[ scarface444 @ 20.05.2014. 21:48 ] @
Naime sam saletio stari radio vizuelno stanje je odlično dok unutra je je bilo i mrtvih ljudi, pa sam ga odlučio stavit u funkciju bar pojačavača i gramofona. Pri uključenju utikača signalna lampa se pali da radi i ostale 3 lampe svijetle i nakon par sekindi postepeno dolazi zvuk brujanja koji na kraju bruji nenormalno jako da ga moram ugasit. PS u njeg je neko nekad čaprkao gramofon je odcvikan sve žice i dobrodošla bi mi Shema ako postoji-...
Evo ovo sam prepisao sa pozadine
EM84
EM80
EZ80
BY238
B250
C100
ECH81
EL84
POZ
[ emiSAr @ 20.05.2014. 22:31 ] @
Nisi dobro prepisao.
Skini sa ovog linka:http://www.elitesecurity.org/t...rijemnici-sa-shema-jerotic-pdf

imas semu za jednu varijantu portoroza.
Vodi racuna da mu trafo sluzi za grijanje cijevi i da sasija moze biti pod naponom mreze.-

pOz
[ scarface444 @ 21.05.2014. 14:15 ] @
E hvala, dao sam knjigu na printanje.

Pa cu se javiti dok ovo sve povezem
POz
[ emiSAr @ 24.05.2014. 19:37 ] @
Ovo mozes povecati na racunaru ili isprintati na A2 format, bit ce vidljivije.-

pOz
[ scarface444 @ 26.05.2014. 00:56 ] @
Nisam još ništa našao neispravno da bi našao razlog ovog krčanja, osim ovih lampi za koje ne znam kakvi i koji su simptomi ako nisu ispravne ( sve se griju i svijetle) ne znam ??
[ emiSAr @ 26.05.2014. 04:59 ] @
Kao prvo provjeri elektrolit u mrezi, dvostruki 2 x 50 uF/350 V. zbog nacina filtriranja, dio izlaznog trafoa je filtarska prigusnica, eto razloga za brum.

Ako mislis praviti restauraciju-obnavljanje, za probu stavi dva elektrolita po 47uF/400V, pa ako se stanje popravi i brum nestane, u potragu za
mreznim elektrolitom.
Ako mislis samo da ga ozivis moze ostati sa tim novim elektrolitima.

Ostalo se svodi na mjerenje napona po pojedinim elektrodama cijevi, cija vrijednost je na semi.-

pOz
[ Sector80 @ 02.10.2014. 15:55 ] @
Pozdrav svima na forumu zelim jos dosta druzenja nadam se u polju radio tehnike a vjerujem da cu i sa svojim znanjem pomoci svima u slucajevima otklanjanja kvara na radio prijemnicima.

Kao prvo druze moram ti reci da si sa ovim postupkom napravio veliki rizik na sasiju radio prijemnika.

Ovaj clan koji je prije mene spominjao mjenjanje elektrolitskih kondova iza toga stojim i to ti je veliki pririoritet,ti prijemnici su stajali i skoro 30 godina u off varijanti samim tim nikakvo cudo i necudi zbog cega se isuse kondovi od takvog stajanja.

Kad zamjenis neispeavni kond sa 2x47uF tvoje je da uradis sledece:

Sa otpora 47 oma odlemis vezu koja ide na nozice 1 i 7,tu lampa EZ 80 dobija naizmjenicni napon 220V i kad odlemis tu tacku ukljuci radio i ostavi sasiju tako da radi barem 24h.Ovo ti govorim iz razloga za dobrobit lampi,dosta sam cuo prica i sam to praktikujem da dugosatno zagrijavanje cijevi koje su dugo bile off dosta utjece na emisiju iste i grijanjem se zapravo ciste katode.

Kad prode 24h vratis odlemljenu tacku sa otpora 47 oma i ukljucis radio.No da ne zaboravim stavi i novi elkos na katodu lampe EL 84 47uF/25V.

Znaci radio ukljucujes i unimerom mjeris napon na katodi EZ 80.Ako on raste bez prekida i brzo ide na max znaci da je sve Ok.
Napon na katodi ti mora biti oko 270-280V.
Napon na katodi (nozica 3)EL 84 mora biti oko 7V.Ako je tu veci napon sto prije iskljucuj radio iz utikaca.
Napon na g1 prvoj resetki iste lampe(nozica 2) mora biti oko 0V.moze se podnositi do 1V.2,3 i vise volti nedolazi u obzir odmah se iskljucuje radio i mjenjas blok kond C 18 22nF.

Nakon sto ovo sve provjeris probaj nesto da uhvatis od stanica.TS modeli Portoroza su izuzetno osjetljivi prijemnici i fascinirace te prijemom i selektivnoscu.Imam ih sam 3 komada i samo mogu pisati rijeci hvale.

Ako na preklopniku cujes krcanje to je znak da ga moras ocistiti kontakt sprejem

Eto ispisao sam ti za pocetak opsirno sto zapazis zapisi ovdje tu smo da ti pomognemo.Pozz.
[ Sector80 @ 02.10.2014. 16:04 ] @




A dok ti ne sredis evo ti jedna poklon slika od mene jednog mog ispravnog eksponata;-)