[ Jing Jang @ 19.07.2014. 09:34 ] @
Sve je više detalja o novim Windowsima 9, a među njima je i novi start izbornik koji bi trebao olakšati korištenje operativnog sistema svima onima koji koriste klasičan desktop bez dodirnog zaslona.
Opsirnije o Windowsu 9 pogledajte na sledecoj stranici:
http://www.trustedreviews.com/...preview-start-menu-screenshots
[ Jing Jang @ 23.08.2014. 21:55 ] @
Windows 9 stiže nam uskoro, vise detalja na sledecoj stranici:
http://pcchip.hr/must-have/windows-9-stize-nam-uskoro/
[ Seyokiller @ 12.09.2014. 19:42 ] @
Izašao je i prvi video preview.

https://www.youtube.com/watch?v=--wgAsHWNRE#t=66

[ Jing Jang @ 28.09.2014. 18:16 ] @
Windows 9 će biti besplatan za korisnike Windowsa 8
Mozda ce neke obradovati vijest da ce Windows 9 biti besplatan za korisnike Windows 8. Detaljnije pogledajte na adresi:
http://www.vidi.hr/Racunala/No...platan-za-korisnike-Windowsa-8
[ Jing Jang @ 29.09.2014. 19:47 ] @
Da li će se Windows 9 dijeliti besplatno?
http://pcchip.hr/must-have/da-...-windows-9-dijeliti-besplatno/
[ calexx @ 29.09.2014. 21:39 ] @
Otkud rečenica o besplatnom kada je u pitanju ono iz prethodne potuke, možda bude besplatan apgrejd za one koji su već kupili 8? A to nije besplatno deljenje.
[ Jing Jang @ 30.09.2014. 07:17 ] @
Bice besplatan za korisnike koji imaju Windows 8 ili cak XP. Dakle, nece biti besplatan za one koji nemaju jedan od ovih OS.
[ citizenx @ 30.09.2014. 07:35 ] @
Sve i da bude besplatan za korisnike XP-a, cisto sumnjam da ce neko moci da iskoristi tu "mogucnost".
[ calexx @ 30.09.2014. 09:34 ] @
Malo čudno, 8 i XP fraj a 7 da doplaćuje.
[ bachi @ 30.09.2014. 09:51 ] @
Zato što je W8 kaka i MS je svestan toga da je kaka, a žele da se što pre otarase XPa, jer im je trn u oko što ga i dalje koristi četvrtina Windows korisnika.
[ citizenx @ 30.09.2014. 10:24 ] @
Moje misljenje je da ce samo korisnici Windows 8 i Windows 8.1 moci besplatno da instaliraju Windows 9. Procesori na kojima se vrti XP u 99% slucajeva nisu kompatibilni. Imao sam slucaj u jednoj firmi gde su kupili licence za upgrade sa XP na Win 8 Pro, medjutim ispostavilo se da CPU na tim masinama ne podrzava PAE, NX i SSE2 koje imaju samo procesori nove generacije.
[ Sceka @ 30.09.2014. 12:47 ] @
Ok je da bude dzabe za imaoce original W8/W8.1 OS-a. A mislim da ce inace biti najjeftinija verzija Windows-a do sada, i da nece biti problem da se ima original, vecini. Evo jos jedan link koji objasnjava...




Pozdrav!
[ calexx @ 30.09.2014. 18:47 ] @
Dakle, Windows 9 će da se zove Windows 10. :)
[ Homer J. Simpson @ 30.09.2014. 19:49 ] @
Ne izgleda lose (start , prozori bez bordera , metro aplikacije u prozorima , expose , multi-desktop) ali nekako cudna kombinacija UI elemenata (ikonice , fontovi vs. flat prozori , meniji)
[ Jing Jang @ 30.09.2014. 21:25 ] @
Microsoft predstavio Windows 10
http://balkans.aljazeera.net/v...icrosoft-predstavio-windows-10
Pa ispada Calexx da si u pravu da ce se Windows 9 zvati Windows 10. Videcemo sta ce dalje biti.
[ mr. ako @ 01.10.2014. 03:45 ] @
Yep, bas danas videh vesti... odlucili su da odmah preskoce losu verziju, jer izgleda znaju da ce 9-ka biti losa. :D Iako po "pravilu" 9-ka bi trebalo da bude the good one posle krsha 8-ice... ali avaj, ovaj put bacaju dve verzije u vodu. :D

http://www.polygon.com/2014/9/...dows-10-announced-microsoft-pc


http://youtu.be/84NI5fjTfpQ

Na linku iznad (polygon.com) ima jos jedan kratak video i par slika...

[ Homer J. Simpson @ 01.10.2014. 15:57 ] @
Jel ovaj preview alpha ili beta ?
[ Shadowed @ 01.10.2014. 20:12 ] @
Evo otkud preskakanje verzije

[ calexx @ 01.10.2014. 21:53 ] @
Sve u svemu, više mu pristaje 8.2 nego 10, dodato Start dugme (i dalje može da se koristi Start ekran koji mi se sve više sviđa), možda i multidesktop koji mi nije bio ubedljiv ali ajde ... sve ostalo je sitna promena. Više ih je bilo na prelazu 8.0 u 8.1 nego sada. Bar od onoga što se vidi. Srećom, nema problema da se instaliraju gedžeti od osmice pa će da ostane neko vreme na kanalu.
[ Shadowed @ 01.10.2014. 22:48 ] @
Pa i to 8.2 je nategnuto s obzirom da je 8.1 zapravo 6.3 :)
8 je 6.2 a 7 je 6.1.
[ Emil Ranc @ 01.10.2014. 22:52 ] @
Znači 10 je 6.5?
[ Shadowed @ 01.10.2014. 23:03 ] @
10 -> 6.4 (verovatno)
8.1 -> 6.3
8 -> 6.2
7 -> 6.1
Vista -> 6
XP -> 5.1
2000 -> 5
[ ki111er @ 01.10.2014. 23:23 ] @
I valja li?
Meni se upravo instalira preko sedmice, update je tezak 2.694mb :)
[ calexx @ 01.10.2014. 23:30 ] @
Citat:
Emil Ranc: Znači 10 je 6.5?
Šta piše?

Hm, reko ja da je isto pa je i dalje 6.3.
[ plus_minus @ 01.10.2014. 23:50 ] @
Citat:
Shadowed
10 -> 6.4 (verovatno)
8.1 -> 6.3
8 -> 6.2
7 -> 6.1
...


