira na loš estetski izgled, jer će njegov sloj štititi lem decenijama.

Pozdrav


Sve to sto Macola rece i jos je perfektan izolator...gledao sam neke koji su tim sanirali pukotone na VN kaskadama kod televizora.
[ newtesla @ 28.03.2014. 19:38 ] @
Jes, sve to što reče drug macola stoji: nego, mene majstor Gonzo učio da svako lemljenje posle obrišem acetonom - da izgleda fabrički :\
[ newtesla @ 28.03.2014. 20:46 ] @
^^Postoje ozbiljni naučni radovi koji ukazuju da je takvo stanje zbog svakodnevnog udisanja kalafonijumsko-olovnih isparenja :P
[ zica49 @ 28.03.2014. 21:11 ] @
Nije problem udisanje kalufonija nego olova:)
Kalufonij je prirodan materijal..
[ macolakg @ 28.03.2014. 21:35 ] @
Kalafonijum je rafinisana borova smola i samo može prijati organima za disanje.

Majstor Gonzo te je učio da čistiš acetonom lemna mesta...
Ta nova škola čišenja acetonom se pojavila u poslednjih dve tri decenije. Raširila se kao poplava prvo među TV majstorima pa potom i šire. Ranije se to nikada nije radilo.

Ketoni (aceton) su agresivvni prema kalaju i olovu, što se vidi po tome da kalaj trenutno posivi (izgubi sjaj) posle tretmana acetonom.
Sva je sreća što brzo ispari pa je agresivno dejstvo kratkotrajno i izvrši prodor u samo par mikrometara dubine.

O dejstvu ketona na obojene metale može više od mene reći neki jači hemičar, na primer Papak01 sa ovog foruma.

Takav lem neće imati dugoročniu hemijsku stabilnost ukoliko nema dodatnu površinsku zaštitu.

Fabrički uređaji za komercijalnu upotrebu se ne štite jer proizvođaču i nije od interesa posebno visoka trajnost.

Treba pogledati lem koji je opran acetonom posle pet godina upotrebe.

Takođe treba naći neki stari posleratni radio sa lampama i pogledati lemove koji nisu očišćeni od kalafonijuma...

Pokazatelj dugotrajnosti i kvaliteta lema je visoki sjaj lema.

To ukazuje na hemijski stabilnu površinu i neizmenjenu kristalnu rešetku nastalu laganim hlađenjem.

Za elektroniku u industrijskim aplikacijama, koje moraju imati visoku stabilnost na atmosferska dejstva, pločica se takođe čisti hemijom, ali se posle toga obavezno lakira zaštitnom prevlakom.

Od kalafonijuma je bolje čistiti alkoholom jer tako ipak ostaje tanak sloj razređenog kalafonijuma kao površinska zaštita.

Kada se kalafonijumski rastvor koristi u malim količinama onda i nema potrebe za čišćenjem.

Pozz
[ BlackForce @ 28.03.2014. 21:37 ] @
Kao klinac sam svirao na violini,pa mi je kalofonijum bio uvek pri ruci.Od pocetka (strujne karijere) koristim bar 9x% kalofonijum rastvoren u alkoholu.Ja sam zadovoljan sa kvalitetom lema i to sa olovnim kalajom.Sve dok bude olovnog kalaja i ne zelim da menjam.Kalaji bez olova mi nisu pouzdani(neverujem u dugotrajnost bez olova).Veliki sam pristalica da se koristi obican pravi kalaj kod lemljenja.
[ macolakg @ 28.03.2014. 22:23 ] @
Da BlackForce,

Olovne legure sa kalajem su razvijane skoro dva veka i postigle su stvarno zavidan kvalitet još 50-tih prošlog veka.

Bezolovni kalaj ne može ni prismrdeti kvalitetu olovnog po bilo kojoj performansi osim po provodljivosti, gde je neznatno bolji kada je u osnovnom obliku. Mada postoje olovne legure sa kalajem koje imaju istii kvalitet provodljivosti kao i bezolovni.

Sklon je pucanju, lošije se lemi, krt je. Vek takvog kalaja je nizak.

Nije slučajno što se i danas u autoindustriji, avio i kosmičkoj industriji koristi isključivo olovna legura kalaja.

Pouzdanost je u pitanju.

Proteraše olovo iz kalaja u komercijalnim uređajima, jer bilo bi besmisleno da se nekim uređajem služimo par decenija :-).

