[ igniss @ 26.04.2014. 18:39 ] @
Evo ovako: na jednom osiguraču su rerna, mikrotalasna i frižider. Naravno, mikrotalasna i rerna su uključene samo ponekad. U poslednje vreme se dešava da se automatski osigurač isključi bez obzira šta je uključeno. Dešava se i kad radi samo frižider, ali samo mikrotalasna. Ovo mi govori da nije problem ni u jednom od ovih uređaja. Kada pomoću produžnog prebacim na utičnicu koja je na drugom osiguraču, sve je u najboljem redu. Na osnovu ovoga, pomislio sam da je problem u samoj utičnici, međutim, kad skinem plastiku, u unutrašnjosti je sve čisto - nema nigde znakova nagorevanja. Može li problem da bude u samom osiguraču? Ima li ko ideju šta bi moglo da bude. ? Hvala!
[ veselinovic @ 26.04.2014. 18:57 ] @
Promijeni osigurac.
Samo uzmi nesto firmirano da ne bi imao sicne probleme.
[ igniss @ 26.04.2014. 19:07 ] @
Pa i ja sam pomislio da je verovatno tu problem, ali mi je trebala potvrda od nekog iskusnijeg. Negde na netu pročitah da je zamena atomatskih osigurača prilično složen posao i da ga se ne treba olako prihvatati. Može li neki savet u vezi s tim? Hvala za odgovor!
[ djura63 @ 26.04.2014. 19:08 ] @
Pre toga proveri sve spojeve od osigurača, preko razv. kutija do utičnica.
Naprotiv, zamena je vrlo jednostavna.
[ Java Beograd @ 27.04.2014. 18:42 ] @
Zamena je jednostavna (za stručnjaka), ali nije trivijalna kao zamena patrona u topljivom osiguraču. Ako se nisi vičan kućnoj struji - zovi električara.
[ Trick Fix @ 28.04.2014. 01:06 ] @
Citat:
Java Beograd: Zamena je jednostavna (za stručnjaka), ali nije trivijalna


Naravno,
Obično su osigurači međusobno povezani bakarnom šinom ili još gore--Trofaznom bakarnom šinom,
pa "vađenje" nekog osigurača iz sredine zahteva manju ili veču demontažu bakarne šine
i popuštanje skoro svih zavrtnjeva na ostalim osiguračima.


Tropolna(trofazna) Cu šina:


Muka nastaje i onda ako se u postoječi niz osigurača želi ubaciti osigurač drugog proizvođača (drugi tip)
kod kojeg visina priključka (zavrtanj koji steže provodnik) NIJE NA ISTOJ VISINI od "C" šine na
koju su montirani svi ostali osigurači.

Tu onda treba majstor,

pOz
[ Java Beograd @ 28.04.2014. 07:56 ] @
Za svaku tehničku radnju koja izlaže neizolovane provodnike na 220 V - podrazumeva se da zahteva osposobljeno lice. Naravno nije potreban fakultet ni doktorat, ali kao što rekoh nije za laike.
[ djura63 @ 28.04.2014. 10:26 ] @
Šta si ti sad rekao?!
Za rad sa neizolovanim provodnicima pod naponom potrebno je ,,osposobljeno lice''. Što znači da za rad sa izolovanim provodnicima pod naponom nije potrebno tzv. ,,osposobljeno lice''.
[ djura63 @ 28.04.2014. 10:33 ] @
Bez obzira na to jesu li provodnici izolovani ili ne, i bez obzira na stručnost lica NIKO, ali NIKO ne sme da radi na el. instalaciji dok je ona pod naponom!!!
[ Black_eyed @ 28.04.2014. 13:38 ] @
Klasičan problem kod "Š" klase osigurača, kakvi su npr. ovi "Grand" na gornjij slici. "Majstori" su obožavali da ih ugrađuju jer su koštali i 4x manje nego neki kršteni osigurači...

