[ SBSL @ 22.03.2004. 23:09 ] @
Naime intresuje me kako stoje stvari sa ovim stvarima...

Ja u BERN-u imam babu, jer moze to nesto da mi pomogne ???

Isao bih tamo da radim 1-2 godine sad kad zavrsim skolu...

pozdrav * * *
[ Nikola Denić @ 23.03.2004. 10:52 ] @
Moraš da budeš minimum (ako se ne varam ) 5 godina u braku sa nekim ,pa tek onda možeš da pošalješ zahtev za državljanstvo.... i ako se isto ne varam privih godinu dana ne smeš da izlaziš iz zemlje...
[ SBSL @ 23.03.2004. 12:07 ] @
Samo tako ili moze i na drugi nacin ?

A jer mogu da dobijem neku tueisticku vizu da sedim tamo 2-3 meseca pa da se vratim...

Ja sam kod babe bio '98 sedeo sam 1 mesec...

Jer moze tako nekako..?
[ Slobodan Miskovic @ 23.03.2004. 13:24 ] @
Moras da imas prijavljan boravak tamo, mozes da izlazis iz zemlje ali moras biti prijavljen tamo. Ako ti baba ima drzavljanstvo to moze samo malo da ti pomogne ali ona ne moze da bude osnov po kome ces dobiti drzavljanstvo..
[ deki77 @ 23.03.2004. 14:03 ] @
Ima i drugih načina npr. da te tvoja baba usvoji ako je ona državljanin CH.Procedura oko usvajanja u CH nije mi baš poznata, a što se tiče drugih EU zemalja poznato mi je dosta stvari, mada neverujem da se šta puno razlikuje zbog toga što svi u EVROPI imaju slične zakone.Ako tvoja baba nije državljanin CH možeš naći osobu koja to jeste (npr. neko iz tvoje familije,poznanik , komšija i sl.) a koja ima drugačije prezime od tebe(ili nemora).Ta osoba koja te usvaja mora, kao što sam rekao biti državlj. CH, mora biti od tebe starija 18 god. Tvoji roditelji moraju da te se odreknu (to je samo pravna procedura, jer nemozes imati roditelje na dva mesta u isto vreme).Tu proceduru naravno obavljaju Advokati koji su upućeni u te stvari i koji ne uzimaju nešto mnogo para( npr. kao kod nas kada neko poklanja(prepisuje) svoju imovinu na drugog clana porodice mora da bude prisutan pravni zastupnik).....

Ti možeš čak i sa turist. vizom da to uradiš, dovoljno je samo da tamo odeš ,nađeš osobu koja će te usvojiti, nađeš advokata(a veruj mi takvih je mnogo koji se bave tim stvarima) prijaviš se na neku adresu gde ćeš stanovati ,pokupiš odavde sve potrebne dokumente i odeš na sud sa osobom koja te usvaja da podnese molbu za usvojenje.U periodu kada ta procedura traje 3 do 4 ned. moguće je da ti viza i istekne, ali tebi nemože niko ništa jer ćeš dobiti sve potrebne papire da si u proceduri kod suda.

Šta ti dobijaš kada te neka osoba usvoji!!!

Prvo vizu sa radnom dozvolom na 1god.(rekoh ,tako je negde u EU) posle toga na 2god. a posle 3god. boravka možeš da predaš zahtev za državljanstvo (što po pravilu moraš da dobiješ jer si usvojen od njihovog državljana). A ako imaš porodicu ženu i decu oni automatski dobijaju isto to....

Ovo će možda da ti zvuči nemoguće ali je 100% siguran put do dobijanja vize ili državljanstva, jer niko ni u jednoj državi nemože da ti zabrani da usvojiš nekog ili da dobiješ nešto na poklon.Da je tako govori i činjenica da je u jednoj državi (necu da pisem kojoj) EU usvojeno za 1god. čak 10000 ljudi......

Ako na ovu foru želiš o CH veruj mi nećeš pogrešiti, dovoljno je da se u vezi ovih stvari raspita tvoja Baba u CH šta ti je sve potrebno...............
[ SBSL @ 23.03.2004. 17:22 ] @
Ali Deki ja sam punoletan ! jer moze i tad da me usvoji ?

I da, ima moja baba drzavljanstvo njihovo... Da li bi ona mogla da me "usvoji" ?
[ Bleya2 @ 23.03.2004. 22:01 ] @
ako imas preko 18 godina tesko da mozes preko babe da sredis drzavljanstvo.
jedino moze da ti posalje garantno pismo za turisticku vizu na 3 meseca .
ako se vencas sa devojkom koja ima svajcarski pasos dobijas prvo B vizu koju produzavas svake godine , posle 5 godina dobijas C vizu koju produzavas na svake dve godine i tek posle deset godina dobijas svajcarsko drzavljanstvo .
[ deki77 @ 24.03.2004. 00:26 ] @
Moj stric je usvojen a čovek ima 52 godine, a čovek koji je njega usvojio ima 75 tako da je to sigurno moguće.Ako ti baba ima drž. njihovo onda možeš da pevaš...........
[ SBSL @ 24.03.2004. 15:38 ] @
Citat:
deki77:
Moj stric je usvojen a čovek ima 52 godine, a čovek koji je njega usvojio ima 75 tako da je to sigurno moguće.Ako ti baba ima drž. njihovo onda možeš da pevaš...........


Koliko si siguran da je to tako..?

Da se raspitam ja malo kod nekog advokata..?

pozdrav * * *
[ deki77 @ 24.03.2004. 15:59 ] @
Brate, 100% provereno,ali se najpre raspitaj ..........
[ SBSL @ 24.03.2004. 19:30 ] @
Neznam brate ja se ne razumem ali cu se sigurno raspitati...

Mozda sam skeptik ali mi je to malo cudno, a i cuo sam da su provalili sta sve nasi ljudi rade da zapale preko...

Jedino mi je malo lakse kad znam da mi clan porodice (u mom slucaju baba) ima CH drzavljanstvo... Ali dobro, najbolje je da ja sve lepo proverim kod advokata pa da znam na cemu sam...

POZDRAV * * *
[ VRider @ 24.03.2004. 20:22 ] @
Bices babin sin, cale ce ti bit brat (ili majka sestra), a tvom sinu ce biti i stric i deda. Necista krv...
[ stargatenow @ 25.03.2004. 09:26 ] @
Citat:
VRider:
Bices babin sin, cale ce ti bit brat (ili majka sestra), a tvom sinu ce biti i stric i deda. Necista krv... :)


HAHAHAHAHA :)

[ deki77 @ 25.03.2004. 10:39 ] @
Babi sin imace kintu u proseku 3000 chf a mi cemo ovde da gulimo za 200€......
[ VRider @ 25.03.2004. 14:10 ] @
Ima onih koji i ovde gule mnogo vise od CH proseka. To je stvar sposobnosti...
[ igor-ch @ 25.03.2004. 14:30 ] @
Citat:
deki77:
Babi sin imace kintu u proseku 3000 chf a mi cemo ovde da gulimo za 200€......


Mala ispravka: u CH je minimalna plata za apsolutno nekvalifikovanog radnika (bez ikakve skole tj.diplome) nesto preko 3500 CHF.
[ VRider @ 25.03.2004. 15:09 ] @
Minimalac je 3500CHF?!
Daj nadjite i meni neku babu.
[ SBSL @ 25.03.2004. 15:50 ] @
Citat:
VRider:
Ima onih koji i ovde gule mnogo vise od CH proseka. To je stvar sposobnosti...


Sposobnosti, para (za ulaganje), srece (i to mnogoooo)...
[ igor-ch @ 25.03.2004. 21:08 ] @
A sta mislite kako tek u Svajcarsko prolaze oni sto imaju kliker?
Verujte mi, ja znam coveka ovde koji je u nekoj svajcarskoj firmi koja stavlja plocice (kupatila, hodnici...) primao i do 15.000 CHF meseceno !!!!!! Doduse, radno vreme za takve poslove je od jutra do mraka pa jos i subotom, ali tako dobra para motivise, zar ne? Inace, taj covek je napusti tu firmu (?????) i otvorio sopstvenu gde radi sam. On je iz Sapca i znam da je u Sapcu sagradio trzni centar u fazonu onih starih gradjevina (sudovi, opstine...). Taj projekat ga je kostao oko 600.000 CHF.
Naravno, ja licno ne radim takav posao i zaradjujem daleko manje, ali zato imam mnogo vise slobodnog vremena od pomenutog gospodina, a licno mislim da covek mora malo i da
pojede, popije i ponesto kupi, a ne samo da radi k'o konj.
[ znalacminimalac @ 25.03.2004. 21:16 ] @
Citat:
Mala ispravka: u CH je minimalna plata za apsolutno nekvalifikovanog radnika (bez ikakve skole tj.diplome) nesto preko 3500 CHF.


Stoji to što kažeš, aaali zaboravio si reći kolika je uopće ponuda poslova za nekvalificirane radnike pa još i to da je u CH moguće raditi 10% do 100%.

Sad reci koliko tih nekvalificiranih nađe posao koji nosi 100% radnoga vremena?
[ igor-ch @ 25.03.2004. 21:47 ] @
@znalacminimalac

Na ovom sajtu mozes da se uveris da su uglavnom svi poslovi 100 % a takodje mozes da vidis i kolike su plate (mada nisi bas svuda naznacene):

http://www.treffpunkt-arbeit.ch/seco/site/de/M1/index

Najpre izaberi Kanton za koga zelis informacije, a onda na "Weiter". Zatim izaberi neko zanimanje koje te interesuje (npr. Industrie i odna tu izaberi zanimanja koja te interesuju)pa onda opet "Weiter". Videces sta poslodavci traze, znanje jezika i kolika je plata.
Naravno, ovo je samo jedna drzavna ustanova koja trazi posao (kao npr. Zavod za zaposljavanje), al' koliko tek ima privatnih firmi koje traze posao ljudima!!!
[ znalacminimalac @ 25.03.2004. 22:32 ] @
@igor-ch Super ti je link mada priznajem da sam ga sada ono za pola minute ošacovo.

Međutim radi se o tome da bi pokretač ovoga thread-a (Joca ako se ne varam) ušao nekako u CH, pa pretpostavimo i da nekako uđe (recimo da se oženi) dobit će B vizu. S tom istom (nije pravilo, ali...) skoro da može ....... obrisati jer znaš i sam kako idu prioriteti pri zapošljavanju tj. CH Burger pa C viza pa tek onda B uz još milion podpitanja je l' :-/ .

Tja, pa pročitam i ja ponekad Anzeiger Stellen Angebot
[ SBSL @ 26.03.2004. 16:22 ] @
Citat:
znalacminimalac:
@igor-ch Super ti je link mada priznajem da sam ga sada ono za pola minute ošacovo.

Međutim radi se o tome da bi pokretač ovoga thread-a (Joca ako se ne varam) ušao nekako u CH, pa pretpostavimo i da nekako uđe (recimo da se oženi) dobit će B vizu. S tom istom (nije pravilo, ali...) skoro da može ....... obrisati jer znaš i sam kako idu prioriteti pri zapošljavanju tj. CH Burger pa C viza pa tek onda B uz još milion podpitanja je l' :-/ .