Mislim, olovo iz olovne legure kalaja je veoma štetno po zdravlje, posebno ako se pojede uređaj, ali 25kg olova iz automobilskog akumulatora je maltene jestivo :-).

Smešna farsa sa zamenama teza, što je uobičajena pojava poslednjih dve-tri decenije.

Sve se to svodi na komercijalu i prinudnu zamenu starih proizvoda novim, hteli mi to ili ne.

Jednostavno, za automobilski akumulator nemaju jevtiniju alternativu koja je dovoljno efikasna, pa je to proglašeno kao bezopasna stvar koja se može reciklirati :-)...
Doduše, mogu se reciklirati i elektronski "opasni" uređaji sa par grama "opasnog" olova, ali to nije toliko bitno...

Pozz
[ Trick Fix @ 29.03.2014. 07:11 ] @
Citat:
macolakg: olovo iz olovne legure kalaja je veoma štetno po zdravlje, posebno ako se pojede uređaj,

[ mstevic @ 29.03.2014. 08:27 ] @
Čisto, kao savet. Vrh lemilice, dok se lemi, se ne briše vlažnim sunđerom. Velika razlika u temperaturi skraćuje vek vrha. Samo suva pamučna krpica ili papir. Kad se završi sa radom, obriše se vrh krpicom, kalajiše i isključi lemilica.
[ TeslaElectronic @ 29.03.2014. 13:29 ] @
Imam jedno pitanje, ako kalafonijum rastvoren u acetonu daje sive lemove (bez sjaja) hoće li biti bolje da npr. kalafonijum rastvorim u neki čistiji alkohol koji može da se kupi u apoteci?
[ macolakg @ 29.03.2014. 14:25 ] @
Pa zar ne napisah da su ketoni u koje aceton spada agresivni prema nekim metalima?

Zar ne napisah "recept" da se kalafonijum rastvara alkoholom i potom mu se doda ricinusovo ulje da bi ostao žitak u vidu paste?

Već sam unapred odgovorio na tvoja pitanja u prethodnim postovima.

Zar je toliko teško pročitati temu od početka?

Ponekad imam utisak da pišem postove sam sebi. Nekako sve ovo postaje blagi besmisao...
[ TeslaElectronic @ 29.03.2014. 15:10 ] @
Izvinjavam se moja greška, nisam pročitao sve kako treba. Hvala u svakom slučaju
[ macolakg @ 29.03.2014. 15:13 ] @
Ma ok.

Samo sam se malo umorio od ponavljanja, poput papagaja.
[ TeslaElectronic @ 29.03.2014. 15:37 ] @
Potpuno vas razumem
[ mnn @ 29.03.2014. 21:22 ] @
Pre nekih dve godine lemio sam dosta vremena dnevno bez ikakve zaštite uz intenzivnu upotrebu kalafonijuma.Dosta sam udisao isparenja tokom lemeljenja (bezolovni kalaj je bio u pitanju)i počelo je sa gušenjem isprva ređe ,ali kasnije sve češće .Epilog svega ovoga je bio jedne večeri hitna služba ,kiseonik i infuzija .Dijagnoza hronična opstrutivna bolest pluća.Lemim ja i dalje ,a možda i više ali sam preduzeo radikalne mere i isada lemim ispred ventilatora koji isparenja izvlači van.Nemam više gušenja ,a ovo pišem da skrenem pažnju svim onima koji su ovo izabrali kako hobi ili posao da shvate da to nije nimalo bezazleno .
Neću da kažem da je to od kalafonijuma ,u tim isparenjima ima svakakve hemije .Slažem se da je kalafonijum prirodan materijal,ali zagrevanjem on prelazi u gasovito stanje koji mi udišemo ,nakon hlađenja on ponovno prelazi u čvrsto stanje i to u našim plućima .Ne dolazi do trovanja već on zatvara tamo neke cevovode.
Pamet u glavu savet je onoga koji je platio cenu neznanju ,neiskustvu i ma neće to mene.....
[ Kamenni @ 29.03.2014. 21:25 ] @
Ja obicno kalafonijum rastvaram u izopropan alkoholu koji koristim i za pranje ultrazvucnoj kadi. I da, dodam malo ricinusovog ulja.
Za BGA koristim AMTECH NC-559-ASM UV pastu, ali originalnu, i bas sam zadovoljan sa njom.
ZA ciscenje vrha, najcesce zicu, mada i sundjer za jako tanke vrhove.

