[ notebookFun @ 27.05.2014. 15:18 ] @
Molim za pomoc oko podesavanja Mikrotik RB951-2N ruter. Interesuje me da li on moze istovremeno da prima WIFI signal i da ga proslijedi po kuci internet? Sve moguce opcije sam probao i nisam uspjeo nikako da namjestim.
[ milosbeo @ 27.05.2014. 15:34 ] @
ne moze.
I da moze, preformanse bi bile jako lose. Kupi obican Acess Point 15-20e ubodi u neki od lan portova i dobices mnogo bolje resenje.
[ gilopile @ 27.05.2014. 15:42 ] @
Moze da prima WiFi signal, ali ne i preko njega da salje. Mozes 5 uredjaja prikljuciti na LAN. U biti, nije on slab, ok je taj CPU....+ imas sve pogodnosti sto pruza RouterOS.

Mozes ga podesiti kao WiFi client ili mu dovuci net na jedan od LAN portova i slati putem WiFi-a, ogranicavati korisnicima protok....nebrojeno mogucnosti.
[ newtesla @ 27.05.2014. 16:11 ] @
Ako u njega utakneš još jedan wifi access point/ruter, od tplink 340, preko tplink wa501, do 740 itd - može nešto da se ubudži, i da radi fantazija.

Sad: imaš li budžet za još jedan uređaj sa antenom, bilo kakav ( i AP i klijent dolaze u obzir) ?
[ notebookFun @ 27.05.2014. 18:00 ] @
Znac ne moze. Steta, jer dosta jeftiniji ruteri to mogu. Npr: TL-WR740N ruter od 15€ moze to da izvede.
[ Aleksandar Đokić @ 27.05.2014. 18:11 ] @
Pa onda uzmi njega.
[ anon115774 @ 28.05.2014. 09:03 ] @
Citat:
notebookFun:
Znac ne moze. Steta, jer dosta jeftiniji ruteri to mogu. Npr: TL-WR740N ruter od 15€ moze to da izvede.


Samo za razliku od Mikrotik-a taj TP link nije "ruter".
[ notebookFun @ 28.05.2014. 09:51 ] @
Za prosjecnog korisnika koji zeli bezicku konekciju do 5 racunara za FB i ostale zajebancije je sasvim dovoljan ovaj TP LINK. Znam da MIKROTIK ima milion mogucnosti koje meni trenutno ne trebaju ali su mogli i ovu opciju ubaciti za amatersku upotrebu.
[ anon115774 @ 28.05.2014. 14:42 ] @
Kako se zove ta "opcija" na tom TP linku? Gde se to podesava?
[ Sleepless_mind @ 28.05.2014. 14:49 ] @
Ta "opcija" se zove wireless repeater ili universal repeater u zavisnosti od modela.
[ anon115774 @ 28.05.2014. 15:54 ] @
A jel zna neko kako je to tacno tehnicki reseno obzirom da taj "ruter" ima samo jedan radio uredjaj?
[ milosbeo @ 28.05.2014. 17:14 ] @
taj wifi je u startu half-duplex, a mozes onda da zamislis sta se desava kad taj jedan radio treba sve to da radi

Ja sam probao sa AP-om TL-WA501G, repeater mod, jako lose preformanse...
Na tom 740n modelu ta opcija se zove WDS bridge, tako nesto. Zakucas mac adresu radia na koji da se zakaci, i pored toga je i on sam AP.
[ anon115774 @ 28.05.2014. 18:35 ] @
Citat:
milosbeo: taj wifi je u startu half-duplex, a mozes onda da zamislis sta se desava kad taj jedan radio treba sve to da radi :)


Zamisljam :) Zato i pitam kako je to reseno jer cenim da je u pitanju neka budzevina tim pre sto kosta EUR 15. Kapiram da je vise nego smesno porediti taj uredjaj i routerboard ali me ipak interesovalo kako radi.
[ Aleksandar Đokić @ 28.05.2014. 19:28 ] @
Universal repeater kad valjda moze bilo da se kaci na bilo koji uredjaj, WDS _(nesto) kad mora TP-Link da bude i na drugoj strani... tako nesto. Slabiji modemi imaju samo WDS.
[ bmarkovic06 @ 28.05.2014. 21:44 ] @
U svakom slucaju najvise sto moze da se izvuce iz tog TP linka 740n kad mu se stavi ap client repeater (da radi kao klijent i kao ap) je nekih 7-8mbps uz naravno povecanu letenciju a pritom da bi to radilo mora da se flesuje ddwrt firmware.