Tja, pa pročitam i ja ponekad Anzeiger Stellen Angebot


Igore, molim te pobij ove tvrdnje ! :(
[ Ozzy @ 26.03.2004. 18:27 ] @
@igor-ch
Te price o minimalcu od 3.500 sfr ostavi za neupucene dole, jer nasi i za mnogo manje rade, a i ovdje (u CH ) je drugi sistem,tj. na kraju godine ti udare porez ( oko 15% zarade (kad imas drzavljanstvo)).Imas u vecini slucaja 13 plata tj. dobijes jednu gratis za Bozic.
@Bleya2 ti je dobro napisao da prvo dobijes B vizu (godisnju) kad se ozenis sa Svajcarkom, a poslije 5 godina imas pravo za pasos(zadnju godinu moras zivjeti u istoj opstini).Ako nisi ozenjen poslije 5 godina dobijes C vizu, koju mijenjas svakih 10 godina.
Ima ljudi koji ti "organizuju" mladu za otprilike 30-40.000 sfr.(normalno za te pare ne nadaj se seksu sa njom).Ona je obavezna da bude 5 godina "udata"za tebe, ali se i ne gledate fakticki.
Za usvajanje nemam pojma( ali turisticku vizu ako imas samo nas pasos i ne moras da dobijes ).

Pozdrav

Ozzy
[ igor-ch @ 26.03.2004. 19:15 ] @
Joco, nemoras da slusas bas sve sto te ljudi "savetuju". Hocu samo da ti kazem da ja imam u inostranstvu razne tetke, sestre... i da se nikada, niko od njih nije setio mene sve dok nisam dosao u CH, tj. nisu hteli nipokoju cenu da mi pomognu da odem iz YU makar kao turista na par meseci. A cim sam poceo najpre da sredjujem kucu a zatim i da pravim neke objekte po dvoristi-garaza, ograda (koje je moj deda jos odavno voleo da ima ali nije mogao sa svojom penzijom) polovina mog komsiluka je prestala da govori samnom. Ljudi su vrlo ljubomorni na neciji uspeh. Ja vrlo dobro znam kako izgleda zivot u Srbiji, pogotovu sto sam rat proveo na Kosovu (PJP 36. Odred). Nezelim da nesto hvalim CH ali se ovde bre barem zna neki red. Kad se radi- radi se, al' zato covek sebi moze da priusti sve sto pozeli...
Ja bih stvarno voleo da uspes da nadjes neko resenje i da dodjes u Svajcarsku. Pa makar da ti baka napravu turisticku vizu na 3 meseca ( u PP sam ti objasnio kako to ide). Dodjes ovde kao turista i uveris se sam, a ne da slusas druge ciji su saveti vrlo cesto zlonamerni. To ti je moj savet: prvo izvidi situaciju a tek onda se zeni, usvajaj...
[ SBSL @ 26.03.2004. 22:22 ] @
Hvala na savetima i ohrabrenju ! :)

p.s Ako mi nesto jos treba javicu ti se na PP !

POZDRAV * * *
[ znalacminimalac @ 26.03.2004. 22:44 ] @
ženi se Joco, nema ti druge
[ igor-ch @ 26.03.2004. 22:52 ] @
Na www.poljubac.com u onoj najjednostavnijoj pretrazi sa prve strane pronasao sam 482 devojke u Svajcarskoj. Ajd' Joco, navali.
[ SBSL @ 26.03.2004. 23:00 ] @
Jao bre nece da mi otvori stranicu, ustvari otvori je ali pise INFO i neka sranja da se konektujem preko 041 mreze...

nece da mi izbaci rezultat pretrage... GRRRRRRRRRRR
[ SBSL @ 28.03.2004. 16:48 ] @
Citat:
joca 26:
Jao bre nece da mi otvori stranicu, ustvari otvori je ali pise INFO i neka sranja da se konektujem preko 041 mreze...

nece da mi izbaci rezultat pretrage... GRRRRRRRRRRR


Problem resen ! :)
[ SBSL @ 28.03.2004. 16:53 ] @
Citat:
Hocu samo da ti kazem da ja imam u inostranstvu razne tetke, sestre... i da se nikada, niko od njih nije setio mene sve dok nisam dosao u CH, tj. nisu hteli nipokoju cenu da mi pomognu da odem iz YU makar kao turista na par meseci.


Igore ja sam vec bio jednom u CH, 1998 godine (ali ono, tad sam imao 12 godina),
a sad vec ozbiljno razmisljam o poslu i o svemu...

Kao turista cu da odem na leto pa cu da vidim...

Ovo za usvajanje mi se najvise svidja ali ne znam bas da li tako moze, ali dobro necu da pricam dok ne saznam... :)

POZDRAV * * *
[ igor-ch @ 28.03.2004. 22:44 ] @
A u kom mestu tj. Kantonu je tvoja baka? (Posto na ES ima puno ljudi iz CH siguran sam da neko moze da ti pomogne kada budes na leto dolazio u CH)
[ SBSL @ 28.03.2004. 23:05 ] @
Iz BERN-a ! svaka pomoc bi mi bila dobrodosla :)
[ Sjajko @ 29.03.2004. 22:37 ] @
Moja ti preporuka ne dolazi ovamo sa namerom da ostanes.
Zazali ces.
To o minimalcu od 3500 SFR je prica od koje ti na kraju ostane ti 400 euro koje ti primis i dole.
Stvar se menja ako; govoris perfekt nemacki, ako imas neku diplomu koja njima nesto znaci i ako si spreman da radis 14 sata dnevno ne racunajuci put do posla i nazad.

Sada trenutno za jedno radno mesto se prijeve u proseku 189 kandidata.

I ako ipak odlucis da dodjes nikako u Bernu taj kanton je propao.

Vrhunac industrijske revolucije je bio do 1985 od tada do 1995 se nekako zivelo od tada do danas se samo prezivljava i radi da bi se njima isplatili racuni koji dobijes svakog meseca.
Izvini nisam te nesto ohrabrio ali dobro je i da cujes onu drugu stranu medalje.

Pozdrav
[ deki77 @ 30.03.2004. 00:17 ] @
Pa što se brate nevratiš kad je tako loše........
Kažeš da se na jedno radno mesto prijavi 189 kandidata,evo dođi kod mene pa se prijavi npr. za mesto dipl. Ekonomiste (1>11500) pa čekaj 11500 godina.........

Čak se i penzioneri odatle ne vraćaju..
NEZNAM ZAŠTO!!!!!
[ Slobodan Miskovic @ 30.03.2004. 01:03 ] @
Iznecu sada svoje iskustvo iz Italije koje verujem moze biti poucno za sve one koji nameravaju da se upute na Zapad.

Kada sam planirao moj put i boravak u Pg nisam ni slutio da je sve ono sto su mi govorili sa strane istina. Pre puta sam se 2-3 meseca raspitivao o ceni koju treba da platim za iznamljivanje stana, koliko kosta hrana, da li moze da se nadje posao, koliko se on placa itd... sto se tice cene stana i hrane to je bilo o.k. ali za posao sam tek po dolasku shvatio da nije lako naci isti... Lako je jako blaga rec jer je Italija puna jadnih Kineza (ovo je samo u kontekstu, mada...) koji spustaju cenu sata na nemoguce nisku, kao student moras raditi te poslove je je po zakonu dozvoljeni tkz. part-time samo 4 sata dnevno tako da ti kao strancu i studentu ne gine pranje sudova i konobarisanje.
Ja sam svoj prvi posao nasao tako sto mi je jedna nasa devojka pomogla (onaj je isla kuci a ja sam je zamenio) sto se moze nazvati cistom srecom sto sam posle shvatio.
Taj prvi posao je bio u jednom otvorenom bioskopu (radio sam kao sanker za vreme intervala - pauza u projekciji) i tada jos nisam bio svestan koliko je to dobar posao.
Placalo se 7e na sat a radno vreme je bilo od 21h-01h sto u prevodu znaci da sam na dan imao 28e. Gazda je bio neki tip iz Libije i nije uopste bio los (uvek mi je davao 30e) :)

Kada se zavrsila sezona (posto je to bio otvoren bioskop) poceo sam da trazim neki drugi posao ali qrac!! Kada cuju da si stranac i odakle si mozes samo da se slikas.
A i kada nadjes posao nikako ne mozes da uskladis radno vreme i obaveze na fakultetu...

Posle duge potrage dobio sam posao u jednom restoranu , prao sam sudove i to mi je bio najgori period u zivotu. Radio sam 9h na dan, ruke u hladnoj vodi non stop itd...
Gazda je bio matori Italijan koji se prema meni ponasao kao prema stoki-uzas, a sto je najgore placen sam bio samo 4e na sat... A sada ide najbolji deo, kada me je primio da radim rekao je da on placa na svakih 15 dana ja sam se slozio posto mi je to bilo super (lepse je kada dobijes vecu svotu novca odjednom a i ovako ne bi mogao da stedim) medjutim 12-og dana on meni kaze moras da radis i pre podne i popodne, ja reko ajde (vec sam racunao koliko cu vise zaraditi ) i tako ja dva dana radio po 12h. 14-og dana posle zatvaranja lokala zove me gazdarica na mob i kaze da brzo dodjem i da treba nesto da joj pomognem....dodjem ja kad ono sve sredjeno , sve super i da ne duzim optuzi ona mene da sam ukrao iz kase (kojoj nisam imao pristup) 600e. Tu ti meni padne mrak na oci...znaci totalno pomracenje! Kaze ona meni da lepo priznam, oni meni nece nista platiti i to je to...a sta sam ja mogao, nisam priznao-zvao sam karabinjere :) dosli oni i poceli da prze gazdaricu i gazdu kako mogu da drze otvorenu kasu itd...posle meni kazu da su vec imali takvih slucajeva i da je ovo uobicajno da rade da nebi platili radniku koji im ne moze nista...

Ovo je samo jedno lose iskustvo i nadam se da se nikome nece desiti nesto slicno ali ko god da ide u inostranstvo mora zapamtiti jednu stvar - on je STRANAC pa makar i dobio drzavljanstvo ljudi ce ga u toj zemlji uvek gledati kao stranca i sa tim mora da se zivi i da se trpe posledice toga...
[ deki77 @ 30.03.2004. 11:25 ] @
1. Da razjasnimo u koju zemlju trba ići!!!
-Po meni najb. zemja za šljaku je Nemačka,Austrija,CH...
-Velika ponuda posla,dobre zarade,povolji krediti,zbog blizine kuće mogućnost obrta neke robe(auti,telefoni, kompovi, garderoba,kuć.hemija,mašine itd.)-dodatna prihodi.

2.Koje zemlje izbegavati (ako je to moguće)!!!
-Italija,Španija,Francuska,Češka i Slovačka,Holandija, Engleska......
-U nekim navedenim zemljama je nizak standard i slabije su zarade, dok druge zemlje (Holandija ,Francuska......) imaju dobar standard, ali su daleko i dodatni prihodi odpadaju........(zamisli te da na odmor dođete iz npr. Švedske 2000+2000 km.x benzin x rashodi = kuku meni)

3.Kod koga otići !!!
-Rodbina, pouzdani prijatelji....(to najb. vi znate)
-Neko ko vas neće ispaliti za stan ,posao,vizu.......

4.Gde se zaposliti !!!!!( u zavisnosti koliko dugo zelite u toj zemji ostati)
-Građevine (keramicari,moteri,elektricari,klime,Holz-Bau,instalateri)-dobre zarade i uvek ima privatnog posla.....
-Auto placevi(Perionice,Mehanicari,AutoElek.Limari.....)-privatan posao i prodavanje auta (mislim nama)
-Održavanje(kuca, stanova,bolnica posl.prostora.....)-dosta posla i uvek se radi po 4-5 sati (na vise mesta...)
-Prevoz (Robe u yu. putnika,Spedicija)-dobra lova.....