U bre.. umesto tačaka po jedan plus i zaključak je da po m$ core ofisima zaista rade i pagani i iluminati.
[ Nemanja_666 @ 02.10.2014. 00:12 ] @
Citat:
ki111er:
I valja li?
Meni se upravo instalira preko sedmice, update je tezak 2.694mb :)


Nemoj na radnoj masini bagovito je.
[ valjan @ 02.10.2014. 05:31 ] @
A CTRL+C i CTRL+V u command promptu? Konačno su se setili da ga uvrste posle 20 godina, i to je jedna od stvari zbog koje jedva čeka desetku...
[ mr. ako @ 02.10.2014. 05:52 ] @
Hahaha, kakav car, prvoaprilska sala koja se obistinila :D

http://www.infoworld.com/article/2613504/microsoft-windows/microsoft-windows-microsoft-skips-too-good-windows-9-jumps-to-windows-10.html

[ ki111er @ 02.10.2014. 11:24 ] @
Citat:
Nemanja_666:
Nemoj na radnoj masini bagovito je.

Ma naguruvao sam ga sinoc, instalacija i raspakivanje je trajalo ~2h...i to na ssd-u
Ne radim ja nesto zahtevno na kompu, uglavnom multimedija i net. Igram se preko box-a a stari sistem je ionako bio za reinstalaciju jos pre mesec dana. Samo sam cekao da se pojavi :-D
Isprobavao sam developers edicije jos od viste. Onako cisto iz zezanja!
[ bachi @ 02.10.2014. 12:01 ] @
Instalirao sam ovaj preview... Napredak, ovo je već podnošljivo, jeste da mu je ostao retardirani look iz Windowsa 8, uac isto ne može da se isključi do kraja (metro aplikacije NE možeš da koristiš ako se nisi ulogovao sa MS nalogom), ali povratak start menija, dodavanje mimimize, maximize i close dugmeta na metro aplikacije, više radnih površina ga čini upotrebljivim OSem i konačno će Windows 7 imati pravog naslednika.

P.S. Neka admin renamuje ovo Windows 9 u Windows 10, biće posećeniji sajt ko traži iz Googla. :D
[ Emil Ranc @ 02.10.2014. 13:04 ] @
Da li Win 10 tech preview može da se instalira isključivo kao upgrade na win 7/8, ili je moguće uraditi i instalaciju od nule?
[ Miroslav Jeftić @ 02.10.2014. 13:17 ] @
Može od nule.
[ bachi @ 02.10.2014. 13:43 ] @
Može i jedno i drugo.
[ Emil Ranc @ 02.10.2014. 14:17 ] @
Našao... promakla mi je sekcija "get the ISO files" na preview sajtu... :)
[ Jing Jang @ 02.10.2014. 15:32 ] @
Na Internetu se pojavilo objašnjenje za imenovanje novih Windowsa koje navodno dolazi od osobe unutar njihovog developerskog tima.
http://www.bug.hr/vijesti/zast...reskocio-windows-9/136455.aspx
[ calexx @ 02.10.2014. 18:41 ] @
Citat:
bachi: Instalirao sam ovaj preview... Napredak, ovo je već podnošljivo, jeste da mu je ostao retardirani look iz Windowsa 8, uac isto ne može da se isključi do kraja (metro aplikacije NE možeš da koristiš ako se nisi ulogovao sa MS nalogom), ali povratak start menija, dodavanje mimimize, maximize i close dugmeta na metro aplikacije, više radnih površina ga čini upotrebljivim OSem
Instalirao sam sinoć i malo probao ali nisam koristio MS nalog nego lokalni ... ali mislim da Metro aplikacije rade. Sad ću da overim, ovo sam ipak tek onako instalirao ali mi je to i dalje 8.1 ... ok, recimo 8.2 i ništa više.
Zar nije i pre bila neka opcija, dodatni prg ili slično za više desktopova? Bio sam ubeđen da je moglo ali me nije zanimalo ... možda i zato što to linuxi imaju odavno pa sam mislio da je to nešto jednostavno. Sad čitam da u terminalu nije radilo copy/paste .... ma je li to moguče?

Nekako sam poslednjih dana počeo da obraćam pažnju na 8.1 i naslednika pa mi je nekako Start ekran prihvatljiviji od Start menija pa i običnog menija.

E da, jel neko uradio apgrejd? Ja sam juče prvo hteo tako ali je u jednom trenutku pitao šta hoću da zadržim uz ponuđeno ništa a na brzinu nisam video opciju da to promenim. Posle toga je završio kao apgrejd sa potpuno novom instalacijom ali particiju nije formatirao. Jesam li loše pazio ili malo brlja?
[ Shadowed @ 02.10.2014. 19:19 ] @
Windows ima podrsku za vise desktop-a odavno (mislim da bar jos od 2000) ali to nije dostupno korisniku. Ranije je i MS davao neki tool sa jednostavnim opcijama koji je omogucavao da se koristi vise desktop-a a inace ima vise programcica za to sa manje ili vise funkcija.

U konzoli (command promptu) postoji copy/paste oduvek ali je jako glupo napravljeno pa su u 10 to normalizovali.
[ bachi @ 02.10.2014. 19:29 ] @
Au bre Calex, ne radi, tj. pokrene se, ali kaže da za Mail je potrebno da se uloguje na MS nalog, ako kažeš da nećeš, vrati te i vrti u krug. Isto i za Skype, čak i za glupi calendar.

To je bezveze totalno i nadam se da neće biti tako u finalnoj verziji.
[ calexx @ 02.10.2014. 19:55 ] @
Ja sam izgleda pokretao neke koje su mogle i bez MS naloga a sada sam probao i ostale pa vidim da za većinu mora. Dobro, sledeći put ću da promenim na MS nalog, šta je tu strašno? ;)
[ Sceka @ 02.10.2014. 21:30 ] @
Citat:
calexx: ...Nekako sam poslednjih dana počeo da obraćam pažnju na 8.1 i naslednika pa mi je nekako Start ekran prihvatljiviji od Start menija pa i običnog menija.

E da, jel neko uradio apgrejd? ...

Meni se od samog pocetka vise svideo Start ekran nego bilo sta do tada. Mnogo korisniji, laksi za organizovanje, grupisanje... a ko nece ne mora da ga koristi. Sad mi nedostaje, bar ja ne mogu da skapiram kako da dodjem do njega, ako ga jos ima?

Da, ja sam apdejtovao (malocas, pre petnaest minuta je zavrsilo) postojeci W8.1, jako dugo je trajalo, neocekivano dugo. Pretpostavljam da sveza instalacija krace traje, ovo je trajalo duplo duze nego originalna instalacija W8.1.

Znaci, tek sam instalirao i veceras i sutra probam, ispitujem. Ali, koliko vidim ovako na brzinu, bar su ostavili desni klik na Start a meni je to odlicno uradjeno i na W8 i jako korisno.


Pozdrav!

EDIT
Vidim da mi ES prijavljuje kao Windows NT. Opet ce morati to da se opravlja...