Ako nikad nisi radio zamenu, nemoj ni sada se vežbati, ovo je posao od max 10. minuta.
[ gilopile @ 28.04.2014. 14:09 ] @
Slazem se sa kolegom iznad, nije se igrati s tim ako nisi strucan, bez obzira koliko je zamena jednostavna. Ako nisi nikada menjao, pozovi lokalnog elekticara i zamenice ti to za 200g kafe i stvar resena.
[ Java Beograd @ 28.04.2014. 14:36 ] @
Citat:
djura63:
Šta si ti sad rekao?!
Za rad sa neizolovanim provodnicima pod naponom potrebno je ,,osposobljeno lice''. Što znači da za rad sa izolovanim provodnicima pod naponom nije potrebno tzv. ,,osposobljeno lice''.

Ajd' sad da se igramo logičkih igrica! Izvuci sad logičan (?!) zaključak šta treba za: NErad sa IZOLOVANIM NEprovodnicima.

Da bi se zamenio automatski osigurač (a ja sam to radio) treba prvo skinuti masku osigurača, odviti šinu, odviti dve žice na koje je konektovan osigurač, pa izvući sam osigurač, pa sve onda suprotno. Svaki kontakt dobro i propisno zategnuti ... U toku rada, provodnici pod naponom su na svega par cm od ruke ili bliže. Da li je to posao za nestručno lice ?
Da li ovaj posao može da se upoređuje sa poslom zamene patrone topljivog osigurača, koji svakako može da obavi i nestručno lice, jer nema nikakve opasnosti od strujnog udara ?

Da si bar malo stručan, ne bi preko foruma, nepoznatim sagovornicima sugerisao da je zamena automatskog osigurača jednostavan posao i time nekoga ohrabrivao da krene u sam-svoj-električar avanturu, pa da bude i materijalne štete a i povređenih.

[ igniss @ 28.04.2014. 15:09 ] @
A ako isključim sklopku na razvodnoj tabli ispod strujomera? Zar time ne isključujem napon i na osiguračima?
[ gilopile @ 28.04.2014. 15:34 ] @
Da, onda si prekinuo glavni dovod. Naravno, opet ispitaj sve faze na osiguracima glinericom, za svaki slucaj i lagano zameni.

Ja sam jednom liku manjao staru instalaciju u kuci, a neko pre mene je ostavio jednu fazu stare instalacije pod naponom i dobrano me zdrmalo. Srecom, ja kada radim uvek pipnem glinericom, a opet i sa prstom ( onako na milisekundu, za svaki slucaj ), jer ako se muski uhvatis za zicu, a ona pod naponom....nije dobro nikako.
[ ZAS011 @ 28.04.2014. 16:14 ] @
Citat:
djura63: Šta si ti sad rekao?!
Za rad sa neizolovanim provodnicima pod naponom potrebno je ,,osposobljeno lice''. Što znači da za rad sa izolovanim provodnicima pod naponom nije potrebno tzv. ,,osposobljeno lice''.

Jooooojjjj Đuro, što bih voleo da se i kod nas uvede sertifikacija za majstore, nemaš poj'ma kol'ko bi se kvalitetnije radilo.
U Australiji ne smeš sam da promeniš ni gajtan od pegle ukoliko nemaš "ćagu".

Pod sertifikacijom ne mislim samo na završenu odgovarajuću školu/kurs, već sertifikaciju sa polaganjem stručnog ispita koji ti na kraju kao majstoru stavlja mooda u procep, ako ne odradiš posao kvalitetno i prema važećim propisima.

Ajd' ostani mi zdravo, Tamo Daleko ...
[ Trick Fix @ 28.04.2014. 16:42 ] @
Java,
jel Tebi treba još neki koment pa da prepoznaš da se radi o "Ubacivanju klipova u točkove" ?
Citat:
Šta si ti sad rekao?!


Da li uopšte imaš potrebe da trošiš energiju na pravdanje u vezi:
Citat:
Java Beograd: Da bi se zamenio automatski..., treba prvo skinuti masku..,odviti šinu, odviti ......


Ne vredi,kad je mišljenje :
Citat:
djura63: Naprotiv, zamena je vrlo jednostavna.


