[ Aleksandar Đokić @ 18.07.2014. 12:56 ] @
Citat:
What's new in 6.16 (2014-Jul-17 13:12):

*) 802.11ac support added in wireless-fp package;
*) winbox - fixed random disconnection over encrypted tunnels;
*) l2tp, pptp, pppoe - fixed possible packet corruption when encryption was enabled;
*) ovpn - fixed ethernet mode;
*) certificates - use SHA256 for fingerprinting;
*) ipsec - fix AH proposal and problem when sometimes policy was not generated;
*) snmp - support AES encryption (rfc3826);
*) l2tp server: added option to enable IPsec automatically;
*) poe-out: added power-cycle-ping and power-cycle-interval settings;
*) gps - increased retry duration to 30 seconds;
*) time - on routerboards, current time is saved in configuration on reboot
and on clock adjustment, and is used to set initial time after reboot;
*) sntp - disabling/enabling client was causing dynamic-servers to be ignored
(bug introduced in 6.14);
*) CCR - fixed rare file system corruption when none
of configuration could be changed or some of it disappeared;
*) ipsec - allow multiple encryption algorithms per peer;
*) email - support tls only connections;
*) smb - fixed usb share issues after reboot
*) snmp - fix v3 protocol time window checks;
*) updated timezone information;
*) quickset - added VPN settings for HomeAP mode;
*) latency improvements on CCR devices;


Newsletter:

http://download2.mikrotik.com/news/news_60.pdf

Wi4Net na MUM-u o AC:

http://mum.mikrotik.com/presentations/IT14/grittini.pdf

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 18.07.2014. u 20:16 GMT+1]
[ bmarkovic06 @ 18.07.2014. 22:36 ] @
I bilo je vreme. Jedva cekam novi NetBox da vidim kako ce se ponasati. Hoce li biti nstreme-a na AC i hoce li mikrotik konacno poceti da prelazi na neki free opseg umesto sto se drzi na 5ghz? Znam da nije do mikrotika on i ne proizvodi wireless opremu ali sta je sa atherosa, zasto ne ici na vece frekvencije?
[ Aleksandar Đokić @ 19.07.2014. 02:21 ] @
Koje? 24Ghz?
[ bmarkovic06 @ 19.07.2014. 10:30 ] @
Pa da, ili 17ghz, sve sto je licence free.
[ Aleksandar Đokić @ 19.07.2014. 12:13 ] @
Ok, ali sta to nama znaci, obzirom da dragi nam RATEL ne dozvoljava uvoz opreme na 24Ghz (Airfiber 24?)?
[ bmarkovic06 @ 19.07.2014. 12:24 ] @
Eto nisam znao da je nas RATEL zabranio to. Nisam ni razmisljao ni gledao jer znam da mnogi vec koriste SAF-ove i Airfiber da ne nabrajam sad ko sve.

Uglavnom bilo bi lepo imati neki sxt ili basebox na 17-18ghz...24ghz da se pukne link na 3-5km za realnih 300+mbps.


Znam da ce to sada biti priblizno moguce sa AC standardom ali opet zagusenost je sve veca. Gde jos ima uslova da se pukne 160mhz kanal a pritom da ti radi 256QAM?
[ Aleksandar Đokić @ 19.07.2014. 20:03 ] @
Slazem se, slobodni opseg ce biti problem.
[ bmarkovic06 @ 20.07.2014. 13:54 ] @
Sto naravno dovodi do zakljucka da je u zagusenoj sredini AC skoro neupotrebljiv.

Ja kod mene necu imati nekih velikih problema ali ljudi u vecim gradovima hoce.

Kad tad se mora prelaziti na druge (vece) frekvencije jer situacija sa 5ghz opsegom sada je ista kao i sa 2.4 pre 6-7 godina a i manje. Znaci 5ghz jos maksimum 4-5 god i bice guzve uzasne.


