[ Sindjo @ 02.07.2014. 17:05 ] @
Poštovani,

imam problem i treba mi vaš savjet tj. potvrda moje dijagnostike vezano za matičnu ploču samsung laptopa.

Prije nekoliko dana laptop se samo ugasio zbog toga što se baterija potrošila. Na laptopu nije radila ni jedna dioda tako da praktično nije davao znake života. Provjerio sam punjač i isti je OK, kada izvadim bateriju i spojim samo punjač, ništa se ne dešava (niti jedna LED ne svijetli) i laptop se ne može uključiti.

Pri spojenom punjaču i izvađenoj bateriji, multimetrom na pinovima (u ležištu za bateriju) sam mjerio napone preko kojih bi se trebala puniti baterija i tamo nema ništa.
Pomislio sam da DC jack nije u redu i potpuno rastavio laptop. Spojio punjač i mjerio, na samom konektoru imam 19V, kao i na pinovima na matičnoj ploči na koje je konektor zalemljen. Tražio sam, nažalost bezuspješno osigurač jer sam bio ubijeđen da sve matične ploče odmah u blizini ulaza napajanja moraju imati osigurač kao zaštitu, ali na moje veliko iznenađenje, niej bilo niti jedne komponente sa oznakom F. Provjeravao sam dalje elemente na liniji napajanja i brzo pronašao element sa oznakom PQxxx (prema legeni na Internetu, radi se o tranzistoru snage, iako ima ukupno 8 nožica) sa jedne strane izmjerio sve 4 nožice na 19V, a preostale 4 (s druge strane) su sve imale 0 V DC.
Zaključio sam da je ovaj element nesipravan. Dalje, sam pratio vezu na stampanoj ploči i vidio da narednih nekoliko elemenata imaju 0V kao i svi pinovi predviđeni za napajanje baterije.

Iz ovoga sam zaključio da je ovaj element sa oznakom PQxxx i vrlo sitno ugraviranim oznakama: 6504 i GA2x7x. NA internetu nisam uspio pronaći o čemu se tačno radi, a s obzirom da se i sa druge strane ploče nalazi mnoštvo minijaturnih elektroničkih elemenata, ovu komponentu niej moguće odlemiti i promijeniti. Nažalost, po svemu sudeći, moram kupiti novu matičnu ploču. Zaista mi nije jasno kako to da ova ploča nema neki zaštitni osigurač kao npr. ploča od fujitsu Siemens laptopa koji sam uspješno popravio nekada davno, ali eto i to je moguće.

Slika se nalazi na ovom linku: http://i.imgur.com/ZRVxwfT.jpg

Da li se slažete sa ovim zaključkom ili postoji nešto što sam previdio?

Hvala

Pozdrav
[ RMAN @ 10.07.2014. 18:49 ] @
Nesto mi pade na pamet, a kad bi stavio bateriju i punjac da li onda ima napon? Mozda elektronika za punjenje radi tek kada se stavi baterija...