[ betangin @ 24.05.2014. 04:08 ] @
Zanima me strucno misljenje o dijeljenju hard diska na particije. Kolko je dobro, kolko je lose. Kako podijeliti 1tb. Je li ok napraviti 1 particiju od 100gb za sistem a sve instalirati na drugi dio od 900gb. Da li je sistemu svejedno ako pokrece program sa particije na kojoj se ne nalazi sistem? Hvala!
[ bojan_bozovic @ 24.05.2014. 04:28 ] @
Ne deli uopšte na particije, sem ako ne želiš dual boot sa nekim linuxom. Imam 2 diska, 500Gb interni, i 2Tb eksterni, i deljenjem na particije samo sam stvarao problem sebi. Sa jednom particijom teško da zaboraviš gde je šta, a uz to nećeš deliti disk na neupootrebljive delove (danas jedna igra može da bude 40-50 Gb, jedan Blu-Ray je 50Gb itd).
[ calexx @ 24.05.2014. 08:26 ] @
Ako si zaboravan, možeš da praviš probleme, ovako nema razloga da ceo hard ostane na jednoj particiji. ;) Recimo ako napraviš sistemsku particiju, onda kod neke reinstalacije* lako možeš da je isprazniš, formatiraš, instaliraš. Posle toga recimo napraviš bekap instalacije i onda lako vratiš kad počne da brlja. Jedino što kod pravljenja particija mora da se pazi na neke detalje, ako neko planira više velikih igara ili glomazne programe, može da napravi sistemsku od 100, 200 ili kolika bude procena. Ko neće tako nego samo osnovne programe, može da ide na 50-100. Filmovi, muzika i ostali ... podaci mogu na drugo mesto. Ne volim instaliranje programa na drugu particiju ili drugi hard, sve osnovno na C, ostalo kako gde.


*Naravno, nije problem da se odradi reinstalacija i ako je sve na jednoj particiji, dovoljno je da se promene imena 2-3 foldera i obriše par fajlova ali je to meni komplikovaniji način. Tako sam radio nekad davno a sada ima dovoljno mesta da mogu da delim na particije. A da ne pričam o tome što će da se pojavi problem ako nekada poželi da proba linux ili mu iz bilo kog razloga zatreba posebna particija. :) Ja odavno prvo napravim windows particiju 50-100GB (sa onom malom pripadajućom) onda jednu Data particiju i na kraju četvrtu extended za linuxe. Posle mi više nikad ne zatreba neko igranje sa particijama ... osim ako jednom ne rešim da skroz zatvorim prozore. ;)
[ bojan_bozovic @ 24.05.2014. 11:03 ] @
Postoji i (loš) softver koji će odbiti da se instalira van Program Files. Ako je još i 20 Gb, eto problema, a ne bi ga bilo bez deljenja diska. U principu nikad ne moraš reinstalirati Windows, baš kao i Linux. Zašto bi?

Nadam se ne da pokreneš piratski Photoshop na sveže instaliranom sistemu.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 24.05.2014. u 12:17 GMT+1]
[ calexx @ 24.05.2014. 11:50 ] @
Pa reinstaliram kada se pojavi novi windows a tek linux ... recimo bio w2k pa xp pa vista pa 7 pa 8 pa 8.1 pa će da bude 9. ;) A da ne pominjem igrarije sa linuxima. :)

Zbog veličine programa i pominjem veličinu particije. Slabo otvaram prozore pa mi je od 100GB za 7 slobodno bar 70. Particija za 8 je 50 i tu je slobodno prilično. Particije za linux neću da pominjem, previše ih ima da bih prepisivao veličine. :)