Da, jel' to znaci da jedino ja koristim W10 kao osnovnu varijantu na desktop kompjuteru kuci?!
[ calexx @ 02.10.2014. 22:12 ] @
Za Start ekran idi na podešavanje taskbara i tab Start Menu pa prva stavka. Što se obeležavanja tiče, meni je sinoć prijavljivao 8.1 a možda je u međuvremenu rađen neki apdejt.

Ne, još uvek prijavljuje kao nt 6.3 a kod tebe nt 6.4. Koju si verziju instalirao? Ja sam kasnije skinuo i Enterprajz varijantu, možda probam apgrejd odatle.
[ calexx @ 02.10.2014. 22:18 ] @
Samo da proverim, ako pišem poruku iz IE ...

Eto odgovora, ako pišem iz FF, prijavljuje nt 6.3 a ako koristim IE, onda sam nt 6.4. Malo se zabunili browseri.
[ Sceka @ 03.10.2014. 12:37 ] @
Da, to je to.

Ne znam koja je verzija, automatski mi je ponudjeno dok sam ceprkao po Microsoft-ovim sajtovima, ja skin'o... Pretpostavljam da je Pro jer sam ulogovan uvek (samo po potrebi koristim lokalni nalog, bas retko) tako da se valjda prepoznaje koju verziju imam automatski. Nije mi prvi put da mi nesto ponude a ja prihvatim i uvek je u okviru Pro verzije. Mozda je i sada tako, nisam primetio pri apdejtu nigde taj podatak...

Inace, sta je to sto je promenjeno sto je sad "drasticno" u odnosu na W8 a kako se pise svuda pa i ovde, parafraziram, "eee, pa sad je to sasvim druga prica u odnosu na odvratni W8..."?


Pozdrav!
[ calexx @ 03.10.2014. 14:52 ] @
Već sam napisao, kada pišeš iz IE onda si 6.4 a iz lisice je 6.3. Što se tiče onog detalja da mi nije ponudio da sačuvam bilo šta pa nije odradio apgrejd nego čistu instalaciju ... ja sam imao 8.1 enterprise a on valjda ne može da se apgrejduje. Jutros sam odradio nešto za šta ne znam čemu će da služi, apgrejdovao sam prvu preview verziju enterprajz preview verzijom ... mada ne znam koja je razlika.

Ovaj windows i 8.1 su rođena braća, takoreći blizanci. Samo što je jedan mlađi pa će svi da ga vole dok je onaj malo stariji ... sve najgore.
[ Shadowed @ 03.10.2014. 14:58 ] @
Pa, s obzirom u kojoj je fazi razvoja 10ka, to je i ocekivano. Doduse i nazalost, ocekivano je da u ovom slucaju ne bude neke narocite razlike ni kasnije.
[ Djetvan @ 03.10.2014. 15:48 ] @
Danas sam instalirao Windows 8.1 da i ja budem u trendu tj. da vidim kako radi i kako izgleda.
Radi perfektno, glatko, prosto leti .
Izgleda haotično i strašno nepraktično.
Nije prošlo ni pola sata i već sam ga pregazio Windowsom 10.
Vratili se poprilično unazad, mnogo se bili zaleteli !
Nedostaje mi Control Panel iz Windowsa 7, da li je to moguće namestiti ?

PS
Tu je Control Panel, na Desktopu !




[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 03.10.2014. u 17:44 GMT+1]
[ Sceka @ 03.10.2014. 19:03 ] @
@Shadowed - pa to je ok, nego zasto se cuje/pise da je "to sad vec druga stvar" u nekom pozitivnom smislu ako je tako kako kazes? Uglavnom na nasim sajtovima, forumima, blogovima... mada i u svetu ali manje jer te belosveCke manje posecujem (pa mi takav utisak).

Citat:
Djetvan: ...
Izgleda haotično i strašno nepraktično.

Sta?
Citat:
Nije prošlo ni pola sata i već sam ga pregazio Windowsom 10.

Pa sta si za pola sata mogao da zakljucis? :)
Citat:
Vratili se poprilično unazad, mnogo se bili zaleteli !

Ovo ne razumem.


Pozdrav!
[ llux @ 03.10.2014. 19:22 ] @
A moze li neko da uporedi performanse i FPS, posto sam ispod nekog YT klipa procitao komentare da im je FPS dosta bolji sa W10. Ako nisu lazni.
[ Jing Jang @ 03.10.2014. 21:22 ] @
Instalirao sam Windows 10 i uporedjivao ga sa Windows 8.1. Neke velike razlike ja ne vidim osim u Start meniju. Meni se ovaj Start vise svidja u odnosu , pa ako hocete, i na Windows 7. Neke funkcionalne prednosti nisam primetio u odnosu na Win 8.1.
[ Goran Mijailovic @ 04.10.2014. 00:33 ] @
Citat:
calexx:
ako pišem iz FF, prijavljuje nt 6.3 a ako koristim IE, onda sam nt 6.4. Malo se zabunili browseri.



SEARCH->cmd-> enter-> ver

Valjda toliko znamo.
[ bachi @ 04.10.2014. 08:51 ] @
Može i search - winver :D
[ calexx @ 04.10.2014. 10:07 ] @
Znam valjda koju verziju sam instalirao ali se browseri nešto ne snalaze, lepo može da se vidi da Lija prijavljuje da imam nt 6.3 a nije baš tako.
[ calexx @ 04.10.2014. 10:08 ] @
Onda poruku napišem iz IE a on eto zna da imam nt 6.4.
[ Goran Mijailovic @ 04.10.2014. 11:11 ] @
Citat:
bachi:
Može i search - winver :D


Može :)
[ Goran Mijailovic @ 04.10.2014. 11:12 ] @
Citat:
calexx:
Onda poruku napišem iz IE a on eto zna da imam nt 6.4.


Mi to ne vidimo, piše ti win8.1 ili win nt

Citat:
calexx:
Znam valjda koju verziju sam instalirao ali se browseri nešto ne snalaze, lepo može da se vidi da Lija prijavljuje da imam nt 6.3 a nije baš tako.


Ali ja ne znam, nigde nisi jasno i nedvosmisleno napisao da je Win 10 zapravo Win 6.4 :)
[ Shadowed @ 04.10.2014. 12:53 ] @
Ala komplikujete...

Browser mora da bude napravljen tako da prepozna koji je windows i na osnovu toga da posalje u user-agent poslju odgovarajuci broj.
IE salje kako treba jer je to IE dobijen kao deo tog istog Windows-a (ili dobija broj na drugaciji nacin).
FF nije jos uvrstion Win10 u spisak poznatih.
ES/EM takodje nema Win10 u spisku pa kada dobije od IE-a 6.4 prikaze kao NT, kada dobije od FF-a 6.3 prikaze 8.1 (jer 8.1 i jeste 6.3).

