[ bigvlada @ 18.07.2014. 09:36 ] @
Microsoft set to axe 18,000 jobs

The job cuts are the deepest in the firm's 39-year history


Microsoft is to cut up to 18,000 jobs marking the deepest cuts in the technology firm's 39-year history.The bulk of the cuts, around 12,500, will be in its phone unit Nokia, which Microsoft bought in April, the firm said.Microsoft pledged to cut $600m (£350.8m) per year in costs within 18 months of closing the acquisition.The cuts are much more severe than the 6,000 initially expected. The firm employs 127,000 globally, including 3,500 staff in the UK. Microsoft declined to say how many jobs in the UK would be cut as a result of the changes.

Last week, Mr Nadella rebranded the firm as "the productivity and platform company for the mobile-first and cloud-first world."

http://www.bbc.com/news/business-28348223

Jel' ova zadnja rečenica znači da će i Windows biti iznajmljivan na mesečnoj bazi, po office 365 modelu? Polako dolazi vreme da se React OS opet instalira kao virtuelna mašina, da vidim dokle su stigli.
[ bachi @ 18.07.2014. 09:58 ] @
To bi MS najviše voleo, ali neće to biti realna opcija u skorijoj budućnosti.
[ Nemke_BG @ 18.07.2014. 10:07 ] @
Jedino ako cena bude bas bas niska, pa se ljudi napale i predju sa starijih verzija na najnoviju. Pa onda posle nekog vremena polako dizu cenice onako neprimetno

[Ovu poruku je menjao Nemke_BG dana 18.07.2014. u 12:25 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 18.07.2014. 12:45 ] @
MS je gotov.
Samo to još niko ne vidi jasno ;-)
[ bachi @ 19.07.2014. 18:36 ] @
Što babi milo...
[ Tyler Durden @ 19.07.2014. 20:51 ] @
Vidjećeš ;-)
Mene baš briga za MS, i to da li će propasti ili ne. Nisam ni na koji način zavistan od njih, bilo negativno ili pozitivno. Ja ti samo kažem šta će biti.
[ jablan @ 19.07.2014. 21:32 ] @
http://www.paulgraham.com/microsoft.html
[ Dexic @ 19.07.2014. 22:02 ] @
Citat:
Tyler Durden:
Vidjećeš ;-)
Mene baš briga za MS, i to da li će propasti ili ne. Nisam ni na koji način zavistan od njih, bilo negativno ili pozitivno. Ja ti samo kažem šta će biti.

I Sunce ce nestati, pa sta?

Inace:
http://ycharts.com/companies/MSFT/net_income_ttm
Menjaj naocare, ocigledno da su neki koji ne vide ti :)
[ Tyler Durden @ 20.07.2014. 09:28 ] @
Joj, kako je besmislena ova analogija sa suncem. Dexic, molim te ostani na smaranju venture, ja nemam živaca za tvoje postove :-)
[ Dexic @ 20.07.2014. 16:12 ] @
Ni mi za tvoje, pa uvek upadnu kad ne treba ;)

A link ti pokazuje i zasto.
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2014. 17:20 ] @
U dinamicnim industrijama kakav je IT, performanse u proslosti su slab prediktor buducih performansi.

Uzmimo Nokia-u, ili Sun, bili su jaki kao zemlja ali odjednom se desi pomeranje paradigmi i ode sve u 3 lepe i to jako brzo.

Microsoftov profit se zasniva na utabanim trzistima koje je MSFT osvojio 90tih. Nista novo od Microsofta (sa izuzetkom XBox-a) nije ponovilo takav uspeh. Ako dodje do pomeraja paradigme, Microsoft nema sta da ponudi trenutno.

Dodatni problem Microsofta je sto su tokom 2000-tih doziveli eroziju u klimi unutar kompanije Ballmerovim toksicnim idejama o rangiranju zaposlenih i ukidanjem opcija za developere. Ljudi koji su Microsoft ispucali u stratosferu su bili visoko motivisani developeri koji su postali milioneri. Danas toga u toj firmi nema. IMHO, cisto sumnjam da su oni sad u stanju da budu inovatori. Na primeru "metroa" se vidi sva sizofrenija u menadzmentu te firme. Pucati na svoje trenutne korisnike nikada nije bila dobra poslovna strategija.