5.Koje poslove izbegavati!!!!!
-Kafići
-Restorani
-Prodavnice...............slaba lova i nema dodatnog posla a radis ko konjina....
-Za one koji su visoko obrazovani (osim onih koji imaju uredne rade i bor. dozvole ili državljastvo)-preporučujem da diplome ostave kod kuće(moj savet).....

Ovo vam sigurno može pomoći, možda grešim ili ne...... (iz mog iskustva), ali je za sve potrebno i dosta srece..........

[ igor-ch @ 30.03.2004. 22:36 ] @
Posto vidim da ima razlicitih misljenja, evo ga moj slucaj:
Ja sam u CH dosao 2001. godine, na osnovu braka, tj. spajanja porodica, kako to Svajcarci kazu. Odmah sam poceo da ucim nemacki i preko zenine tetke, koja radi u jednoj fabrici, dobio sam posao posle samo 3 nedelje! Pocetna plata mi je bila 18,25 CHF (plus premija od 200 do 500 CHF). S' obzirom da su mi otvorili radnu vizu i da nisam znao da pricam, bio sam zadovoljan...
Danas, jos uvek radim u istoj firmi, plata mi je preko 20 CHF po satu (plus premija), imam lak posao... U medjuvremenu sam godinu i po isao na nemacki jezik, pa sam u novembru prosle godine polozio SIZ (svajcarski informaticki certifikat) i sad spremam dalje ispite i ne nameravam da se tu zaustavim. Inace, ovde je vrlo bitno da se ima neko ko ce da garantuje za tebe prilikom trazenja posla (slicno kao kod nas).
Umalo da zaboravim da kazem da sam pre godinu dana otvorio i privatnu firmu za PC Support, prodaju kompjutera, web design... Nasi ljudi su mi uglavnom musterije i za sada imam posla (pre podne u fabrici, popodne privatno). Da se ne razumem u kompjutere, sigurno bih radio neki drugi dodatni posao (moja tasta je sklapala kartonske kutije u posti za 17 CHF po satu na ruke-bez poreza...)
A i sto se tice socijale, Svajcarska nikoga ne ostavlja na ulici bez para: ako dobije neko (ili da) otkaz, godinu i po mu drzava isplacuje 70 odn. 80% od plate. Za to vreme moze da se besplatno doskoluje, da zavrsi neki kurs...

Inace, mislim da je velika razlika u standardu izmedju CH i Italije!

JOCO, NE DAJ SE!!!

[ SBSL @ 30.03.2004. 22:44 ] @
Uh skinuo si mi teret sa ledja :)

Taman sam mislio da odustanem...

pozdrav za sve iz CH * * *
[ znalacminimalac @ 30.03.2004. 23:43 ] @
Pa što sam ti ja rekao Joco ženi se i riješena stvar!

Žalosno je, ali istinito da na drugi način ne možeš dobiti radnu dozvolu.

Teoretski možeš ako spadaš u nekakve deficitarne kadrove, ali tu dolazi slična lista prioriteta pri uvozu radne snage kao i pri zapošljavanju onih koji su već u CH.

Daklem, prvo Švicarac pa EU državljan pa tek onda dolaze na red treće zemlje. Ne moram naglašavati gdje spada kompletna Ex Yu jel'da :-/
Sada si ti zamisli kakve šanse imaš (ako već jesi neki ekspert koji im treba) da uletiš prije nekog Njemca koji em govori isti jezik em je EU Burger em njihove škole su priznate, a naše
Naravno da vole smrdljivi Švabe zaletiti se u CH raditi jer zarade više, a sve dovlače sve iz DE i tako.

Daklem bato stop dreaming nego neku mladenku pod ruku pa hajd Drugog načina izgleda nema.

Do vraga što te baba nije usvojila prije nego što si napunio 18 godina ili još logičnije
što nije tvoje roditelje povukla dok je bilo vrijeme pa bi ti bio u CH rodjen i nebi sad mozgao kako ćeš.

Šta da ti kažem, nadam se da si kuma već našao pa piči. Pet godina bi valjda izdržao he

[ Neflernis @ 31.03.2004. 10:18 ] @
koliko ja vidim Joco tebi je najbolje da ozenis babu ! Sto, sta ? Pa seti se samo grcke mitologije !
[ SBSL @ 02.04.2004. 17:11 ] @
Mozda cak i nisam postavio dobro pitanje...

Ne moram ja da dobijem drzavljanstvo ali bih isao tamo radim...

Ja i baba da buemo radni tandem ! :)

POZDRAV * * *
[ igor-ch @ 02.04.2004. 23:54 ] @
A sta mislis Joco da ti dodjes ovamo u CH kao turista a onda ovde otvoris firmu. Procedura za otvaranje Einzelfirme je krajnje jednostavna(jedan jedini formular se popunjava i placa se oko 30 CHF) i sigurno bi ti bilo omoguceno da na osnovu te firme imas vece mogucnost za boravak i rad u Svajcarskoj. Inace, mozes da otvoris firmu za sta god hoces (uvoz-izvoz, trgovina, web-design...) i

Verovatno ce sad neko da postavi pitanje: "A da li stranac, koji zivi van Svajcarske, moze da otvori firmu u Svajcarskoj?". Odgovor se nalazi na sledecoj stranici (i potvrdan je):
http://www.netnotar.ch/Einzelfirma/E_110_fragen_D.html

Ovo je alternativa braku iz racuna ili, nedaj boze, incestu, na koji te neki clanovi foruma navode!

[ SBSL @ 03.04.2004. 12:34 ] @
Citat:
A sta mislis Joco da ti dodjes ovamo u CH kao turista a onda ovde otvoris firmu. Procedura za otvaranje Einzelfirme je krajnje jednostavna(jedan jedini formular se popunjava i placa se oko 30 CHF) i sigurno bi ti bilo omoguceno da na osnovu te firme imas vece mogucnost za boravak i rad u Svajcarskoj. Inace, mozes da otvoris firmu za sta god hoces (uvoz-izvoz, trgovina, web-design...) i


Pa bas ovo ne razumem, koliko para moram da ulozim..?

Citat:
Ovo je alternativa braku iz racuna ili, nedaj boze, incestu, na koji te neki clanovi foruma navode!


Ne razumem sta ovim hoces da kazes... Da mi je firma isto kao i da se zenim...

I na sta si mislio na incest..??

_____p o z d r a v______
[ igor-ch @ 03.04.2004. 15:50 ] @
Joco, za firmu moras da ulozis samo 30 franaka. Inace, kazem da je to alternativa "braku iz racuna" zato sto je to (najverovatnije) jos jedan siguran nacin da se ostane u CH. A sto se incesta tice, pa zar te nisu pojedini clanovi "savetovali" da ozenis babu?

Znaci, imas 3 varijante:
1. Brak iz ljubavi (po meni to je najlakse ostvariti a i najsigurnije je)
2. Usvajanje (teoretski moguce)
3. Otvaranje firme (takodje teorija, za praksu se mora malo vise raspitati)

Inace, ja znam coveka koji se ozenio iz racuna (prosao je dosta dobro- platio je oko 20000CHF). Bilo mu je frka jer su hteli da ga vrate dole (azilant) pa se odlucio za brz brak. I sad on mora 5 godina da zivi u istom stanu sa zenom koja mu nije nista i koja vodi svoj zivot. U medjuvremenu je nasao devojku pa kod zene spava samo vikendom (zbog mogucih kontrola) a kod devojke radnim danima... Sreca sto ga devojka i ta zena razumeju, ali to je toliko komplikovana situacija. A da ne pricam da sa devojkom nesme decu da pravi dok ne prodju te 5 godine...

Zato, Joco, zaboravi takvu vrstu braka i izaberi nesto od one 3 varijante.

PS. On je morao expres da se ozeni, a ti ces na leto imati 3 meseca. Nego, kako napredujes na chatu (bluewin.ch) kao i upoznavanje na poljubac.com?
[ srki @ 03.04.2004. 18:14 ] @
Citat:
igor-ch:
A sto se incesta tice, pa zar te nisu pojedini clanovi "savetovali" da ozenis babu?

To je kod nas zabranjeno a ne verujem da je tamo situacija drugacija.
[ SBSL @ 03.04.2004. 18:53 ] @
Citat:
Joco, za firmu moras da ulozis samo 30 franaka. Inace, kazem da je to alternativa "braku iz racuna" zato sto je to (najverovatnije) jos jedan siguran nacin da se ostane u CH.


Ne razumem bas kako za 30Chf da otvorim firmu... Jer moram da poslujem i da ostvarujem profit ili je imam samo na papiru ? Aj malo objasni kako da mogu da kazem babi da se raspita za sve to...





Citat:
Inace, ja znam coveka koji se ozenio iz racuna (prosao je dosta dobro- platio je oko 20000CHF). Bilo mu je frka jer su hteli da ga vrate dole (azilant) pa se odlucio za brz brak. I sad on mora 5 godina da zivi u istom stanu sa zenom koja mu nije nista i koja vodi svoj zivot. U medjuvremenu je nasao devojku pa kod zene spava samo vikendom (zbog mogucih kontrola) a kod devojke radnim danima... Sreca sto ga devojka i ta zena razumeju, ali to je toliko komplikovana situacija. A da ne pricam da sa devojkom nesme decu da pravi dok ne prodju te 5 godine.


Pa razume ja tebe ali ja u martu 2005 godine punim 20 godina... Tako da mi za decu nije problem :) Taman ih napravim kad napunim 25 godina :)
A sto se tice "kupovine mlade", jer moram da je isplatim odmah ili moze nesto u vise puta... Pa da odvajam pola plate svaki mesec za nju..??? :) Ovo ozbiljno pitam...




Citat:
2. Usvajanje (teoretski moguce)


Ovo mi najvise odgovora ali sam skeptik u vezi toga... Kad bi znao da sigurno moze bio bih hladan ali ovako...



Citat:
On je morao expres da se ozeni, a ti ces na leto imati 3 meseca. Nego, kako napredujes na chatu (bluewin.ch) kao i upoznavanje na poljubac.com?


Kako bre, ko mene bas ceka u CH ? Ali ko zna mozda je njihov mentalitet drugaciji pa imam mnogo sansi da se ozenim... I kako da cetujem kad ne znam nemacki..??

POZDRAV * * *
[ igor-ch @ 03.04.2004. 19:42 ] @
Citat:
joca 26:
Ne razumem bas kako za 30Chf da otvorim firmu... Jer moram da poslujem i da ostvarujem profit ili je imam samo na papiru ? Aj malo objasni kako da mogu da kazem babi da se raspita za sve to...


Neka se raspita u svojoj opstini prvo, a zatim u Handelsregisteramt Bern ( http://www.hrabe.ch )

Citat:

A sto se tice "kupovine mlade", jer moram da je isplatim odmah ili moze nesto u vise puta... Pa da odvajam pola plate svaki mesec za nju..??? :) Ovo ozbiljno pitam...

Placa se uglavnom mesecno, tj. od plate (oko 500 CHF placa taj moj poznanik).

Citat:

Kako bre, ko mene bas ceka u CH ? Ali ko zna mozda je njihov mentalitet drugaciji pa imam mnogo sansi da se ozenim... I kako da cetujem kad ne znam nemacki..??