Da bi sve radilo, potrebno je da i FF i ES/EM budu upadte-ovani.
[ Goran Mijailovic @ 04.10.2014. 15:12 ] @
Slažem se sa diskusijom druga Shadoweda, međutim calex to nije najbolje objasnio, valjda što pretpostavlja da mi to znamo pa mu zanimljivo da se sigra sa identifikacijama OS kroz browsere :)
[ calexx @ 04.10.2014. 16:00 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Ali ja ne znam, nigde nisi jasno i nedvosmisleno napisao da je Win 10 zapravo Win 6.4 :)
Mislio sam da je već opštepoznato da je ovaj preview označen sa nt 6.4, da je 8.1 nt 6.3 i tako dalje unazad. Kada browser prijavi 6.3, onda ga ES prijavi kao windows 8.1 jer je tako napravljeno a one verzije za koje ne zna su windows NT.

Što se drugog dela problema tiče, nisam siguran da je to pametno rešeno. Ako sistem daje info (a valjda daje) o OS nt 6.3 ili 6.4, browser bi to trebalo da prosledi, bez obzira da li mu je sve to poznato. Osim ako se ta informacija ne daje kroz neki veći opis pa Firefox ne ukapira šta je pesnik hteo da kaže i odvali ono što kapira. Kao što će forumi koji znaju šta je nt 6.3 a šta nt 6.4 da ih pravilno prijave a oni koji ne znaju će da prijave nt 6.3 kao windows 8.1 dok će za nt 6.4 da se malo zbune ali ostave info da je 6.4.
Ala sam ispisao a verovatno će i lija to uskoro da uvede. Kako se ponašaju ostali?
[ Shadowed @ 04.10.2014. 17:44 ] @
Postoji vise nacina da se dobije informacija o operativnom sistemu. Izgleda da FF-ov i nije narocito dobar :)
[ smsoft @ 04.10.2014. 20:03 ] @
zamimljivo...
http://www.techworm.net/2014/1...rmission-watch-every-move.html
[ plus_minus @ 04.10.2014. 21:43 ] @
[ Shadowed @ 04.10.2014. 22:55 ] @
Samo sto su umesto Win2k trebali staviti Win Me.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2014. 22:56 ] @
Citat:
Shadowed:
Postoji vise nacina da se dobije informacija o operativnom sistemu. Izgleda da FF-ov i nije narocito dobar :)


Verovatniji scenario je da je u pitanju moronluk Win32 APIja u poslednjih par verzija Windowsa. Ako je u pitanju ista stvar kao i sa Win8, zvanje funkcije koja vraca verziju Windowsa daje raniju verziju osim ako aplikacija nije linkovana sa manifestom koji kaze da je pisana za novi Windows.

Sto dosta govori o tome dokle je doslo sa kvalitetom aplikativnog koda.
[ mikoni @ 05.10.2014. 20:57 ] @
Gospodo draga, i šta sad, zar sve ovo o čemu se ovde piše nije bilo poodavno poznato????
Radi podsećanja: http://www.elitesecurity.org/t476386-0#3451642.
Razlika je u preskoku sa 9 na 10-tku, ostalo je isto ( mogućnosti i problemi ), samo što smo sada malo hrabriji da to i kažemo.
Nažalost, to je sudbina besomučne i potpuno nekonsekvetne jurnjave za novotarijama i profitom.
Pozdrav,
Mikoni
[ starka @ 05.10.2014. 23:21 ] @
Apsolutno..
Skoro uvek sve ostaje isto.
Mnogi su još na xp, pa ijm ništa, ali ama baš ništa ne fali.
Čovek mi ovih dana kaže:
Imam xp i neću ga menjati.
Bolje da ne znate koliko ga godina ima.
U svakom slučaju, mnogo više od pet godina.
I pita on mene:
Ok, šta to ti imaš u compu što ja nemam?
I naravno, nisam čoveku mogla da dam adekvatan odgovor.
O tome da su, ne baš tako retko, korisnici Windowsa XP recimo, ili
sedmice, napredniji od onih koji su po svaku cenu na nečem novom, da i
ne govorim.
Prešla sam samo zbog neke glupe euforije u to vreme, zbog straha da mi
nešto neće raditi, što nije bilo neophodno, ali eto, već sam navikla na
sedmicu.
Osmicu sam jednom podigla i zdravo zauvek.
Sa desetkom ćemo videti šta ću i kad ću, a imam rok do 2020 kad je reč o
zvaničnoj podršci za sedmicu.
O besomučnim ažuriranjima firefoxa i skypea, da i ne pričam šta su nam
donela od podverzije do podverzije.
[ calexx @ 06.10.2014. 06:25 ] @
Znači sva ova ažuriranja i ispravljanja grešaka su nepotrebna i bezvezna? A opet, mogla bi da ga pitaš šta on ima u odnosu na one koji i nemaju komp, verovatno su njegove potrebe toliko minimalne da bi mogao bez toga. Da li mu je komp iz vremena XP-a tj 13 godina star? Onda mogu i da ga razumem. Da li ima mobilni star 13 godina?
Da pogađam da ima piratsku verziju XP-a i da nikada nije radio update.
[ Sceka @ 06.10.2014. 11:36 ] @
Citat:
starka: ...
O tome da su, ne baš tako retko, korisnici Windowsa XP recimo, ili
sedmice, napredniji od onih koji su po svaku cenu na nečem novom, da i
ne govorim.
...

U kom smislu?


Pozdrav!
[ jablan @ 06.10.2014. 11:56 ] @
Citat:
calexx:
Znači sva ova ažuriranja i ispravljanja grešaka su nepotrebna i bezvezna?

Kakve veze imaju ažuriranja i ispravljanja grešaka (dakle apdejtovi - u MS terminologiji obično kroz servis pekove) sa novim verzijama?
[ Emil Ranc @ 06.10.2014. 12:04 ] @
Citat:
starka:
Ok, šta to ti imaš u compu što ja nemam?
I naravno, nisam čoveku mogla da dam adekvatan odgovor.

