[ milos 2 @ 28.03.2014. 12:02 ] @
pozdrav, hocu da radim bekap sa DVR-ova na server koji je udaljen 2km od 4 posebne tacke. mislio sam da na stranama gde su DVR-ovi koristim po jedan RBSXT-5HPnD, a na strani gde je server da koristim opet 4 (da uparim antene) OmniTikU-5HnD. citao sam da bi to trebalo da radi na podrucju do 5km.

moje pitanje glasi da li je to bolja solucija od uparivanja RBSXT-5HPnD sa obe strane? to me interesuje da ako dodje slucajno do pomeranja neke od antena ja i dalje imam konekciju, normalno malog pomeranja.

u napred hvala
[ Aleksandar Đokić @ 28.03.2014. 17:16 ] @
Nije, ja bih ipak na obe strane SXT.
[ newtesla @ 28.03.2014. 20:51 ] @
REalno, i ja bih.

E sad, ovo je mikrotik podforum, ali pogledaj i Ubiquity rešenja sa integrisanom antenom.
[ milosbeo @ 28.03.2014. 20:58 ] @
Mozes da ides i na 2x Ubiquiti AirGrid HP 27db.

Ako ne poznajes MikroTik OS, ovo ti je mozda jos bolje.
[ milos 2 @ 28.03.2014. 22:08 ] @
Ubiquiti ne mogu, jer mora firma od koje kupujem da bude domaca.

da li moze malo objasnjenje oko ovog da bi uparivali sxt-ove? Koliko sam ja shvatio, ne razumem se najbolje u wireless tehnologiju, sxt je usmerena antena, i ja ako je usmerim da ide samo prema onom sxt-u udaljenom 2km, ako se taj malo pomeri, zbog vetra ili cega vec, sve jedno, izgubice konekciju, jedino malo da prosirim snop na jednoj od te dve koje uparujem. da li ste na to mislili?
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 10:33 ] @
Sto bi se pomerio? A i nije to bas toliko osetljivo.
[ djricky @ 29.03.2014. 11:35 ] @
Citat:
milos 2: Ubiquiti ne mogu, jer mora firma od koje kupujem da bude domaca.


pa ono jes', u Mikrotiku sve Srbi rade
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 17:02 ] @
Mozda je mislio na firmu koja prodaje Mikrotik tj. preprodaje?
[ djricky @ 29.03.2014. 18:05 ] @
ma znam ja sta je mislio, nego cekam dalji razvoj situacije tj. kad ce neko da se seti da kaze da se i Ubiquity prodaje u Srbiji od strane srpskih firmi
[ acatheking @ 29.03.2014. 20:20 ] @
2 x SXT = optimalno resenje. Ja bih sa njima napravio p2p link. Nema sanse da ga vetar okrene, uredjaj je toliko mali da ce ga vetar "zaobici" :) Bar ja nisam naleteo na takav slucaj.
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 20:39 ] @
Ono sto sam cuo i citao Ubiquiti stvarno sije Mikrotik sto se tice wireless-a. S tim da AirOS ne moze da pridje ROS-u.
[ milos 2 @ 29.03.2014. 21:14 ] @
hvala na odgovorima, kao sto sam napisao ne treba mi nista spektakularno, samo da vucem sa 4 tacke podatke kao backup, i da ta konekcija bude sigurna, tako da AirOS u odnosu na routerOS mi stvarno ne igra nikakvu ulogu, osim ako ce na ta 2km ubiquiti biti mnogo sigurniji (nece pucati konekcija), i moze da prenese vise fajlova u sekundi od MT sxt-a koji sam naveo. Druga stvar koja igra veliku ulogu jeste i cena. Jesam ja dobio preporuke za neke nemacke antene svetski poznate, papir mi nije kod racunara, pa ne mogu da kazem koje, ali to kosta desetak hiljada evra. pa sam krenuo da trazim alternativu koja na 2km ne pravi ogromnu razliku. Naisao sam na mikrotikov sxt i video da je poredjenje cene i kvaliteta odlicno. Radio sam sa mikrotik ruterima, pa sam video koliko su tu izdrzljivi, pa me je zanimalo kako se drze na pogledu wireless-a, i od vecine na ovoj temi dobio informaciju da je to dobro resenje.

Citat:
djricky: ma znam ja sta je mislio, nego cekam dalji razvoj situacije :) tj. kad ce neko da se seti da kaze da se i Ubiquity prodaje u Srbiji od strane srpskih firmi :)


ako znas firmu koja prodaje kod nas, zamolio bih te da napises koja je, ili da ne bi bilo reklamiranja da mi posaljes privatnu poruku.

