[ cvele1948 @ 21.04.2014. 20:22 ] @
Postovani forum-fizicari
Da li mi neko moze izracunati kolika je amplituda/trbuh/ sajle potrebna da bi izdrzala potrebno opterecenje a da ne pukne.Radi se o tome da sam kupio pocinkovanu sajlu fi 8mm od firme Rumenka sajle duzine 35m.Prilikom ugovaranja kupovine rekli su mi da je sajla testirana na 800kg i da joj je faktor sigurnosti x 2-3.
NJu sam instalirao na moru izmedju gvodene debelozidne cevi fi 80mm dobro zabetonirane i poduprte sa jos dve cei .Na drugoj strani je vezan zatezac sajle koji je predimenzioniran do te mere da se ja plasim da je zatezem koliko bih zeleo jer ce ili puci sajla ili ce odvaliti jednu ili drugu tacku fiksiranja.
PITANJE-ukoliko na sredinu sajle okacim teret od 200kg koliku amplitudu treba da ostvarim da bi sajla bila bezbedna -ujedno odgovor na to pitanje mi daje i odgovor koliko da zatezem sajlu zatezacem.
POZDRAV cvele 1948
[ Odin D. @ 21.04.2014. 22:11 ] @
Fali horizontalni raspon i visinska razlika izmedju krajnjih tacaka (ili ukupan raspon i nagib sajle).
[ cvele1948 @ 22.04.2014. 12:50 ] @
Raspon izmedju tacke A i tacke B gde se nalazi natezac sajle je 35m.VISINSKA RAZLIKA IZMEDJU TACAKA a I B je 16m.