Koja su kola to bolja od Moskviča?
https://www.youtube.com/watch?v=sLfLXdPRgQM
[ calexx @ 06.10.2014. 12:52 ] @
Citat:
jablan: Kakve veze imaju ažuriranja i ispravljanja grešaka (dakle apdejtovi - u MS terminologiji obično kroz servis pekove) sa novim verzijama?
Ovde se radi o XP-u koji je odavno zvanično napušten, to znači i da dugo nije bilo ažuriranja. Usput sam pitao da li ih je uopšte bilo, pretpostavljam da nije.
A čudno mi je da više nema pitanja ... šta imate više vi sa XP-om u odnosu na moj windows 98 ili još bolje, na 3.11 koji radi sve što je meni potrebno. ;)
[ jablan @ 06.10.2014. 13:04 ] @
Pitanje je sasvim opravdano, i zamena teza (pričati o ažuriranjima kad je reč o funkcionalnostima) nije odgovor na njega.
[ calexx @ 06.10.2014. 13:23 ] @
Nije baš zamena teza, ako nisu bitna ažuriranja i apdejti, ceo sistem može da krene na lošu stranu a konkretno pitanje je vrlo relativno. Ako neko koristi jedan program a sve mu završava neka prastara verzija (jer radi neke osnovne stvari) onda tom nekom može da završi posao i 98SE i to nije relano poređenje. Slabo koristim Windows pa sam malo popustio sa verzijama (eto, mogu i ja da pitam šta se to ima na bilo kojoj Windows verziji a da ja to ne mogu na linuxu) ali sigurno postoji mnogo toga što ne može XP ... ali bi onda odgovor bio da njemu to i nije potrebno.
Mislim da je Skajp imao neke štosove sa verzijama, valjda stare verzije više ne rade a nove ne mogu na XP. Jel to tačno?
[ bachi @ 06.10.2014. 13:51 ] @
Slabo koristi Windows, ali zato obilato korisi ovu temu. :D

Naporan si Culexu ko žena u menopauzi. :D
[ calexx @ 06.10.2014. 14:02 ] @
Ni ti nisi bolji, odavno si se odrekao osmice i novijih ... ali kako god da je, Windows iz teme sam koristio više nego ti ili mnogi drugi pa mogu da napišem nešto u temi. Ili ćeš da mi zabraniš?
[ valjan @ 06.10.2014. 14:18 ] @
Problem je u tome što mnogi ovo posmatraju subjektivno - ako ja radim to i to na računaru, sigurno i svi ostali rade baš to, ili ako ja koristim takav i takav hardver, sigurno svi ostali takav. A u praksi i nije baš tako. Kao što se može videti u nekim delovima ES-a, prilično često pitanje je oko BSOD prilikom instalacije XP-a, jer isti ne podržava SATA bez dodatnih drajvera. Ploče bez SATA kontrolera i IDE HDD-ovi i optika su danas prilično velika retkost, tako da eto jedan primer šta novije verzije imaju a što XP nema. Naravno, može se to lako prevazići instalacijom drajvera, ali se prema broju postova sa ovom tematikom vidi da mnogima to ipak nije tako jednostavno, a kod sedmice instalacija na SATA prolazi bez ikakvog problema.

Drugi primer su SSD diskovi, cena im je sve niža, sve više ih je u upotrebi, i dok XP nema pojma šta je to, sedmica se snalazi, dok osmica ima full podršku i "zna" da se na SSD-u ne radi defragmentacija nego optimizacija. Znači eto jednog primera gde osmica ima unapređenja u odnosu na ranije verzije.

Treći primer su tablet i samrtphone platforme - probaj da turiš XP ili sedmicu na takav hardver, i neće se završiti slavno, dok 8.1 može da završi posao ali se mora koristiti odgovarajuća varijanta OS-a, a u desetki će se koristiti isti OS bez obzira na vrstu hardvera, što znači da će i korisnici moći da koriste iste aplikacije na svim platformama, i one će uglavnom isto i izgledati i imati iste funkcionalnosti (malo će se drugačije koristiti u touch režimu nego u point&click režimu, ali ispod haube bi sve trebalo da bude isto), tako da eto jednog detalja u nečemu što će desetka imati a prethodne verzije nisu imale (ili bar ne u potpunosti).

Kotrlja se i pomenuti Moskvič od tačke A do tačke B, kao i neki moderan auto, samo što Moskvič troši benzin kao đavo pa popije bonove za tri dana (što reče Ilijina ćerka), i udoban je kao truli otoman ojačan betonom, a moderan Euro 6 motor troši na kašičicu i emituje minimalne količine zagađenja uz razne ABS, ASR, ESP i ostale troslovne skraćenice koje čuvaju glavu i uz servo volan i kočnice, električne podizače, centralne brave, automatske klime, elektropodesive retrovizore, grejače sedišta, elektronske parkirne kočnice, senzore pritiska u gumama i ostale džidžabidže bez kojih kao svi mogu, ali kad nema onda kukaju za tim, a uglavnom ih ni ne primećuju da su tu dok voze... A kad neko pita šta to ima tvoj auto a nema moj Moskvič, uglavnom bi stali i gledali belo i pokušavali da se sete šta je to osim 4 točka, motora, volana i sedišta što ima onaj noviji a ovaj drugi nema...
[ plus_minus @ 06.10.2014. 16:14 ] @
@calexx
Citat:
Znači sva ova ažuriranja i ispravljanja grešaka su nepotrebna i bezvezna?