Microsoft danas je kao IBM 70tih - na biznisu starom par decenija, koji je trenutno inertan, imaju zagarantovan priliv. Ali stvari mogu rapidno da se promene i ako se to desi, MSFT nema nista da ponudi osim lose kopije novog IT trenda (Bing, Windows Phone, Surface, itd...).
[ Nedeljko @ 20.07.2014. 22:27 ] @
Šta god da se desi, firma u kojoj je Tylor Durden će da procveta jer je on u njoj.
[ Tyler Durden @ 21.07.2014. 09:15 ] @
Evo Dimković je već standardno fino sročio i objasnio. Ja nažalost ne znam tako elokventno da se izražavam :D
MS bukvalno vozi po čistoj inerciji, i baš ništa drugo tu nema.
Samo slijepi ljudi tu ne vide ozbiljan ozbiljan problem.
Ili je otpuštanje 18000 ljudi (!) znak da je nekoj firmi u stvari do j*j*? :-)
[ Dexic @ 21.07.2014. 11:19 ] @
Citat:
Nedeljko: Šta god da se desi, firma u kojoj je Tylor Durden će da procveta jer je on u njoj.

Da, to je sustina ;)
[ Tyler Durden @ 21.07.2014. 14:21 ] @
LOL, bitno da ste se vas dvojica pametnjakovića zadržali na temi i suštini, i da ste baš sa puno autoriteta obrazložili kako je pred firmom koja otpušta 18k radnika blistava budućnost.

Tipično.
[ Dexic @ 21.07.2014. 15:11 ] @
Tako sto ona otpusta 5-6000, dok je ostatak iz Nokie, koji je odavno trebao dobiti tuzbu zbog gubitka trzista.

A link koji sam ti dao lepo kaze da im ide bolje.
[ Nedeljko @ 21.07.2014. 15:22 ] @
Ja nisam dokazao ništa jer i nemam predviđanje o budućnosti MS-a. Biće im onako kako budu radili. Ako budu radili bolje nego sad, bie im bolje, a ako budu radili lošije nego sad, biće im lošije.
[ Dexic @ 21.07.2014. 16:25 ] @
Citat:
Nedeljko:Ako budu radili bolje nego sad, bie im bolje, a ako budu radili lošije nego sad, biće im lošije.

Dobro je neko izrekao ovu mudrost, mi u temi se previse upucali na tehnicke stvari :) :) :) :) :)
[ jablan @ 21.07.2014. 17:39 ] @
Citat:
Nedeljko:
Ja nisam dokazao ništa jer i nemam predviđanje o budućnosti MS-a. Biće im onako kako budu radili. Ako budu radili bolje nego sad, bie im bolje, a ako budu radili lošije nego sad, biće im lošije.

Oni mogu da otvore lanac pekara i ako budu radili dobro, biće im bolje, ako ne onda ne.

Ono što je poenta je da MS već gotovo dve decenije ne inovira i nema tehnološki "edge". Tu stanje na berzi nije nikakav pokazatelj. Sa tolikom količinom kvalitetnog kadra, IP-om koji poseduju i tržišnim učešćem koje poseduju niko ni ne očekuje da propadnu.
[ Branimir Maksimovic @ 22.07.2014. 08:32 ] @
Citat:
bigvlada:

http://www.bbc.com/news/business-28348223

Jel' ova zadnja rečenica znači da će i Windows biti iznajmljivan na mesečnoj bazi, po office 365 modelu? Polako dolazi vreme da se React OS opet instalira kao virtuelna mašina, da vidim dokle su stigli.


Iznajmljivanje na mesecnoj bazi nije lose. Ako to trziste moze da proguta moze da prodje. Ali mislim
da ce retko ko prihvatiti da placa redovnu pretplatu.
Medjutim ako stave da je cena do 30$ godisnje jos moze i da prodje ;)
U svakom slucaju OS mora da bude ekstra dobar da bi ovo proslo.
Jedina postojeca alternativa je Linux koji je sve konkurentniji
pogotovo od aprila ove godine ...
Za surfovanje, pisanje maila , gledanje filmova, slusanje muzike... ne treba i nista drugo ...
Moze cak i igranje igara , prosla godina je znacajna po tome da se i na tome
radi. Sve vise proizvodjaca portuje na Linux.
E pa sad MS-u je da vidi sta i kako.