Nisam ni mislio da chatujes i upoznajes svajcarke. Pa ni nasi momci i devojke koji su ovde odrasli i imaju i CH drzavljanstvo vrlo, vrlo retko se zene/udaju za svajcarce. Mi smo dva razlicita sveta i sa takvim velikim razlikama je veoma tesko, najpre oformiti, a zatim odrzati brak. Pa zamisli samo jednog Srbina -Gegulu koji mora da slusa sta mi zena komanduje?! Ako je bijes (sto je inace ponekad vrlo neophodno, zar ne?!) odmah dolazi policija i smatraj da si obro bostan. Ako je pustis da dominira, sigurno ce uskoro i da nadje nekog drugog. Ako se razvedes, sud utvrdjuje da je zena u pravu (u 100% slucajeva) i moras da placas oko 700-800 CHF mesecno po detetu za alimentaciju...
E, zato ti kazem: samo nase, Srpkinje dolaze u obzir! A njih na poljubac.com mozes da nadjes preko 400 u CH.
Na bluewin.ch imas nekoliko nasih soba pa probaj i tu: http://www2.bluewin.ch/chat/channels/internationale.html

[ SBSL @ 04.04.2004. 01:52 ] @
Citat:
Mi smo dva razlicita sveta i sa takvim velikim razlikama je veoma tesko, najpre oformiti, a zatim odrzati brak. Pa zamisli samo jednog Srbina -Gegulu koji mora da slusa sta mi zena komanduje?! Ako je bijes (sto je inace ponekad vrlo neophodno, zar ne?!) odmah dolazi policija i smatraj da si obro bostan. Ako je pustis da dominira, sigurno ce uskoro i da nadje nekog drugog. Ako se razvedes, sud utvrdjuje da je zena u pravu (u 100% slucajeva) i moras da placas oko 700-800 CHF mesecno po detetu za alimentaciju...


Pa jer imam ja neki ugovor ako sklopim brak sa njom ? Znaci sta se sme a sta se ne sme ??? Da me ne bi jebala u zdrav mozak...

[ igor-ch @ 04.04.2004. 11:35 ] @

Eto, sad si tim tvojim pitanjima sam sebi dao odgovor: to je veliki rizik koji ja nikako ne preporucujem. Bolje razmisljaj o drugim mogucnostima (one 3 varijante).

[ SBSL @ 20.05.2004. 12:19 ] @
E Igore proslo je malo vise od mesec dana nakon zadnje (tvoje) poruke vezane za ovu temu...

Naime sta sam sve uradio. Baba mi je dosla u posetu ovde i sad za mesec, dva ide nazad... Nema bas neku volju da me odvede (ne znam zasto ali...) ali ja ne gubim nadu... :)

E sad ima jedan problem, nemam zavrsenu vojsku (jos uvek) ! Sta mi savetujes da uradim povodom toga ? Da zavrsim sa njom ili da je odlazem ?

pozdrav ***

p.s Umalo da zaboravim, svi koje znam da su "preko" se zale kako nema posla ?! Aj malo me ohrabri, da ne bih dosao i obrao bostan...
[ zbunjen @ 18.07.2004. 11:02 ] @
pozdrav
Jole jesi sta saznao o tome kako dobiti ch papire?
Ja sam takodje jako zainteresovan pa ako mozes napisi sve sto si ti sazno o tome
da vidim mozda mozes ti da mi kazes sta znas.
zahvaljujem u naprijed.
[ Lazarevac @ 18.07.2004. 12:03 ] @
Citat:
Da zavrsim sa njom ili da je odlazem ?


nećeš valjda da ubiješ rođenu babu zbog državljanstva?
[ SBSL @ 28.10.2004. 00:31 ] @
Citat:
Lazarevac: nećeš valjda da ubiješ rođenu babu zbog državljanstva?


xe xe

Jer se raspitio neko u vezi braka "preko papira" ??

Gde se takvi "oglasi" mogu naci ??

PoZdRaV
[ SBSL @ 28.10.2004. 00:36 ] @
AUPAIR PROGRAM, DEVOJKE I MLADIĆI HITNO POTREBNI ZA RAD U STRANIM PORODICAMA U INOSTRANSTVU, PROVERENE PORODICE, MAKSIMALNA SIGURNOST. 064/133-xxxx

Sta li se krije iza ovakvih oglasa ??
[ Aligator @ 28.10.2004. 18:56 ] @

Bolje pitaj sta se ne krije...

[ SBSL @ 28.10.2004. 19:44 ] @
@aligatore jer si ti iz CH ?
[ ChilliLed @ 29.10.2004. 13:31 ] @
Citat:
Ja sam takodje jako zainteresovan pa ako mozes napisi sve sto si ti sazno o tome da vidim mozda mozes ti da mi kazes sta znas.
zahvaljujem u naprijed.


CH drzavljanstvo je najteze dobiti u Evropi pogotovo za gradjane Srbije i Crne Gore.
Nesto vise o tome mozes videti na sajtu http://www.eda.admin.ch/pretoria_emb/e/home/chinsa/chcs.html

[ Aligator @ 29.10.2004. 17:58 ] @

Citat:
SBSL: @aligatore jer si ti iz CH ?


Da, ja zivim u CH i Svajcarski sam drzavljanin tj. imam samo CH pasos, SCG pasos nemam vec dugo...
Sluzio sam cak i vojni rok ovde...

Zasto pitas??


[ SBSL @ 30.10.2004. 12:37 ] @
pa pitam onako.. mogao bi da mi ti kazes nesto o odlasku preko, kako, sta itd, itd...

Kako si ti uspeo da stignes u CH ??

p.s Nemoj samo da mi kazes da si od malena tamo..

PoZdRaV
[ SBSL @ 31.10.2004. 13:30 ] @
Citat:
Jer se raspitao neko u vezi braka "preko papira" ??


???
[ Slobodan Miskovic @ 31.10.2004. 14:00 ] @
Platis nekoj ribi, zeni ili baki koja ima CH drzavljanstvo pa se vi lepo uzmete i ti dobijes papire. Prvo samo boravisnu dozvolu koja je mislim 2 ili 3 godine a po isteku tog perioda mozes da podneses zahtev za vizu
[ SBSL @ 01.11.2004. 23:31 ] @
Citat:
Platis nekoj ribi, zeni ili baki koja ima CH drzavljanstvo pa se vi lepo uzmete i ti dobijes papire.


Idem Bernom i naidjem na neku baku: EJ BAKO AJ TI PLATIM DA SE VENCAMO ? ..ej sinko, jer ce da bude nesto u krevetu ili samo papirri, ako ce da bude nesto i u krevetu MOZE, u suprotnom NE !!

Sta mislis da mi se ovako nesto desi..??

Mora da ima neke firme (tajne) koje se bave ovim o cemu mi pricamo...

Ali ne znam kako da ih pronadjem...

PoZdRaV
[ letal3891 @ 27.02.2006. 18:22 ] @
evo nas dva momka,iz banja luke,trazimo djevojke radi papira.
platicemo koliko treba!
imamo po 22godine,javite se cure na e-mail
[ Aligator @ 27.02.2006. 20:24 ] @
Citat:
A sta mislis Joco da ti dodjes ovamo u CH kao turista a onda ovde otvoris firmu. Procedura za otvaranje Einzelfirme je krajnje jednostavna(jedan jedini formular se popunjava i placa se oko 30 CHF) i sigurno bi ti bilo omoguceno da na osnovu te firme imas vece mogucnost za boravak i rad u Svajcarskoj.


Mislim da ne moze to tek tako lako kao sto ti mislis. Dali ce on posle otvaranja ili preuzimanja firme imati stalni boravak u CH ? Evo recimo ja imam Einzelfirmu. Znaci li to da ako ja prevedem recimo tu svoju firmu na drugara koji zivi u Srbiji da ce on odmah posle toga dobiti vizu za rad i stalni boravak ?? Cisto sumljam
[ Aligator @ 27.02.2006. 20:36 ] @
Citat:
igor-ch: Mala ispravka: u CH je minimalna plata za apsolutno nekvalifikovanog radnika (bez ikakve skole tj.diplome) nesto preko 3500 CHF.


Preterao si ga molo brate


[ Aligator @ 27.02.2006. 21:55 ] @
Citat:
Slobodan Mišković: Platis nekoj ribi, zeni ili baki koja ima CH drzavljanstvo pa se vi lepo uzmete i ti dobijes papire. Prvo samo boravisnu dozvolu koja je mislim 2 ili 3 godine a po isteku tog perioda mozes da podneses zahtev za vizu


I jos ovo da dodam. nemora biti kao sto kazes riba, zena ili baka i nemora imati svajcarsko drzavljanstvo. Moguce je osnovati brak izmedju 2 ista pola. Recimo 2 muskarca ili 2 devojke.

Znaci mozes naci i nekog drugara, prijatelja ili sl za dobijanje radne i boravne vize







[Ovu poruku je menjao Aligator dana 27.02.2006. u 22:56 GMT+1]
[ mici_90 @ 27.01.2008. 17:09 ] @
Ja imam strica u Ch i planiram da zavrsim farmaciju ovde pa da palim tamo posle. Ima li neko da zna kako funkcionisu nase diplome tamo i da li cu moci da se zaposlim?? Volela bih da zivim i da radim tamo, ali ne znam da li postoji mogucnost. Videla sam ovde na forumu da hvalite Svicu... :) Htela sam prvo da idem u Australiju (sto dalje odavde) ali ovde kazete drugacije, da je bolje Svajcarska pa sam se setila da mi je stric tamo :D

Ima li neke sanse da se dobije posao farmaceuta tamo sa nasom diplomom?
[ inobradovic @ 03.02.2008. 14:07 ] @
drzavljanstvo nije ni malo lako dobiti i nemaju ga ljudi koji zive i po 10 god u ch. kad steknes uslove za predaju drzavljanstva i ako je sve ok ceka se od 2-3 god odgovor. ja zivim u ch pitajte sta vas interesuje tu sam da pomognem
[ tomkeus @ 03.02.2008. 15:24 ] @
Citat:
mici_90: Ja imam strica u Ch i planiram da zavrsim farmaciju ovde pa da palim tamo posle. Ima li neko da zna kako funkcionisu nase diplome tamo i da li cu moci da se zaposlim?? Volela bih da zivim i da radim tamo, ali ne znam da li postoji mogucnost. Videla sam ovde na forumu da hvalite Svicu... :) Htela sam prvo da idem u Australiju (sto dalje odavde) ali ovde kazete drugacije, da je bolje Svajcarska pa sam se setila da mi je stric tamo :D

Ima li neke sanse da se dobije posao farmaceuta tamo sa nasom diplomom?


Teško. Švajcarska je izuzetno zatvorena zemlja. Moraćeš sam da nađeš neku firmu iz Švajcarske i da je ubediš da baš tebe primi, a onda će ta firma morati da objasni nadležnim švajcarskim organima zašto baš tebe hoće da zaposle, a ne nekog Švajcarca i ako sve to prođe, onda ćeš možda dobiti B vizu.
[ igor-ch @ 03.02.2008. 15:55 ] @
Citat:
inobradovic: drzavljanstvo nije ni malo lako dobiti i nemaju ga ljudi koji zive i po 10 god u ch. kad steknes uslove za predaju drzavljanstva i ako je sve ok ceka se od 2-3 god odgovor.