Šta misliš, jesu li stigli da naprave "krek"?
[ mikoni @ 07.10.2014. 10:23 ] @
Veći deo rasprave na ovom forumu svodi se na to ko ne podrži juče 8 ( preskačemo 9 ) i sada 10, a uz to se pozove na XP, taj je retrogradan i nije mu mesto ’među nama’. Ne, nije to pravi put!
Prethodnim postom pokušao sam, mada posredno, da dam podršku Ivanovom ( Dimković ) komentarom sa željom da se diskusija proširi i produbi jer ovde ima prilično kvalifikovanih i sa bogatom praksom, a nadam se i nepristrasnih. Pa da pojasnim moje ambicije.
Prvo, WinXP kako napisa Calexx 13 godina se manje-više uspešno ’vrti’ na računarima miliona što je, priznaćemo, u IT i za jedan operativni sistem kao 1 stoleće u realnom životu čoveka – najdublja starost. Nesporno, treba ga zameniti, ali kojim: sada u ponudi 7, 8 u obe verzije, ( preskačemo 9 ) ili za koji mesec 10??? Lako je reći da se FIAT ( umesto Moskviča jer je to neukusno ) i Audi ne može porediti, čak i poslednji modeli. Stvarno subjektivno, kako napisa Valjan, ko će da ’tura’ WinXP na tablete i smartfone ( kad je u njima već android sa svim novotarijama ) ili SSD diskovi koji će još neko vreme zbog cene biti misaona imenica za mnoge, itd, itd. Stvarno subjektivno, ali ne umanjuje potrebu da se razmišlja o penzionisanju XP-a – i razmišlja se, hladne glave i realnih potreba.
Drugo, već duže vreme hardware ugrađen i na najslabije mašine po svojim mogućnostima u svim segmentima prevazilazi mogućnosti dostupnih operativnih sistema iz familije Windows – i tu je ključ problema, centar ove rasprave. Šta je to što i starim i novim operativnim sistemima nedostaje da bi u što većoj meri iskoristili ogromni potencijal procesora, grafike i ostalih delova računara. Ovo nije problem samo OS već i većeg dela software-a. Jer, svejedno mi je da li će računar da se butuje za 7 ili 17 sekundi, ali nije isto kad obradu radi 5, 15, 30 ili više minuta na jednom od četiri raspoloživa procesora ( Intel QC 9400 ). A ovo nije važno samo za obradu podataka, već i za značajan deo ostalih programa ( cad ).
I zato, ako se nešto ne promeni unutar sistema o čemu piše Ivan i još mnogo toga, onda mi nije dovoljno da li ću imati lepši ekran i start dugme na mestu na kome je tolike godine ( od pojave Windows-a, neka Calexx izračuna ) da se odlučim na zamenu WinXP-a ( da ne bude zabune na virtuelnom imam 7 i 8.1, koja mi više ’leži’ od 7 ).
[ calexx @ 07.10.2014. 11:26 ] @
Nisam siguran da je neko napisao da svi moraju da pređu na novi OS. Jednostavno, to moraju da urade oni koji hoće da iskoriste prednosti novog hardvera i novih programa. Ako neko samo kuca tekst u wordu a nije bitno ni koja je verzija samog worda, njemu neće da smetaju ni windows 3.11 i word 2.0a na P1 ali ako neko kupi najnoviji laptop i hoće OS na koji je navikao (mislim da je 90% to razlog) onda tu već nije sve u redu.
Ja probam ovaj novi koliko da vidim čemu liči, naravno da ga ne bih stavio kao osnovni (a tek kao jedini) ali recimo ne bih imao ništa protiv da to bude 8.1 ako mora da bude Windows. Srećom ne mora. ;) Pored Sedmice, Osmice pa i Viste, kod mene XP ne bi imao šta da traži. Naročito zato što je potpuno odbačen od gazde.
[ jablan @ 07.10.2014. 11:32 ] @
Citat:
calexx: hoće da iskoriste prednosti novog hardvera i novih programa.

Kojih programa?
[ calexx @ 07.10.2014. 11:54 ] @
Skype for modern Windows? Mada i običan radi sa XP SP3 32-bitnom verzijom, šta sa 64? Neko kupi nov jak komp i da instalira 32-bitni XP?
Odnosi se na nove programe/nove verzije postojećih koji ne rade/neće da rade u budućnosti. Nikad ti se nije desilo da hoćeš da instaliraš nešto novo a dobiješ info da je hardver/OS star? Ili da traži mnogo jači hardver.

Kako god, nema svrhe da se piše o nekom zastarelom OS-u koji nema ni podršku ni ažuriranja i koji bi trebalo da se zameni ... u temi o budućem OS-u koji bi trebalo proučiti.
[ jablan @ 07.10.2014. 12:13 ] @
Citat:
calexx: Kako god, nema svrhe da se piše o nekom zastarelom OS-u koji nema ni podršku ni ažuriranja i koji bi trebalo da se zameni ... u temi o budućem OS-u koji bi trebalo proučiti.

Ima poente, jer ako MS mora na silu da skida XP sa korisničkih računara ukidanjem podrške i namernim uskraćivanjem Skajpa za XP (obratiti pažnju da je Skajp u vlasništvu MS), zaista se postavlja pitanje kvaliteta i komparativnih prednosti novijih verzija Vindousa. Ako je novi Vindous zaista toliko bolji od starog, ne bi MS morao na silu da guši XP, već bi korisnici spontano na njega prešli. I ne bi vaš glavni argument za prelazak na novu verziju bilo ukidanje podrške za staru.
[ mikoni @ 07.10.2014. 12:26 ] @
@calexx
I baš u tome i jeste stvar, što previše pišemo o XP-u, njegovim slabostima i zastarelosti ( nema podrške, i mnogo toga drugog ) jer nam je to mnogo lakše, dugo ga i bolje znamo.
Prelistajte slične teme i videćete: Vista ili ništa, 7 ili ništa, pa 8 ili ništa i onda se pojavi 8.1 a sve prethodno se zaboravi.
I zato pišimo, ako već to radimo, o našim očekivanjima od novih MS proizvoda i ne ’padajmo’ na šminkeraj.
[ bachi @ 07.10.2014. 12:36 ] @
Jablan je u pravu. Da Microsoft namerno na silu ne ukida podršku za XP (te nema novi .net za xp, te ne može Skype, tj. uskoro neće moći), ponestalo bi argumenata za prelazak sa XPa na Win 7/8/10.

A što se memorije tiče, postoji i XP x64. :D
[ calexx @ 07.10.2014. 13:07 ] @
Pomenuo sam 32-bitni XP jer običan skajp radi samo na 32-bitnom a onaj moderan uopšte ne radi. Bar tako piše u specifikacijama.

Naravno da Microsoft sve ovo forsira, naravno da će da izbacuje programe koji rade samo na novom ... em novi prihodi em manje problema da se održavaju stari OS em ne moraju da razmišljaju da novi programi moraju da rade na starom hardveru što često može da bude veliki problem. Mi smo korisnici koji moraju da se prilagođavaju ponudama, nemamo neki ... nikakav uticaj na to. Ko neće, on valjda i dalje voza 3.11.
[ Sceka @ 07.10.2014. 13:19 ] @
Poenta je u tome da je XP dostupan svakome za dzabe. To je jedina varijanta koja je cinjenicna u vezi masovnosti u danasnje vreme. Vec kod Windows 95 je pocela prica da je to skupo i potpuno nepotrebno jer 3.11 radi apsolutno sve isto "a cak i bolje". Dok je W3.11 bio aktuelan uzasno puno ljudi se klelo u DOS i redovno je mnoglo da se cuje, parafraziram, "onaj ko se razume kucace sve sto mu treba u DOS-u a te moderne fore sa misem i raznim bojama je izmisljeno za neznalice..." ...

Cim je pocelo da se naplacuje pocela je i prica "sta ce mi to kad ovo radi" jer se cekalo dugo na razbijene verzije koje su lose razbijane pa je imalo muke po raznim pitanjima. Tako i sada, danas. Niko od ljudi koji se bave fotografijom se ne buni sto je izasla nova verzija Photoshop-a. Oni koji se bave tehnickim crtanjem ne bune se za nove verzije programa koje uporebljavaju. Za muzicare znam, logicno, da jedva cekaju neku novu verziju softvera. I tako dalje... I svi su u pravu, i svi su svesni da nova verzija donosi napredak, nekada veci, nekada manji, nekada minimalan... ali uvek ima nesto sto ranije nije moglo (ili je moglo uz dosta muke ili pomocu trikoca profesije!) a sada je to sastavni deo. Tako je i sa OS-om.

