[ Jing Jang @ 07.04.2014. 13:06 ] @
Calculate linux distribucija potice iz Rusije a bazirana je na Gentoo distribuciji. Dolazi sa KDE, GNOME i Xfce desktopom i sa novijim kernelom 3.12, LibreOffice 4.1, Chromium 33 i jos nekim manjim poboljsanjima. Gentoo je poznat po svojoj stabilnosti pri radu i odlicnim performansama a podrzava od Pentiuma Pro do najnovijih PC i laptopova.
Ova distra namijenjena je kako kucnim korisnicima tako i malim i srednjim preduzecima.

Download
Distribuciju mozete preuzeti sa:

http://distrowatch.com/index.p...all&month=all&year=all
http://www.calculate-linux.org/main/en/download

Priprema i instalacija

Pomocu Unetbootin-a sam instalirao ovu distribuciju na laptopu. Ovaj video tutorijal ce vam pomoci da, vrlo lako, instalirate Calculate.
http://www.youtube.com/watch?v=fJGULIr-A-sice 4.1
Sama instalacija je veoma laka i traje nesto oko dvadesetak minuta.
http://s27.postimg.org/6qlobcrv7/image.jpg
http://s30.postimg.org/crcw1h1e9/image.jpg
Dodatna podesavanja su data na http://www.calculate-linux.org/ .
http://s15.postimg.org/ku5z4ktvv/image.jpg
Ova distribucija se sve vise korisiti. Zasto je to tako i sta nam sve pruza Calculate? Koliko je u mogucnosti da nam besplatni otvoreni sistem zadovolji nase potrebe?
Vazno je naglasiti da Calculate iako je klon radi jednako dobro kao i sam Gentoo. Zahtevi ovog operativnog sistema jasno ilustruju da ce raditi sasvim dobro i na starijim racunarima kako zbog kernela tako i zbog same arhitekture.

Desktop

Moj izgled desktopa
http://postimg.org/image/ze6gych6v/

Programi

Zbog svoje prirode Calculate ne donosi mnogo aplikacija za svakodnevnu upotrebu. Na donjem pokretnom panelu nalaze se najpotrebnije aplikacije: chromium, Claws (mail), Pidgin (IM), LibreOffice (uredski paket), GNU Image i Shotwell (za obradu slika), Audacious i SMPlayer ( za slusanje muzike i gledanje video materijala) i Terminal. Zapravo sve aplikacije koje mozete koristiti na linuxu mozete koristiti i na Calculate.

Stav

Realno govoreci, kucni korisnici se mogu sasvim dobro snaci u radu ove distribucije, dokumentacija koja dolazi uz OS je sasvim zadovoljavajuca a koju mozete naci na sluzbenim stranicama.Nisam naisao na probleme pri radu sa ovom distrom.
Preporucujem da isprobate ovu distru i dobicete odgovore na gore postavljena pitanja i uporedite je sa drugim OS.
[ Jing Jang @ 04.05.2014. 10:50 ] @
Azuriranje sistema http://www.calculate-linux.org/main/en/system_update_guide
[ Jing Jang @ 04.05.2014. 14:58 ] @
Uspio sam instalirati javu prema ovom uputstvu. http://en.kioskea.net/faq/3447...nstalling-and-configuring-java
[ Jing Jang @ 07.05.2014. 07:43 ] @
Evo kako mozete instalirati VirtualBox
Code:
emerge virtualbox-bin
[ Jing Jang @ 02.06.2014. 18:54 ] @
Instaliranje maxthon-a na Calculate.
You can try to install it from gentoo-zh overlay.
Code:
ayman -a gentoo-zh
eix-sync
echo "=www-client/maxthon-1.0.3.0 ~amd64" >> /etc/portage/package.keywords/custom
emerge -a maxthon
[ Jing Jang @ 03.07.2014. 10:01 ] @
Ruska distribuciju Linuxa na bazi Gentoo operativnog sistema, izdala je novu verziju 13.19 sa puno novih karakteristika, ažuriranim aplikacijama i uopšte poboljšanjima sistema. Detalje pogledajte na stranici:
http://news.softpedia.com/news...exFAT-Filesystems-449247.shtml
[ Jing Jang @ 05.09.2014. 18:45 ] @
Izasao je i Calculate Linux 14 released http://www.calculate-linux.org/blogs/en/498/show
Podesavanja kao i sam postupak instalacije dat je na gornjem linku.
[ Jing Jang @ 23.10.2014. 17:10 ] @
Azuriranje Calculate Utilities 3.2.2 released
http://www.calculate-linux.org/news/60
[ Jing Jang @ 24.10.2014. 10:08 ] @
Konzistentnost dizajna kod Calculate linuxa 14
Kod Calculate linuxa karakterisale su se dvije vrste desktopa i to KDE i Xfce. Međutim, njeni programeri uradili su nešto što se rijetko viđa kod drugih linux distribucija a to je opcija sa više od jednog desktopa.
Detaljnije pogledajte na: http://www.linuxinsider.com/st...nsistency-by-Design-81242.html
[ plus_minus @ 24.10.2014. 10:27 ] @
Citat:
Jing Jang: Međutim, njeni programeri uradili su nešto što se rijetko viđa kod drugih linux distribucija a to je opcija sa više od jednog desktopa.


