[ XGhost @ 25.05.2014. 15:12 ] @
Kad hocu da instaliram windows 7/8 na SSD disk dobijem
poruku "windows cannot be installed on this disk. The selected disk is of the GPT partition style."??
Nije mi jasno kako ne moze na GPT particiju da se instalira a kazu da je ista podrzana od strane navedenih sistema.
U BIOS-u sam pokusao razne opcije ali mi niti jedna nije dala rezultat.
Zanima me
-Jel nesto posebno trebam podesiti u BIOS-u.
-Jel moguce da SSD konvertujem u MBR a da ne ostetim SSD
(pokusao sam sa acronisovim nekim programom kaze da nije moguce)
[ Binary Mind @ 06.06.2014. 20:00 ] @
Naravno da je moguće ubiti sve GPT particije i reparticionisati SSD u MBR. Probaj neku noviju bootabilnu verziju Paragon Hard Disk Managera (bootabilni CD) za tu svrhu na primer.
[ bachi @ 07.06.2014. 07:22 ] @
Moraš da uključiš (U)EFI u BIOSu, a da isključiš legacy mode kako bi Windows mogao da se instalira na GPT particiju.

*PRE BILO ČEGA BACKAPUJ PODATKE SA SSDA AKO IH IMAŠ!!!*

GPT da konvertuješ u MBR možeš i tokom instalacije Windowsa. Dakle, kada ti se pojavi setup, stisneš shift+f10 i pojaviće ti se cmd.

Kucaj diskpart i stisni enter.

Kucaj list disk i stisni enter da vidiš spisak diskova.

Ako imaš samo jedan, biće ti 0, ako ih ima više, biće 0, 1, 2.

Pronađi koji je tvoj SSD (znaćeš po kapacitetu, a i u koloni GPT će ti biti *) i kucaj:

select disk 0 (pretpostavljam da je 0 ssd).

kucaj: clean i stisni enter
kucaj convert mbr i stisni enter.

Sada ti je MBR disk.

Posle kucaj exit, pa stisni enter i nastavi normalno setup.

I još jednom exit pa enter ili zatvori cmd prozor na X.


U suštini, jedina prednost kod kućnih korisnika u GPT particiji jeste što može da se butuje kako treba kada je particija preko 2TB i što možeš da praviš više od 4 primarne particije.

Kako taj tvoj SSD ima 64-128GB prostora, ne verujem da ti je GPT uopšte potreban...
[ Binary Mind @ 07.06.2014. 10:01 ] @
GPT u ovom slučaju uopšte nije potreban. Jedino može biti problema ako je u pitanju neki laptop ili brandname računar koji nema mogućnost da se bira između legacy BIOSa i UEFI-ja. Tad je korisnik ograničen na isključivo GPT particionisanje.
[ deks007 @ 11.03.2017. 09:46 ] @
da se nadovezem sa pitanjem .. neko kaze da SSD treba staviti u AHCI .. e sad ja imam sistem na dva wd raptora u raidu koja cu razdvojiti kada prebacim podatke a kada izaberem u BIOSU AHCI on mi trazi da to i konfigurisem pa bih molio za savet sta da radim .. pozdav !!!!
[ bachi @ 11.03.2017. 09:49 ] @
Slobodno poveži i SSD u raid, samo ga nemoj stavljati u postojeći niz, neka ide zasebno, kao single disk a ako nema single disk, onda jbod. TRIM komanda radi i u raid režimu kada je disk sam.
[ deks007 @ 11.03.2017. 10:04 ] @
ma negde sam video neki tutorijal kako je u AHCI modu SSD brzi i onda koristi sve svoje perfomanse ..
[ Mord @ 11.03.2017. 14:28 ] @
Da SSD se stavlja u AHCI mod u opcijama u BIOS-u.
[ bachi @ 11.03.2017. 15:22 ] @
Ali ako stavi AHCI u BIOSu, puca mu raid niz. Ako je raid 1, to nije problem, prekopiraćeš podatke sa bilo kod od ta dva diska, ali ako je raid 0 ili 10, neće da može.

Zato lepo ostavi raid, poveži taj SSD, ostavi ga kao single disk/raid ready/jbod, dakle da bude samostalan, instaliraj sistem na njega, izvuci te željene podatke sa dva harda u raidu i posle radi šta ti je volja.
[ deks007 @ 11.03.2017. 15:35 ] @
ma neko kaze da iskljucim te hard diskove ostavim samo SSD instaliram sistem i ponovo uklj hard diskove i sve bude ok .... pre 7-8 god kada csam sklapao postojeci racunar sam mnogo citao i trazio e sad sam izasao iz sistema a novin estizu stalno .. da li MBR ili GPT i tako svasta ima a ja neupucen .. kada stavim AHCI izbaci mi opciju konfigurisi ....
[ Mord @ 12.03.2017. 12:42 ] @
Tebi pravi problem GPT particionisanje. Nije mi jasno što uopšte to koristite. Koristi običnu MBR i neće biti problema.
[ deks007 @ 12.03.2017. 13:35 ] @
Bachi ja svakako hocu da prekopiram podatke sa ta dva raptora u RAIDU i razdvojim ih .. ali dok ne instaliram sve programe na SSD a stavim ga u AHCI , da li cu moci da dizem sistem sa ta dva raptora a da samo u biosu menjam AHCI ili RAID u zavisnosti odakle hocu da dizem sistem ..