[ gorcilo @ 28.03.2014. 11:14 ] @
Na ploci asrock K7S41GX kada spojim na primar slave dvd rezac sistem uopste nece da se podigne.Kada spojim rezac kao secundar slave isto se sistem ne dize samo se podigne bios i da poruku da zbog optimalne konfiguracije spojim slave kao primar.Kada poslusam bios i spojim rezac na secundarni primar opet nece da se podigne.Kako ovo radim menjam i dzamper na rezacu u polozaj koji bi trebao.Kada spojim obican citac na primar slave ,sve normalno radi???
Na drugom kompjuteru rezac radi bez problema.Rezac je NEC AD-5200A
[ calexx @ 28.03.2014. 16:32 ] @
Kako to povezuješ kao jedno ili drugo a onda i džampere podesiš kada su jedino džamperi zaduženi za to? Kada podesiš džamper da rezač bude master, on će to da bude gde god ga povežeš. Šta je to sekundarni primar?
Ajde napiši šta je tačno povezano i kako je džamperisano jer sigurno neće da se digne sistem ako je samo rezač povezan. ;)
[ gorcilo @ 30.03.2014. 17:06 ] @
Na IDE 1 povezan HDD kao master,to sam napisao kao primarni master.IDE 2 sam napisao kao secundarni.Kada spojim na IDE 2 rezač kao slave podiže se samo bios .Normalno HDD mi stoji kao IDE 1 master.Tada mi daje poruku da spojim rezač kao IDE 2 master zbog bočjijh performansi i neće dalje da se podiže sistem.Kada spojim po preporuci,neće da se podigne ni bios.Kada spojim rezač kao IDE 1 slave ne podiže bios.
Kada spojim običan čitač kao IDE 1 slave sve normalno radi.Valjda sam sada jasniji :)
[ calexx @ 30.03.2014. 18:16 ] @
Sekundarni primar je bio problem, mada sam hteo da pitam šta je još na kablovima. ;) Znači na primarnom kanalu kao master je hard i nema ništa više povezano? Koji tačno hard i kako je džamperisan jer kod nekih ima razlike da li su master ili singl? Nevezano za to, ako rezač džamperišeš kao slejv (uglavnom džamper na sredinu) i zakačiš solo na sekundarni kabl, to bi trebalo da radi ... tj ako je rezač sam na kablu, trebalo bi u svakom slučaju da radi. Da li u bilo kojoj varijanti bios vidi rezač?
[ gorcilo @ 30.03.2014. 19:22 ] @
Hard je džamperisan kao master i samo je on na primarnom kanalu.Hard je Maxtor 80 GB .Bios vidi rezač samo u varijanti kada ga spojim kao slave na 2 grani,ali neće da ide dalje sa podizanjem sistema već mi daje poruku da ga spojim kao secundari master.Kada ga tako spojim posle ne podiže ni bios.
[ calexx @ 30.03.2014. 19:34 ] @
Kada se pojavi, proveri da nije nešto podešeno u biosu pa pokušava da podigne sistem sa njega a ne može. Malo je čudno što kada prebaciš džamper na master on ne radi, možda je kabl neispravan. Mada mi je i čudno to da će bolje da radi ako je sekundarni master, ako ostanu hard na jednom i rezač na drugom kablu, nema šta tu da smeta.
[ gorcilo @ 31.03.2014. 20:26 ] @
Probao sam sa reinstalacijom sistema,i za divno cudo,sve sada radi kako treba :)