[ Nedeljko @ 23.07.2014. 12:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Jedina postojeca alternativa je Linux koji je sve konkurentniji
pogotovo od aprila ove godine ...

I tako od aprila do aprila, a da korisnici ne znaju kad će "onaj pravi" april.

Vidi ja sam sa oduševljenjem čekao Ubuntu 14.04 final, ali nisam bio sasvim zadovoljan. Onda sam dočekao derivat (ili bolje reći "prepakivat") Linux Mint 17 KDE izdanje i nemam primedbi. Pre toga sam imao Linux Mint 17 Cinnamon i jedina primedba mi je bila što nije KDE. Međutim, nisam siguran koliko ljudi deli potrebe kao ja. Recimo neko hoće da priključi, otkud zna, TV karticu. Ne znam da li ima onih koje imaju linux drajver (jer i nemam TV kartice), ali ako su podržane TV kartice, onda nije nešto drugo.

Osim toga, postoji konkurencija koja se zove OS X. Naavno, govoimo o desktopu. U ostalim segmentima je druga stvar.
[ Dexic @ 23.07.2014. 15:32 ] @
Ta konkurencija podrazumeva potpunu promenu mnogo toga, i ipak mnogo vecu cenu uredjaja.
Apple je dostigao nivo da nudi cak i najjeftinije uredjaje u klasi, medjutim danas vecini ne treba ni 10% performansi iz te klase, pa je Windows isplativije resenje. Linux je jos isplativije, kome radi ;)
[ plus_minus @ 23.07.2014. 15:49 ] @
Znači, naredne godine.. otpr. (nagađam) Majkrosoft otpušta 14.000 ljudi.. od toga, 10.000 i kusur iz 'Skajp' kategorije...
[ mr. ako @ 25.07.2014. 07:43 ] @
Evo sta planira MS:


Microsoft will merge separate versions of Windows into one unified operating system
"This means one OS that covers all screen sizes."

Citat:
Microsoft CEO Satya Nadella has confirmed that his company will amalgamate all major versions of Windows into one operating system. Speaking on the company's quarterly earnings call today, Nadella told analysts Microsoft will "streamline the next version of Windows from three operating systems into one single converged operating system." Describing the implications of the change, Nadella said "this means one operating system that covers all screen sizes."

http://www.theverge.com/2014/7/22/5928219/microsoft-will-merge-windows-into-one-os


:)
[ Shadowed @ 25.07.2014. 09:06 ] @
S tim da to ne znaci obavezno da ce on isto i izgledati na svakom uredjaju (kao sto su pokusali progurati sa Win Nosam).
[ plus_minus @ 25.07.2014. 11:32 ] @
Code:
"this means one operating system that covers all screen sizes."


U jee... Proper Graphic Card Drivers + Desired Display = magic.
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2014. 13:52 ] @
Puno prazne price, malo akcije.

Ovaj clank jako lepo opisuje Microsoft u proteklih 14 godina:

http://techpinions.com/microso...y-antithesis-of-strategy/32303

Citat:

Microsoft Is The Very Antithesis Of Strategy


IMHO, jako dobar materijal koji pokazuje kroz primere iz skorije istorije koliko je Microsoft izgubio vezu sa realnoscu. Bukvalno svaki novi proizvod (osim XBox-a) koji su lansirali u proteklih 15 godina (osim Xbox-a) je bio fail. Da stvar bude grdja, dosta stvari su bili grc reakcija na konkurenciju bez ikakve smislene strategije vec samo sa zeljom da se necim konkurise cak i kada to nema nikakvog smisla. Zune? Surface? Fckin Metro? Bing???

Microsoft menadzment zamislja da su oni i dalje gorila iz 1995-te godine a da im je konkurencija kao Netscape. Ali Google i Apple nisu Netscape, stavise upravo su se uloge obrnule i sada Microsoft biva samaran tako sto, recimo, Google integrise svoje servise i siri svoju dominaciju.

Puno se ocekivalo od novog CEO-a, ali na zalost, kako stvari stoje, sve sto smo do sada culi od njega su prazne fraze.

Procitajte ovo: http://www.mondaynote.com/2014...softs-new-ceo-needs-an-editor/

Email koji je Satya Nadella poslao svojim zaposlenima se sastoji od 3100 reci ukombinovanih u prazne fraze i marketinski novogovor.