[ Aleksandar Đokić @ 20.07.2014. 16:18 ] @
Ipak ja ne bih u startu tako lako odbacio AC. Cenim da ljudi koji su pravili standard znaju sve ovo sto i mi, pa treba ipak probati.
[ bmarkovic06 @ 20.07.2014. 16:39 ] @
Naravno nebih ni ja, ipak se dobija oko 30% vise performansi pod istim uslovima. Tako da tu opet ima potencijala pogotovu na short range linkovima. Jos ako je cista sredina tu moze lako da se istera dobra brzina i stabilnost.

[ Aleksandar Đokić @ 27.07.2014. 01:01 ] @
Preliminarni testovi AC na Tiku sa njigovog foruma:



500Mbps u 2x3 MIMo.
[ xtraya @ 03.08.2014. 20:00 ] @
Citat:
Uglavnom bilo bi lepo imati neki sxt ili basebox na 17-18ghz...24ghz da se pukne link na 3-5km za realnih 300+mbps.


tesko ce to bas moci na 17-24GHz , na fazon "iz ruke ili zasrafis na shipku radi ..." , to je veoma visoka frekvencija , sve je veoma osetljivo kada se postavlja i steluje. Pitanje je i izlazna snaga samog uredjaja i sama antena (SXT pasteta fazon) jer sve lose stvari sxt-a (malo pojacanje antene, zracenje H+V u 180 stepeni uz sve probleme koje to nosi (odbici,ispadanje,prepreke u fresnelovoj zoni itd...)) nadoknadjuje se sa 500mW snage i odlicnom osetljivoscu na RX strani ... princip je na prvi pogled cool, protoci su sjajni, ali djubri kanale samo tako... bas to tako neusmereno na >17 GHz , nisam bas siguran...

Nekako je uvek bilo bolje napraviti sto usmerenije, sa minimalnom potrebnom snagom (i dodati po koji decibel predaje za bolju SNR marginu), sa sto boljom osetljivoscu prijemnika...

[ Aleksandar Đokić @ 04.08.2014. 17:33 ] @
Eno AirFiber24 radi.

U poslednje vreme mi prolazi neka skuplja wireless oprema kroz ruke, i sto vise testiram to mi se Mikrotik vise svidja.
[ bmarkovic06 @ 04.08.2014. 17:50 ] @
Citat:
xtraya:
Citat:
Uglavnom bilo bi lepo imati neki sxt ili basebox na 17-18ghz...24ghz da se pukne link na 3-5km za realnih 300+mbps.


tesko ce to bas moci na 17-24GHz , na fazon "iz ruke ili zasrafis na shipku radi ..." , to je veoma visoka frekvencija , sve je veoma osetljivo kada se postavlja i steluje. Pitanje je i izlazna snaga samog uredjaja i sama antena (SXT pasteta fazon) jer sve lose stvari sxt-a (malo pojacanje antene, zracenje H+V u 180 stepeni uz sve probleme koje to nosi (odbici,ispadanje,prepreke u fresnelovoj zoni itd...)) nadoknadjuje se sa 500mW snage i odlicnom osetljivoscu na RX strani ... princip je na prvi pogled cool, protoci su sjajni, ali djubri kanale samo tako... bas to tako neusmereno na >17 GHz , nisam bas siguran...

Nekako je uvek bilo bolje napraviti sto usmerenije, sa minimalnom potrebnom snagom (i dodati po koji decibel predaje za bolju SNR marginu), sa sto boljom osetljivoscu prijemnika...



Sto tesko? Uz dobar stub i dobro ucentrirane antene itekako je moguce.

SXT zapravo ima antenu uskog snopa (ne vise od 20 stepeni), SAR2 ima antenu zracenja od 90 stepeni.

Ja sam sa sxt-ovima prezadovoljan, pored toga sto su odlicni za klijente odlicni su i za linkovanje na manjim razdaljinama po gradu.

Evo ti primera kako se lite5 ponasa, link je na 4km, nstreme i u bridge-u. signal 64/64

[ xtraya @ 06.08.2014. 23:04 ] @
Citat:

Sto tesko? Uz dobar stub i dobro ucentrirane antene itekako je moguce.

