[ the.ja @ 23.03.2004. 19:22 ] @
Radim projekat za fakultet gde treba pomoću UMLa da preko dijagrama (Use Case, Class...) dizajniram program koji kasnije treba da isprogramiram. Skoro da je gotovo: napravio sam bazu, klase, ispisao kod (posle onoliko dijagrama pripreme to je rutina), ali sada imam nedoumicu koja ce većini verovatno izgledati smešna, a proističe iz mog realno slabog znanja Delphija. Naime, svaka centralna klasa (Customer, Order...) po standardnom UMLu treba da ima boundary class, odnosno prozor koji služi za interakciju – korisnički ekran. Ja to do sada nisam poštovao već sam koristio jedan PageControl i stranice na njemu (7-8 ukupno) kontrolišući Visible parametar. Iako je program relativno kratak (nešto manje od 1000 linija) rezultat je forma sa desetinama objekata (dugmića) i 30-40 procedura (OnClick i OnChange uglavnom, neke samo po 2 linije za zamenu stranice). Sada me dakle zanima da li ovo moze da se podvede pod prihvatljiv dizajn, i ako ne – šta treba ciniti? Dakle da li ovde treba koristiti više formi (lupam), ili pak neke druge objekte koji ce imati ulogu prozora programa (šta se uopste koristi za prozore u Delphiju?). Napominjem da mi je program potreban za faks pa iako je mali treba da služi za vezbu, odnosno treba da ga tretiram kao da je neznamkolko složen i da radim ono što bih u takvom slučaju radio.

Pozdrav

Milos
[ Rapaic Rajko @ 02.04.2004. 13:12 ] @
Heh, ovo jos nisam citao: covek zna da projektuje UML-om, a ne zna Delphi... obicno je obratno.
Evo ti savet: kupi (nadji) knjigu od profesora Lasla Krausa za Delphi (ima dve, svejedno koja). Odvoj 1 (slovima: jedan) dan da prodjes primere iz knjige, i odusevices se lakocom rada u Delphi-ju; inace je kao stvoren za takve zezalice koje pravis.

Rajko