Procitajte, recimo, ovo:

Citat:

“We have clarity in purpose to empower every individual and organization to do more and achieve more. We have the right capabilities to reinvent productivity and platforms for the mobile-first and cloud-first world. Now, we must build the right culture to take advantage of our huge opportunity. And culture change starts with one individual at a time.”


Citat:

“[…] we will strike the right balance between using data to create intelligent, personal experiences, while maintaining security and privacy.”


Citat:

“Together we have the opportunity to create technology that impacts the planet.”


Citat:

“Obsessing over our customers is everybody’s job.”


Apsolutno nista receno, samo gomila fraza. Kada neko prica u nerazumljivim frazama to je znak da iza toga nema nicega.

Prvi link gore ima jako lep citat:

Citat:

Nicolas Boileau’s immortal dictum came to mind:

Whatever is well conceived is clearly said,
And the words to say it flow with ease.



Postoje samo dve mogucnosti: ili Satya kuva neki pakleni plan i sa totalnim glupostima zapravo vara konkurenciju da brod nema kapetana, ili... stvari izgledaju bas onako kako se cine: tj. da CEO nema nikakvu ideju sta da radi, verovatno polaze racune zaglavljenom bordu koji zivi u 90-tim i, jednostavno, nema nikakvu moc da bilo sta uradi.
[ plus_minus @ 25.07.2014. 16:09 ] @
Ali, ovaj je najjači ..

“Together we have the opportunity to create technology that impacts the planet.”

Totally looks like ..

“Together we have the opportunity to forge for our selves and our future generations a new world order.”

by djoka W fakin' buš od pre nekih dvadesetak godina.



Brilijantni CEO resavac.
[ Nedeljko @ 25.07.2014. 17:29 ] @
Priča se da je Sir Klajv Sinkler proizveo Sinclair QL tako što je došao pred zaposlene i izneo svoju neverovatnu viziju: "hoću da npravite najbolji računar na svetu". Uspeh na tržištu je bio u skladu sa tim.
[ flighter_022 @ 26.07.2014. 12:50 ] @
Pa QL jeste tehnoloski bio ispred svog vremena...

[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2014. 13:51 ] @
Pa onako...

QL je izbacen 1984-te godine i koristio je osakaceni Motorola 68008 CPU, koji je imao 8-bitni data bus.

Tacno je da je QL bio prvi licni racunar baziran na Motorola 68000 arhitekturi.

Medjutim samo mesec dana kasnije je Apple izbacio Machintosh, koji je koristio 68000 CPU sa "punim" 16-bitnim bus-om.

Godinu dana posle QL-a su se pojavili Amiga 1000 i Atari ST. Obe masine su bile prilicno jace od QL-a mada su na trziste izasle kasnije ocigledno.
[ Nedeljko @ 26.07.2014. 17:17 ] @
Ma, Sinkler s ispromašivao sa mikodrajvom umesto diska, a ono što je posle održavalo prodaju QL-a je bio QL Chess - u to vreme najjači šahovski program. Kupovali su ga šahisti.
[ Branimir Maksimovic @ 26.07.2014. 19:20 ] @
Nedeljko OS X nije alternativa Windowsu zato sto se tu radi o hardware-u. Ne znam koliko stavljanje
hackintosh varijante na PC smatras alternativom ;)
Ne znam nikog ko bi kupio Maca za kucu... radi OS X-a...
Laptop mozda, ali za desktop ?


[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2014. 19:39 ] @
Ja ne znam nikog vise da kupuje desktope (osim ljudi kojima trebaju radne stanice), laptopi su odavno postali default opcija.
[ Branimir Maksimovic @ 26.07.2014. 19:45 ] @
Eto znas mene :P
[ Tyler Durden @ 26.07.2014. 21:43 ] @
I mene :D
Iako već pola godine nisam pipnuo desktop, patim za njim danas kao i prvog dana :-)
[ plus_minus @ 26.07.2014. 22:12 ] @
A šta je to laptop? Jel' to ono tanko što se rasklapa, ne trpi silu i nema kablove?
[ ssi @ 27.07.2014. 23:21 ] @
Citat:
plus_minus: A šta je to laptop? Jel' to ono tanko što se rasklapa, ne trpi silu i nema kablove?


