[ sale3811 @ 05.06.2014. 07:05 ] @
Da li bi nekao mogao da mi pomogne da resim problem sa paternom u jednom od ta dva programa i kako se generalno resava problem sa tim?
Trebalo bi da postavim ove siljke po zakrivljenoj povrsini na odredjenom razmaku i da uvek budu vertikalni u odnosu na tu povrsinu.


[ mensa @ 05.06.2014. 07:09 ] @
osa koju treba da koristis za paternovanje ti je ista osa kao osa celog dela. Tako da iskoristo vertikalnu osu oko koje si radio.
[ sale3811 @ 05.06.2014. 08:52 ] @
Na slici se ne vidi dobro ali putanja nije kruzna vec elipsoidna a pritom se i sama povrsina uvrce oko svoje ose. Da je kruzna bilo bi lako resiti sa kruznim paternom.
[ [ivans] @ 05.06.2014. 15:20 ] @
Problem je prost, ali prvo da te ispravim, ne postoji "...vertikalni u odnosu na tu povrsinu". Verovatno si mislio u svakoj datoj tacki na povrsini siljak (osa siljka) traba da bude normalan na tu istu povrsinu.

A sada resenje:
1. Izaberi "Curve Driven Pattern".
2. U dijalogu selektuj krivu po kojoj zelis da kopiras siljak.
3. Izaberes broj kopija, nacin kopiranja....
3. U polje "Face normal" biras povrsinu na kojoj ce svaki siljak biti normalan.
4. U ovom koraku biras sta zelis da kopiras (ficer ili telo). Obrati paznju da pocetni siljak dovoljno prodire u telo, kako ne bi imao problema pri kopiranju.

i to bi bilo to.
Pozdrav
[ sale3811 @ 05.06.2014. 19:31 ] @
Po nazivima operacija vidim da je u pitanju Solidworks. Probao sam vec to ali ne ide. Solidworks 2014 ne podrzava patern kada je curve u 3d sketchu a mom slucaju jeste. Zakrivljena je u 2 smera. Mogu poslati part koji je vec nacrtan u solidworksu pa da probamo da nadjemo resenje.
[ endre85 @ 05.06.2014. 20:05 ] @
Ja sam prvo pomislio da je u pitanju ProE. Postavi fajl, a i step za svaki slucaj pa cemo videti.
[ [ivans] @ 05.06.2014. 20:39 ] @
Citat:
sale3811Po nazivima operacija vidim da je u pitanju Solidworks.

U pravu si zaboravio sam da napisem.

Citat:
sale3811Probao sam vec to ali ne ide. Solidworks 2014 ne podrzava patern kada je curve u 3d sketchu a mom slucaju jeste.

Resenje sam napisao sa pretpostavkom da je kriva u 3DSketch-u i da si za kreiranje krive koristio "Spline on Surface", tj. da cela kriva lezi na povrsini. Da li je to tacno?

Citat:
sale3811Mogu poslati part koji je vec nacrtan u solidworksu pa da probamo da nadjemo resenje.

Na zalost trenutno ne radim nista u SW tako da ti ne mogu pomoci na taj nacin.
[ sale3811 @ 05.06.2014. 21:20 ] @

Evo part o kome pricamo:

Proe

http://www.sendspace.com/file/cof2hw

Solidworks

http://www.sendspace.com/file/8pkzvv

Step

http://www.sendspace.com/file/v68u57
[ sale3811 @ 09.06.2014. 13:10 ] @
Samo da javim da sam problem resio sa Spline on surface u Solidworks 2014. Nije idealno resenje ali za pocetak bolje ikako nego nikako. Jel postoji neka slicna varijanta za Proe ?
[ Team player @ 09.06.2014. 21:42 ] @
Sto se Pro/E-a tice... Na kraju poruke je link ka partu. Uradjeno je u WF5 (Creo/Elements Pro), ali u principu na isti nacin se moze uraditi u bilo kojoj verziji sa obzirom da se metod ne oslanja ni na kakve posebnosti ove verzije.

Ukratko... Drop Curve u Style-u, sam zamenio sa Project comandom jer na taj nacin mogu da celu krivu odaberem odjednom kao jedan entitet u sledecem koraku (sa Drop Curve ovo ne radi, mada mi nije jasno zasto). Sledeci koraci su:

1. odabere se projektovana kriva i na nju se postavi tacka sa Real opcijom i upise se koordinata (udaljenje tacke od jednog od krajeva krive)
2. postavi se osa kroz posmatranu tacku a normalna na povrsinu ispod
3. kroz osu i jos jednu pogodnu ravan se postavi ravan pogodna za revolve (da bi dobili zahtevani valjak)
4. napravi se revolve (ili koja je vec geometrija potrebna)
5. prethodna 4 fitshera se stave u grupu
6. grupa se paternuje sa Dimension opcijom a za dimenziju se odabere koordinata tacke iz prvog koraka


evo i parta sa odradjenim paternom:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/25911058/test_proe.prt.2
[ sale3811 @ 10.06.2014. 16:30 ] @
Hvala. Ovo je pravo resenje. Koristeci paralelno oba programa imam utisak da je ProE WF5 ipak superiorniji od Solidworksa 2014. Creo nisam probao jos uvek.