Kako bre retko? Pa ja to uradim na svakoj distri koju instaliram.. :D Gde je KDE tu je kod mene i čist standalone openbox. A gde je čist openbox, tu su očas posla i lxde i xfce... znači, po 3 komada "kako oš i kako neš".
[ Jing Jang @ 24.10.2014. 11:45 ] @
Ja koliko znam, mozes da skines distru sa desktop okruzenjem:KDE, LXD,GNOME,Xfce ... Neznam za to da se naknadno moze instalirati desktop koji zelis.
[ bojan_bozovic @ 24.10.2014. 12:38 ] @
Citat:
Jing Jang: Ja koliko znam, mozes da skines distru sa desktop okruzenjem:KDE, LXD,GNOME,Xfce ... Neznam za to da se naknadno moze instalirati desktop koji zelis.


Može i naknadno - na svaki distro. Ako imaš vremena, može i desktop environment od nule da se iskompajlira (ja sam to odavno radio na *BSD, mislim da se radilo o KDE 3.1.x).

Poz.
[ calexx @ 24.10.2014. 15:36 ] @
Može da se doda novo okruženje, postoje i linuxi koji već imaju više takvih ali mi to deluje nepouzdano. Tu mislim na nekoliko distribucija koje sam probao i obično jedno okruženje dobro radi, jedno opasno brlja dok ostala ... kako koje. Mada mislim da bi tako bilo i ako bi neko dodavao više DE na instaliran linux, jednom mora da počne da puca.

Ovaj linux sam probao samo par puta i nisam bio previše oduševljen. To kod mene uglavnom znači mogućnost da se instaliraju neki programi koji obično ne idu u paketu. Kada se sve instalira, uglavnom svi rade slično.

Konkretno pitanje, kako se instaliraju sledeći programi: firefox-nightly, teamviewer, jdownloader, google-earth i qasmixer? Oni su mi prvi pali na pamet, ima još nekoliko takvih pa me zanima konkretna procedura za sve. Da li ih ima negde pa se lako instaliraju (bilo kroz gui instaler bilo na cli način), da li mora da se nešto peške doradi, da li uopšte mogu? Ja sam to sredio za Kubuntu, kod nekih linuxa sam se mučio i uglavnom nisam uspevao da sve odradim i onda je naišao AUR. ;)
[ Jing Jang @ 24.10.2014. 16:07 ] @
Ja skinem distribuciju sa odgovarajucim desktopom. Nisam se nikad upustao u naknadno instaliranje desktopa i njegovo podesavanje. Calculate 14 korisitim jedan duzi period i veoma sam zadovoljan sa njegovim radom. Naknadno sam instalirao Unetbootin, skype, VirtualBox i jos nekoliko manjih aplikacija u skaldu sa mojim potrebama. Program koje je @Calexx navodi ja ih ne koristim tako da nisam imao prilike ni da ih instaliram.
[ bojan_bozovic @ 24.10.2014. 16:15 ] @
Svima koji žele Gentoo preporučio bih Sabayon Linux, jer ima i binary repo!