SXT zapravo ima antenu uskog snopa (ne vise od 20 stepeni), SAR2 ima antenu zracenja od 90 stepeni.


Snop u kojoj polarizaciji? Probaj da stavis sxt na 5.8 i da npr. simuliras vetar kako drma stub (zateze ankere u raznim smerovima) , videces kako se signal mrda , ne mnogo ali dovoljno da sheta CCQ ...E sad, sve to zamisli na freq X4-5 , kako ce na stubovima "na srpski nacin" da ispada link na jacem vetru (potpuno realna situacija) posto je sve toliko osetljivo na i najmanje pomeranje trase.

Igrom slucaja sam se pre 7-8 godina sretao sa 23GHz audio linkovima, neka domaca proizvodnja by IMTEL, cist hardverski bit na bit transportni sistem sa velikim talasovodima, vrlo tanko i osetljivo za stelovanje, a svaki jak vetar na neozbiljnijim stubovima je pravio problem, pa se pojavljivao jitter non stop.

Ne znam samo kako ce to sa tik "big pasteta style-om" da radi ali ne sumljam da ce da smisle nesto za oduvavanje konkurencije za 50e po uredjaju.
[ Aleksandar Đokić @ 07.08.2014. 17:10 ] @
Konacno zvanican Mikrotik test AC-a:



Nv2 jos uvek optimizuju.
[ xtraya @ 07.08.2014. 17:17 ] @
A SNR preko 70... :) to je indoor test, obican SXT radi oko 98-99 Mbps (UDP).
I ovo je svaku pohvalu naravno :). Ako se bude ponasao kao stari SXT , ocekujte oko 300 Mbps na 1-2km
[ Aleksandar Đokić @ 09.08.2014. 02:42 ] @
Sa noise floor-om na -102 da bi dobili 72 SNR morali su da imaju signal -30... sto se i vidi na snimku. E aj sad izvuci na 5km -30 :).
[ xtraya @ 09.08.2014. 17:34 ] @
Sa pasteta antenom (integrisanom) to naravno nije moguce. Sa nekim ozbiljnim talasovodima ili npr SXT da bude feeder za sat dish (drugar mi rece da to nije ostvarivo u praksi) dobio bi nesto slicno. U svakom slucaju bez zestokog usmeravanja snopa taj rezultat na >5km nije moguc. Naravno zamisli tek kakva je prica na >20 GHz , pa to je ludilo totalno :)
[ xtraya @ 09.08.2014. 17:37 ] @
Ovo je super fora




[ Aleksandar Đokić @ 09.08.2014. 20:35 ] @
Huh, razmisljam nesto, ne znam dal je moguca takva konstrukcija. Kad bi Dobricic bio ovde imali bi odgovor.
[ xtraya @ 10.08.2014. 11:50 ] @
Nazalost izgubio sam covekov kontakt, on nam je za BGW radio projekciju ozracivanja parabole i konstrukciju korner-reflektor antene. Ima softver za to. Ja bi iskreno ovo da probam, imam gde dobre tanjire da nadjem , pa ako je neko raspolozen eto :)
[ Aleksandar Đokić @ 10.08.2014. 11:57 ] @
Ali razumes da ne moze za 5 da feed bude da istoj udaljenosti od tanjira kao za 11Ghz? To mora da se prepravlja.
[ xtraya @ 10.08.2014. 12:02 ] @
Ne moze naravno. Jel mozda znas da podesis 4nec2 soft da se kreira model antene?
[ xtraya @ 10.08.2014. 12:07 ] @
U svakom slucaju treba probati , 1m dish je sasvim dovoljan. Ovo na slici je prepravljen offset da bude direktno kao parabola, ali je ogromna udaljenost od disha , sve bi se na vetru klatilo 100%

[ xtraya @ 10.08.2014. 12:33 ] @
Odprilike je to to, stvarno se lose snalazim u 4nec2 ,ako je neko voljan i zna da napravi model pa da nam to uradi :)