[ mijae59 @ 29.04.2014. 10:25 ] @
Moj otac je imao brojilo koje je bilo u njegovom vlasnistvu do 2009 godine. Po sluzbenoj duznosti, kako oni iz elektrodistribucije kazu, dosli su, te 2009 godine, da ga promene. Obrazlozenje je bilo , da to tako mora, da je po zakonu ono brojilo staro, da mora da se menja. Moj otac koji je tada imao 75 godina je prihvatio da se brojilo promeni. Prethodnih 30 godina je staro brojilo sluzilo, nikad nije bilo zamerke, ali eto sad je doslo vreme da se otpise.
Ubrzo, posle toga, sa novim brojilom, nesto nije bilo u redu. Ne mogu da tvrdim o cemu se radi, ali znam da je otac dolazio u EV da se zali. Nemam podataka da li je bilo intervencije, jer da imam bilo bi nekog zapisnika.
26,03,2011 godine ,dosao je neko od njihovih radnika i doneo nekakav ugovor da ga moj otac potpise.
Tada je imao 77 godina . Pomislio je da su najzad dosli da poprave brojilo o kome je on govorio.
Medjutim, ugovor je bio sasvim drugacije sadrzine. Otac ustupa brojilo u ruke distribuciji da se ona dalje brine o njemu bez nadoknade.Oni nisu dosli da poprave brojilo, vec da ga perfidno prebace na sebe.
Brojilo na koje je moj otac polagao nade da ce najzad biti popravljeno, sada je preslo u njihove ruke. Nikad nije popravljeno. Tu godinu je otac bio bolestan , pred kraj godine otisao u bolnicu, cekao operaciju i na kraju umro.
Uselio sam se u kucu u leto 2013 godine. Zatekao sam sve u vidjenom stanju. Struju sam placao redovno. Neki put nije bilo na vreme , nije se imalo, ali se ipak placalo. Desi se da je kuca zakljucanja. To znaci da u kuci nije bilo nikog, Ili smo na poslu, ili trazimo posao. Kapija se zakljucava zato sto je opljackan prilican broj kuca. Cim lutalice vide da nema nikog , kradu.
Obicno radnici iz ED dolaze na pocetku meseca. Ako smo kuci brojilo se ocita tog meseca, ako nismo, javimo telefonom. Ostavimo napismeno ako nismo vise dana u kuci. Obicno dodju pre podne kada ljudi rade, a ne vrate se kasnije u toku dana, nego prijave kako niko nece da ih primi.
Dosli su 15,04,2014, godine i ustanovili da brojilo ne valja. To je upravo ono, na sta je moj otac ukazivao sve ove godine. Medjutim, umesto da ga poprave, oni prebacuju nemar i ne cinjenje na mene. Zbog njihovog javasluka , neodgovornosti, nemara ,ne pridrzavanja ugovora koje ih obavezuje da pregledaju brojilo, krivicu snose drugi.
Clan 8 ugovora kaze: Distributer elektricne energije preuzima odgovornost za tehnicku ispravnost mernog uredjaja. Distributer se obavezuje da merni uredjaj od dana izvrsene primopredaje o svom trosku redovno odrzava,bazdari i da obezbedi ispravno merenje el. energije.
Distributer se obavezuje da merni uredjaj koji je neispravan ili ne ispunjava tehnicke uslove , koji je preuzeo ovim ugovorom , u razumnom roku o svom trosku, popravi ,zameni ili dovede u tehnicki ispravno stanje.
Nijedna tacka ovog ugovora koju sam naveo nije ispostovana u razumnom roku. O kom razumnom roku
oni to govore! Od 2009, godine na ovamo. Jel to razumno! Ne uraditi nista!
Da kazemo da je njihova nemarnost pocela 2011, kada su obmanuli bolesnog i starog coveka da potpise ugovor o preuzimanju.