Ne to je ono sto izazove probleme sa vratnom kicmom, pa bude bas "veselo".
[ bigvlada @ 28.07.2014. 08:06 ] @
Citat:
Nedeljko:
Ma, Sinkler s ispromašivao sa mikodrajvom umesto diska, a ono što je posle održavalo prodaju QL-a je bio QL Chess - u to vreme najjači šahovski program. Kupovali su ga šahisti.


Kao višegodišnji korisnik mikrodrajva kako na Spectrum 48k+-u tako na i QL-u duboko se ne slažem sa gornjom konstatacijom. Disk drajv je tada koštao ohoho više od samog računara. Mikrodrajv je koštao 50 funti. Rad sa mikrodrajvom je bio sličan radu sa disketom, nije bilo problema sa učitavanjem programa niti višeminutnih čekanja da se nešto učita sa kasete (neki drugi korisnici su bili uz to osuđeni i na konstantno držanje šrafcigera pored kasetofona :P). Oko 80 kilobajta prostora je bilo dovoljno za jednu veću ili par manjih igara ili nekoliko tekstualnih fajlova. Uz dodatak Romantic Robot Multiface-a, kopiranje sa kaseta na mikrodrajv (disk,disketu, nešto treće) je bila brza i bezbolna operacija. Ql je propao zbog visoke cene (valjda 400 funti je bila početna) i manjka softvera. Kontrola kvaliteta je bila boljka kod svih Sinklerovih umotvorina.

Uzgred, to nije bio QL chess već port tadašnjeg šahovskog vladara na kućnim kompjuterima, Psion Chess-a. Chessmaster je tada bio samo još jedan "klinac koji obećava". Svet Kompjutera je tokom osamdesetih imao jedan kompjuterski šahovski turnir gde su se računari (i šahovski programi) borili međusobno.

Što se pre MS steše i počne da se bavi samo razvojnim alatima, operativnim sistemima i kancelarijskom softverom, tim bolje. Dobro, može i gaming segment da ostane, kompanija koja je napravila Age of Empires ne može da bude baš kompletni monstrum.
[ xtraya @ 28.07.2014. 22:34 ] @
Citat:
Dimkovic

Ja ne znam nikog vise da kupuje desktope (osim ljudi kojima trebaju radne stanice), laptopi su odavno postali default opcija.


Dimke , mek je post'o defa'lt opshn ... ova konfek'cja (Tosh,Hp,Acer itd...) od tresh-eva nije u prici...

Sto se tice ByeBye Balmer&Co druzine tice, haha, najjace ce biti kad za 2 godine kad isteknu licence, ovi nasi politiko-pajseri opet plate n miliona $/eur a ByeBye company bude u statusu zastite od poverilaca (ne bas tako, ali tako nekako, noka N95 style)
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2014. 09:29 ] @
Sumnjam da ce MSFT propasti u skorije vreme.

Ja tipujem na to da ce za koju godinu bataliti ceo taj consumer biznis (gde danas lice na caleta u krizi srednjih godina koji pokusava da izgleda "kul" pred drustvom njegove dece) i fokusirati se potpuno na biznis sektor (Office, Server, Windows za firme...). U principu, to im je i najzdravija divizija u firmi.

Biznis sektor je vrlo konzervativan, i sve da MS sutra objavi da nece praviti novi Windows, bile bi potrebne godine da firme prestanu da kupuju robu od njih.

Armija idiota u menadzmentu su sa Win8 cak uspeli da iritiraju poslovni segment, sto je stvarno za medalju.

Najjaci potez im je bilo komentarisanje 3-4 linije koda u Visual C++ runtime biblioteci tako da aplikacije ne rade na Windowsu XP (CreateCriticalSectionEx() poziv, ne postoji u NT kernelu pre Viste). Sve do VS2012 je tu postojao if() gde se proveravala verzija OS-a. Onda je neki genije to odlucio da ukloni, verovatno naredjeno od strane idiota koji su mislili da je 1995-ta.

Kako bi stvar jos vise otezali, sa VS2012 ne dolazi makefile za CRT biblioteku, kako neko slucajno ne bi popravio tu glupost.