Hmmm, pa nije bas tako... Ja sam u CH dosao u Septembru 2001 (preko supruge), a za drzavljanstvo smo predali u Oktobru 2006.
Posle godinu dana smo bili na razgovoru u Opstini, a trenutno smo na kurs-u koji je obavezan za lica koja ovde nisu pohadjala skolu.
U maju je skupstina gradjana Opstine, gde Svajcarci odlucuju ko ce dobiti drzavljanstvoa ko nece...
Naravno, na vlasti u mojoj opstini nije SVP, tako da se mnogo lakse dobija drzavljanstvo nego da je to slucaj...

Pozdrav!

PS: Najlaksi nacin za dobijanje drzavljanstva je brak sa osobom koja je vec svajcarski drzavljanin!!!
PS2: Mislim da je ova tema vise za "Vodic za emigraciju"...
[ Aligator @ 03.02.2008. 21:56 ] @

Citat:
mici_90: Ja imam strica u Ch i planiram da zavrsim farmaciju ovde pa da palim tamo posle. Ima li neko da zna kako funkcionisu nase diplome tamo i da li cu moci da se zaposlim?? Volela bih da zivim i da radim tamo, ali ne znam da li postoji mogucnost. Videla sam ovde na forumu da hvalite Svicu... :) Htela sam prvo da idem u Australiju (sto dalje odavde) ali ovde kazete drugacije, da je bolje Svajcarska pa sam se setila da mi je stric tamo :D

Ima li neke sanse da se dobije posao farmaceuta tamo sa nasom diplomom?


Ako budes dolazila u CH tu diplomu (bilo koju) bolje ostavi mami i tati, njima ce vise znaciti nego tebi ovde.

Nego koliko ti imes godina ;-), ja mogu da ti pomognem...
[ inobradovic @ 03.02.2008. 22:14 ] @
Citat:
igor-ch: Hmmm, pa nije bas tako... Ja sam u CH dosao u Septembru 2001 (preko supruge), a za drzavljanstvo smo predali u Oktobru 2006.
Posle godinu dana smo bili na razgovoru u Opstini, a trenutno smo na kurs-u koji je obavezan za lica koja ovde nisu pohadjala skolu.
U maju je skupstina gradjana Opstine, gde Svajcarci odlucuju ko ce dobiti drzavljanstvoa ko nece...
Naravno, na vlasti u mojoj opstini nije SVP, tako da se mnogo lakse dobija drzavljanstvo nego da je to slucaj...

Pozdrav!

PS: Najlaksi nacin za dobijanje drzavljanstva je brak sa osobom koja je vec svajcarski drzavljanin!!!
PS2: Mislim da je ova tema vise za "Vodic za emigraciju"...


kazes predo si 2006 godine a sad je 2008 i jos nisi dobio odgovor a ja sam reko ceka se 2-3 god kad predas zar to nije isto.
a koliko je godina proslo dok niste stekli pravo i da ispunjavate sve uslove za dobijanje drzavljanstva?
i kako mozes da kazes da nije tako ja sam samo rekao da nije lako dobiti ga i da nemaju drzavljanstvo ljudi koji zive po 10god u ch a po tvojoj prici cim negiras moju ispada da je drzavljanstvo lako dobiti u ch.
[ igor-ch @ 03.02.2008. 22:28 ] @
Ja sam u CH dosao pre 6 i po godina i vec sam na dobrom putu da dobijem svajcarsko drzavljanstvo. A sto se tice tih neintegrisanih osoba kojima i posle ne 10 vec ni posle 20-30 godina boravka u CH, jos uvek viri "praziluk iz du****", stvarno nevidim zasto bi Svajcarska bila duzna da im da drzavljanstvo?!
Zaista, u pravu si kad kad kazes da se drzavljanstvo ne deli tako lako, ali mislim da su nasi ljudi sami krivi, jer se samo vrlo mali broj opredeli za investiranje u jezik, skolu... dok se vecina zadovolji nekim obicnim poslom u fabrici i jedino im je vazno da naprave kucu vecu od komsijine i da kupe lep auto pa da kad odu na ferije svi "crku" od ljubomore...

Pozdrav!
[ Horvat @ 03.02.2008. 22:32 ] @
nije ovo u pogresnom pod forumu?
[ inobradovic @ 04.02.2008. 17:51 ] @
mani se tih babskih prica ko pravi kucu a ko ne svako ima prava da radi sa svojim parama sta god hoce a to nije ovde tema.
u kantonu vd ne mozes da predas za drzavljnstvo ako nisi proveo u njemu 12god. ch ima 26 kantona svaki je prica za sebe.
[ igor-ch @ 05.02.2008. 07:05 ] @
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, nije mi bila namera...
Inace, i u SG je uslov 12 godina, ali ako podnosilac zahteva ispunjava taj uslov, i ostali clanovi porodice mogu da se "slepaju"...

Pozdrav!
[ anon70939 @ 14.02.2008. 03:14 ] @
Evo da se i ja ubacim u ovaj razgovor posto sam sa namerom pretrazio i nasao ovaj topic.

Elem....

Dosao sam u Zenevu na vrlo cudan nacin kod prijatelja, u potrazi za boljim zivotom. Naime sada sam trenutno na crno bez ikakvih papira, pa sam hteo da konsultujem ES za mogucim resenjima mog problema. Ne svidjaju mi se komentari mnogih kukavica koje ne smeju da napuste srbiju i krenu preko, pa samo ovog malog sputavaju svojim pricama koje su samo naculi. Ja sam u mnogo losoj situaciji ovde, pa se opet ne bih vratio nikada. Opisacu malo kako sam dosao i sta trenutno radim i sta planiram.

Naime, zadnjih 2-3 godine samostalnog zivota bez pomoci roditelja, boreci se u Kragujevcu za svoje mesto pod suncem, sam toliko zag**nao da sam sva sreca uspesno pobegao pre 4 meseca odatle. U Kragujevcu sam ziveo sam, radio za 9600 dinara, od toga placao stanarinu 8000, a za ostatak placao troskove struje telefona hrane fakulteta i svega ostalog. Kako sam to uspevao ni sam ne znam, ali mnogi od nas uspevaju to nekom magijom koje nismo ni svesni. Kao sto su te cifre na papiru tako netacne, tako je malo tacan i papir za zaradu ogromnog novca u CH.
Poslednji trenutak kako sam uspevao da izbegavam vojsku do skoro, krediti zbog kojih sada verovatno milicija traga za mnom, problemi sa policijom zbog nekih stvari u koje sam slucajno uvucen (mislim na obicne tuce), dugovi po raznim institucijama slicnoj telekomu....., sam iskoristio da dodjem ovde. A izgubio sam i taj jadni posao od 9600 dinara mesecno u nekom servisu racunara jer sam pokusao da promenim posao. Znaci izgubio sam svu volju za borbu za opstanak u Srbiji. Jer to je stvarno bila borba za opstanak i prezivljavanje a ne zivot.
Moram da naglasim, posto je neko pomenuo da ima "sposobnih" u Srbiji koji zaradjuju vise nego prosecni u CH. Pa prijatelju moj IQ i snalazenje su na veoma zavidnom nivou, ali jednostavno mi roditelji nisu na pozicijama da bi mogli da me ucine "sposobnim", niti imaju novca da me ucine "sposobnim". Ko prica da se snasao bez takvih pomoci u srbiji, prica gluposti. elem... iskrsla mi je prilika da me dovede moj najbolji prijatelj koji je na slicnu semu dosao kao i ja godinu dana pre mene.

A sve sam poceo tako sto sam prvo morao da izadjem iz zemlje, sto je vrlo nemoguce. Treba dobiti vizu za CH, sto je opet strasno tesko. Pa sam resio to da uradim alternativnim metodama koje se rade kod nas u zemlji. Plati pa klati. Recimo da sam pozajmio mnogo novca (2000E) sa 15 razlicitih strana da bih dosao ovamo. To mi je bio najtezi deo ali sam toliko cvrsto odlucio i kumio sam , molio sam i svasta radio da bih do toga dosao. "Nekako" sam sredio da odem na neku izlozbu pasa u nemackoj, pa sam presao granicu legalno i ponovo presao granicu CH nelegalno, ali eto tu sam. Jos mnogi ljudi su na slicne fore isli. Kao bejzbol igraci i ostale gluposti. Verujem da ne treba ovoliko otvoreno da pricam, ali jbg...
Moja sreca je bila da sam imao smestaj kod tog prijatelja koji je u istoj poziciji kao ja. I da sam radio za istog coveka kao i on. Na gradjevini za 120 CHF dnevno, po ceo dan i to veoma teske stvari. S obzirom da nikada nisam radio takve poslove ja sam i zadovoljan tim novcem. Znaci imao sam srecu da uspem da vratim novac koji sam pozajmio.
Ali zbog toga sto nasi ljudi cim mogu da te drze u saci, jer su ti nekako pomogli, postanu vrlo zli, ja sam zbog svog ponosa ostao bez stana i posla ne mojom krivicom. Posle toga sam 2 meseca ziveo u nekom drugom stanu i bio bez posla sto je ovde stvarno tesko naci ako se nema neka da kazem viza B ili slicno. Pa sam zatim nasao privrmeni studentski poslic u nekoj fabrici gde sam pakovao neke proizvode. Tu sam radio 12 dana i vratio potpuno kredit i ostalo mi je da prezivim jos mesec dana. znaci kad sumiramo

Zivim u CH 4 meseca, sto je 120 dana. Od tih 120 dana ja sam imao posla sve ukupno 40-50 dana, a ostalo sam bio bez posla.

Za tih 40-50 dana sam toliko zaradio da sam otplatio 2000E sto je oko 3300 CHF, placao sam stanarinu 4 meseca (I i II po 760CHF, a II i IV po 450 CHF, plus troskovi struje telefona i slicnog...), hranio se sve to vreme, poslao roditeljima 2 puta po 100 CHF (nisam imao vise zbog ocigledne finansijske situacije), kupio nesto garderobe i stvari za svakodnevni zivot koje nisam mogao da ponesem iz srbije zbog nacina na koji sam dosao ovde. I pored svega sad mi je ostalo u dzepu oko 300 CHF za nastavak opstanka. A pored svega toga, bar se hranim 10X bolje nego u Srbiji (ne gladujem i ne biram dal ce mi salama biti kod matijevica ona pili od 120 din o kg ili ce biti sunka, ili tako neke slicne stvari), izlazim, i sve ostalo bolje nego u srbiji. Stvarno kad sracunam i stavim opet sve na papir nije bas tako jasno. Realno je da nisam morao da vratim 2000E, da bi ovde covek mogao da zivi ovim nacinom zivota 4 meseca najmanje a da od toga radi samo mesec dana. Kako? ne znam. Znam da za sada zivim mnogo skromno da bih postigao ciljeve koje sam zacrtao. Nisam dosao ovde "da bi mi praziluk iz d***ta virio", nego sam dosao da zivim totalno normalnim zivotom kakvim svi zive ovde. Za sada me ni malo ne vuce nostalgija, ni zelja da zgrnem ovde lovu pa da odem da pokazujem u Srbiji "ciji je duzi". ne zelim da imam auto jer je transport laksi fenomenalno resenim tramvajskmi prevozom, ne zelim 5 spratova u Srbiji jer mislim da ce mi zivot ovde biti bolji, tako da je ta malogradjanstina iskljucena.

Elem.... Danas opet nemam posla i u ogromnoj sam potrazi, ali slaba vajda jer nasi ljudi ne zele jedni drugima da pomazu, nego cak vole malo i da sputavaju. Nemam posla jer nemam nikakve papire. Znaci to su dve najbitnije stvari ovde za opstanak. Kako cu dalje ne znam, ali nadam se da ce uskoro nesto iskrsnuti, mada ljudi pricaju da je ovaj deo sezone najgori.

