[ pctel @ 28.06.2014. 13:17 ] @
Jedan prijatelj ima internet kafe i racunare je nabavio sa OEM Windows-om, a potom kao i svaki pausalac nije cuvao racun. Sad ga je neko naplasio kako su mu ti Windowsi bez racuna nelegalni, bez obzira sto je pausalac i bez obzira sto na svakom ima urednu OEM nalepnicu. Ja licno mislim da se bezveze plasi i da ga nista ne obavezuje na cuvanje racuna. Da li se slazete?
[ gosha @ 28.06.2014. 14:02 ] @
Sa stanovista poreskog aspekta ne. Ali kao dokaz da je licenca njegova treba da cuva. Neka trazi prepis racuna od onoga od koga je kupio.

Pozdrav.

[ pctel @ 29.06.2014. 11:55 ] @
Ali, OEM licenca vazi za odredjeni racunar, ne za odredjenog coveka/firmu. Racunar moze da promeni vlasnika mnogo puta tokom svog zivotnog veka, a OEM softver ide uz njega. U principu firma moze da kupi od fizickog lica racunar isto kao sto moze da kupi automobil, ne shvatam zasto bi se promenom vlasnika softver smatrao nelegalnim.
[ gosha @ 29.06.2014. 18:57 ] @
Da li si ti nekada pročitao tu licencu?

Pozdrav.
[ pctel @ 29.06.2014. 22:23 ] @
Jesam, isao sam cak i na mini obuku za Microsoft partnera pre 10-ak godina:
"The SOFTWARE is licensed with the COMPUTER as a single integrated product and may only be used with the COMPUTER."
"You may permanently transfer all of your rights under this EULA only as part of a permanent sale or transfer of the COMPUTER"

Naglasio bih "sale or transfer", znaci ne moras uopste da kupis kompjuter u radnji i dobijes fiskalni racun, vec moze i da ti ga pokloni neko za rodjendan, ili da ga neko odbaci i ostavi pored kontejnera a ti ga nadjes i odneses kuci, nema uopste potrebe da znas ko mu je prvi vlasnik. Medjutim, kako kaze onaj vic: dok zec dokaze Bosancu da nije bik - odose jajca!
[ gosha @ 30.06.2014. 09:03 ] @
To je pravno malo zapetljano. Ja bih rekao da licenca ne važi ukoliko si našao PC pored kontejnera. Isto tako i poklon je komplikovan jer bi morao da imaš dokaz da ti je poklonjen i da je onaj koji ti je poklonio bio vlasnik.
Zato i kažu:
"It is also advisable to include the original purchase invoice or receipt."

Sa stanovišta našeg Zakona poklon je problem što je u tom slučaju morao da bude plaćen porez na poklon.

Pozdrav.
[ gosha @ 30.06.2014. 09:06 ] @
I ne treba brkati fizička lica i pravna. Verovatno se radi o pravnom i u tom slučaju nije ni moguće verbalno pokloniti nešto. Mora da postoji ugovor.
Znači ti koji mu traže račun bi i prihvatili Ugovor o poklonu, ali tu ostaje onda problem sa plaćanjem poreza na isti.

Pozdrav.
[ pctel @ 30.06.2014. 09:46 ] @
Citat:
gosha: I ne treba brkati fizička lica i pravna. Verovatno se radi o pravnom i u tom slučaju nije ni moguće verbalno pokloniti nešto.

Pa evo, ti reci - sami propisi cas tretiraju preduzetnika kao fizicko lice a cas kao pravno lice. Konkretno, od ovog mog prijatelja pokojni otac je drzao internet kafe na drugom mestu, pa kad je ovaj umro on registrovao na svoje ime i preneo tu opremu kod sebe. A i pokojni otac je bio registrovan kao preduzetnik, znaci nije imao obavezu ni potrebu da vodi knjigu osnovnih sredstava kao pravna lica, pa da tu budu upisani kompjuteri, koje posle sin papiroloski nasledjuje. Ja ne znam 100% tacno kako to ide, nikad nisam nasledio nekog, ali otprilike pretpostavljam da se tu upisuju objekti, zemljiste, vozila i novac na racunima, a ne nabrajaju se novcanice koje su se zatekle u dzepovima kao i stolovi, stolice i kompjuteri.
Citat:
Znači ti koji mu traže račun bi i prihvatili Ugovor o poklonu, ali tu ostaje onda problem sa plaćanjem poreza na isti.

Ne znam da li je to iko uspeo da realizuje - poreska uprava verovatno ima neki katalog vrednosti za vozila, nekretnine i zemljiste, ali sigurno nema na osnovu cega da odredi vrednost kompjutera starog 5-7 godina. Ako moze, onda nije problem platiti porez, on svakako ne moze da bude vise od par evra po racunaru.
[ gosha @ 30.06.2014. 17:29 ] @
Preduzetni je fizicko lice registrovano za obavljanje poslovne delatnosti. Tako je vec godinama i nista se ne menja po tom pitanju.

Kada kupujes nesto kao preduzetnik ipak moras da das registrovane podatke prodavcu. To pausalci ne rade zato sto ih Zakon ne obavezuje da cuvaju ulazne racune.
Medjutim knjigasi moraju da imaju ulazna dokumenta na kojima pisu preduzetnicki podaci kako bi se nedvosmisleno utvrdilo da je nesto nabavljeno za poslovne svrhe.

Ne znam ni ja kako ostavinska rasprava ide ali mislim da moze da se prijavi sve sto je vredno.

Pretpostavljam da zna od koga su kupljeni racunari. Neka vidi da li firma jos radi i neka proba da dobije prepis racuna. Uz ostavinsko resenje u kome se verovatno navodi da je iza pokojnika ostala preduzetnicka radnja resava problem.

Ja čuvam sve račune. I za firmu i za kuću. Tek kada bacim predmet otarasim se i racuna.

Pozdrav.