Posto su dobili dosta "pisama podrske" od firmi koje nisu imale nameru da obsoletuju XP sisteme, brze-bolje su izbacili SP koji vraca XP kompatibilnost.

Tuzno ali istinito.

Da imaju 2 grama mozga, trebalo bi da sutnu kompletan srednji i visi menadzment koji je bio iza celog tog Metro / RT / munje-fore fijaska.
[ Dexic @ 29.07.2014. 11:40 ] @
Da su imali cuke, ostavili bi XP da postoji kao podrzana opcija sve dok firme placaju licencu za to, a ne da forsiraju upgrade na W7/8.
Svaka cast za poredjenje sa caletom srednjih godina, odlicna je :)
[ Nedeljko @ 29.07.2014. 11:57 ] @
@bigvlada

QL nije imao disk. Da ga je imao, a mikrodrajv bio dodatna mogu'nost, bilo bi drugo.

Što se šaha tiče, kako god da se zvao, proizvodio ga je PSION, a bio je najjači upravo na QL-u i za to je QL bio odličan.

Ivane, uopšte ne mislim da je presudno čime će da se bave, već kako će to da rade. Ako budu terali na silu svoju mantru poput "jedina prednost androida nad wp-om je cena" bez obzira što ogroman procenat korisnika misli drugačije, neće daleko dogurati. Prvo moraju da pobede sujetu. Dok je Bili bio na vlasti, nije imao nikakav problem sa gašenjem/menjanjem nečega zato što nema prođu, pa makar to bia njegova ideja. Oni bre imaju problem sa menjanjem najobičnijeg korisničkog interfejsa na wp-u (što je tipičan razlog zašto se 96% korisnika ne opredeljuje za wp).
[ bigvlada @ 31.07.2014. 06:58 ] @
@Nedeljko

Mogao si da nabaviš dodatni disk i za Spektrum i za Ql, bilo 3" (ugrađen npr. u Spektrum +3) bilo 3,5" bilo 5,25". Problem je bio što je to bilo skupo (ne 400 funti koliko je koštao nesrećni 1541 (taj drajv je imao procesor 6502 jer c64 baš i nije pravljen sa disk drajvom u planu) ali skupo). Ne zaboravite da su tada carine i ostale dažbine kod nas povećavale cenu računara za oko 60% a ako je cena prelazila određeni limit, niste imali pravo da uvezete računar (otuda porodične šoping ture po Minhenu gde je svaki član familije legalno uvezao jednu komponentu PC-a; mislim da su određene profesije smele da uvezu računare i preko tog limita ako im je bio neophodan za posao). Idealna Spektrum mašina je bio Sam Coupe, sa Z80B na 6MHz, 512kb memorije i dva 3,5" drajva ali se pojavila tek 6-7 godina kasnije kada je već bilo kasno. Da se pojavio ranije, možda bi neko kasnije imao interesa da pravi šesnaestobitni Spektrum baziran na Zilog Z800 procesoru. PC i Apple II su tada (1984) bile jedine poslovne mašine na tržištu prisutne u većim količinama; Meka, Atarija i Amige još nije bilo a ni Amstrad PCW-a, namenskog računara za obradu teksta koji je sa diskom, štampačem i monitorom koštao takođe oko 400 funti. U vreme kada se pojavio Ql je bio mašina namenjena malom biznisu i ljudima koji nisu imali para za PC ili Apple. Zahvaljujući ZX Net portu, Ql se mogao povezati u mrežu (primitivnu doduše, ali mrežu - ista je takođe bila dostupna i običnom Spektrumu preko Disciple interfejsa koji je istovremeno bio i interfejs za disk drajv) Da ne pričamo da je imao multitasking OS (tekstualni doduše ali sa menijima), nešto za šta je npr. Atariju i Meku trebalo više godina da ponude.

btw. prve verzije AmigaDOS-a su napisane na QL-u a nakon višegodišnjeg bavljenja sa istim, dječarac po imenu Linus Torvalds je utuvio sebi u glavu da može da napravi bolji OS

