[ IlusionBG @ 05.06.2014. 20:09 ] @
Pozdrav svima!
Izvinjavam se ako nije na adekvatnom mestu tema.


Hteo bih da razmenim iskustva sa forumašima preduzetnicima.
Naime, hteo bih da otvorim preduzetničku radnju, studio. Imam odličnu poslovnu ideju ali nemam ono najbitnije, početni kapital.
Fond za razvoj jako kasni sa konkursom za StartUP kredite za ovu godinu, a posle poplava ko zna da li će i biti toga... :O
Zanima me neka alternativa tome, neka evropska organizacija ili bilo koji drugi načimn za dobijanje start up sredstava za počinjanje biznisa. Ja stvarno nemam drugi način da dodjem do para (u pitanju je nekih 10000eura).
Ima neko iskustva sa ovim...?
[ S A J A @ 06.06.2014. 18:06 ] @
Jesi probao sa bankama?
[ mr. ako @ 07.06.2014. 02:48 ] @
Banke jedva cekaju startup biznise sa odlicnom idejom, da ulupaju svoje pare... :D
[ nkrgovic @ 07.06.2014. 09:42 ] @
Cisto da pojasnimo malo:

- Za koliko mozes da vratis taj kredit i sa kojom kamatom?
- Koliko imas razradjeno? Imas li neki proof of concept, imas li nesto sto radi, ili imas samo ideju u glavi?
- Kolike prihode ocekujes da imas za par godina i kakav rast ocekujes?

Mozda mozes da nadjes investitora, ako su odgovori na ovo dobri... :D
[ IlusionBG @ 08.06.2014. 07:49 ] @
Raspitivao sam se kod nekoliko banaka i najbliže što sam našao je da daju kredit za kupovinu voznog parka ili neke opreme na već razrađen posao sa pozitivnim bilansom poslovanja u prethodnom periodu. Možda neka banka i daje pravi start up kredit ali nisam uspeo da nađem... :O

Posao je veoma blizak onome što već radim, i odlično sma upučen u tu delatnost, tako da znam šta i kako to trba raditi. E sad, po nekoj mojoj proceni, ja bih mogao godisnje npr oko 3000e da vratim, sa nekim grejs periodom naravno.
Ne znam kako to ide sa investitorima, kako ja da zastitim tu svoj interes? Da ne bude vlasnik treće lice a ja da izvisim kasnije..
[ S A J A @ 08.06.2014. 10:14 ] @
Svako će ti dati novac ako postoji garancija da ćeš ga vratiti (uz naravno kamatu). Problem je što onaj koji ti daje novac nema baš previše povrenja u tvoj biznis. U tom slučaju da dođeš do para je praktično nemoguće. Jedina varijanta ti je da imaš neko obezbeđenje koje je vrednije od kredita. Auto, stan... bilo šta vredno može da posluži. Tako je kreditor obezbeđen i ti dobijaš novac. Dalje je rizik poslovanja na tebi.
[ Homer J. Simpson @ 10.06.2014. 14:42 ] @
Citat:
S A J A:
Jesi probao sa bankama?

Citat:
mr. ako:
Banke jedva cekaju startup biznise sa odlicnom idejom, da ulupaju svoje pare... :D

Mozda je mislio na pljacku banke :D
[ pctel @ 14.06.2014. 15:14 ] @
Ovo bi trebalo da je pravi startup kredit:
http://www.obs.rs/sr/24-preduzetnici/64-mikro-poslovni-krediti/
Visinu kamate kriju kao zmija noge, ali preduzetnicki servis je objavio da je 20-26%.
[ Dexic @ 14.06.2014. 16:46 ] @
Ko moze dobiti toliko na ulaganju, svaka cas na pronalasku startup posla. Meni su takve kamatne stope toliko nelogicne za biznis, cak i za likvidnost, tj. cisto kad zatreba kao dozvoljeni minus.
[ pctel @ 14.06.2014. 18:00 ] @
@Dexic
Pa tako ti je to - banka se ne razlikuje mnogo od prodavca na pijaci. Ako jedini on na celoj pijaci prodaje krompir, onda je cena 200 din/kg, a ako svaka tezga nudi krompir, onda moze i po 30.

Neko je vec gore satiricno rekao "Banke jedva cekaju startup biznise sa odlicnom idejom, da ulupaju svoje pare... :D", sto znaci da imamo jednog prodavca krompira na pijaci i onda - zna se.

Sto se kamate tice, pretpostavljam da je kredit dinarski, a prethodnih godina je samo inflacija znala da pojede i do 12%, a ne postoji neki limit maksimalne moguce inflacije, pa da kao banka dodas jos par procenata preko toga i ne mozes izgubiti. Slusao sam svojevremeno razgovor dva direktora banke, koja ima cak i vece dinarske kamate od ovih:
PRVI: Ovi dinarski krediti nam uvecavaju rizik poslovanja, da li bi mogli da ih ukinemo?
DRUGI: Jesi li lud, pa u Srbiji smo, to bi bio prst u oko NBS. Nasli bi nacina da nas uniste za primer drugima...
PRVI: Pa sta onda da radimo?
DRUGI: Nista, postavimo kamate da budu sto nepovoljnije i nadajmo se da niko nece uzeti kredit u dinarima od nas.
[ pctel @ 26.06.2014. 17:36 ] @
A da, evo dole malo niye imas temu gde covek pita gde da ulozi svoj novac u IT, pa ga kontaktiraj ako hoces:
http://www.elitesecurity.org/t472337-Gde-uloziti-novac-IT