[ SaNy11 @ 18.06.2014. 12:02 ] @
Uzela sam SBB paket i uz njega dobila Cisco EPC3925 ruter, ali net je dobar samo u dnevnoj sobi gde se ruter i nalazi. Na spratu recimo uopste nema signala, kao ni van kuce, a dole u susednim sobama i gore kod stepenista je jako slab, jedva jedna crtica na laptopu. Znam da su problem debeli zidovi, puno armature, cevi od podnog grejanja,... ali meni treba resenje. Da li postoji neka varijanta da uzmem jos jedan ruter, i recimo da ga postavim na spratu kod stepenista gde se ipak malo hvata signal, pa da ga on salje po sobama na spratu. I mozda jos jedan dole koji bi za dvoriste sirio signal koji bi isto uzimao od Cisco rutera. Ne znam koliko jako bi trebali da hvataju signal, da bi to bilo dovoljno za slanje dalje, posto opet kazem laptop prikazuje jacinu jedne crtice. Uglavnom, koji uredjaj, nacin povezivanja,... bi bio resenje da imam net po celoj kuci i u dvoristu? Sta bi bilo najpametnije i najjednostavnije resenje? Unapred hvala.
[ bachi @ 18.06.2014. 13:00 ] @
Ovaj uređaj kupi, pa ćemo dalje oko podešavanja. (isključi se DHCP na njemu, poveže se sa SBB modemom na LAN1 port, isključi wifi na sbb modemu, a uključi na ovome i tako.
[ SaNy11 @ 18.06.2014. 13:29 ] @
Na koji nacin bi bili povezani ti ruteri, ne kontam. Ne mogu ih povezivati nikakvim kablovima, znaci moraju bezicno. I hocu da mi i dalje taj Cisco ruter daje wireless da bi imala signal dole u dnevnoj. Laik sam ali kontam da bi morala da postoji neka varijanta znaci da taj Cisco bude glavni jer od njega ide glavna veza (u njega je utaknuta antena iz zida) da on odasilje wireless signal koji bi mi koristio za prizemlje, i onda da drugi ruter, postavljen gore kod stepenista, hvata taj signal i da ga siri dalje.
Citala sam o nekim ruterima koji mogu raditi u raznim modovima, Repeater, Bridge, Access point, pa neka WDS opcija,... Ali nista meni tu nije jasno
[ bachi @ 18.06.2014. 14:01 ] @
Pa kolika ti je to kuća koju gradiš? :) Ovaj model što sam napisao je HP - High power i trebalo bi on sam da ti pokrije to što tražiš, jedino ako je reč od 300+ kvadrata?
[ SaNy11 @ 18.06.2014. 14:39 ] @
Izgradjena je kuca, useljena i sve upicanjeno :) Nego jako debeli zidovi, tona armature i signal uopste ne prolazi kroz plocu (plafon) , pa ga zato jedino ima kod 'rupe' gde je stepeniste za gornji sprat. Cak i signala za mobilni jedva da ima :D Tako da moram staviti jedan ruter gore za sprat i mozda jos jedan da imam za dvoriste. Dobila sam jedan odgovor da stavim ovaj ruter Bežični Ruter Tenda N3, 1x10/100Mbps LAN / 1 x 5dBi fiksna antena koji mogu umreziti preko wifi opcijom WDS, i mogu tih rutera valjda staviti vise, gde god mi treba za prosirenje signala. Ali posto dobijam svuda razlicite odgovore vise ne znam sta mi je pametno ciniti?!
[ calexx @ 18.06.2014. 16:22 ] @
Ma to može nego ... izgrađena je kuća i upicanjena a nisu provučeni kablovi?? Siguran sam da ste provukli kablove za struju, možda i kablove za televiziju ali nijedan majstor neće da predloži i kablove za mrežu, to je trebalo da im se kaže.
[ SaNy11 @ 18.06.2014. 17:58 ] @
Jbg nekako to Wireless treba da znaci bezicno ,jel, nije neka gigantska kuca pa da sam mislila da ce biti problema, a nije mi padalo na pamet da ta armatura i sl. toliko ubije signal, pa jbt kako u americi u onim betonskim zgradetinama sve funkcionise!
Uglavnom sad citajuci ovde http://www.umrezen.in.rs/netwo...koji-wireless-uredaj-odabrati/ cini mi se da meni taj drugi ruter treba da radi u Repeater modu. Ovde u podesavanjima ovog Cisco rutera sto imam vidim da ima da se ukljuci dozvola da se signal ponavlja. Treba podesiti ono sto pise crvenim slovima i treba upisati MAC adrese ostalih rutera tih koji ce ponavljati signal. Ne znam sta jos sve treba da se podesi, zna li neko? Da se promeni IP adresa tog Repeater rutera il tako nesto. Jbt jel radio neko nesto slicno? Meni se cini kao da uopste nije toliko problematicno, mislim totalni sam laik a kako je krenulo na kraju cu izgleda sama sve resiti :D