Da ne idemo toliko daleko u proslost, ajde da uzmemo zadnju godinu dana. Od aprila 2013 do 2014 godine.
Radnici iz elektrodistribucije su svaki mesec dolazili da ocitaju brojilo. Niko do dan danas nije primetio da fali plomba.
Niko nije sastavio zapisnik i ustanovio da nesto ne valja. Ja zapisnik nemam. Znaci da je sve bilo u redu celu godinu. Potpisan ugovor izmedju dve strane, znaci, da je bilo, bilo kakve primedbe u ovih godinu dana, postojao bi zapisnik, gde bih i ja imao primerak. Ipak je ugovor dvosmerna ulica. Sto postoji kod mene, mora da postoji i kod njih. Sve ostalo je izmisljanje , falsifikat.
Pocetkom aprila 2014, njihov radnik je bio da ocita brojilo, a nista nije primetio da fali.
Ponavljam pocetkom ovog meseca sve je u redu ,ali, par dana kasnije odjednom fali svasta. Nisu pregledali brojilo tolike godine, sada odjednom ne valja.
Desavalo se da sami ulaze u dvoriste, da gledaju ko zna sta , da rade, ko zna sta, pa opet nije bilo nikakvog zapisnika , nikakve nepravilnosti.
Proslog meseca sam uhvatio coveka u dvoristu, negde, polovinom meseca. Sta radis tu, kaze, pregleda struju, radi zastite potrosaca. Predstavio se kao kontrolor. Jel sve u redu, pitam ga, sad je skoro, bio vas radnik da ocita struju. Rece, da je sve dobro i ode.
Optuzili me da sam lopov, degradirali me u drustvu, hoce da skinu brojilo. da stave novo. Ostacu bez struje. Izracunali 100000 za godinu dana. Ja da sam fabrika ne bih toliko potrosio.Frizider, sporet, bojler u 64 kvadrata. To je sve sto se u mojoj kuci trosi. Nas je dvoje ne radimo nigde. Zimi se grejemo na drva.
Kakva prava ja imam kada se vidi da ne postoji nijedan pisani dokument da je brojilo neispravno, da nikad nisu dosli da ga pregledaju, a kada su dosli , svoj nerad prebacuju meni. Znam da je na sudu kadija ti sudi.... ali bih barem hteo da cujem trecu stranu. ja sam podneo zalbu i na brojilo i na obracun koji su oni meni dostavili. Da li mogu da mi iskljuce struju za vreme dok ne rese zalbu, ili ako traje sudska parnica da li onda mogu da mi iskljuce struju. Kakva prava tad imam?
U krivicnom zakonu pise, pitam, da li se to odnosi I na njih ako me optuze bez dokaza?
(1) Ko tuđu pokretnu stvar oduzme drugom u nameri da njenim prisvajanjem sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.


[Ovu poruku je menjao mijae59 dana 29.04.2014. u 16:33 GMT+1]
[ mijae59 @ 01.05.2014. 12:13 ] @
Napisao sam proslo pismo, nekako ogorcen, nisam poznavao cinjenice. Mozda me niste razumeli. Postupno sam dosao do nekih podataka. Pokusacu da objasnim ovu situaciju na nacin koji objasnjava zasto se ovo dogodilo.
Kada je neko ispravan, pokusava da dokaze svoju ispravnost. Savest mu ne dozvoljava da reaguje drugacije. Da ne bude rekla kazala, bavicemo se cinjenicama.

26,03,2011 godine, Moj otac je potpisao ugovor o preuzimanju mernih uredjaja sa Elektrovojvodinom d.o.o. Novi Sad.
U clanu 6 kaze : O izvrsenoj primopredaji kucnog prikljucka ugovorne strane sacinjavaju zapisnik na dan primopredaje. U zapisnik se unose tehnicke karakteristike, tehnicka ispravnost ili neispravnost.

Zapisnik nikad nije uradjen,postoji samo taj ugovor i nista vise. Moj otac je tada imao 77 godina, bolestan, nije ni znao da treba zapisnik. Verovao je da su dosli da pregledaju ovo brojilo na koje se on vec neko vreme zalio, da, upravo sa ovim brojilom nesto nije u redu.
Clan 8 ugovora kaze: Distributer elektricne energije preuzima odgovornost za tehnicku ispravnost mernog uredjaja. Distributer se obavezuje da merni uredjaj od dana izvrsene primopredaje o svom trosku redovno odrzava,bazdari i da obezbedi ispravno merenje el. energije.
Distributer se obavezuje da merni uredjaj koji je neispravan ili ne ispunjava tehnicke uslove , koji je preuzeo ovim ugovorom , u razumnom roku o svom trosku, popravi ,zameni ili dovede u tehnicki ispravno stanje.
Nijedna tacka ovog ugovora koju sam naveo nije ispostovana u razumnom roku.
Zakonom o metrologiji propisano je da redovnom overavanju podležu merila koja su u upotrebi, kao i da su za redovno overavanje brojila električne energije odgovorni vlasnici brojila, odnosno lica odgovorna za merenje potrošnje električne energije, odnosno u konkretnom slučaju Javno preduzeće “Distributer el. energije” a nikako građani (čl. 19 i 23 Zakona o metrologiji).
Za propisani redovni ciklus baždarenja mernih uređaja troškove snosi isporučilac. Redovna kontrola obračunskih mernih uređaja na mestu ugradnje , po pravilu se vrši jednom godišnje. Vreme I način redovne kontrole isporučilac i kupac određuju sporazumno. Isporučilac je dužan da vizuelno kontroliše ispravnost ovih uređaja najmanje jednom godišnje.
O izvršenim izmenama se sastavlja zapisnik koji potpisuju obe strane.
Nikada, do 15,04,2014, godine nijedan zapisnik nije postojao. Nije bilo kontrole od kada je brojilo stavljeno 2009 godine. To je proslo skoro 5 godina, a da se niko nije setio da ga redovno kontrolise.
Tada tog 15,04,2014, posle 5 godina dolaze da pregledaju i ustanove da brojilo ne valja i odmah pronalaze zrtvu. Nista nisu uradili da iskontrolisu brojilo sve ove godine, a zakonih na to obavezuje,nego su odmah pristupili kaznjavanju. Ako je to njihovo brojilo,oni treba da se pobrinu za njega u kakvom je stanju, a ne da sada dodje do ovakve situacije.
Da se vratimo samo na zadnju godinu za koju su napravili obracun. Svaki mesec je dosao neko od njihovih radnika da ocita brojilo. Godinu dana . Nije se desilo da je bilo ko od istih radnika, napravio zapisnik , da nesto fali ili da je na njemu nesto dirano. Svaki mesec , od tada do danas je sve bilo u redu, sada odjednom ne valja brojilo.
Svake godine je taj merni instrument morao biti kontrolisan. To je njihovo, oni su ga 2011 godine preuzeli. Po ugovoru su bili duzni da to urade , te tako ne bi ni doslo do ovog.

