[ anon70939 @ 01.06.2014. 20:18 ] @
Instalirao sam vmware.
Digao sam dve virtuelne masine. Jedna je routeros, a druga neki XP.

U network adapter za obe masine sam podesio VMnet8.

Adapter VMnet8 sam podesio IP 10.10.10.1


Virtual Network Editor mi je takodje 10.10.10.0



Sa svog fizickog racunara, pingujem bez problema i 10.10.10.1 i 10.10.10.2 i 10.10.10.128 sto mi je taj virtuelni XP.

Sa fizickog, mog racunara, mogu u browseru da ukucam 10.10.10.2 i da se zakacim na web winbox.

Sa virtuelnog XPa ne mogu da pingujem nista od ovoga, a zeleo bih sa njega da se zakacim na taj web winbox i da ga umrezim sa ruterom.
XP mi osim sto je dobio adresu 10.10.10.128, vidim da pise da je i default gateway 10.10.10.2


Zelja mi je da napravim malu mrezicu od par virtuelnih racunara koji su medjusobno umrezeni preko "racunara" na kojem je instaliran routeros, kako bih malo cackao i ucio...

Sta za pocetak da uradim da bih sa virtualne XP masine mogao da pingujem routeros racunar, i da ta masina dobije IP od rutera?

Imam na racunaru integrisanu mreznu karticu, integrisanu wi fi mreznu, i pored toga sam kupio jos jednu mreznu za pci-e slot.

Mislio sam da mi to treba, kako bih podesio "ruter", i imao vise portova

da napomenem da sam prvi put instalirao vmware i bilo sta od ovoga. Nemam nikakvog predznanja.
Par puta sam samo podesavao mikrotik iz winboxa citajuci tutorijale sa supurovicevog bloga



[ anon70939 @ 01.06.2014. 23:10 ] @
Verovatno cu naci vecinu odgovora na ovom linku
http://wireless.uzice.net/uput...e-deljenje-internet-konekcije/

Da li mogu na vmware da podesim da kao network adapter ne koristim virtuelne network adaptere, neko fizicke?

naisao sam na problem da kad
Code:
/ip dhcp-client add interface=wan use-peer-dns=yes add-default-route=yes

ne pokupim nikakvu adresu.



Da li to moze razlog biti jer mi je vec ukljucen dhcp na SBB-ovom cisco ruteru na koji mi je prikljucen racunar?
mada ova mac adresa za "wan" mi je i dalje od virtuelnog adaptera, a ne prave mrezne kartice

[ anon115774 @ 02.06.2014. 09:48 ] @
Koliko vidim imas konflikt. VMnet8 i Mikrotik imaju istu adresu 10.10.10.1/24.

Prvo to resi za pocetak pa da vidimo onda da li sve radi kako treba.

Inace, ako hoces da ti mikrotik rutira saobracaj onda treba na njega da nakacis dva interfejsa. Jedan ka svetu a drugi ka uredjajima u lokalnoj mrezi.