Ne znam kako da uploadujem sliku od tog podesavanja za Cisco :P A evo ovde ako mozete videti https://www.facebook.com/photo...8413245&type=1&theater
[ bachi @ 19.06.2014. 07:29 ] @
Taj "Cisco" (nije to Cisco videlo, samo lepe svoju nalepnicu na Čajniz madafaka šit) ruter što se Wi-Fija tiče ne valja ni za šta.

Lepo uzmi ono što sam ti rekao, to je veoma jak uređaj, stavi se poslednji firmware i nema šta ne probija. Dodaš još dve ovakve antene umesto postojećih i trebala bi da si mirna sa tim.

Ukoliko pak nisi, onda kupiš još jedan takav i radiš wds između ta dva, mada ja preferiram vezivanje kablom, ali to sam samo ja. :D

Ovde imaš uputstvo kako se radi WDS bridge, ali verujem da će ti jedan uređaj pokriti sve.
[ miLOSm @ 19.06.2014. 07:31 ] @
sve je to ok za repeating mod, samo ako tebi zbog armature ili cega vec signal ne izlazi iz te prostorije, (neka vrsta faradejevog kaveza), kako ocekivati da taj signal uhvati drugi ruter i dalje ga prosledjuje? ja bi gledao da izvucem kabli od tog Ciska van prostorije a onda kreiram mrezu sa spoljasnje strane, kroz stepenisni deo, i na svakom spratu postavim po jedan jeftin tp link ruter (wr740n recimo sa 5dB antenom).
[ SaNy11 @ 19.06.2014. 11:13 ] @
Probali su ovi iz SBB-a sa nekim TP-linkom i isto je jako slabo. Sigurno bi taj ruter bio mnogo bolji, ali opet ne bi resio problem za celu kucu i dvoriste, garant, ovo ti je ko bunker :D Svakako bi morala uzimati jos koji ruter da ih vezujem, a to mi je onda ipak puno ulaganja. Hvala za ovo uputstvo. Nesto sam gledala ova dva http://www.tp-link.com/lk/prod...ryid=1246&model=TL-WR843ND i http://www.tp-link.com/lk/prod...=239&model=TL-WA801ND#spec Oba su AP ali ovaj prvi ima Wireless Functions: WDS Bridge , a ovaj drugi ima Wireless Modes gde ima Repeater WDS. Uopste ne znam koja je razlika? Mislim da bi za pocetak probala sa nekim od ta dva, i da ih povezem sa Ciscom. A mozda jednog dana zamenim i Cisco sa tim jacim.
Aj pitacu elektricara sto je radio instalacije ima li neka mogucnost da se ti kablovi provuku :P
[ radivojns @ 19.06.2014. 15:40 ] @
Pozdrav,

ja sam ovo resio dodatnim (jeftinim) TP Link 740n ruterom koji se nalazi na spratu.
Samo pratis uputstvo odavde:
http://blog.jeffcosta.com/2011...2-inexpensive-tp-link-routers/

Naravno, CISCO SBB (koji je u prizemlju i na kom ne moras nista da podesavas) i TP Link se povezuju bezicno preko wireless bridge-a.

