[ ventura @ 10.04.2014. 20:22 ] @
Bio sam skoro u Skoplju, pa primetih jedan interesantan projekat.. Turci grade 4 ogromne kule, tržni centar i sve što ide uz to, ukupno nekih 280.000 kvadrata, po površinama stambenog dela i tržnog centra maltene isto kao i Belvil...

Ovo je neka ideja:


i lepo napreduju...


Međutim najinteresantnija stvar - cena kvadrata od 750 do 1200 evra (za Makedonce od 900 evra), u zavisnosti od površine i spratnosti (veći stanovi i viša spratnost, to cena ide na gore).

[ da.li.sam.to.ja @ 10.04.2014. 23:33 ] @
Skoplje je veoma ruzan grad pa cena koliko god da je niska i meni uopste nije privlacna!
[ tdusko @ 09.05.2014. 08:53 ] @
Evo ga vodja juce najavio 80kvm stanove po 130 eur mesecno pa ce se uskoro pricati koliko je u Skoplju skuplji kvm nego u BG-u
[ I_L_I_J_A @ 17.10.2014. 13:12 ] @
Evo rezultata NKOSKa kupovine stanova na kredit na graficima.
U SVIM delovima grada je pad cena, Vracar pao na realizovanih 1550Eura kvadrat. Ovo je sada drugi najslabiji kvartal u zadnjih 5 godina po broju prometovanih nekretnina osiguranih preko NKOSKa. Videcemo kako ce se Stepa efekat pada cene novogradnje sa 1290Eura na 980Eura odraziti u sledecem kvartalu.





http://www.nkosk.rs/srlat/cont...a-osiguranje-stambenih-kredita
[ Java Beograd @ 17.10.2014. 13:21 ] @
Zanimljivi pregled, ali malo nejasan, i možebiti zbunjujuć. Znam da nije jednostavno, ali "cenovnik kvadrata" u Bgd je uvek išao po naseljima, pre nego po opštinama. Jer, na primer, Beograd - Palilula može da znači i ulice Ilije Garašanine, Kraljice Marije (bivša 27. marta) a može da znači i OvčaBorčaKrnjača. Nbg može da znači i Arena i Pavliljoni. Munze je i Altina i Retenzija i Džona Kenedija.

Ali dobro, možda je bitnije praćenje trenda, koji je, jasno, opadajući. Sve u svemu, vratismo se na "početnu" 2007. godinu, uz ukalkulisanu inflaciju u EUR zoni. Uz nagoveštaj da je realno da trend se smanjenja cena nastavi.
[ Dexic @ 17.10.2014. 14:15 ] @
Ovo su samo stanovi osigurani kod NKOSK, sto znaci uopste ne uzima cenu stanove kupljene za kes, niti stanove uzete na kredit bez osigranja kod NKOSK.

Sto ce reci, ne daju uopste celu sliku cena.
[ I_L_I_J_A @ 17.10.2014. 14:24 ] @
Treba racunati da kes kupci generalno izboksaju bolju cenu, jer prodavcima se ne ceka uvek 3 meseca da prodje pocedura kredita a pri tom kredit moze posle dva ipo meseca biti odbijen pa od prodaje nista. Retko ko ne osigurava stambeni kredit preko NKOSKa jer ako ne osigura kamata je veca
[ I_L_I_J_A @ 17.10.2014. 14:28 ] @
GDS je shvatila trend i pre par dana su smanjili cenu stepe sa 1290Eura na 980Eura kvadrat novogradnje sa PDVom:



link: http://www.gds.rs/stan-vec-od-980-evram2/

[Ovu poruku je menjao I_L_I_J_A dana 17.10.2014. u 15:39 GMT+1]
[ Dexic @ 19.10.2014. 19:48 ] @
Citat:
I_L_I_J_A:
Treba racunati da kes kupci generalno izboksaju bolju cenu

Kada je u pitanju ISTI stan, a ne prosek po regionu.
Inace, dokazi da je ovo tacno... sto bi rekao ventura ;)

Citat:
jer prodavcima se ne ceka uvek 3 meseca da prodje pocedura kredita a pri tom kredit moze posle dva ipo meseca biti odbijen pa od prodaje nista. Retko ko ne osigurava stambeni kredit preko NKOSKa jer ako ne osigura kamata je veca