Calexx, da li je problem bio dependency hell? Ili nije bilo paketa, ili su paketi sami bili loši (loše skripte za instalaciju i sl.)? To su moja loša iskustva sa rpm i deb baziranim distribucijama. Pokušaj sa Sabayonom - možeš i u VirtualBoxu da ga pokreneš, za probu.

Jing Jang, može, ali to nije za početnike - ne bez dobrog uputstva (pre desetak-petnaest godina uz SUSE 6.4 išla je i debela knjiga koja je pokrivala administraciju sistema). Zato moderne distribucije i pokušavaju da tu brigu ne prenose na korisnika. Međutim, ne može da se kaže da nije moguće, baš na svakoj linux distribuciji je moguće (mada možda ne i vredno vremena).
[ calexx @ 24.10.2014. 17:43 ] @
Kada sam počeo da koristim linux, rešio sam da ne radim peške instalacije, razna kompajliranja, make, install i slično. Zato programe instaliram kada to može onim lakšim načinom. Konkretno, na početku sam to rešio na *ubuntu linuxima ili dodavanjem PPA ili nabavljanjem odgovarajućeg .deb instalacionog fajla. Kada sam počeo da probam druge familije, to više nije pomagalo i tražio sam načine. PCLinuxOS ima nešto od programa koji me zanimaju ali nešto nisam rešio. Postoje uputstva tipa ... raspakivanje arhive u određeni folder, kreiranje nekih linkova, prebacivanje nečega ... jednom sam probao i to nije ono pravo.

Zato uvek pitam da li postoji nešto kao što je AUR jer Arch nema nikakvih problema sa programima pa uglavnom sve ladno sam instalira. Probaću ova dva gentoo linuxa, imam dovoljno slobodnih particija za igranje ali mi se čini da će da bude kao i sa ostalima.
[ plus_minus @ 25.10.2014. 04:29 ] @
Kreće da puca ako se prema X serveru odnosimo kao prema... Winampu. Start/stop .exe. Logout i onda izabereš drugo DE. Jok. Mora prvo lepo da se ubije/restartuje X, pa tek onda login manager... drugim rečima.. sudo init 3 .. sudo init 5 ... iz tty2, npr. .. ako smo na fedori/rh/CentOS-u.. i onda nema šta da puca. Mnogo se plašite bre. Kao da je Linux, nznm.. nuklearni reaktor. LXDE i Xfce su poprilično sitni a OpenBox je taj koji uokviruje prozore u oba... a KDE, može da radi i sa Openbox-om umesto sa Kwin-om. Čak šta više, jedna od najboljih minijaturnih distribucija (Crunchbang Linux) veli da su samo 3 - 4 sitnice potrebne kako bi se isti bez reinstalacije pretvorio u Xfce4 ili LXDE, po želji. Nigde u njihovoj dokumentaciji ne piše ništa o bilo kakvoj problematici sa više desktop okruženja. Jedino što hoće da pomrsi konce, jeste "semantika" iz KDE 4.xx. Nepomuk/Baloo i strigi i ostala 5ranja kojih nema u lakšim grafičkim okruženjima, i to onda kada se skokne iz KDE u čist openbox, bez X restarta. Ustvari, zauzme više memorije nego inače, te takva gorepomenuta 5ranjca nastavljaju da trče bez ikakve potrebe. Eto. Toliko što može da se desi od kuršlusa.