Srecno.
[ Bad Habbit @ 05.03.2015. 17:00 ] @
Konacno pronadjoh ljude sa istim problemom, posle dve godine torture. Imam isti ovaj glupi cisco epc3925 ruter od sbb-a i isti problem sa dometom. Dakle imam kucu sa dvoristem i po kuci manje vise signal je prisutan, ali dvoriste i podrum nisu pokriveni. Posto nista ne znam o mrezama, potrosio sam silno vreme i zivce pokusavajuci da provalim kako da prosirim signal. Pokusavao sam sa drugim ruterom netgear wnr1000v3 ali nikako nisam uspeo. On, dakle taj netgear, ima samo repeating funkciju, ne i bridge funkciju (bar je ja nisam nasao), a sa repating nisam uspeo nikako da namestim da radi. Sad pokusavam da provalim i sta je WDS. Taj moj netgear koliko kapiram nema WDS. Jel moze neko da mi ukratko objasni da li je wds, wds bridge i bridge isto, ili postoje neke razlike? WPS nema veze sa tim? Da ne davim dalje, dakle probao sam sve moguce i nemoguce kombinacije i u jednom trenutku sam nesto uspeo da namestim, ali je ubrzo opet sve zabagovalo i morao sam ponovo da konfigurisem sve, posle cega vise nije ni radilo. Na kraju sam odustao jer nisam vise imao ni ideja ni zivaca. Posto opet dolazi toplije vreme, treba mi opet resenje za wifi u dvoristu i opet sam poceo da razmisljam kako to da uradim.

Interesuje me par stvari. Vidim da predlazete [url=http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-tp-link-tl-wr740n-lite-n.11.html?productId=11783]ovaj tp-lnk[/url, kao jeftino a ok resenje. Sad sta mene zanima. Prvo, kada sam se to zezao proslog leta sa mrezom, shvatio sam da ovaj moj glupi cisco ne moze da aktivira WDS, ako se security ne promeni na WEP ili NONE. Posto bih WEP svakako voleo da izbegnem, sto zbog slabije sigurnosti,s to zbog dugackih lozinki, zanima me da li postoji neki drugi nacin da se napravi ovo sto meni treba, dakle prosirenje signala, a da nije preko WDS-a ili da se cisco natera da radi ali sa WPA2? Ako ne postoji nacin, zanima me da li postoji mogucnost da se cisco nekako pretvori u modem, da mu se iskljuci wifi i sve i da spojim onda dva ova tplinka, jedan kao glavni, a drugi kao bridge? Trece, sto mi nije bas najasnije je da li sam ako podesavam wds ogranicen na jedan bridge ruter ili mogu da stavim vise, 2, 3 recimo kako bih prosirio signal jos vise i da li bih time nesto gubio na performansama, bilo glavnog, bilo ostalih rutera u mrezi? I na kraju, ono sto mi je najbitnije, da li bih taj tplink povezao u wds bridge mode, da li bi on onda primao signal od glavnog rutera i emotivao ga dalje, samo za razliku od klasicnog repeatera SSID ne bi bio isti svuda, vec bi psotojala dva ili vise SSID-a? I jos samo nesto. Ako bih tako podesio sa vise SSID-a, da li bih onda kada se setam sa nekim wifi uredjajem, laptopom recimo, on (laptop) sam prebacivao SSID-e prema jacini signala, ili bi ja to morao rucno da radim, odnosno bi laptop cekao da signal padne do kraja, da nestane, pa tek onda trazio drugi bolji?
[ Miroslav Cvejić @ 05.03.2015. 18:26 ] @
kupi repeater (ili dva). ima na dx.com za smešne pare. i namesti da imaju isti SSID i laptop/telefon će sam birati onaj sa jačim signalom.
[ newtesla @ 06.03.2015. 12:58 ] @
Ili:

uopšte nemoj da se bakćeš sa ruterima - nego lepo kupiš u (dve firme samo u begeu - ali Gojko ES ne dozvoljava reklamu ) takozvane "Powerline ethernet adapter" - a jedan od njih kupiš da ima i Wifi; košta malo jače, ali nema bušenja, i adapteri su "bridge".

Veruj mi da je vrlo elegantno rešenje. Kroz strujne žice "provuku" Ethernet, tojest kroz strujne kablove virtuelno provuku i kompjuterske

Powerline Ethernet Wifi starter pack, marke Kinez Tepelink