Evo jednog interesantnog videa a na temu temperaturnih padova kod ciscenja vrha sa vlaznim sundjerom.
U pitanju je JBC lemna stanica.

http://www.youtube.com/watch?v=0NtbaM7g_0U


[Ovu poruku je menjao Kamenni dana 29.03.2014. u 23:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Kamenni dana 29.03.2014. u 23:42 GMT+1]
[ nemanja1234 @ 12.12.2017. 14:09 ] @
Gde nabavljate čist IPA?

Treba mi za čišćenje ploča posle lemljenja. I gde nabaviti antistatičku četku takođe za čišćenje?

Ne nalazim nigde, pitao i u farbarama i u apotekama i niko nema. Našao samo u Tehnonet-u (internet prodavnica) ali je ambalaža generička, samo neko odštampao i prelepio naziv IPA i kao proizvođača, deklaracije nigde nema. Da li je neko koristio njega i ako jeste kakav je?
[ DSL @ 12.12.2017. 17:41 ] @
Alexandar cosmetics...NS, BG..
[ SASA M. @ 12.12.2017. 18:01 ] @
Ne znam kakav je ovaj, nisam kupovao, ali evo bar linkovi:

http://daxcell.net/shell-isopropyl-alcohol-1l.html
http://www.mobilnicentar.rs/ar...opyl_Alcohol%201L_10004895_551
http://depilshop.rs/kategorija/dezinfekciona-sredstva

kod ovih zadnjih uzimao sam ovaj obican od 96%
[ nemanja1234 @ 12.12.2017. 18:50 ] @
Taj Shell-ov prodaju i u Tehnonetu. Mene samo brine nedostatak deklaracije. Evo slika: http://tehnonet.net/?subcats=Y...l&dispatch=products.search

Alexandar cosmetics sajt trenutno ne radi, ali ću svratiti da vidim.

Koje vi koristite a da pouzdano znate da su dobri?
[ drunkyduck @ 13.12.2017. 20:30 ] @
Evo Nemanja da ti kazem da sam bas danas kupio 99% IPA u Alexandar cosmetics. Hvala DSL na informaciji!


Nego, mene zatima sta vi ljudi koristite za ciscenje posle fluxa i IPA, tj. kojom cetkicom cistite? I da li je ona sa staklenim vlaknima za to ili nesto drugo?
[ junior95 @ 23.08.2020. 01:29 ] @
Citat:
macolakg:
Pravi kalafonijum (ima ga u svakoj prodavnici muzičke opreme, za premazivanje gudala gudačkih instrumenata) je više od jednog veka korišćen kao izvrstan aditiv kod mekog lemljenja legurom kalaja i olova.

To je izvrstan aditiv u svom osnovnom obliku.

-Povećava brzinu termičkog prenosa toplote sa vrha lemilice na podlogu, zato što je odličan provodnik tolote i poveća kontaktnu površinu.
-Sprečava pristup kiseoniku, te tako smanjuje oksidacije tokom lemljenja.
-Snižava tačku toljenja legure kalaja.
-Povećava površinski napon rastopljene legure, sprečavajući tim naeželjene kontakte.
-Smanjuje brzinu hlađenja lema i tim očuvava oblik kristalne rešetke lemne legure, koja godinama ostaje "žilava" i zadrži visoki sjaj.
-Njegov sloj, koji ostane preko lema posle lemljenja decenijama čuva lemno mesto od oksidacije.

Kalafonijumu su dodavani razni dodaci u cilju poboljšanja praktičnosti rukovanja njim, jer je prirodno u čvrstom stanju i teško ga je nanositi na lemno mesto (zahteva bar dva poteza više za jedno lemno mesto), pa se obično razređuje alkoholom i ricinusovim uljem da bi neko vreme bio u obliku paste.

Lemovi u raznim uređajima iz 50-tih godina, koji su lemljeni sa čistim kalafonijumom kao aditivom, i dan danas izgledaju kao da su ovog trenutka napravljeni.

Takvi lemovi s ostali stabilni više od pola veka,što se ne može reći za lemove sa savremenijim aditivima.

Čist kalafonijum ne treba podceniti kao lemni aditiv, već ga se treba setiti kada se ukaže potreba za lemovima koji moraju veoma dugo trajati u teškim uslovima eksploatacije.