[ Nedeljko @ 31.07.2014. 13:06 ] @
Vidi, sad se i ja sećam da su klasični flopi diskovi bili mogući. U pravu si. Sećam se i QL-ovog multitaskinga. No, moja poenta je da ujka Klajv jeste ušao kod zaposlenih sa "idejom" bez vizije: "hoću najbolji raunar na svetu". Nije odredio ciljnu grupu, pa da je pakovao mašinu za nju. Nije poenta u tome da ima sve živo, a da malo ko može da ga priušti, nego da se odabere ciljna grupa, pa da se nešto što joj nije mnogo važno uštine da bi bilo jeftinije.
[ Dexic @ 31.07.2014. 13:20 ] @
I na kraju je tema odlican pokazatelj koliko je MS u problemima za otpustanje 18.000 radnika kad se cela strana vrti oko QL-a :)
[ plus_minus @ 31.07.2014. 13:44 ] @
Ova tema sa njenim učesnicima i iznetim mišljenjima je po tebi jak pokazatelj koliko je (ili nije) m$ u problemima?
[ Dexic @ 31.07.2014. 14:13 ] @
Nisi osetio veliku dozu sarkazma u mojim recima?
[ plus_minus @ 31.07.2014. 14:52 ] @
Nisam. A i ne mogu da kažem da jesi bio sarkastičan...
Don't worry, onda kad pričam sa ljudima, face to face, onda sve uvidim odmah.
[ Nedeljko @ 05.08.2014. 08:12 ] @
Dexic,

Samo jedan komentar da ne tumačiš onaj grafikon nekritički. MS je skočio zbog odlaska Stiva Balmera, a ne zbog toga što su uradili nešto mnogo dobro. Pitanje je koliko će to da drži vodu. Definitivno moraju da počnu da rade bolje da bi zadržali vodeću poziciju. Po ovome

http://www.theirnetworth.com/Businesses/Microsoft/
http://www.theirnetworth.com/Businesses/IBM/
http://www.theirnetworth.com/Businesses/Google/
http://www.theirnetworth.com/Businesses/Apple/

MS vredi oko 230 milijardi, IBM oko 250, Google oko 350, a Apple oko 500. Dakle, ima tri IT kompanije koje više vrede od MS-a, ali za sada ni jedna primarno softverska.
[ djordje1979 @ 05.08.2014. 11:32 ] @
Citat:
Nedeljko: ... ali za sada ni jedna primarno softverska.

WTF?
[ Dexic @ 05.08.2014. 13:11 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dexic,

Samo jedan komentar da ne tumačiš onaj grafikon nekritički. MS je skočio zbog odlaska Stiva Balmera, a ne zbog toga što su uradili nešto mnogo dobro.

Zezas ili ne mislimo na isti grafikon? Ja pricam o PROFITU Mikrosofta, a ne o nekoj glupoj vrednosti deonica :) A profit im je ozbiljno rastao.
[ Nedeljko @ 05.08.2014. 14:36 ] @
Šta znam, te dve stvari su povezane. Ako preduzeće dobro zarađuje, blago ulagačima i onda deonice rastu, pa samim tim i vrednost preduzeća. Zarađivati se može na razne načine - i prodajom imovine. Ne znam šta je tačno u pitanju u ovom slučaju, ali se investitori očigledno više uzdaju u Google, nego u microsoft.
[ Dexic @ 05.08.2014. 16:58 ] @
Da prodaju imovinu, Assets bi opadao a to se ne desava. Takodje bi Net value opadao, Equity, Book Value itd. SVE to raste.
[ Nedeljko @ 05.08.2014. 19:08 ] @
Koliko vidim, padaju i net income i net worth.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 05.08.2014. u 20:36 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2014. 19:20 ] @
Kapitalizacija je vezana za vrednost akcija * broj akcija i moze opadati i ako profit raste, ukoliko iz nekih drugih razloga berza nema poverenje u firmu. To moze da se desi iz mali milion razloga i to samo po sebi ne mora nuzno znaciti da ce firmi ici lose, vec samo da berza to pretpostavlja.

Sto se profita tice, u slucaju Microsofta, sumnjam da ce njima >skoro< opadati profit, iz prostog razloga zato sto njihovi glavni izvori profita jesu u biznis sektoru koji je izuzetno konzervativan.

Microsoft vec duze vreme vrsi reviziju cena na gore u enterprise segmentu, i time verovatno offsetuju sve idiotizme koje rade u consumer marketu.