Drugo, vrlo bitno - svi novi/sadasnji uredjaji koji se koriste tako sto ce se prikljuciti na kompjuter a koji nisu produkt MS-ta prestaju da imaju podrsku za XP. Nema drajvera za stare stampace, skenere... koji su "savrseno radili na XP-u a "sada moram da kupim novi"! I opet se pojavljuje problem kinte koji mora da se da! I vecno tako. I najglasniji su oni koji imaju XP i sve pripadajuce jos "iz onog vremena" a koji iz raznih razloga nece da kupe nista novo. A kad se udje u radnju, dominiraju uredjaji koji imaju oznaku da su optimizovani i sertifikovani za W8. A oglasi su puni (potraznja za polovnim) za uredjajima koji rade sa XP ...

Pa sad, u cemu je problem? Nemanju para da se kupi novi kompjuter pa se zato velica stari? Nemanju para da se kupi originalni OS pa se zato velica stari? OK, neimanje para nije zanemarljivo na nasim prostorima. Ali to nije razlog euforije napada na novi OS koji je prisutan. Nemanje para je nesto sto je fakat ali u nekoj drugoj prici.

Jos nesto, sta god da se prica na ovakvim temama - cinjenica je da sve vise ljudi prelazi na W8. To se vidi i ovde na ES-u pogledom na podatke iz profila. Par meseci nakon sto je izasao W8 samo sporadicno je (vrlo, vrlo retko!) moglo da se vidi da neko koristi W8, da se javlja sa kompjutera na kome je W8, sto danas nije tako. I dobro je to.

U vezi teme - i dalje ne provaljujem sta je to sto je bitno razlicito u W10 (ovom tehnickom privjuu) u odnosu na W8.1 pa ako je neko nesto nasao bilo bi lepo da napise.


Pozdrav!
[ calexx @ 07.10.2014. 14:16 ] @
Verovatno nema neke razlike, tek su krenuli pa će do proleća/leta da dodaju. Možda sve bude drugačije. Što se dostupnosti tiče, ne sećam se da je pre Sedmice postojala mogućnost da nekoliko meseci koristiš fraj verziju bez ikakvih obaveza. Sedmica a posle delimično i Osmica imaju Enterprajz verziju koja (besplatno) može sasvim dobro da posluži nama ... siromašnim korisnicima. Koliko korisnika XP-a koji se bune ima legalnu verziju?
A najlakše je da naučiš da koristiš tri ikone i pet programa pa kad se pojavi nova verzija sa 100 ikona i 300 programa kažeš ... jok, to je komplikovano i nepotrebno (kako ja sad opet da učim od početka a i ovo sam jedva savladao?) a ono pre je bilo bolje. Godine čine svoje, omatori se pa ne može opet da se uči. ;)
[ Jing Jang @ 07.10.2014. 14:17 ] @
Negde sam, skoro, procitao da MS je dolucio da preko 1000 aplikacija u storeu ukloni jer su se pokazale kao problematicne. Dakle, moze se zakljuciti da su jedno vreme trpali sve i svasta od aplikacija. Kada su pomenute stvari pocele praviti probleme onda su pred izlazak Windows 9 tj. Windows 10 resili da uvedu malo reda u OS. Osim toga, potezom uvodjenja besplatnog OS za korisnike Win8 pa i Win Xp je dokaz da nisu uspjeli ispuniti velika ocekivanja. Da bi sacuvali ,koliko -toliko, ugled koji su stekli ranijim OS Win XP i Win 7 odlucili su da pokazu i svoju humaniju stranu.
[ Emil Ranc @ 07.10.2014. 15:17 ] @
Upravo instalirao... prvi utisci pozitivni, naravno, povratak start menija (pa i njegov novi izgled) je pozitivna stvar, prva koja upada u oči.

A evo, koga interesuje, par problemčića koje sam imao u instalaciji sistema...
Ne znam da li proveravate hash value skinutog ISO fajla pre rezanja dvd-a ili mauntovanja u virtualnoj mašini, al' ja sam dvaput skidao ISO fajl i dvaput dobijao loš hash value, da bi mi na kraju palo na pamet da umesto wi-fi konekcije upotrebim LAN, i skinem fajl bez greške. Ne znam da li je stvarno problem bio u "lošem" downloadu preko wi-fi konekcije, ili nešto drugo...

Imao sam još jedan problem. Pri pokretanju setapa, windows mi je uporno izbacivao grešku "No media driver present, please load driver" ili tako nešto. Dve preporuke za rešenje problema sam našao (promeniti u biosu SATA mod sa AHCI na IDE) - ovo kod mene nije radilo. Drugo ponuđeno rešenje je da se instalira x86 verzija, umesto x64 što je urodilo plodom. Svakako, rešenje nije idealno pošto mi je sad samo 2,9GB od 4GB upotrebljivo... ali za test će da posluži
[ plus_minus @ 07.10.2014. 18:26 ] @
Citat:
Emil Ranc: Upravo instalirao... prvi utisci pozitivni, naravno, povratak start menija (pa i njegov novi izgled) je pozitivna stvar, prva koja upada u oči.


Jel' može da se duplira ili postavi još jedan manji taskbar a u drugom da se ostavi samo task manager (vidljive popaljene ikonice/programi) dok je start menu na sredini, nevezan za taskbar ič.. u vidu nekog gedžeta? Ima li windows sada tako neki 'fičr'? Pošto vidim da vole da obijaju zid glavama, te eto, prvo maknu ono što 99.99% korisnika voli da vidi tu odmah ispred nosa, pa kasnije vrate to nazad, kao improvement, itd..

Evo, gornji desni ugao jednog od ekrana..

[ Sceka @ 07.10.2014. 18:45 ] @
@Emil Ranc - Ja nisam imao ni jedan problem ni kod skidanja ni kod instalacije. Doduse, ja sam uradio apdejt/apgrejd na postojeci W8.1 (original) pa mozda to ima veze. Ali ima veze i sam hardver, to sigurno. Ako ti je procesor ili ploca stariji od tri godine postoji mogucnost da bude neki problem. To sam nasao na nekom forumu (nemam pojma gde, nisam bukmarkovao), ali se sve resava apdejtom drajvera. Uglavnom se svi slazu da sve novije ploce i procesori kao i ostalo (hardovi, optika, razne kartice...) novijeg datuma a narocito proizvedeno u zadnje tri godine nema problema sa W8 ... 10. Niko od mojih ortaka koji su instalirali ovaj privju nije imao nikakvih problema pri instalaciji a dvojica od njih imaju starije kompjutere (neki kvad kor).

Nakon instalacije desetke sam, i pored upozorenja na samom sajtu da nije sigurna verzija..., instalirao igru "Middle Earth Shadow of Mordor" i to radi k'o sat.