Ne vredi ni ukazati,ni savetovati:
Citat:
Java Beograd: Da si bar malo stručan, ne bi preko foruma, nepoznatim sagovornicima sugerisao da je zamena automatskog osigurača jednostavan posao i time nekoga ohrabrivao da krene u sam-svoj-električar avanturu


Postavljač teme ni ne može da se odluči šta da radi,,
kad mu je rećeno da : "Ovo je posao od max 10. minuta" ,-do :
Citat:
Black_eyed: Ako nikad nisi radio zamenu, nemoj ni sada se vežbati


pOz





[ djura63 @ 28.04.2014. 19:30 ] @
Citat:
Java Beograd:
Da bi se zamenio automatski osigurač (a ja sam to radio) ...
Da li ovaj posao može da se upoređuje sa poslom zamene patrone topljivog osigurača, koji svakako može da obavi i nestručno lice, jer nema nikakve opasnosti od strujnog udara ?
Da si bar malo stručan...

Ja ovde nisam ničiju stručnost dovodio u pitanje, međutim kada je reč o tome da je neko, nekad, negde i nešto radio pa mu je to referenca na osnovu koje daje pogrešne instrukcije onda je to gotovo opasno.
1. Isključi struju (FI-sklopka ili gl. osigurači...)
2. Proveri da li je zaista isključeno (gliMerica...)
3. Pre početka rada najpre na papir ,,stavi'' postojeću situaciju (boje izolacije provodnika, njihov broj...)
4. Automatski instalacioni prekidač, u narodu, poznatiji kao automaCki osigurač ima na jednoj strani (obično) plastično osiguranje za pričvršćenje za šinu kad to povučeš osigurač lako ispada.
To je cela filozofija
[ djura63 @ 28.04.2014. 19:40 ] @
Ah, da ovo sam prevideo
Citat:
Trick Fix:
Obično su osigurači međusobno povezani bakarnom šinom ili još gore--Trofaznom bakarnom šinom,
pa "vađenje" nekog osigurača iz sredine zahteva manju ili veču demontažu bakarne šine
i popuštanje skoro svih zavrtnjeva na ostalim osiguračima.
Tu onda treba majstor,

Potpuno je nevažno da li je osigurač u ,,sendviču'' ili je na jednom od krajeva.
PoZz
[ ZAS011 @ 28.04.2014. 22:09 ] @
Čika Đuro, aj' otidi promeni čoveku taj automatski instalacioni prekidač kosookog porekla sa jednim modernim poznatog porekla (ABB) i zaradi
[ Java Beograd @ 29.04.2014. 09:10 ] @
Forumaš igniss je toliko "stručan" da je "negde na netu pročitao da je komplikovano menjanje automatskih osigurača". Dakle, niti je radio, niti je gledao kako se radi zamena automatskog osigurača. Drugim rečima - potpuni laik za kućne elektroinstalacije.

Potpuni laik za kućne instalacije sme i može da menja sijalice i patrone topljivih osigurača. Ništa više. Svako ohrabrivanje da se upušta u ozbiljne poslove sa strujom, potencijalno opasne po život su kontraproduktivne.
[ igniss @ 05.05.2014. 20:11 ] @
Citat:
Java Beograd: Forumaš igniss je toliko "stručan" da je "negde na netu pročitao da je komplikovano menjanje automatskih osigurača". Dakle, niti je radio, niti je gledao kako se radi zamena automatskog osigurača. Drugim rečima - potpuni laik za kućne elektroinstalacije.

Potpuni laik za kućne instalacije sme i može da menja sijalice i patrone topljivih osigurača. Ništa više. Svako ohrabrivanje da se upušta u ozbiljne poslove sa strujom, potencijalno opasne po život su kontraproduktivne.


Naravno da nisam stručan, jer inače ne bih ni tražio savet na forumu. Inače, nije baš da mi je jedini kontakt sa strujom kada upalim sijalicu. Menjao sam utičnice, prekidače, povezivao bojler, ispravljao "majstorovo" loše povezano osvetljenje... Tačno je da nikad nisam menjao automatski osigurač, a na drugim forumima sam pričitao iste stvari okao i ovde. Majstore ne zovem u kuću posle nekoliko loših iskustava (jedno od njih je i pomenuto osvetljenje koje je počelo da varniči, o onda i nestalo). U svakom slučaju, osigurač je promenjen i to nije ništa komplikovanije od povezivanja utičnice - dve žice. Hvala svima na dobronamernim savetima! ;)