Molim ove koji su imali iskustva sa ubiquiti-jem da mi kazu da li ima neke razlike na rastojanju od 2km, ili ne.
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 21:37 ] @
Nisam imao iskustva ali puno ljudi kaze da Ubiquiti bolje radi sto se tice wireless-a, ali ako hoces da nesto pametno uradis sa tim saobracajem e tu dolazis do problema.
[ milos 2 @ 29.03.2014. 21:58 ] @
Ok, bolje radi. To mi je jasno, ali ako se razlika vidi u tome sto ubiquiti salje dobar signal na 7km, a sxt samo na 5km, onda mi i sxt radi odlican posao. Postavlja se pitanje da li mi je potreban ubiquiti ne da li je bolji.

Na sta pametno si mislio? Ako si mislio na neka ogranicenja i slicno, ne nameravam nissta, bukvalno sa dvr-a da prenosim na server.
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 22:42 ] @
Jacina signala u wireless-u je najmanje bitan faktor - to ce ti reci svako koje bar nesto radio sa istim. Nije stvar u tome koliko jako (daleko) uredjaj salje tj. najlakse je staviti 10W karticu i imati jak signal na 1000km.

edit:

Samo da se razumemo, niko nikad nista lose nije reko konkretno za SXT, uglavnom se zale na Groove. Pricamo ovako uopste, tako da ti svakako idi na SXT, pogotovo sto pravis PtP, a nv2 daleko sije airmax.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 30.03.2014. u 00:01 GMT+1]
[ milos 2 @ 29.03.2014. 23:04 ] @
Pa dobro ovi sxt-ovi su na 5GHz i na 1.2W. Pa da li sxt podrzava sve dovoljno dobro za prens video signala? Koliko sam video u specifikacijama dogura do 997Mbps pod idalnim uslobima, znaci do nekih 700 Mbps u realnim uslovima, da li je to dovoljno?
[ tandrkalo1 @ 29.03.2014. 23:15 ] @
Hajde da ne preterujemo sada da moze i 2000 mbps mozda da gura...
Tebi za to cudo od dvr-a je i 5 mbps previse...
[ milos 2 @ 29.03.2014. 23:31 ] @
Izvini ako je ne realno, ali kao sto sam i napisao pocetnik sam, i moram da verujem onome sto procitam, a kada nesto procitam na sajtu proizvodjaca to iz iskustva znam da treba da umanjim da bih znao kako ce to meni raditi, a link na kom sam procitao podatak je ovaj: http://routerboard.com/RBSXT5HPnD tabela na dnu strane za paket velicine 1518 byte.
[ Aleksandar Đokić @ 29.03.2014. 23:37 ] @
To je koliko procesor u njemu moze da prosledi u realnom vremenu. Brzinu prenosa preko wireless-a definise standard (a/b/g/n/ac), uz dobar signal, cist etar... idealnim uslovima, jel.

Koliko je izvuceno SXT-om u laboratorijskim uslovima imas ovde:

http://www.wispforum.net/entry...SXT-5D-s-In-Bridge-Mode-Part-I
[ milos 2 @ 30.03.2014. 12:18 ] @
ok, hvala. mislio sam da su ovi isprobali na n standardu, jer pise u specifikacijama da ide do n standarada i u labaratorijskim uslovima, hvala na objasnjenju i linku.
[ djricky @ 30.03.2014. 20:30 ] @
aj da ne pominjem sto postoji TOPovana tema sa navedenim imenima vecih dobavljaca, vec ce i naobicnija google pretraga za kljucne reci "ubiquiti srbija" dati veoma pozitivne rezultate...
[ bmarkovic06 @ 30.03.2014. 20:46 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
a nv2 daleko sije airmax.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 30.03.2014. u 00:01 GMT+1]



Uhuhuhuuu ajde da ne preterujemo :). NV2 je u mnogim situacijama daleko iza AirMax-a. Ne znam po cemu je tebi bolji ali moje iskustvo govori da je airmax poprilicno dobra stvar dok sa nv2 imam jedino u ptmp situaciji dobro iskustvo, u ptp je sran*e. Da si rekao nstream pa da te razumem ali nv2....


Ja bih coveku preporucio Omnitik na strani gde mu se sve zavrsava (strana servera) i SXT-ove uparene sa njim. Sxt se bez problema kaci na omnitika na toj razdaljini ako je etar i pogled cist i moze svakom sxt-u obezbediti (ako ima 4 sxt-a) po realnih 5-7mb/s.

Ako mu treba vise onda za svaki link na obe strane po sxt lite5 i na centralnoj tacki rb2011 (bice dovoljan), mada mislim da mu nece trebati vise od 5mb/s po dvr-u. Zavisi koliko kamera, koji kvalitet videa itd...