Ukoliko! - zanemarimo recimo varijantu sa GNOME 3, KDE i Unity..
Pa na to dodamo i Razor...
E, tu kombinatoriku, već nisam hteo da probam. Dovoljan mi je samo Gnome 3 ... kad ga instalirah jedared pa se lupih po čelu... imao sam utisak da mi je ispred nosa celeron na 333 mhz. Ono, KDE4 ima 100 sitnih nepotrebnih gluposti, ali u poređenju sa GNOME 3, KDE je savršen.
Anyway, kod mene trenutno instalirano : KDe, Openbox, Awesome, Ratpoison ... i još ... bar 5-6 mini "grafičkih okruženja" koja dolaze u paketu sa Awesome okruženjem. I evo me. Pišem trenutno po es-u, odmaram malo zakmo od geany-a i hebene dokumentacije koju moram da čukam.. *(ako nešto mrzim, to je pisanje dokumentacije :S ) ...

@calexx

Deder ti probaj centOS. Skini netinstall varijantu (kao za debilijana, samo mnogo lepši interfejs za instalaciju). Probaj tako da ga instaliraš. Trajaće dugo, ali se nećeš pokajati ni malo.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 25.10.2014. u 05:45 GMT+1]
[ SStudio @ 25.10.2014. 07:55 ] @
Citat:
Ja skinem distribuciju sa odgovarajucim desktopom. Nisam se nikad upustao u naknadno instaliranje desktopa i njegovo podesavanje.


Što onda koristiš linux?
Da bi bio glavni baja u kraju ili nešto slično?
Ukoliko si zadovoljan onim što ti ponude na cd-u koji preuzmeš ništa ne odradiš po svojoj želji i potrebi, pa čak i iz onog razloga "eto hoću tako da vidim šta će da bude" onda je isto kao da si korisnik windowsa.
Suština linuxa je da imaš slobodu da uradiš svaki mogući tweak, prepravku, osakaćivanje, gui prepravku, kako bi taj sistem optimalno prilagodio svojim vizuelnim, funkcionalnim i brzinskim potrebama.
Ne znam zašto bi se zadovoljio nečim što je gomila nekih rusa, kanadjana, pakistanaca spakovala na cd, i rekao "e da super ovo je distribucija za mene, baš mi čitate misli i isto razmišljamo".

Naravno zlatno pravilo je da ukoliko nešto prepravljaš radiš postepeno nikad ne prepraviš 100 stvari odjednom pa reboot ili restart servisa.
Već jednu pa vidiš šta se dešava da li je stanje bolje ili lošije, ako ne valja uvek znaš šta da vratiš na staro i da ti sistem ostane u funkciji.

Tako se uostalom i stiče znanje, jer ne vidim poentu da ukoliko želiš drugo desktop okruženje skidaš drugu verziju omiljene distribucije.
[ bojan_bozovic @ 25.10.2014. 08:01 ] @
Suština OS je da se koristi, a ne da se podešava. Tako je sa Linuxom baš kao i sa drugim OS, a ako je tebi smisao OS da ga stalno budžiš, govori u svoje ime
[ calexx @ 25.10.2014. 09:40 ] @
Pretekao si me mada je cela priča relativna. Takođe mislim da je OS mesto na kome ću da pokrećem programe koje hoću ali je uglavnom potrebno da se osnovna verzija malo doradi da bi odgovarala. Ja sam sigurno godinu dana eksperimentisao, probao razne verzije, razna DE, klonove tipa Mint, Pinguy, Zorin, Manjaro, NetRunner, Sabayon, Ultimate, Hybryde, Kanotix, razne tvikove, podešavanja da bih saznao kako šta izgleda i radi. Na spisku (koji sam onako napamet pisao, probao sam mnogo više) ima i multiDE verzija kod kojih se DE menja relogovanjem pa čak i jedan linux kod koga ne mora ni da se izloguje, DE se menja i bez toga.
Zaključak mi je bio da su ti multi malo nesigurni i da mi je lakše da imam dva ili više linuxa sa raznim DE pa po potrebi restartujem.

Nije nemoguće da neko pronađe pravu kombinaciju, zato se i prave klonovi jer neko podesi osnovnu verziju kako mu odgovara i ponudi ostalima. Ipak, meni se više sviđa da instaliram recimo Kubuntu i onda podešavam i dodajem šta mi je potrebno nego da koristim Mint KDE ... i slično. Klonovi su dobri da se vidi šta i kako radi ta vrsta a onda se lepo uzme original i podesi prema sebi. Da nije bilo Manjara, ko zna da li bih izabrao Arčija.

