[ genius82 @ 23.05.2014. 16:11 ] @
Ovako... probacu ukratko

Imao sam linux Fedora 16 u virtualnoj mashini pod VMware-om u windowsu...Koristim ga za vezbu, testiranje, uglavnom zezanje... Omogucen je bio ssh pristup i uz forwardovane portove na adsl modemu i dyndns mogao sam da se kacim na njega i vezbam remote administraciju. Pokrenut je bio apache, i mysql, imao sam neki wordpress za probu... I puce free dyndns... na to da mi se racunar ugasio prilikom nestanka struje, i sledeci put kada sam pokrenuo linux nema mog usera... i ne radi sifra za root.... ovo se sve desilo u 2,3 dana, pa ne znam da li je radio pre tog pada od nestaka struje.....

Koristio sam image sa thoughtpolice i to je bila root lozinka koju sam mozda promenio a mozda i ne (da znam vrlo NEbezbedno ali par puta sam se tako igrao i nisam siguran ovaj put da li sam je izmenio ili ne, jednom prilikom sam zaboravio od usera pa me je ta za root-a spasla)

Linux prvo nije hteo uopste da se podigne ali posle brisanja par .lck foldera dizanje je proslo ali moja dva usera nema....

moje pitanje je prvo da li je moguce da se provali da je rec o VM sa navedenog site-a pa time i "pogodi" root lozinka?

da li je moguce da je neko moj ip ili taj domen sa dyndns-a skenirao za otvorene portove pa probao da ubode lozinku za root-a koja je mozda ostala default sa site-a? ssh je bio na 22, a web sam podeseio na 8080....

Da li je bezbednos mog Windowsa ugrozena ako je VM hakovana?

ili je moguce da se linux filesystem koruptira tako da izgubi user-e a da podize graficko ukruzenje...

Imam neki snimljeni snapshot od pre mesec dana i mogu da se vratim na to... samo me zanima sta se tacno desilo.... jer ako se vratim odu logovi i sve...

Nisam bash linux expert ali koliko znam do root lozinke je skoro ne moguce doci...

Unapred hvala za misljenja/ideje/predloge

Pozdrav

[ jorganwd @ 23.05.2014. 20:52 ] @
Ako ti radi VM, odnosno ako se mašina lijepo podigne do login-a, probaj da podigneš neki live linux pod istom mašinom, montiraš particiju, odradiš chroot na istu i promijeniš root lozinku. U svakom slučaju, uspjećeš na isti način da izvučeš konfiguracione fajlove, da se ne mučiš ako kreneš sve iznova.

pozdrav,
M.
[ genius82 @ 27.05.2014. 18:06 ] @
OK, hvala za ideju nije mi palo na pamet...

podigao sam live fedoru pod VM, i posle boot usao u terminal...

ali mi ne polazi za rukom da mountujem particiju sa komandom
sudo mount /dev/sda /mnt/fedora

napravio sam folder u mnt.... i probao sam sda, sda1,2,3

evo sta kaze fdisk...

jel treba da koristim onaj vmware-mount?

disk /dev/sda: 20 GiB, 21474836480 bytes, 41943040 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: A49486AD-05EC-476D-94CD-0B1EFCEF4EA5

Device Start End Size Type
/dev/sda1 2048 4095 1M BIOS boot partition
/dev/sda2 4096 1028095 500M EFI System
/dev/sda3 1028096 41940991 19.5G Linux LVM

Hvala za pomoc
[ jorganwd @ 27.05.2014. 18:35 ] @
hm.. mislim da se lvm particija ne montira tako. pogledaj da li ti ovo pomaže: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=165808