E sad zasto to ne moze sa Mikrotikom je neka druga prica. Mikroitk sam po sebi nema neki utemeljen segment trzista, pa tako nije ni high end ni low end a cak ni mid end (sto zapravo jeste u nekim slucajevima) ako me neko razume sta govorim.

A inace repeater kao repeater jos uvek nisam sreo a da radi kako treba (pa cak ni wds (izuzev ako je bridge)) , tako da nije ni cudo da mikrotik nije uveo tu opciju u nekoj od verzija ros-a osim naravno wds-a/
[ Mile-Lile @ 29.05.2014. 07:14 ] @
Client+VAP=Repeater
Pošto Atheros nema repeater mode a MT u svoje rutere ugrađuje samo Atheros čipove ovo je jedini način...
Ne znam zašto neko na ovom podforumu ne napravi tutorijal pa neka ide u TOP jer ovo stalno svi pitaju...
Ja kod sebe imam samo RB750 koji nema wifi i ne mogu ovo da isprobam ali sam siguran da bi to radilo...
[ anon115774 @ 29.05.2014. 07:38 ] @
Ne moze to kod ROS-a da radi tako. Probao sam vec jednom ali ako stavim master da radi kao klijent a na njega nakacim vap samo ce klijent da radi a vap nece.
[ Mile-Lile @ 29.05.2014. 09:04 ] @
ja ovo priznajem nisam probao na ROS-u već na ddwrt-u ali u suštini je isto...
i ddwrt za rutere sa Atheros čipom nema repeater mode... i isto je komplikacija dok se namesti...
Suština je da treba izabrati Client a ne Client Bridge za povezivanje sa ruterom čiji signal treba ponoviti... Jer je saobraćaj u Client Bridge modu rutiran (NAT) a u "čistom" Client ne...
Sećam se da kad sam ja podešavao neki članovi na ddwrt pisali da može i sa Client Bridge ali onda se mora koristiti Rip2 Router umesto Gateway moda...
WAN port je disejblovan. DHCP isključen. Kanal, zaštita, SSID sve mora biti isto...
[ anon115774 @ 29.05.2014. 09:26 ] @
Evo upravo sam probao ponovo i nece. Jednostavno radi klijent bez problema ali vap nece. Mozda ja nesto ne radim kako treba pa ne bi bilo lose ako bi mogao jos neko da proba pa da javi.
[ Mile-Lile @ 29.05.2014. 09:58 ] @
u kom smislu ne radi VAP, je l ne možeš da se povežeš na VAP ili kad se povežeš nemaš internet?
i kako ti izgleda brdžing tabela, jesu li u istom bridžu (Client i VAP)?
I još nešto prvo se poveži sa glavnim ruterom pa tek onda napravi VAP... ovako piše na ddwrt (The new VAP is only available, if the client interface is logged into the other (to be repeated) ap. )
[ Mile-Lile @ 29.05.2014. 10:53 ] @
izgleda može samo ako je taj drugi isto MT... onda radi jedino kao wds repeater http://harry.subnetworx.de/201...-repeater-configuration-guide/
eto ne verujem!!! I verovatno im je to komercijalni potez da kome treba repeater kupi rb433... ne vidim drugi razlog?
[ anon115774 @ 29.05.2014. 12:28 ] @
Probao sam tako sto stavim master interfejs u klijent mod i povezem ga na drugi AP. Onda napravim vap na tom interfejsu i dodelim mu SSID. Taj ssid uopste ne vidim u etru. Nisam podesavao bridge ili bilo sta slicno...
[ Aleksandar Đokić @ 29.05.2014. 17:19 ] @
Mile-Lile to tako ne radi kod Mikrotika.