Sve u svemu, svakom coveku, mentalno jakom (posto je to jedina bitna stvar pored fizickog zdravlja za nekakav opstanak) bih savetovao da se uputi slicnim putem kao ja jer nista ne moze da izgubi. A ostale stvari ce se valjda usputno resavati. Prezadovoljan sam ovim zivotom ovde, a verujem da ce biti mnogo bolje.

Sada da kazem malo i o nacinima sredjivanja papira.

Svi nasi ljudi govore da je jedini nacin vencanje, i da treceg nema. Mene je vrlo obradovala vest za to usvajanje i voleo bih kad bi neko mogao da mi pojasni i da me uputi gde bih mogao da se raspitam, jer postoji jedna francuska porodica koja mi je to ponudila. To za otvaranje firme mislim da je strasno tesko i verovatno nemoguce, bar iz moje trenutne situacije. A za vencanje je trenutno tarifa 30 000 CHF i vise, i to da covek ima srece da nadje neku takvu. Naravno treba uzeti u obzir da zenske osobe koje pristanu na tako nesto nisu sasvim psihicki normalne i da u 99% slucajeva ispadnu problemi.

Blizak prijatelj coeka koji mi je pomogao mi je ispricao takvu pricu da sam odustao od toga. Prica je sledeca:

Jedan covek je pozajmio i platio nekoj zeni 30 000CHF unapred posto retko koja ce pristati da joj se daje 500 CHF mesecno, i ta zena je posle 2 meseca izgubila pravo na socijalnu pomoc u visini od 1500CHF mesecno, jer je automatski dobila supruga koji je zdrav i sposoban da radi. Zbog toga je ona trazila njemu da joj placa +1500CHF mesecno za nadoknadu ili ce da se razvede, a naravno onaje tih 30000 CHF vec potrosila i nije mogla da vrati. Taj covek je mogao da bira da se razvede, da razvod plati mnogo, da mozda posle razvoda placa neku alimentaciju (ne razumem se), ili da pristane da placa do kraja 5. godine i tih 1500CHF. I odlucio se da placa sve. On je nastavio da placa 700CHF a sestra mu je pomagala sa jos 800CHF sledecih 5 godina. Tuzna je istinada je on to izdrzao i isplatio sve i proslo je 5 godina, i posle par meseci takvgo tragicnog zivota je preminuo. Koliko je ovo istina, ja verujem 99% posto je taj covek brat nekog naseg sadasnjeg "gazde". Stvarno ne zelim da se desi nesto ovako jos bilo kome. Iskusniji ljudi mi kazu i da ako se ta zena povredi, i zbog povrde prestane da radi, njen suprug je duzan da placa lecenja i da je izdrzava do kraja zivota. Ogroman je rizik takvo opredelenje, ali mnogi su prosli na tu foru i zlatno je pravilo da nikog nije kostalo samo 30 000 CHF.

kao sto igor kaze, brak iz ljubavi je najbolje resenje, ali i to je tesko zato sto nase devojke ovde cim cuju da nemamo papire, znaju zbog cega ih salecemo i beze kao djavo od krsta. A i te koje su rodjene ovde uglavnom imaju kompleks VISHE vrednosti. Mozda tripujem ali ovde sam i to i vidim.

Ali eto pored svih tih problema nadam se da cu naci neko resenje. videcemo....
[ Pali zari @ 14.02.2008. 11:24 ] @
brate posle onoga sto sam procitao ti si u gadnom problemu , dok sam bio studentski preko leta u americi jedina pomoc koju sam dobio je ila preko nase crkve od nasih ljudi slaba vajda vecina ce pre da te zajebe pre nego sto ce ti pomoci. jedino ti aj savet mogu a ti probaj nesto preko crkve ovo sam nasao na sajtu spc-a
http://www.spcportal.org/index.php?lang=sr nasa crkva u lucern-u.
[ inobradovic @ 14.02.2008. 12:35 ] @
za momka iz kg potpuno si u pravu za neke stvari a za neke nisi nebih sad o teme sad jeste najgora sezona za posao i stvarno mi je drago sto si se uputio na takav jedan put vratio dug i ipak zivis bolje nego u srbiji. nebih vise da pisem kazace neko pametujem ostavi ili posalji na mejl br mob da te kontaktiram i pomognem koliko mogu.
[ anon70939 @ 14.02.2008. 12:38 ] @
Pa istina je. U ogromnom sam problemu i trenutno ne vidim izlaz, ali pretpostavljam da to tako mora biti posto sam tek dosao i nemam nikakvu rodbinu. Svaka pomoc i savet bi mi dobrodosao. Ovde sam, pa svaku teroriju mogu da isprobam u praksi.
[ inobradovic @ 14.02.2008. 22:34 ] @
ostavi br mobilnog ili mi posalji broj na mejl da te kontaktiram i pomognem koliko mogu ja sam blizu zeneve.
[ anon70939 @ 15.02.2008. 00:14 ] @
Prijatelju hvala ti. na PP ti ide broj mobilnog, a email mi je [email protected]. to mi je i MSN
[ anon70939 @ 26.02.2008. 20:22 ] @
Sta mislite, da li treba iskoristiti ovu situaciju i stanje u Srbiji, pa ovde skupiti hrabrost i zatraziti politicki azil? Jos recimo ako bih nekako dosao do nekih dokumenata koji su registrovani na kosovu???
[ staparac @ 22.04.2009. 10:50 ] @
Zanima me da li je tacno da se svajcarkso drzavljanstvo moze dobitI tako sto odneses u svajcarsku banku neku sumu novca da orocis. Ovo sam cuo iz price sa ljudima pa me zanima da li je tacno?
[ Pali zari @ 25.04.2009. 15:53 ] @
mozda i jeste ali se zapitaj koja bi to kolicina para bila? jer mislis da bi sve ispod 200 mil bilo vredno razmatranja?
[ tasa.m @ 26.04.2009. 16:38 ] @
Jel moze neko da mi odgovori posle kog vremena bih mogla da se bez problema razvedem ako bih se udala za papire?


Hvala
[ igor-ch @ 06.05.2009. 11:20 ] @
Citat:
tasa.m: Jel moze neko da mi odgovori posle kog vremena bih mogla da se bez problema razvedem ako bih se udala za papire?


Hvala


Ako bi se udala za naseg coveka ("C" viza) morala bi da cekas 5 godina dok steknes pravo na "C" vizu.
A ako bi se udala za Svajcarca verovatno krace i onda bi stekla pravo na CH drzavljanstvo.

pozz
[ tasa.m @ 06.05.2009. 23:01 ] @
Hvala Igore na odgovoru...
[ stefano1 @ 21.09.2009. 01:21 ] @
e ovako.... zove se Stefan imam 18 god i ne vidim za sebe nikakvu buducnost u srbiji... moje pitanje je sledece... razmisljao sam kada bih dosao u svajcarsku i otvorio restoran e sada koliko je to moguce, da li je to moguce bez drzavljanstva njihovog otvoriti restoran, koliko je iplsativo i kakva je uopste procedura za dolazak tamo i otvaranje sopstvenog restorana... .... unapred hvala...

P.S. Pitanje za Inobradovica....
[ igor-ch @ 03.10.2009. 20:39 ] @
Citat:
stefano1: e ovako.... zove se Stefan imam 18 god i ne vidim za sebe nikakvu buducnost u srbiji... moje pitanje je sledece... razmisljao sam kada bih dosao u svajcarsku i otvorio restoran e sada koliko je to moguce, da li je to moguce bez drzavljanstva njihovog otvoriti restoran, koliko je iplsativo i kakva je uopste procedura za dolazak tamo i otvaranje sopstvenog restorana... .... unapred hvala...

P.S. Pitanje za Inobradovica....


Bolje mu posalji privatnu poruku...

Pozdrav!
[ ocean @ 15.10.2009. 02:43 ] @
cao ,treba mi necija pomoc,imam jednu konbinaciju za ch,devojka ima c vizu otisla je tamo otac i majka joj sredili ona je vec 3 godine tamo,ima c vizu,jer ja mogu da se vencam sa njom ako bih otisao turisticki par dana i da ostanem da se ne vracam u srbiju,i koliko bih morao da budem u braku dok ne dobijem prve papire ili neku vizu da ne mogu da me proteraju?inace ona zivi u lozani negde fr kanton,ako neko zna neka pise,pozdrav i hvala
[ igor-ch @ 16.10.2009. 13:09 ] @
Izvadi turisticku vizu, idi kod nje u Lozanu i vencaj se tamo! Veoma brzo dobijas B vizu...
Ukoliko se vencate u Srbiji, moraces da prodjes mnogo dugotrajniju i mukotrpniju proceduru!

Pozdrav!
[ ocean @ 16.10.2009. 16:03 ] @
igore,jel to znaci da mogu odmah da ostanem tamo ne moram da se vracam za srb>?jer sam se raspitivao kod nasih ljudi koji zive tamo kazu da moram da se vratim i da se ovde isto vencam i da cekam vizu za spajanje porodice,jer svaki ostanak je na crno?
[ igor-ch @ 16.10.2009. 18:15 ] @
Ne moras da se vracas u Srbiju! Dobices turisticku vizu na predpostavljam 2-3 meseca.
Cim stignes u CH, a ti se vencaj. Do isteka vize bi trebao da dobijes papire. Ako se malo i oduzi, uvek mozes u opstini da trazis da ti produze boravak za jedan mesec...
Mislim da ce isto biti i od 1.1. kada bi trebalo da budu ukinute vize Srbima za CH...

Pozdrav!
[ ocean @ 16.10.2009. 20:55 ] @
problem je sto ona mi salje garantno pismo i ja vadim vizu,sad je problem kod nas sto ti u ambasadi traze da sam zaposlen ili student da bi mi odobrili,imam godisnji i na to cu da se vadim,ali samo mozda 2 nedelje,mislis da moze to da se odradi u ch tako brzo vencanje i sve to,sta mi preporucujes za tako kratak vremenski period?pozdrav
[ igor-ch @ 16.10.2009. 21:20 ] @
Onda ti preporucujem da sacekas ukidanje Sengen-Viza od januara i onda ces moci da ostanes u CH 3 meseca!
[ ocean @ 16.10.2009. 21:34 ] @
sta ako nam ne ukinu?jedina sansa mi je opet to da dobijem papire,nego mogu li ja za to kratko vreme da se vencam i trazim da mi produze boravak?
[ igor-ch @ 16.10.2009. 23:03 ] @
Ukinuce vize 100% ;-)
Inace, mislim da se vize izdaju na 1-3 meseca, s'tim da uvek moze u opstini da se produzi boravak. Ne znam koliko traje procedura posle vencanja, ali jos nisam cuo da se neko morao vratiti dole...
[ ocean @ 16.10.2009. 23:13 ] @
necu da zurim znace se za mesec i po dana ako ne i ranije da li ce se ukinuti,imas li neku drugu ideju za legalan ostanak u ch?jbga ipak je srbija pola u sranju sto se tice posla.

[Ovu poruku je menjao ocean dana 18.10.2009. u 23:40 GMT+1]
[ ocean @ 21.10.2009. 17:41 ] @
cao,zna li neko mozda koliko treba da sam u braku za devojkom iz ch koja ima c vizu da bi dobio bilo kakve papire da ne mogu da me vrate nazad,neki kazu 5 godina neki 2?sta se dobija sa 2 godine a sta sa 5??? hvala ti na savetu.pozdrav
[ igor-ch @ 21.10.2009. 18:17 ] @
5 godina!

