[ skemamen @ 06.05.2014. 10:03 ] @
Kako sto kaze naslov, da li ima ikakve razlike u rasteru koji iznosi 3% i 5% jer ja to vidim na monitoru jako jako jako slabo, medjutim cuo sam da to u stampi ne pravi nikakvu razliku, odnosno da se kapira raster u decimalama od po 5 - znaci 5%, 10%, 15% pa na dalje...?
[ Langrenus @ 23.05.2014. 01:51 ] @
Kako bi se onda dobijao ferlauf, da imaš skokove po 5%. Ne znam ko ti je to rekao, ali nekad je bilo pravilo da se ne ide sa rasterom ispod 5% ili preko 95% u fotografijama zbog ograničenja starih postupaka snimanja filmova, ploča, pa se tu svašta dešavalo, ali sada, u doba CTP-a uglavnom nema više tog problema.

E, sad, ti mali rasteri umeju da naprave problema ukoliko nije sve usklađeno do perfekcije (snimanje ploča, štampa...)
Evo konkretan primer. Recimo da imaš ton na stranici koji je 9% ciana, i po 3% žute i magente. To naravno vuče malo na plavo, ali je kao neko sivkasto-plavo.
Međutim, ako se desi da cian ploča bude mrvicu podeksponirana pa umesto 9% dobiješ 5%, a magenta preksponirana pa umesto 3 dobiješ 8%... krajnji rezultat će biti sivkasto-braonkast ili čak bledo bledo bledo sivkasto-lila.
Ti mali rasteri su vrlo osetljivi na 3% promene jer je njima to polovina ukupnog uticaja na kolor.
Ponavljam, uz kontrolisani DTP i ljudsku štampu ovo se ne događa, ali pošto živimo i radimo u zemlji Srbiji, može da bidne svega i svačega.

Ja to izbegavam koristeći u tim bledim bledim tonovima uglavnom samo jednu boju.
[ skemamen @ 23.05.2014. 08:49 ] @
NIsam pitao za ferlauf nego za raster.

Razumem CTP i osvetljavanje ploca, kao i strukturno poslovanje u Srbiji sto se tice kontrole i same stampe. Ovu informaciju za raster sam cuo od stampara (ciju stampariju necu pominjati) i slazem se da sve zavisi od profesionalnosti i mogucnosti, kao i ljudskog faktora i uticaja na stampu. Konkretno, radim raster iz jedne, crne boje. Ranije je bio 5%, sada je 3% - e tu mi je problem jer meni je to (a verujem i svakom ljudskom oku) neprimetno...! Pogotovo sto stamparija ne moze toliko da "utegne" masine da oscilacija od 2% bude primetna. Isto vazi i za CTP osvetljavanje...

Ova tema nije problem, vise je isterivanje misljenja :) (ko je u pravu - srpska posla)
U svakom slucaju, hvala na odgovoru...