Ja sam dugo probao sva DE, izabrao jedno i skoro svi linuxi koje sam instalirao su takvi. Ponekad probam drugo okruženje čisto reda radi ali mi odmah bude jasno da je sve i dalje isto kao što je bilo. Zato me uopšte ne zanima promena okruženja na nekom linuxu, zašto bih Ubuntu ili Xubuntu menjao i dodavao KDE ako mogu da instaliram Kubuntu? E da, jednom sam probao da nabacim KDE na LMDE pošto (zvanično) ne postoji takav i radilo je ali onako nesigurno. Onda sam našao verziju koju je neko preradio i odmah se instalira KDE i sve je bilo daleko bolje. A ako neko to uspe, sigurno će autori da budu još bolji.
Citat:
plus_minus: Kreće da puca ako se prema X serveru odnosimo kao prema... Winampu. Start/stop .exe. Logout i onda izabereš drugo DE. Jok. Mora prvo lepo da se ubije/restartuje X, pa tek onda login manager... drugim rečima.. sudo init 3 .. sudo init 5 ... iz tty2, npr. .. ako smo na fedori/rh/CentOS-u.. i onda nema šta da puca. Mnogo se plašite bre. :)

Anyway, kod mene trenutno instalirano : KDe, Openbox, Awesome, Ratpoison ... i još ... bar 5-6 mini "grafičkih okruženja" koja dolaze u paketu sa Awesome okruženjem. I evo me. Pišem trenutno po es-u, odmaram malo zakmo od geany-a i hebene dokumentacije koju moram da čukam.. *(ako nešto mrzim, to je pisanje dokumentacije :S ) ...

@calexx

Deder ti probaj centOS. Skini netinstall varijantu (kao za debilijana, samo mnogo lepši interfejs za instalaciju). Probaj tako da ga instaliraš. Trajaće dugo, ali se nećeš pokajati ni malo.
Ako moram da odradim tri posla da bih promenio DE, onda ću da instaliram više linuxa i restartujem. Možda traje duže ali nema sitničarenja oko svega toga. Probao sam i ne sviđa mi se takav način.

Ne znam da li neki od linuxa koji su mi instalirani ima više DE (a znam da često kod logovanja postoji neka ponuda) i ne zanima me, koristim KDE i mene leđa ne bole.

Nisam dugo pogledao CentOS, šta je to što će da ga preporuči? U čemu je bolji od neke druge Fedore ili od Fedore? Mogao si da vidiš šta ja hoću, prvenstveno da je instalacija programa na koje sam navikao laka i da je baza dobra a kada jednom podesim, meni su svi linuxi slični ko jaje jajetu. Znači da li i kako mogu da instaliram konkretno navedene programe (nisam nabrajao sve, ako mogu ovi, moći će svi) i da li ima još nešto što nisam pominjao do sada a zbog čega ću da se obradujem i iznenadim? ;)
[ calexx @ 25.10.2014. 09:45 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Svima koji žele Gentoo preporučio bih Sabayon Linux, jer ima i binary repo!

Calexx, da li je problem bio dependency hell? Ili nije bilo paketa, ili su paketi sami bili loši (loše skripte za instalaciju i sl.)? To su moja loša iskustva sa rpm i deb baziranim distribucijama. Pokušaj sa Sabayonom - možeš i u VirtualBoxu da ga pokreneš, za probu.
Da ostanem u temi, sinoć sam instalirao Calculate, sama instalacija oko 15 minuta i posle bar dva sata apdejtovanja.
Da li postoji neki program menadžer? Nisam sinoć eksperimentisao, možda sada nabacim i Sabayon da uporedim ali bi bilo dobro da daš neku smernicu. Na brzaka sam probao emerge ali ne vidim da sam nešto uradio, par programa odbije jer ih nema, neke kao odradi ali ih nigde nema ... a možda sam samo proverio a nisam instalirao. Nisam stigao da proučim kako se radi u CLI.

