[ nedostizni @ 27.06.2014. 10:44 ] @
Pokrenuo sam jutros računar i naišao na plavi ekran sa sledećom porukom:

Citat:
Problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer

_LIST_CORRUPT

This is the first time you've seen this Stop error screen, restart your computer.
If this screen appears again, follow these steps:

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation ask your hardware or software manufacturer of any updates you might need.

If problems continue, disable or remove any newly installed hardware of software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.
If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.

Technical information:

STOP: 0x0000004E (0x00000099, 0x0003F83F, 0x00000000, 0x00000000)

Beginning dump of physical memory.
Psysical memory dump complete.
Contact your system administrator or technical support group for further assistance

Evo i screenshota poruke:


Šta može biti najčešći uzrok problema? Pregorela memorija? Ili problem sa jednim slotom memorijskim?
Nisam nikakav softver instalirao sigurno par nedelja unazad, niti hardver. Ali sam zato čistio kućište pre tri nedelje, vadio procesor, memoriju, grafičku i opet vratio na svoje mesto. Medjutim od tada nisam imao problem, i računar je radio.

Ovo je konfiguracija:

Citat:
> Mainboard : MSI P4M890M3-V (MS-7255)
> Chipset : VIA P4M890
> Processor : Intel Core 2 Duo E4300 @ 1800MHz
> Physical Memory : 2048MB (2 x 1024 DDR2-SDRAM )
> Video Card : ASUS EAH4670 series
> Hard Disk : Seagate ST3320820AS (320GB)
> Operating System : Microsoft Windows XP Professional 5.01.2600 Service Pack 3 (32-bit)
> DirectX : Version 9.0c (May 2010)


Unapred hvala na odgovoru.
[ gilopile @ 27.06.2014. 10:52 ] @
Najcesce memorija ili HDD ( bad sector/s). Izvadi mem module i bocni jedan po jedan uz probu. AKo je problem i dalje prisutan, onda skini HBCD (10.6), proveri S.M.A.R.T HDD-a sa HD sentinel-om i eventualno pokusaj sa HD regenerator-om, ukoliko je SMART zabelezio da HDD ima lose sektore.

NAravno, moze biti i software/driver problem, neispravnost neke od komponenata graficka, zvucna, mrezna PCI/integrisana, MB....

Za pocetak proveri ovo prvo sto napisah, pa cemo dalje ukoliko je potrebno...

Da li ulazi u OS u safe mode-u?
[ nedostizni @ 27.06.2014. 11:44 ] @
Hvala Vam Dragane na brzom odgovoru.

Izvadio sam jedan memorijski modul (imam 2 od po 1gb) i windows se podigo bez problema. Vratio sam taj izvadjeni modul, i windows se opet podigo bez problema.
Da li je moguce da je taj izvadjeni modul, sam ispao usled okretanja kucista?

Sentiel mi javlja:
Peformance: 100%
Health 91%
(obe brojke mi stoje ovako vec vise od godinu dana).

Medjutim S.M.A.R.T javlja:

5 Reallocated sectors count: Threshold: 36, Value: 100, Worst: 100, Status: OK

?

HDD Regeneration nikada nisam koristio. Upravo sam skinuo verziju 2011.
Sta trebam da uradim:
Regeneration - > Start regeneration under Windows?
[ gilopile @ 28.06.2014. 05:19 ] @
Nema na cemu!
Odlicno, najverovatnije mem modul nije imao dobar kontakt. Desava se to usled prasine, grejanja, starosti/oksidacije kontakata...Tesko da je mogao ispasti, ali je dovoljno da jedan od pinova nema kontakt i eto belaja. Mozes izvaditi oba modula i novinskim papirom dobro protrljati pinove dok ne prosijaju kao zlato.

Sto se HDD-a tice i to je OK, jer je vec relocirao te sektore i nemas potreba da uposlis HDregenerator.

Ako u buducnosti zatreba, mozes ga pokrenuti iz Win-a, odaberes Start regeneration under Windows, selektujes HDD koji treba da skeniras, i opcijom scan & repair zapocnes skeniranje...Ako bude problema, tj. ne moze da relocira BS jer je zauzet nekim procesom, onda napravis Boot-abilan CD ili floppy s tim programom i odradis scan iz DOS-a.

Pozz!
[ nedostizni @ 02.07.2014. 10:17 ] @
Hvala Vam još jednom na odgovoru.

Citat:
Ako u buducnosti zatreba, mozes ga pokrenuti iz Win-a, odaberes Start regeneration under Windows, selektujes HDD koji treba da skeniras, i opcijom scan & repair zapocnes skeniranje...


Da li ovo može da dovede do nekog "poremećaja" podataka na hard disku? Ne znam koji izraz da upotrebim, ali da li ova regenracija briše ili pomera podatke na hardisku?
[ gilopile @ 02.07.2014. 10:30 ] @
Svaki sektor koji ima problema sa citanjem premesta, a zapis koji je sadrzavao pise na novi/prazan. Tako da, podaci ostaju, osim u slucaju da ne moze pristupiti odredjenom sektoru ako je hardverski ostecen, tada je nemoguce da ih prepise na novi i fajl koji je delomicno upisan na taj sektor, moze biti ostecen...Sve zavisi koji tip fajla je u pitanju i da li ce posle mozci da se iscita bar ono sto je ostalo.

Ako se radi o jako bitnim podacima, pre svake intervencije bi trebalo napraviti kompletan backup/sliku HDD-a, pa tek onda intervenisati.
[ nedostizni @ 05.07.2014. 21:50 ] @
Hvala Dragane.
Backup takodje radim iz HDD Regeneration-a, ili jednostavno priključim drugi hardisk pa na njega kopiram podatke sa ovog "problematičnog"?