Sto se Ubija tice, moje misljenje je podeljeno. Tesko ga je nabaviti u srbiji a cena je malo visa u odnosu na mikrotik jer realno sxt lite5 moze da se nadje jako povoljno. Od ubija korisim samo rocket-e m5 i nanobridge-ve za linkove a airgrid 23 i 27 za korisnike koji su dalji od 4km. Sto se rx/tx-a tice, mislim da je ubi daleko stabilniji od mikrotika. Nema mucevine oko podesavanja, ukljucite airmax, malo se poigrate oko kanala i eto vam stabilnog linka. Takodje mi se svidja sto se Ubi mnogo bolje snalazi pri opterecenju linka sto se pinga tice a tu do izraaja dolazi airmax.

Imam 2 linka, jedan na 17km sa 2x rocket m5 (dual pol dish antene 26dbi) a drugi na 15km 2 x rb912 (iste antene). 912 uz nstream ubija, dosta stabilniji signal, i cepa realnih 50/50 (ping ne prelazi 20ms pri najvecem opterecenju), dok rocket tera jedva 30/30 ali zato ping ne prelazi 10ms.

[Ovu poruku je menjao bmarkovic06 dana 30.03.2014. u 21:57 GMT+1]
[ milos 2 @ 30.03.2014. 21:59 ] @
Citat:
djricky: aj da ne pominjem sto postoji TOPovana tema sa navedenim imenima vecih dobavljaca, vec ce i naobicnija google pretraga za kljucne reci "ubiquiti srbija" dati veoma pozitivne rezultate...


Da i posle takve pretrage dobijam prodavnice koje svoje cene pisu u evrima sto u mom slucaju ne dolazi u obzir kao sto sam vec rekao.


Hvala na jos jednom iskustvu.
[ Aleksandar Đokić @ 31.03.2014. 00:42 ] @
Citat:
cepa realnih 50/50 (ping ne prelazi 20ms pri najvecem opterecenju), dok rocket tera jedva 30/30 ali zato ping ne prelazi 10ms.


Ubi verovatno ima neki QoS vec implementiran (tipa WMM - ima i tik ali moguce da ubi ima jos nesto), dok kod Tik-a to ti moras odraditi. Jesi probao da dignes prioritet preko queue tree-a icmp-u?
[ djricky @ 31.03.2014. 14:09 ] @
Citat:
milos 2: Da i posle takve pretrage dobijam prodavnice koje svoje cene pisu u evrima sto u mom slucaju ne dolazi u obzir kao sto sam vec rekao.


nista ne razumem...?

kad budes odlucio da kupis neki uredjaj, dobices fakturu u dinarskom iznosu... ili tvoj problem nije finansijske prirode?
[ milos 2 @ 31.03.2014. 14:41 ] @
Citat:
djricky: nista ne razumem...?

kad budes odlucio da kupis neki uredjaj, dobices fakturu u dinarskom iznosu... ili tvoj problem nije finansijske prirode?


ovako stoje stvari, ako sada uzmem fakturu za to sto mi treba, i ustanova koja od grada dobija pare (srednja skola) od grada dobije novac za 4 meseca (kako to kod nas ide), a posto cene racunaju po kursu evra na dan izdavanja fakture ja za 4 meseca mozda budem morao da platim par hiljada vise nego sto grad dozvoli, i onda to mora da ide sa racuna skole, i sta cu ja? da neko uplacuje iz svog dzepa, nije lud.

moj problem nije bukvalno finansijske prirode da para nema, nego cene moraju biti stabilne u narednom periodu, sto dinar u odnosu na evro svakako nije, i naravno mora biti nesto sto ima normalnu cenu za ono sto meni treba.
[ bmarkovic06 @ 31.03.2014. 19:53 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
cepa realnih 50/50 (ping ne prelazi 20ms pri najvecem opterecenju), dok rocket tera jedva 30/30 ali zato ping ne prelazi 10ms.


Ubi verovatno ima neki QoS vec implementiran (tipa WMM - ima i tik ali moguce da ubi ima jos nesto), dok kod Tik-a to ti moras odraditi. Jesi probao da dignes prioritet preko queue tree-a icmp-u?



Svi linkovi su mi u bridge-u pa nemam nista od fw pravila. Ugasen mi je i conn tracking.
Malo veci ping na mikrotiku je iz razloga sto sam podigao hw retries na 15, al ako ostavim na 7 ili 4, ping je ok ali puca link dosta cesce.

Kod Ubija link ko africka sljiva. Nikad ne pada.