[ talicni67 @ 22.05.2014. 10:26 ] @
Pozdrav svima.
Treba mi pomoc oko postavljanja i menjanja sadrzaja na vec uradjenim stranicama nekog sajta.Naime, radio sam neko vreme u wordpressu(naucio sam bazne stvari oko postavljanja sadrzaja,instalacije plug-ina,tema...) i zbog zivotnih okolnosti moj rad u njemu je prestao.Radio sam u prodavnici racunara,pomagao u servisu prilikom sklapanja racunara, instalacije OS....Sve ovo pisem da se ne dobije utisak kako sam neko ko zeli napraviti sajt bez bilo kakvog predznanja.Sada sam u prilici da dobijem posao u jednoj firmi gde bih trebao da odrzavam sajt koj je radjen u jommla.Instalirao sam joomla pomocu wamp da bih video razlike izmedju nje i wordpressa.Nisam se bas najbolje snasao.Hteo sam zamoliti nekog od ljudi koji imaju iskustva u radu sa joomla platformom da mi daju link/linkove ka nekim nasim/hrvatskim/engleskim tutorijalima kako menjati sadrzaj vec postavjene stranice(tekst,slike),i kako dodati novu stranicu.Pre 6-7 godina sam ucio HTML, pa je nesto i ostalo od tog znanja.Bar malo.Verujem da similarnost postoji jer su obe platforme CMS, tako bi i mala pomoc verujem bila dovoljna i ako moze predlog za neke bitne plug-inove koji ce rad u joomli olaksati.Posao mi treba(kao i svakome od nas) jer sam nov u gradu u kojem zivim a poslodavac nije zahtevan.Zelja za ucenjem mi ne manjka i nadam se da ovde ima ljudi koji zele pomoci.Hvala svima unapred na razumevanju i pomoci kakva god ona bila.
[ goranvuc @ 22.05.2014. 10:48 ] @
Evo ti moj primer, pa se možda ohrabriš:

Imao sam sajt urađen u statičkom HTML-u (ja odradio par stranica, čisto "da drži") www.a3but.info i postao je tesan za ono što sam mislio u budućnosti da ubacujem od sadržaja.

Instalirao sam Joomlu u petak uveče i prvi put je video u životu, a u ponedeljak (posle 2 i kusur dana) je sajt izgledao manje više ovako kako sad izgleda (pogledaj).
Malo mi je trebalo vremena da u petak shvatim kako sve funkcioniše, ali u subotu ujutro mi se "sve razbistrilo"...

Ne smatram sebe nekim genijalcem, tako da ako sam ja mogao (nikakvo prethodno iskustvo sa bilo kakvim CMS), ti ćeš sigurno moći.

Srećno!
[ goranvuc @ 22.05.2014. 11:10 ] @
Samo da napomenem (opet moje iskustvo, ne mora da znači da sam u pravu): Najbolje je da kreneš od praznog sadržaja i da dodaješ modul po modul, tj .da gradiš sajt, naravno prethodno se opredeliš za template koji ti odgovara.

Tako se bolje uči (ja nisam imao ništa od pomoći - ni čoveka koji ovo zna, ni literaturu) nego da kreneš od već gotovog sajta pa da se gubiš tražeći kako je neko nešto odradio.
[ talicni67 @ 23.05.2014. 07:36 ] @
Hvala ti na savetu, pokusacu i ja sam i nadam se da cu uspeti u svojoj nameri.Hvala jos jednom.
[ goranvuc @ 23.05.2014. 07:55 ] @
Jos jedna važna napomena (ja nisam odmah ukapirao): Kada definišeš položaj modula obavezno biraj pozicije koje pripadaju tvom aktivnom template-u, a ne bilo kakve, jer u suprotnom se modul neće videti.
Modul ti je neki vid segmenta koji zauzima određenu poziciju na stranici i sadrži neku komponentu.

Meni moraš definisati i oni ti u neku ruku predstavljaju osnovne stranice aplikacije. Svaki modul možeš vezati za određene ili sve menije.

Eto ukratko, ja sam to tako shvatio i primenio (ima još toga puno) ali obrati pažnju na ovih par stvari.

Kad dodaješ modul imaš mogućnost izbora komponente.
Kad dodaješ meni takođe imaš izbor tipa (obično su i to komponente).
Artikli i kategorije su takođe bitni, ali to mislim da nije problem da shvatiš.

Pozdrav!
[ Boboje @ 25.05.2014. 21:35 ] @
ja sam u martu prvi put poceo da radim u Joomli. nikad pre nisam imao iskustva sa CMS platformama. pre nekoliko godina sam ucio da radim u Dreamweaveru i naucio sam donekle osnove html-a i css-a. to nije neophodno za Joomlu ali koristi mi za sitna, uglavnom vizuelna podesavanja i kad negde nesto krene da baguje. za ucenje Joomle sam odgledao Video2brain tutorijale za Joomlu 2.5 (potrazi na netu, zove se ''Video2brain - Getting Started with Joomla! 2.5''), iako radim u Joomli 3, ali shvatio sam princip i vrlo brzo sam se snasao i napravio sajt. ima jos mnogo prostora za poboljsanja i ucenje ali ako vec imas gotov sajt i planiras za pocetak samo da ga odrzavas onda ces se brzo snaci. sve sto nije bilo pokriveno tutorijalom nasao sam na youtubu. kad savladas osnove znaces sta da trazis na netu kad negde zapne i naci ces resenje. sad mi se postepeno javljaju ideje za poboljsanja i pocinjem da nailazim na probleme ali tu vise Joomla ne moze da pomogne, trebalo bi uciti programiranje a za to nemam vremena. bitno mi je da je sve funkcionalno.