[ VladaSu @ 22.04.2014. 10:18 ] @
Godinu dana imam racun u Banca Intesa. U 6 meseci mi se 2 puta desilo da mi je bankomat javio da nema dovoljno sredstava a da je skinuo sa racuna iznos koji sam trazio.
Novac nisam dobio ali je zato skinut sa izvoda.
Oba puta sam imao dovoljno raspolozivih para za podizanje.
Prvi put mi se cak desilo da sam ignorisao poruku misleci da je greska u konekciji pa sam pokusao jos 2 puta da podignem 30.000 i za svaki pokusaj mi je skinuo sa racuna ali novac nije izasao.
Oba puta sam slucajno primetio da mi novac nedostaje jer nemam naviku da gledam izvode.
Karticu koristi i moja zena i ne kontrolisem je koliko podize jer podize novac samo kada joj je neophodan.

Prvi put sam bio tolerantan jer greske su moguce. Drugi put sam shvatio da se to verovatno desilo i neki put a da nisam primetio.
Poslao sam email banci da proveri sve moje transakcije i da li je bilo skidanja para sa racuna a da novac nije dobijen.
Pitao sam ih sta bi se desilo da nisam primetio.
Dobio sam genericki odgovor da ulozim pismenu zalbu na losu transakciju.

Dzaba sada i da proverim sve izvode kada ne znam da li novac podignut.
Ovo statisticki vise nije ni greska vec svesno podkradanje.
Ako neko skine novac sa racuna onda je to kradja. Oni valjda ne smatraju to kradjom jer ako im kazem da mi vrate oni ce vratiti.
Razumem da su prvi put otklonili bug, greske se desavaju, ali ako nije otklonjen onda su oni svesni da tako mogu da uzmu novac i to je svesna kradja.
Ujedno pitam sta da radim i upozoravam druge da je vrlo moguce da nisam jedini kome se to desava.

[ ser_nicky @ 22.04.2014. 11:08 ] @
Vlado,
dešava se povremeno da bankomat iz raznoraznih razloga izgubi konekciju sa hostom u momentu kada je transakcija već autorizovana i tebe banka zaduži, a tebi bankomat ne izbaci novac (ili ga izbaci, pa ga posle nekog vremena vrati u svoju kasetu, pre nego što ti stigneš da ga preuzmeš). U principu, banka pregledom dnevnika rada bankomata vrlo lako može da utvrdi da li je tebi novac isplaćen ili nije (svaka pojedinačna akcija se beleži u tom dnevniku, npr. ubacivanje kartice, unos PIN-a, isplata novca itd), a ako ni tada situacija nije jasna, uvek postoji snimak sa kamere bankomata. U svakom slučaju, ti napiši reklamacioni zahtev banci koja ti je izdala karticu, pa vidi šta će ti reći.
Pozdrav
[ VladaSu @ 23.04.2014. 09:41 ] @
Ma to je jasno ali ja sam dao zeni karticu i ona je neko vreme podizala a ja nisam proveravao izvode niti kada je i koliko ona podizala.
Drugo ako je transakcija u pitanju valjda program zapocne transakciju, proveri sve uslove, pripremi novac, zavrsi transakciju, izbaci novac.
[ ser_nicky @ 23.04.2014. 11:15 ] @
Što se tiče ovog dela oko žene, tu ne mogu da ti pomognem ...
Kada je reč o transakciji, evo kako to (uprošćeno) izgleda. Ti ubaciš karticu, bankomat to registruje i traži unos PIN-a. Kad ti uneseš PIN, bankomat komunicira sa hostom banke koja je izdala karticu i proverava validnost unetog PIN-a. Ako je sve ok, daje ti opciju za podizanje gotovine. Kad odabereš i uneseš iznos, bankomat ponovo komunicira sa hostom banke koja je izdala karticu i ako na računu imaš dovoljno raspoloživih sredstava da bi se realizovala transakcija u visina iznosa koji si tražio, banka izdavalac daje odobrenje (autorizaciju) za transakciju i istog trenutka rezervišu se sredstva na tvom računu u visini iznosa transakcije. E, dešava se ponekad (iskreno, jako retko) da u tom trenutku "pukne" veza između bankomata i hosta i bankomat "zaboravi" šta je radio do tada i ti ne dobiješ novac. Ima još situacija, npr. svaki bankomat ima tzv. timeout, odnosno ukoliko klijent ne uzme novac u određenom vremenskom intervalu (obično između 15-20 sekundi), bankomat uvuče novac nazad. Naravno, svaka od ovih "akcija" (ubacivanje kartice, unos PIN-a, isplata gotovine, communication error) se beleži u dnevniku rada bankomata, tako da je vrlo lako proveriti da li je bankomat isplatio novac ili nije.

E sad, ti svakako možeš da tražiš od svoje banke da ti ponovo pošalje izvod(e), proveri lepo sve transakcije za koje nisi siguran da su bile uspešne, pa kontaktiraj banku da i oni izvrše kontrolu tih transakcija u dnevniku rada bankomata.
[ VladaSu @ 24.04.2014. 07:19 ] @
Meni novac nije rezervisan vec je skinut. Logicno je da je jedino moguce da mi skine novac ako se pokvari mehanizam koji izbacuje novac.
Ova banka ne rezervise novac vec ga odmah skida pa kasnije gleda da li u automatu ima para sto nema logike.
Trebala bi cak pre rezervacije da proveri da li u bankomatu ima dovoljno novca.
Trazio sam od banke da proveri sve transakcije u zadnjih godinu dana i trazio sam odgovor sta se desava ako ne primetim i naravno nisam dobio odgovor sem onog generickog.