Pozdrav!
[ ocean @ 21.10.2009. 18:22 ] @
neki sudski tumaci mi kazu 2 godine?sta je to sad?
[ igor-ch @ 21.10.2009. 21:26 ] @
http://www.admin.ch/ch/d/sr/1/142.20.de.pdf


Inace, cim se vencas sa devojkom koja ima c vizu, automatski dobijas b vizu (Pogledaj Art. 43 tacku 1) sa kojom mozes da ostanes u ch i da nadjes posao. Produzuje se otprilike na svakih godinu dana. Posle 5 godina provedenih u braku dobijas c vizu:

Pogledaj Art. 43 tacku 2 : "Nach einem ordnungsgemässen und ununterbrochenen Aufenthalt von fünf Jahren
haben die Ehegatten Anspruch auf Erteilung der Niederlassungsbewilligung."

Pozdrav
[ ocean @ 22.10.2009. 20:28 ] @
jel postoji neka opcija da se dobije brze c viza?posle 2-3godine?
[ igor-ch @ 25.10.2009. 10:48 ] @
ne
[ kilimanjaro @ 28.10.2009. 15:47 ] @
Kad bi se nasla neka BAKICA po mom ukusu(od najvise 40 leta),pa da me usvoji,da i mi PROLETERI vidimo kako je
raditi u pravom kapitalizmu!!!
[ igor-ch @ 29.10.2009. 20:38 ] @
Moj kolega je jednoj takvoj bakici morao da plati 25000 franaka ;-)
Al' eto, preziveo je tih 5 godina, dobio C vizu i ozenio se (ovog puta sa pravom)...

Pozdrav!
[ ocean @ 29.10.2009. 20:46 ] @
jel moze odmah da se dobije c viza pri vencanju ako partner ima takodje c vizu?
[ igor-ch @ 30.10.2009. 06:49 ] @
Citat:
ocean: jel moze odmah da se dobije c viza pri vencanju ako partner ima takodje c vizu?


Ne moze! Niti ako ima B vizu, niti C vizu, niti CH drzavljanstvo! Mora u svakom slucaju da prodje 5 godina.
[ Srbin_RS @ 16.12.2009. 14:59 ] @
Pozdrav svima,

Igrom slucaja spojih se sa nositeljicom svicarske C vize.
Brak sklopljen na svu srecu kako Bog nalaze...isao sam kod nje u CH i nije nam padalo na pamet da zurimo pa da se vjencamo tamo...naime, kako neko rece, izabrali smo dugotrajniju proceduru pa smo sklopili brak kod mene u Republici Srpskoj/BiH. Mozda bismo to ucinili i tamo da smo znali da je ostala u drugom stanju, ali eto, tek pri povratku kuci nakon par nedelja sam dobio tu sretnu novost.
Svu potrebnu dokumentaciju za spajanje porodice sam ubrzo predao u CH ambasadi u Sarajevu i tamo mi rekose da se obicno u prosjeku ceka 2 do 3 mjeseca na odgovor iz CH ureda za migracione poslove(mada ima slucajeva koji su cekali i pola godine) i tek tada dobijam ulaznu vizu nakon koje sve rjesavam u opstini gdje ce nam boravak biti prijavljen u CH.

15 dana je proslo od kako sam predao dokumentaciju, zanima me da li neko ima iskustva sa tim i koliko je cekao na ulaznu vizu?!
[ igor-ch @ 16.12.2009. 21:23 ] @
@Srbin_RS

Ukoliko je sve u redu (prvenstveno mislim na primanja tvoje supruge, jer je njima najvaznije da podnosilac zahteva moze da izdrzava supruznika koga dovodi), ne bi trebalo da procedura traje vise od 3 meseca.

Pozdrav!
[ Srbin_RS @ 17.12.2009. 12:57 ] @
@Igor
Iz dosadasnjeg pisanja vidi se da si jako jako dobro upucen u temu.

Da li je plata od 7 000 do 9 000 frankofona po njima zadovoljavajuca (pretpostavljam da jeste)?

Unaprijed zahvalan na odgovoru.
[ igor-ch @ 18.12.2009. 09:36 ] @
Mislim da oni racunaju tako sto oduzimaju od plate kiriju za stan, kao i pausalni iznos za racune i tada mora da ostane jedno 2000-3000, sto je i vasem slucaju vise nego dovoljno.
[ Srbin_RS @ 18.12.2009. 14:26 ] @
Mislio sam ti poslavi priv. poruku ali ne dozvoljavaju to clanovima koji nemaju vise od 7 dana staza na forumu.

Da li mozda znas gdje mozemo dobiti informaciju dokle je dogurao nas slucaj oko dobijanja ulazne vize u CH, tacnije Zurich. Predao sam dokumentaciju u ambasadi u Sarajevu i oni su rekli da je to prosljedjeno u nekakav centar za migracione poslove u ZH.
Treba mi broj telefona njihov. Supruga moja se totalno ne razumije u to a i slabo se druzi sa srbima tamo tako da mislim da bih ti mozda mogao pomoci oko tih informacija.
[ igor-ch @ 18.12.2009. 18:14 ] @
http://www.migrationsamt.zh.ch/internet/ds/ma/de/kontakt.html

Trebalo bi da ovo bude to sto trazis...

[ Srbin_RS @ 18.12.2009. 19:25 ] @
Danke.
[ cerasss @ 17.02.2010. 16:13 ] @
Imam jedno konkretno pitanje u vezi teme.Dosao Sam sad turisticki u CH,kod oca.On ima C papire,Majka B.Ja imam 27 god.Zanima me dal imam i ja neka prava n'a papire na osnovu roditelja.Unapred zahvalan
[ nesudjeni svicarac @ 30.11.2010. 11:41 ] @
Pozdrav svima
Ja sam rodjen 1978. u svicarskoj dok su moji roditelji imali B vizu tako da ja nisam dobio drzavljanstvo po rodjenju. 1985.te moji roditelji su se vratili u hr i naravno poveli su i mene tada smo imali C vizu. sada zivim u bosni i ne zivi mi se ovdje :(
Mene interesuje da li ja imam pravo na svicarsko drzavljanstvo ili B ili C vizu i kako to pravo ostvariti?
hvala
[ Branko Santo @ 30.11.2010. 11:59 ] @
Zovni ambasadu, oni su jedini koji mogu da ti daju pravi odgovor na tvoje pitanje. Mi samo mozemo da nagadjamo.
[ igor-ch @ 30.11.2010. 20:37 ] @
@nesudjeni svicarac
Nazalost, jednom ponistena B tj. C viza, ne moze se vise produziti, niti pruza osnovu za izdavanje nove vize.
Medjutim, mogao bi bolje da se o tome informises iz prve ruke, ali ne u CH ambasadi, vec u Ausländeramt-u i to u kantonu u kome si ziveo.

[Ovu poruku je menjao igor-ch dana 30.11.2010. u 22:23 GMT+1]
[ nesudjeni svicarac @ 01.12.2010. 09:28 ] @
Tako sam i mislio. Hvala puno. Pozdrav
[ dada-76 @ 20.08.2014. 17:36 ] @
Citala sam skoro sve, ali nisam pronasla ono sto mene zanima i ono u cemu sam ja i u cemu je moj problem, a to je... Jel B viza koju sam dobila od kad sam u Svajcarskoj (udata sam za naseg ali on ima Svajcarsko drzavljanstvo..., tamo/ovde je rodjen u Winterthuru) treba da imam 5god., da bi nakon toga dobila Svajcarsko drzavljanstvo ili ima jos neki protokol?
Unapred hvala na odgovoru!

[ armin.144 @ 01.01.2015. 03:59 ] @
Imam pitanje jedno, ovako posto imam u planu da zenim jednu svicarku koja ima C licnu ( ali nema drzavljanstvo ). Da li bi ja mogao dobit kasnije nekad drzavljanstvo ako je zenim i da li bi uopste to funkcionisalo da li bi bio protjeran nako 3 mjeseca moguceg boravka kod nje nakon sto je zenim ? Da li idem nazad ili imam mogucnost da ostanem tj zaposlim se ? Mene to sve brine jer ona nema drzavljanstvo ali ima C tu licnu rodjena je tamo ima papire sve, isto tako je i drzavljanin Bosne i Hercegovine ( znaci ima drzavljanstvo )... da li sad to ima veze sa Svicarskom ? mene to jako zbunjuje ako iko zna nek pomogne bio bi mu zahvalan :)
[ Braksi @ 01.01.2015. 06:36 ] @
Ne mozes dobiti drz dok prvo ne dobije ona ! Proveri zasto ga vec nema ako je tamo od rodjenja i kad stice pravo da aplicira i da li je mozda vec odbijena.

Nece te niko proterati samo nemoj da ujedes policajca i sve ce biti ok.
[ elmagico @ 07.01.2015. 14:28 ] @
Da ispravim Braksi-ja, naravno dobro namerno, da nebi kasnije dusebriznici se hvatali za njegove greske kao pijani za plot.

Mozes da dobijes CH drzavljanstvo i ako ga ona nema, ali tek nakon 10-12 godina boravka u CH. Sto u prevodu znaci ne preko nje, nego po zakonu.
[ Braksi @ 07.01.2015. 19:46 ] @
nisam pogresio, govorio sam u kontekstu njegovog ulaska u CH preko nje.

Svakom je jasno da u bilo kojoj zemlji sveta moze i samostalno da proba sve i naravno da ako je spreman da ceka 12 i vise godina posledenje sto mu treba je tvoj savet !
[ Diamond_ch @ 19.08.2015. 22:54 ] @
Pozdrav svima! Moze li neko da mi odgovori na sledeće pitanje - ako sam u braku sa Švajcarskom državljankom 5 godina i dobijem C vizu, da li nakon toga moram i dalje da živim konstantno u Švajcarskoj ili mogu i da napustim zemlju na godinu-dve pa da se opet vratim? Drugim rečima, da li se gubi pravo na C vizu prilikom napustanja zemlje na godinu ili dve? Hvala unapred na odgovoru.
[ zzz030 @ 19.08.2015. 23:07 ] @
Ne gubi se jer je to dozvola trajnog nastanjivanja. Izguglaj nije tesko naci ali to je sustina.
[ Braksi @ 19.08.2015. 23:18 ] @
hehe,

u Nemackoj se npr trajna dozvola gubi nakon 6 meeci izbivanja iz Nemacke, a u US moras pravdati svaki boravak van US preko 6 meseci !

Dozvola trajnog boravka prakticno znaci da imas pravo da trajno boravis, a ne da odlazis i dolazis kako hoces. To mogu samo drzavljani.

Sto se tice CH ukoliko izbivate vise od 6 meseci u kontinuitetu van CH, C dozvola bice automatski ponistena, a postoji mogucnost zamolbe da se dobije suspenzija u roku od 4 godine max, zbog: skolovanja, lecenja ili rada za CH kompaniju. Ali to se resava od kantona do kantona !
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 00:10 ] @
Citat:
zzz030:
Ne gubi se jer je to dozvola trajnog nastanjivanja. Izguglaj nije tesko naci ali to je sustina.