Inače nisam video nešto posebno, mada ima nekih razlika koje tek treba da proučim.
[ Jing Jang @ 25.10.2014. 09:51 ] @
Ja koristim dosta distri linuxa SStudio: Pisi, Calculate, Manjaro i Ubuntu pored Windows 8.1 na laptopu. Na Toshibi ne mogu da eksperimentisem puno sto zbog graficke karte i sl. Npr. ne mogu da instaliram Fedorun, OpenSUSE koji sam ranije dosta koristio. Dakle, ogranicen sam sa mogucnostima eksperimentisanja i sl. Zadnje distre koje sam pomenuo dovode do blokiranja pri samom postupku instalacije iste. Ranije sam se upustao u eksperimentisanja tj. instaliranja odredjenih aplikacija i sl. Medjutim, vise nisam zainteresovan da puno ceprkam i ispitujem kako ce se sto ponasati i sl. Na osnovu ranijeg iskustva, sada koristim ,uglavnom, distre za koje smatram da su stabilne u radu i na kojima mogu instalirati nekoliko meni neophodnih aplikacija za dalji rad.

@Calexx koristi jedno duze vrijeme ovu distru i uverices se u njen kvalitet tj. stabilnost i sl. Evo ti u vezi podesavanja sistema http://www.calculate-linux.org/main/en/system_update_guide i koristi forum kako bi mogao instalirati jos neke programe .
[ calexx @ 25.10.2014. 10:14 ] @
Nekoliko godina sam probavao, izbacio iz priče nestabilne i nesigurne i sada svi koje koristim rade stabilno pa to nije prednost nekog drugog. Znam da se najbolje nauči po RTFM metodu ali još nisam stigao dotle. ;)

Da li postoji neki GUI softver menadžer? Valjda si to našao. Kako se konkretno instalira neki program koji nije instaliran u startu, recimo firefox, thunderbird i slični a koji su verovatno standard i sigurno ih ima? Ako ne preko GUI, kako se to radi na CLI način?

Još jednom, šta je to što ga izdvaja od ostalih, po čemu je bolji od najobičnijeg Kubuntu linuxa a naročito od recimo Manjara koji koristiš ili Arčija?
[ bojan_bozovic @ 25.10.2014. 11:04 ] @
Citat:
calexx: Da ostanem u temi, sinoć sam instalirao Calculate, sama instalacija oko 15 minuta i posle bar dva sata apdejtovanja.
Da li postoji neki program menadžer? Nisam sinoć eksperimentisao, možda sada nabacim i Sabayon da uporedim ali bi bilo dobro da daš neku smernicu. Na brzaka sam probao emerge ali ne vidim da sam nešto uradio, par programa odbije jer ih nema, neke kao odradi ali ih nigde nema ... a možda sam samo proverio a nisam instalirao. Nisam stigao da proučim kako se radi u CLI.

Inače nisam video nešto posebno, mada ima nekih razlika koje tek treba da proučim.


Sada Sabayon dolazi sa GUI package managerom (Rigo) a možeš da koristiš i konzolu ako želiš. Skini 64-bitnu verziju (ili 32-bitnu ako je problem da se pokrene u VirtualBoxu mada bi trebalo PC da bude prepotopni za to), i pogledaj da li ti se sviđa.
[ calexx @ 25.10.2014. 11:07 ] @
Probaću ga popodne, napisao sam da imam dovoljno slobodnih particija za igranje. Ne volim virtuelne probe.
[ Jing Jang @ 25.10.2014. 13:16 ] @
Kad pokusam da instaliram Sabayon dobijam ovo http://s13.postimg.org/z29hxflg7/image.jpg mada pise da ce doci do automatskog logovanja kao "root". Medjutim, nema nikakvih desavanja a u pitanju je Sabayon 14.10 amd 64 KDE.iso od 2.1 GB. Nesto slicno mi se desavalo kada sam pokusavao da instaliram Sabayon i sa DVD-a.
[ plus_minus @ 25.10.2014. 13:54 ] @
Citat:
Nisam dugo pogledao CentOS, šta je to što će da ga preporuči? U čemu je bolji od neke druge Fedore ili od Fedore?