Naravno, to tako ne moze doveka da ide - biznisi jesu konzervativni, ali ako se desi neka korenita promena na trzistu lako moze da se desi da Microsoft izgubi tlo pod nogama. Takve stvari se ne desavaju cesto, ali kad se dese - propast biva rapidna.

Microsoft ima jos aduta tu - siguran sam da ce vrlo brzo pokusati da nametnu "zajam" softvera i za Windows. Office 365 je samo prvi eksperiment - prava zlatna koka ce se desiti kad izbace Windows 365 i Windows Server 365. To ce im zasigurno zesce uvecati profit u prvih par godina, dok biznisi ne vide da li im se i dalje isplati i, bitnije, da li postoji alternativa.
[ Nedeljko @ 05.08.2014. 19:35 ] @
Upravo o tome pišem. Veći profit je bolji za deoničare, ali oni ne misle kao Dexic.
[ Dexic @ 05.08.2014. 22:14 ] @
Sve da velike deonicare (koji jedini prave cenu kompanije) boli uvo da li firma dobro posluje ili ne... njih briga da znaju gde ide, pa ce uraditi short ili long.

Gde si video da profit pada?
Revenue: http://ycharts.com/companies/MSFT/revenues_ttm
up
Net income: http://ycharts.com/companies/MSFT/net_income_ttm
Mali zastoj pre 2-3 godine, inace raste od 2002.
Book value (Equity): http://ycharts.com/companies/MSFT/book_value_of_equity
Up.
[ Nedeljko @ 05.08.2014. 22:38 ] @
Net income pada već 6 meseci upravo na tom grafiku koji si pokazao.
[ Dexic @ 06.08.2014. 01:49 ] @
Procitaj ga malo bolje:
June 30, 2014 22.07B
March 31, 2014 22.43B
Dec. 31, 2013 22.82B
Sept. 30, 2013 22.64B
June 30, 2013 21.86B
March 31, 2013 16.41B
Dec. 31, 2012 15.46B
Sept. 30, 2012 15.71B
June 30, 2012 16.98B
March 31, 2012 23.34B
Vec 2 godine skoro je u porastu. Sem ako ne mislis na 22.43-22.07 tj. cepidlacis.
[ Nedeljko @ 06.08.2014. 14:04 ] @
Dakle, od kraja 2013 na ovamo, svaka sledeća cifra je manja od prethodne.
[ Dexic @ 06.08.2014. 18:48 ] @
Manja za velicinu statisticke greske, ne cepidlaci za ensto sto nije bitno za celu ideju.
[ Nedeljko @ 06.08.2014. 19:19 ] @
1.7%, pa 1.6%.

Rekao bih da je ideja da je nakon odlaska Stiva Balmera skočio zato što se pretpostavljalo da naslednik ne može da bude gori, ali da je vrhunac dostignut i da se sada entuzijazam topi. No, to ima veze sa zaradom, već sa vrednošću an berzi.

E, sad, što se zarade tiče, rast je možda bio kao što Ivan reče zbog Office365 usluge, koja je jeftino rešenje za one koji nisu hteli da kupe klasičan skupi Office, ali kada deo korisnika skupog Office-a počne da se opredeljuje za jeftiniji Office365, profit će da opadne. Druga je varijanta da obore cenu Office-a, što na duge staze opet smanjuje profit, mada ga u početku povećava.
[ Nedeljko @ 07.08.2014. 12:30 ] @
Ako si mislio na onu rupu u drugoj polovini 2012 i prvoj polovini 2013, očigledno je MS izašao iz nje, međutim, pogledaj grafikon Google-a. Malo je pao kada je otišao iz Kine. Inače samo raste.
[ Dexic @ 07.08.2014. 19:21 ] @
Pa sta?
I Exxon mobile nije imao isti grafik, pa nista. Google != MS.
[ Nedeljko @ 07.08.2014. 19:47 ] @
Trend pokazuje da MS polako klizi nizbrdo, a da Google raste. Da, poenta je upravo u tome da je MS != Google.

[ Nedeljko @ 07.08.2014. 20:00 ] @
Pazi, daleko od toga da se slažem sa Tyler Durden-om, da je MS == Sartid, ali za sada od njih ne očekujem ništa spektakularno.
[ Dexic @ 07.08.2014. 23:07 ] @
Tu se slazemo ali nije da im profit nesto pada.
Mozda im je pao ono vreme zbog kupovine Nokie.