[ lmasal @ 27.06.2014. 11:29 ] @
Pozdrav prijatelji,

vec danima se mucim sa problem koji imam sa pivot tabelom.

Radim u firmi koja se bavi tehnickom podrskom i imam tiketing sistem. Ja iz njega izvlacim podatke kada su mi potrebni u csv formatu i te iste podatke ubacujem u pivot tabelu radi dalje analize.

Naletao sam na problem koji ne znam kako da resim, a ni Guglu ne znam kako da postavim pitanje. :)

Elem, u tom csv imam 5 polja koja se ticu problema sa hardverom, jer imamo prijave od strane klijenata u kojoj se nalazi po nekoliko razlicitih tipova uredjaja. Operater kada kreiratu prijavu svaki uredjaj unosi u posebno polje (hardware issue 01, hardware issue 02 itd... do 05).

Ono sto je meni potrebno je da mogu da sumiram sve te uredjaje u npr. novoj pivot tabeli koja ce imati dve kolone: prva:tip hardvera i druga:kolicina hardvera (suma svih 5 polja) ako je to ikako moguce.

Na netu sam nasao da mi je potrebna referenta tabela sa spiskom i ja sam nju napravio na posebnom sheetu (ceo spisak hardvera koji moze da se pojavi u prijavi) i tu tabelu sam vezao sa glavnom tabelom i povezao polja: spisak hardvera (iz tabela spisak hardvera) sa poljem hardware issue 1 (iz glavne tabele) i to radi, tj statistika se pojavljuje ok, ali problem nastaje kada treba da dodam i ostalih 4 hardware issue polja jer ne mogu da ih vezem na tabelu sa spiskom hardvera jer je vec ta tabela vezana za polje hardware issue 1.

Postoji li mogucnost da ja ta ostala hardware issue polja isto tako vezem za tu tabelu kako bih dobio statistiku koja me interesuje?
[ 3okc @ 27.06.2014. 16:11 ] @
Potrebno je uraditi normalizaciju dve tabele u jednu veliku i *nad njom* onda praviš izveštaj.

Npr, onih 5 kolona, HW Issue 01-05, postmatraj kao 5 tabela koje bi trebalo konsolidovati u jednu, sa vrednostim poređanim naspram spiska mogućih vrednosti navedenih u radnom listu HW.
[ lmasal @ 27.06.2014. 20:43 ] @
Hvala vam na odgovoru, ali nisam uspeo to da dobijem.

Ako moze pomoc bio bih vam zahvalan. :)
[ 3okc @ 27.06.2014. 22:40 ] @
Pošto u primeru uzimaš samo podatke za HW ostatak ćemo da ignorišemo.

Onih 5 kolona sa podacima presloži u jednu: umesto nadesno, poređaj ih jednu ispod druge i to će ti biti vrednosti HW Lista.

U susednu kolonu prekopiraj naslove svake od 5 kolona tako da se svaki podatak i dalje može identifikovati, ovako nekako:
    
[ lmasal @ 28.06.2014. 16:17 ] @
Super to je to. :) :) :) Hvala.

A da li postoji mogucnost da se nekako, mozda preko makroa, taj proces automatizuje. Da na novom sheetu se svi hw issue poredjaju u jedan red?

Da ja imam jedan sheet sa podacima, koje unesem, a na drugom mi se hw issue podaci iskopiraju u jedan red?

Hvala jos jednom.

[ 3okc @ 30.06.2014. 14:16 ] @
Gore si pomenuo da sam izvlačiš podatke koji su ti potrebni, u csv obliku.

Mislim da je mnogo jednostavnije ako samo prilagodiš ovaj oblik izlaznih podataka nego da i za to uključuješ neku makro proceduru. Zar ne?
[ Jpeca @ 30.06.2014. 15:20 ] @
3okc ti objasnio kako podaci treba da izgledaju ako želiš izvešta u vidu pivot tabele.
Sa postojećim podacima verovatno je lakše da napraviš izveštaj ručno, pomoću jedne formule

Na HardwerList dodaj u prvom resdu naslove kolona Hardware Issue 01 , Hardware Issue 02 ... Hardware Issue 05
U B2 dodaj formulu
Code:
=COUNTIF(podaci!B:B;A2)

Pa je kopiraj za sve redove i kolone. Relativno adresiranje će učiniti svoje, pa ćeš dobiti odgovarajuće rezultate za celu listu hardvera.

AKo je potrebno dodaj još jednu kolonu FIlter (koja može naknadno da se sakrije ) u kojoj ćeš da sabereš rezultate iz kolona B do E i posle uključiš fiter "greater than" 0


[ 3okc @ 01.07.2014. 21:06 ] @
Stvarno je najbrže sa COUNTIF i posle uključiš AutoFilter za vrednosti >0.

Uradio sam makro tako da su sada verovatno sve varijante pokrivene.

Program bi trebalo da radi za v2010 i novije.
[ lmasal @ 05.07.2014. 19:59 ] @
Ljudi hvala vam mnogo na pomoci i primerima.

Nadam se da cu uspeti sada da resim svoj problem.

HVALA. :)