Pa, za razliku od Kubuntu-a, neće da se zamrzne. Da se ukoči totalno. Zbog .. usb tastature, npr. S' vremena na vreme. I isto tako i fedora. Neće ni ona da ti zaglavi u sred rada. A glavna razlika između centOS-a i Fedore, jeste ta što centOS nema sve latest i ne dobijaš najnovije verzije odmah nakon što izađu sa sve propustima koje novotarije nose. Fedora je Bleeding Egde, maltene test platforma na neki način. centOS nije. I između ostalog kažu da je najbolji, najpouzdaniji http server sa izuzetno finom online podrškom. A kao i svaki linux, ako neki program postoji za linux, može da se instalira i na centOS-u. Dakle, centOS ne mora da bude namenjen striktno za neki dedicated server, itd. Može da radi i kao najobičniji desktop, ...da se klikće, itd.. Dakle, ono što može da te iznenadi jeste stabilnost kao kod čistog Debiana. Ne derivata. A ima noviji software.

Nego, ono što meni neće da uđe u glavu jeste činjenica da neki ovde tolike godine koriste linux-e i konzola je i dalje bauk ... čudno.
[ Jing Jang @ 25.10.2014. 14:08 ] @
Na laptopu kad pocnem da instaliram Fedoru i OpenSUSE, na pola posla mi se zamrznem laptop. Nista ne mogu, dalje da, uradim vec moram da vadim bateriju. Na PC sam dugo koristio OpenSUSE i nisam imao nekih vecih problema u radu ove distre.
[ plus_minus @ 25.10.2014. 14:14 ] @
Preko fleške ili preko CD-a? Ja do sad ni sa jednim linuxom nisam doživeo freeze - u toku instalacije. Ne koristim diskove već tri godine i svaki linux koji instaliram, napakujem ga na USB sa dd if=/ of=/ i to uvek radi.
[ Jing Jang @ 25.10.2014. 14:46 ] @
Sa USB instaliram linux. U VirtualBox-u instaliram bez USB ili CD. Kad sam instalirao Ubuntu 13.10 imao sam dosta problema pri samom postupku instalacije ili kasnije u radu kada je dolazilo do zamrzavanja i drugih problema.
[ SStudio @ 25.10.2014. 17:34 ] @
Naravno da je poenta da se OS koristi, ali treba ga prilagoditi potrebama za koje će se koristiti elem...
Onaj link sa slikom (sabayon freez) daje neku naslovnu spiegela možda pogrešan link?
Možda te zeza neki od modula kod pokretanja, probaj da ga startuješ u live sa genuine opcijom, koja uklanja proprietar modul za grafiku.
[ calexx @ 25.10.2014. 21:55 ] @
Citat:
plus_minus: Pa, za razliku od Kubuntu-a, neće da se zamrzne. Da se ukoči totalno. Zbog .. usb tastature, npr. S' vremena na vreme.

A kao i svaki linux, ako neki program postoji za linux, može da se instalira i na centOS-u. Dakle, centOS ne mora da bude namenjen striktno za neki dedicated server, itd. Može da radi i kao najobičniji desktop, ...da se klikće, itd.. :) Dakle, ono što može da te iznenadi jeste stabilnost kao kod čistog Debiana. Ne derivata. A ima noviji software.

Nego, ono što meni neće da uđe u glavu jeste činjenica da neki ovde tolike godine koriste linux-e i konzola je i dalje bauk ... čudno.
Možda nisam jasno pisao, nekoliko godina probam skoro sve redom i sve što je bilo nestabilno sam otkačio. Kubuntu nije nikad omašio, možda nekad zbog problema koji je bio globalan pa se svuda javljao ... inače radi bez greške. Sada mi je Arči prvi a Kubuntu zlatna rezerva.
Možda zato što nemam USB tastaturu?