Ok, hvala na odgovoru :) Verovatno je bitno da na kraju moraš imati ukupno 10 godina života tamo (konstantno ili sa prekidima) da bi dobio državljanstvo...ali prvih 5 godina (do dobijanja C vize) moraš konstantno živeti u CH
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 00:15 ] @
Citat:
Braksi:
hehe,

u Nemackoj se npr trajna dozvola gubi nakon 6 meeci izbivanja iz Nemacke, a u US moras pravdati svaki boravak van US preko 6 meseci !

Dozvola trajnog boravka prakticno znaci da imas pravo da trajno boravis, a ne da odlazis i dolazis kako hoces. To mogu samo drzavljani.

Sto se tice CH ukoliko izbivate vise od 6 meseci u kontinuitetu van CH, C dozvola bice automatski ponistena, a postoji mogucnost zamolbe da se dobije suspenzija u roku od 4 godine max, zbog: skolovanja, lecenja ili rada za CH kompaniju. Ali to se resava od kantona do kantona !

Čekaj, sad mi to nije jasno....zašto se to onda zove "dozvola strajnog nastanjivanja" ako se može izgubiti<? Šta je tu onda "trajno"? Jesi li siguran da se može izgubiti? I šta ako npr. imaš nekog ko je bolestan u Srbiji i zbog koga moraš na neko vreme da se vratiš u Srbiju?
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 00:22 ] @
Citat:
Braksi:
hehe,

u Nemackoj se npr trajna dozvola gubi nakon 6 meeci izbivanja iz Nemacke, a u US moras pravdati svaki boravak van US preko 6 meseci !

Dozvola trajnog boravka prakticno znaci da imas pravo da trajno boravis, a ne da odlazis i dolazis kako hoces. To mogu samo drzavljani.

Sto se tice CH ukoliko izbivate vise od 6 meseci u kontinuitetu van CH, C dozvola bice automatski ponistena, a postoji mogucnost zamolbe da se dobije suspenzija u roku od 4 godine max, zbog: skolovanja, lecenja ili rada za CH kompaniju. Ali to se resava od kantona do kantona !

Čekaj, sad mi to nije jasno....zašto se to onda zove "dozvola trajnog nastanjivanja" ako se može izgubiti<? Šta je tu onda "trajno"? Jesi li siguran da se može izgubiti? I šta ako npr. imaš nekog ko je bolestan u Srbiji i zbog koga moraš na neko vreme da se vratiš u Srbiju? I šta ako si i dalje u braku sa osobom na bazi koje si dobio C dozvolu?
[ Braksi @ 20.08.2015. 00:54 ] @
Zove se trajna jer su ti dali pravo da se trajno nastanis, ako hoces.

Tvoj privatni zivot nema nikakve veze ako izgubis status. Drzava ce ti ponistiti trajnu kartu bez obzira da li te kuci cekaju deca sa zenom ili pak stara majka. To njih ni najmanje ne interesuje. Zato vecina imigranata jedva i ceka da izboksuje drzavljanstvo jer tek onda si slobodan.

Ja znam jedan stariji italijanski par koji je citav zivot ziveo u USA. On je dobio drzavljanstvo i troje dece im je tamo rodjeno, a ona je bila svo vreme na zelenoj karti i kad su se kao penzosi vratili u italiju njoj je ponistena zelena karta.

Znaci
Udata za Amerikanca
40 godina zivota u Americi
Troje dece Amerikanaca tamo rodjeno i

Goodbye my green card.
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 11:30 ] @
Citat:
Diamond_ch:
Citat:
Braksi:
hehe,

u Nemackoj se npr trajna dozvola gubi nakon 6 meeci izbivanja iz Nemacke, a u US moras pravdati svaki boravak van US preko 6 meseci !

Dozvola trajnog boravka prakticno znaci da imas pravo da trajno boravis, a ne da odlazis i dolazis kako hoces. To mogu samo drzavljani.

Sto se tice CH ukoliko izbivate vise od 6 meseci u kontinuitetu van CH, C dozvola bice automatski ponistena, a postoji mogucnost zamolbe da se dobije suspenzija u roku od 4 godine max, zbog: skolovanja, lecenja ili rada za CH kompaniju. Ali to se resava od kantona do kantona !

Čekaj, sad mi to nije jasno....zašto se to onda zove "dozvola trajnog nastanjivanja" ako se može izgubiti<? Šta je tu onda "trajno"? Jesi li siguran da se može izgubiti? I šta ako npr. imaš nekog ko je bolestan u Srbiji i zbog koga moraš na neko vreme da se vratiš u Srbiju? I šta ako si i dalje u braku sa osobom na bazi koje si dobio C dozvolu?

Hvala na odgovoru Braksi...jeste da mi se odgovor i nije baš dopao, ali šta je, tu je...nego da li znaš možda da li postoji neka varijanta da se bude i u CH i u Srbiji, tako da ne prekoračiš tih 6 meseci kontinuiranog boravka van CH - npr. dođeš u Srbiju na 5 meseci, pa se malo vratiš u CH, pa dođeš opet na par meseci u Srbiju, pa se opet vratiš, itd. Jel u tom slučaju ne gubiš C vizu, s obzirom da nisi imao više od 6 meseci kontinuiranog boravka u CH?
[ zzz030 @ 20.08.2015. 13:07 ] @
Izvini Diamond nisam dobro procitao. Da, ne smes biti duze od 6 meseci van ali postoji mogucnost da zamrznes vizu na recimo 4 godine samo mislim da nije tako prosto jer treba dobar razlog za to.
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 13:42 ] @
Citat:
zzz030:
Ne gubi se jer je to dozvola trajnog nastanjivanja. Izguglaj nije tesko naci ali to je sustina.

Ok, hvala na odgovoru ;)
[ Braksi @ 20.08.2015. 14:07 ] @
Citat:
Diamond_ch:
Citat:
Diamond_ch:
Citat:
Braksi:
hehe,

u Nemackoj se npr trajna dozvola gubi nakon 6 meeci izbivanja iz Nemacke, a u US moras pravdati svaki boravak van US preko 6 meseci !

Dozvola trajnog boravka prakticno znaci da imas pravo da trajno boravis, a ne da odlazis i dolazis kako hoces. To mogu samo drzavljani.

Sto se tice CH ukoliko izbivate vise od 6 meseci u kontinuitetu van CH, C dozvola bice automatski ponistena, a postoji mogucnost zamolbe da se dobije suspenzija u roku od 4 godine max, zbog: skolovanja, lecenja ili rada za CH kompaniju. Ali to se resava od kantona do kantona !

Čekaj, sad mi to nije jasno....zašto se to onda zove "dozvola trajnog nastanjivanja" ako se može izgubiti<? Šta je tu onda "trajno"? Jesi li siguran da se može izgubiti? I šta ako npr. imaš nekog ko je bolestan u Srbiji i zbog koga moraš na neko vreme da se vratiš u Srbiju? I šta ako si i dalje u braku sa osobom na bazi koje si dobio C dozvolu?

Hvala na odgovoru Braksi...jeste da mi se odgovor i nije baš dopao, ali šta je, tu je...nego da li znaš možda da li postoji neka varijanta da se bude i u CH i u Srbiji, tako da ne prekoračiš tih 6 meseci kontinuiranog boravka van CH - npr. dođeš u Srbiju na 5 meseci, pa se malo vratiš u CH, pa dođeš opet na par meseci u Srbiju, pa se opet vratiš, itd. Jel u tom slučaju ne gubiš C vizu, s obzirom da nisi imao više od 6 meseci kontinuiranog boravka u CH?


ja to ne znam, mogu samo da nagadjam kako CH moze da kontrolise da li zaista boravis u CH.

Konkretno u Italiji kada otkazes iznajmljeni stan gazda je duzan da prijavi policiji da si otisao. Eto recimo to bi bio jedan od nacina da te ukebaju. A ako ostavis taj stan, ja ne znam ko bi zaista mogao da te prati da si privremeno napustio CH ?

Moglo bi npr i preko pecata u pasosu, mada je CH u Sengenu i oni manje vise gledaju robu, a ne pasos, meni se desilo da su mi kontrolisali i pasos jednom cak su i zvali da provere broj na toki voki, to se desilo u vozu Milano-Lausanne...

Trece, mogao bi neki zbir da te prijavi vlastima (ima raznih kretena)...

Uglavnom ja mislim da drzavi nije bas tako lako da te ulovi u tom prekrsaju, ali mozda bi bilo bolje da se javi neki CH...
[ Diamond_ch @ 20.08.2015. 15:22 ] @
Citat:
Braksi:
Zove se trajna jer su ti dali pravo da se trajno nastanis, ako hoces.

Tvoj privatni zivot nema nikakve veze ako izgubis status. Drzava ce ti ponistiti trajnu kartu bez obzira da li te kuci cekaju deca sa zenom ili pak stara majka. To njih ni najmanje ne interesuje. Zato vecina imigranata jedva i ceka da izboksuje drzavljanstvo jer tek onda si slobodan.

Ja znam jedan stariji italijanski par koji je citav zivot ziveo u USA. On je dobio drzavljanstvo i troje dece im je tamo rodjeno, a ona je bila svo vreme na zelenoj karti i kad su se kao penzosi vratili u italiju njoj je ponistena zelena karta.

Znaci
Udata za Amerikanca
40 godina zivota u Americi
Troje dece Amerikanaca tamo rodjeno i

Goodbye my green card.

Pa da, teško bi to bilo ispratiti, mada ti legalno možeš da boraviš van zemlje do 6 meseci a da pritom ne izgubiš vizu C. A sam zakon je podložan promenama... ;)
[ elmagico @ 21.08.2015. 08:30 ] @
Da bi se vodio da zivis u CH, moras da imas prijavljenu adresu i da placas krankenkassu i porez, Onda te niko nece kontrolisati. Ili da zamrznes papire, ali to ti se onda ne racuna u boravak u CH i automatski ti se produzava period za dobijanje pasosa.
[ Braksi @ 21.08.2015. 09:24 ] @
porez placa mesecno i ako ne radi ? Za krankenkassu znam.
[ elmagico @ 21.08.2015. 13:52 ] @
Sa C vizom porez se placa na godisnjem nivou.
[ Aix @ 09.12.2015. 21:06 ] @
Up
[ Jovan3578 @ 13.03.2016. 18:59 ] @
da li neko zna kako mogu dobiti CH drzavljanstvo, imam tetku u CH-u da li to moze nekako da pomogne za papire? ako neko zna nek pise na email: [email protected]
hvala
[ član @ 14.03.2016. 05:59 ] @
Citat:
Jovan3578: da li neko zna kako mogu dobiti CH drzavljanstvo, imam tetku u CH-u da li to moze nekako da pomogne za papire?

moze da pomogne tetka tako sto ce da ti nadje nekog tamo da se ozenis.. inace, rekao bih - mrka kapa od tetke u CH!
[ majica1978 @ 23.03.2016. 12:53 ] @
Pozdrav svima, ovako, treba da se vencam sa deckom koji ima C dozvolu, sta nam je bolje da se vencamo u Srbiji i u CH? Hvala
[ SunnyBoy @ 24.03.2016. 23:04 ] @
Citat:
igor-ch:
Citat:
deki77:
Babi sin imace kintu u proseku 3000 chf a mi cemo ovde da gulimo za 200€......


Mala ispravka: u CH je minimalna plata za apsolutno nekvalifikovanog radnika (bez ikakve skole tj.diplome) nesto preko 3500 CHF.


Samo sto mnogi rade ispod tog minimalca... Znam mnoge koji rade za 3400.