Potpuno bez dokaza pravi se jedna nepotrebna situacija.Sada terete mene za brojilo koje nisu od 2009 proveravali. Kazu mozda nisam kriv, ali ce skinuti brojilo. Kazu da neznaju ko je krao, ali ce mi naplatiti 100000 dinara.Kazu da neznaju ko je kriv, ali ce me krivicno goniti.

Kakva prava ja imam kada se vidi da ne postoji nijedan pisani dokument da je brojilo neispravno, da nikad nisu dosli da ga pregledaju, a kada su dosli , svoj nerad prebacuju meni. Znam da je na sudu kadija ti sudi.... ali bih barem hteo da cujem trecu stranu. ja sam podneo zalbu i na brojilo i na obracun koji su oni meni dostavili. Da li mogu da mi iskljuce struju za vreme dok ne rese zalbu, ili ako traje sudska parnica da li onda mogu da mi iskljuce struju. Kakva prava tad imam?
[ RoRa @ 02.05.2014. 20:33 ] @
Napisali ste dva opširna pisma o obavezama Elektrodistribucije, dobro ste upoznati sa tom materijom. Međutim, potpuno je nejasno nekoliko stvari:

- šta su tehničke primedbe na (ne)ispravnost brojila?
- da li ste vi primali mesečne račune poslednjih godinu dana i te račune redovno plaćali?
- na osnovu čega su vam izračunali da dugujete 100.000 RSD?

Naime, u slučaju neispravnog el. brojila obračun se vrši na osnovu očitane potrošnje u nekom ranijem periodu tokom koga su obe strane verovale da je brojilo bilo ispravno i dospeli računi plaćeni.

Primera radi, moja majka je redovnom mesečnom kontrolom brojila u vikendici primetila veliku potrošnju, oko 10000kWh za mesec dana. Kvar je dopisom ( preporučeno pismo sa poštanskom povratnicom) prijavljen EDB-u, brojilo je zamenjeno u kratkom roku a potrošnja procenjena ( i plaćena) na osnovu očitavanja od predhodnog meseca.

[ mijae59 @ 02.05.2014. 21:04 ] @
Pozdrav, hvala na javljanju.
Zadnju godinu dana ja sam redovno primao racune i placao struju.
Ovaj obracun sam dobio od njih. Oni su to izracunali. Kako? Nemam pojma. obrazlozenje po zakonu republike Srbije.
Necemo da kazemo da ste krali , ali evo vam racun od 100000 din. Niste lopov al ce mo vas krivicno goniti. Nemate problema skinucemo vam brojilo.

Ljudi rade svasta, oni su krenuli da kaznjavaju. Ako negde usput naprave kolateralnu stetu, koga briga!
Sta u ovakvoj situaciji? Kako dokazati. Oni brojilo nisu pipnuli 5 godina i eto! Predao sam zalbu, da li mogu da iskljuce struju dok se zalba ne resi.
[ mijae59 @ 02.05.2014. 21:05 ] @
Nisam odgovorio na tehnicke primedbe. Nije bilo plombe
[ zica49 @ 02.05.2014. 21:52 ] @
Ako prilikom pregleda ED ustanovi da je bila kradja ona zaracunava potrosnju po kablu koji su zatekli u toj radnji (koliko moze podnijeti kabal) za cijei vremenski period kad su zanji put vrsili kontrolu.
Ako nisi krao struju bori se za svoja prava.Ako su te nasli da si radio to na sudu si donji.
Nema plombe,pa sta otkud ja znam sta je uopste ta plomba skinula djeca,ostavite covjeka nek dezura i cuva je zaboli me ja placam to redovno,otrgnuo vas radnik kad je bio prosli put u kontroli bio pripit.
Eto vam na nosite ga kod sebe u elektru ali ja hocu struju....
Sa svoju stranu ugovora moras placati racune i ne sprecavati ocitanja i odrzavanja.
Spomenuo si mnogo puta dugogodisnji problem sa brojilom a koji je nisi rekao,curilo ulje,brojio vise,brujalo budilo te nocu i slicno.
Iskljuciti struju dok se zalba ne rijesi ne bi smjeli ,jer nemas alternativu a struja je egzistencija,i zasto se toliko plasis da ce te otkaciti ako nisi petljao sa kradjom struje kako tvrdis.