Tada posle lemljenja ne treba čistiti kalafonijum sa lemnog mesta, bez obzira na loš estetski izgled, jer će njegov sloj štititi lem decenijama.

Pozdrav



Pozdrav, imam nekoliko pitanja, nadam se da nisu suvisna.

1. Je li moze bilo kakav alkohol, imam kod kuce 70% alkohol kupljen u apoteci?

2. Je li mora biti ricinusovo ulje ili moze neko drugo ulje, ili moze uopce bez ulja?

3. Na koji nacin koristite ovaj fluks od kalafonijuma i alkohola, potopite pinove komponente u rastvor ili komponentu ako je SMD ili premazete ovim plocicu, zaista mi nije jasno.

Hvala
[ mnn @ 23.08.2020. 07:07 ] @
1. Može. Čišći alkohol bolje otapa kalafonijum
2. Ja stavim malo ricinusa i dugo ostaje u "plastičnom" stanju.
3. Može na bilo koji način. Eksperimentiši. Ja sam nekad umakao smd pre lemljenja ali se brzo prlja pinceta i malo smara. Sada premazujem i lemim.
[ macolakg @ 23.08.2020. 14:54 ] @
Hvala @mnn!

Pročitah komentar o pojavi gušenja zbog udisanja isparenja tokom lemljenja...

Sasvim je moguće da je od udisanja tih gasova, jer u tome ima svačeg.

Definitivno je štetno udisati bilo šta osim čistog vazduha i treba se potruditi da kod lemljenja postoji odvođenje tih gasova.

Inače, mnogi su pomenuli korišćenje acetona kao rastvarača ili za čišćenje.
To je opasna materija koja ima ozbiljne posledice po zdravlje, ako se često koristi:

https://hr.iliveok.com/health/...drasle-osobe_129815i15958.html
[ mnn @ 23.08.2020. 17:26 ] @
Citat:
macolakg
Inače, mnogi su pomenuli korišćenje acetona kao rastvarača ili za čišćenje.
To je opasna materija koja ima ozbiljne posledice po zdravlje, ako se često koristi:

E sad si me baš dotuko. Koristim i aceton kao lepak kod abs plastike
[ branko tod @ 23.08.2020. 18:44 ] @
Moram malo da demantujem Macolu, naime aceton nije
tako poguban kao što je napisao. Letalna doza 50% za
unos na usta kod pacova iznosi po kg telesne mase

LD50:
Aceton 3000 mg/kg
Etanol 7100 mg/kg
Aceton je samo 2,5 puta otrovniji od alkohola koji pijemo
sa radošću. Evo još nekih materija koje konzumiramo.
Aspirin 200 mg/kg
So 3 g/kg
Šećer 30 g/kg
Voda 90 g/kg
Jako interensantno da je ricin koga ima u ricinusovom
semenu, od koga se dobija ulje jako otrovan. On ima
LD50 kod oralnog unosa 25 mg/kg, a iglom 22 μg/kg.
Srećom nema ga puno u ulju.
[ dr0id @ 23.08.2020. 23:17 ] @
Pa 3000mg/kg=3g/kg, znaci so i aceton su isti.

Nego prekjuce, u nedostatku originala, smuckam "flux" od nekog kalafonijuma i 96% etil-alkohola i to ispadne bas lepljivo, jel to normalno ili moj recept nije dobar (sastojci ili potrebno vreme)?

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 24.08.2020. u 00:37 GMT+1]
[ macolakg @ 24.08.2020. 01:10 ] @
Citat:
branko tod:
Moram malo da demantujem Macolu, naime aceton nije
tako poguban kao što je napisao. Letalna doza 50% za
unos na usta kod pacova iznosi po kg telesne mase

LD50:
Aceton 3000 mg/kg
Etanol 7100 mg/kg
Aceton je samo 2,5 puta otrovniji od alkohola koji pijemo
sa radošću. Evo još nekih materija koje konzumiramo.
Aspirin 200 mg/kg
So 3 g/kg
Šećer 30 g/kg
Voda 90 g/kg
Jako interensantno da je ricin koga ima u ricinusovom
semenu, od koga se dobija ulje jako otrovan. On ima
LD50 kod oralnog unosa 25 mg/kg, a iglom 22 μg/kg.
Srećom nema ga puno u ulju.


Nisi demantovao mene Bane, već link koji sam postavio...