Ajde da ne pricas samo sta tebi odgovara vise:
http://www.rts.rs/page/stories...ja+stanova+u+stalnom+padu.html
2008. samo je prodato oko 60.000 stanova u Srbiji. NKOSK je do sada osigurao oko 70.000 stanova:
http://www.nkosk.rs/sites/defa...blastima,%20opstinama%20_1.xls
Znaci da ovi podaci koje stalno potenciras su samo nesto sto pokusavas prikazati kao "tacan podatak" da bi neku svoju zelju izbacio na forum, iako ne prikazuju sada ni petinu prodatih stanova od kako postoji Domex.

Znaci da tvoj "trend" obuhvata manje od petine trzista, i to bas petinu koja zavisi od drzave verovatno :) (jer dovoljno velike plate za stambeni kredit nema puno ljudi u privatnom sektoru zvanicno)
[ Java Beograd @ 20.10.2014. 08:27 ] @
Ja mislim da prodavac čeka oho-ho preko 3 meseca da bi uspeo da proda stan. Pare od prodaje stana, najčešće se ponovo dugoročno ulažu, tako da tri meseca i nije neki period.

Čak, što se cene tiče, prodavac će uvek više dobiti para od kupca na kredit nego od keš kupca. Da li je cena 70 ili 75 k€, onom ko kupuje na kredit je maltene svejedno, jer je onda njemu rata veća za 10 - 15 € (otprilike, nisam računao, pišem figurativno). S druge strane, keš kupac ima ograničen budžet. Ako taj ima u džepu samo 70 k, sve i da 'oće, više ne može da plati.

Inače, logično je da je promet stanova u padu:

- Prvi veliki BUM prodaje bio je nakon otkupa, i to je trajalo oko jednu deceniju.

- Sledeći veliki BUM je bio s otpočinjanjem stambenih kredita, kad su zaposleni sa iole pristojnim primanjima mogli sami sebi da obezbede krov nad glavom. Istovrmeno, to je bio period kad je po inerciji stanarina i dalje bila visoka pa se izjednačavala sa ratom kredita, ili bila ćak i viša. Onda je svaka logika upućivala na to da je bolje kupiti svoj stan i plaćati ratu kredita 350 € nego plaćati gazdi kiriju 400 €.

- U međuvremenu, sirotinja je isprodavala otkupljene stanove, banke su pokazale svoje ružno lice, pa je prosečan Srbin shvatio da se podizanje kredita može izjednačiti sa "sadnjom tikvi sa đavolom". Uz to trenutno je prosečna stanarina svega oko 30% do 50% svote koju bi trebalo izdvojiti za ratu stambenog kredita. Prodavci slabo kapiraju (ne žele da skapiraju) da je 2008 god. prošla, pa su cene u oglasima i dalje odraz njihovih vlažnih snova.

- Šta nas dalje čeka ? Realno je očekivati da se Euribor podigne sa 0,00xx procenata. Time će kamate biti veće, i krediti skuplji - još manji promet. Istovrmeno, morali bi smo da sačekamo da privreda Srbije doživi ekspanziju, i da prosečna plata realno poraste bar oko 100 % - 150% i da stasa sasvim nova generacija mladih bračnih parova, zaposlenih sa pristojnim primanjima koja će da "povuče" novi porast kupovine stanova.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 20.10.2014. u 09:41 GMT+1]
[ I_L_I_J_A @ 20.10.2014. 09:10 ] @
Slazem se sa svim tackama
a dok sve to docekamo Srbija gubi oko 35k stanovnika svake godine na razlici nataliteta i mortaliteta

Mislim da je ova plava linija Republickog zavoda za statistiku realnost:


sto se 3meseca tice mislio sam kada nadje kupca i dogovore se: do tri meseca je potrebno sve da se pribavi za kredit odobri i prenese se stan.
[ Dexic @ 20.10.2014. 14:34 ] @
Kad je neko neupucen i nespreman, da. Inace je dovoljno manje od 10-15 dana.

Stanovnistvo Srbije se smanjuje - da li se smanjuje stanovnistvo Beograda? :D
Opet samo pricas ono sto tebi odgovara, iako tacno a za temu nebitno, samo gledas da vodis do pogresnih zakljucaka :)