Već sam pisao, svaki program može da se instalira na ovaj ili onaj način. Neki preko softver menadžera, neki komandom a za neke je potrebno da se malo poradi na instalaciji. Napisao sam da me skripte za instalaciju običnog programa ili korišćenje make, configure, install i sličnih kombinacija ne zanima i neću da radim tako. Ako mora tako, ne moram da ga koristim.

Recimo Debian uopšte ne volim. Stabilna verzija je zasnovana na nečemu što su drugi već napustili i nemaju podršku. Noviji su proglasili za nesiguran i test verziju. Nije valjda da 90% ostalih prihvata novosti, da (recimo) novi KDE ili Gnome samo njima nisu pouzdani ... ili jednostavno ne mogu dovoljno brzo da probaju i budu sigurni u sve? Kao da neko sada ponudi program koji radi samo na proverenom windows 2000 a noviji windowsi nisu pouzdani pa će to da bude test verzija. Ajde mesec, dva kasnije ali da im je do juče bio stabilan KDE 4.8.5 ... ne, hvala.
Onda ipak rešim da probam i uglavnom to bude varijanta koja nema live nego samo direkt instalaciju. Nije nikakav problem ali ta instalacija, bez ikakvog GUI koji troši ili usporava potraje ceo sat a na kraju bude instalirano samo nešto najnajosnovnije.

Pošto su mi mnogi linuxi apsolutno stabilni, to kod Debiana nije prednost.

Ako se ovo o konzoli odnosi na mene, koristim je koliko god je obavezno i kad god ću lakše i brže da odradim posao. Bar 90% instalacija i apdejta u Arčiju radim iz konzole. Ali neću iz konzole da režem disk, da pustim muziku, da radim sa particijama ... da surfujem. Neću ni da kompajliram, hoću da budem korisnik. Ako za instalaciju običnog programa moram da kucam više od dve komande, hvala, ali neću. Kod Arčija je uvek jedna komanda.

Natravno, uvek mi je u redu argument ... meni se onaj više sviđa i meni je stabilan ali ne znači da ću da ga prihvatim.
[ plus_minus @ 26.10.2014. 18:55 ] @
Citat:
Bar 90% instalacija i apdejta u Arčiju radim iz konzole.


Cool. Do pre par meseci nisi mogao da živiš bez Synaptica. Vi'š, to je pomak. (mora d priznam i ja ponekad kliknem na Apper-a )
[ calexx @ 27.10.2014. 08:47 ] @
A ne, grešak, tu ne pravim razliku nego biram lakši način. ;) Od instalacija u Kubuntu samo Synaptic nabacim iz terminala a posle mi je on lakši za ostalo. Jednostavno, ako hoću da instaliram neki program i pronađem ga u Synapticu, tu odmah vidim i neke moguće dodatke pa izaberem šta još hoću dok iz cli nisam siguran za redosled, da li moram svaki dodatak posebno, da li idu automatski, da li samo neki idu ... Kada izaberem jedan program, obeležim pa tražim sledeći. Tako odradim za svih desetak ili malo više programa koje dodajem na osnovnu instalaciju, nabacim i gdebi pa posle njega koristim za instaliranje onoga što ide iz .deb instalacionih fajlova. Sve to može kao cli ali zašto da komplikujem?

Posle tih pola sata instalacija, Synaptic retko kad pokrećem. Update/upgrade/dist-upgrade uvek ide iz terminala kao i još neke sitnice.

Kod Arčija je malo drugačije, koristim Octopi i koliko god da mogu i iz njega da instaliram i osnovne i AUR programe, nekako mi je lakše da to radim iz terminala. Ionako će za sve AUR programe da otvara terminal pa da ne kombinujem, sve ide tako. A i brže je, instalacija svega ide istom komandom, ne moram da prebacujem Octopi na AUR i na običnu bazu i radim na komplikovaniji način. Mada na Arčiju većinu programa instaliram u toku instalacije, skripta ima u ponudi većinu programa koje koristim.