Pozdrav!
[ valjan @ 07.10.2014. 21:09 ] @
A u pozadini ove priče se krije i motiv, odnosno inicijator prelaska na nove verzije: http://www.b92.net/tehnopolis/...14&mm=10&nav_id=908720
[ Jing Jang @ 07.10.2014. 21:35 ] @
Na osnovu ovog teksta, zakljucih da se MS vise bazirao na firme i njihovim potrebama.
http://pcchip.hr/softver/microsoft-otkriva-buducnost-windowsa/
[ calexx @ 08.10.2014. 12:28 ] @
Citat:
Shadowed: Postoji vise nacina da se dobije informacija o operativnom sistemu. Izgleda da FF-ov i nije narocito dobar :)
Hm, vidim da sada i FF predstavlja OS kao nt 6.4 što je valjda u međuvremenu promenjeno. Samo da ne zaboravim, ne trošim baš FF nego noćnu 64-bitnu verziju i možda su oni malo brži.

Možda je vreme i da Gojko upiše ovo. Bar do proleća će da ostane ova oznaka pa može za sada da bude Windows 10 TP.
[ Shadowed @ 08.10.2014. 12:55 ] @
Bolje da ide bez TP, taman ce biti spremno kad izadje nova verzija :)
[ calexx @ 08.10.2014. 14:35 ] @
Aha, može samo 10, sada sam proverio i vidim da je Microsoft održavao brojeve bez preskoka pa će i ovaj da ostane 6.4. Gojko?
[ Jing Jang @ 08.10.2014. 18:43 ] @
Windows 10 bilježi sve što tipkate
http://www.vidi.hr/Racunala/No...ows-10-biljezi-sve-sto-tipkate
[ calexx @ 08.10.2014. 18:47 ] @
Au, znači znaju i da ću sada da otkucam ... Uaaa Microsoft?? A neće, ovo kucam iz linuxa pa će da ostane tajna za njih. ;)
[ Jing Jang @ 08.10.2014. 18:48 ] @
Microsoft je objavio PDF vodič pod nazivom Windows 10 Tehnički Pregled
http://news.microsoft.com/down.../windowstechnicalpreviewqg.pdf
[ plus_minus @ 08.10.2014. 19:27 ] @


Pa ovo je odvajkada ovako, samo, sad su se okuražili pa izneli tu neku "novost" javno. Kao ne kriju više, nije više tajna, itd..
[ Shadowed @ 08.10.2014. 20:16 ] @
Ne, nego je to poenta Tech Preview-a. Mislim, nisu oni to dali da bi eto ljudi mogli da se za'ebavaju nego da bi imali feedback.
[ Jing Jang @ 08.10.2014. 20:40 ] @
Poenta je u tome sto se sve zivo pratiod e-mail,skajpa, fejsbuka, pokretanja nekih aplikacija, igrica ... Dakle, nista nemozes uraditi a da kejloger ne prati i ne evidentira. Kod Alfa, Beta i drugih faza se to radi radi prikupljanja podataka i resavanja odredjenih problema ukoliko postoje prilikom funkcionisanja istih. Ova faza ne bi trebalo da ide toliko daleko i da perati e-postu, komunikaciju preko skajpa ...
[ plus_minus @ 08.10.2014. 21:49 ] @
Ja bi rekao da oni to ipak rade (surveillance, etc.) i mimo promocija i kojekakvih novokomponovanih strategija za uvaljivanje 'inovacija'. Godinama unazad. Ustvari, trude se, što više i što bolje mogu. Svi. Ne samo m$. Novi miševi kad se pojave, jok. Treba da dadnu sve od sebe. I to i rade. Posle, kad porastu u prave pacove.. pa ono, zajednički interes se prepliće. Sad, ko ima više sredstava i bolju poziciju za tako nešto. Ne sumnjam kao linux user da je, cannonical npr. samo mnogo manji pacov od m$-a. Ovi iz m$-a su stvarno za pohvalu sa serijom promašaja, ali i dalje nisu ni malo labavi.
[ Shadowed @ 08.10.2014. 23:13 ] @
Citat:
Jing Jang:
Kod Alfa, Beta i drugih faza se to radi radi prikupljanja podataka i resavanja odredjenih problema ukoliko postoje prilikom funkcionisanja istih. Ova faza ne bi trebalo da ide toliko daleko i da perati e-postu, komunikaciju preko skajpa ...

Zbog cega bi se Tech. preview faza razlikovala po tome od bete? U njoj je feedback bar podjednako bitan.
[ Djetvan @ 09.10.2014. 08:12 ] @
Citat:
plus_minus:


Pa ovo je odvajkada ovako, samo, sad su se okuražili pa izneli tu neku "novost" javno. Kao ne kriju više, nije više tajna, itd..


I ja sam ubeđen da oni prikupljaju navdene podatke kroz svaki svoj Windows.
[ bachi @ 09.10.2014. 18:52 ] @
Slučajno danas gledao Office privacy settings i zanimljiva opcija je uključena po defaultu...



Dakle, dozvoli slanje fajlova zarad hebene verifikacije....

Isto je i na Office 2007 - 2013...
[ Shadowed @ 09.10.2014. 21:49 ] @
Sudeci po ovom, u pitanju je slanje fajlova koje sam Word prepozna kao neispravne i pita te da li hoces da posalje.
[ bachi @ 10.10.2014. 19:06 ] @
Onda dobro. :D
[ Jing Jang @ 14.10.2014. 09:21 ] @
Windows Technical Preview 10 za prvih deset dana ovaj OS je isprobalo preko milion testera. Detaljnije pogledajte na stranici http://www.bug.hr/vijesti/prek...estera-windowsa-10/136790.aspx
[ Sceka @ 22.10.2014. 12:38 ] @
Malocas mi se opet nesto apdejtovalo, odnosno Windows je prvo prekinuo sve sto sam radio porukom da je spremna instalacija i apdejt Windows Tehnical Preview i sugerisanje da se uradi odmah iako je moglo da se bira (kasnije...). Ja izabrao odmah, k'o velim neka se desi i to pa idemo dalje... nadajuci se, misleci da ce to trajati kao svaki apdejt do par minuta, jedan restart ili bez njega i gotovo. Medjutim, ovaj put je to bilo kao da sam na cist hard od pocetka instalirao Windows i/ali duze. Nisam merio vreme ali kad sam video da nije nesto uobicajeno od tog momenta je proslo vise od 15 minuta, znaci ukupno vise od 20 minuta a najverovatnije vise od pola sata.

I kad je kao sve bilo gotovo (nekoliko puta do 100% sa tri restartovanja) i izasao uobicajeni pozdravni ekran jos je moralo da se saceka "da samo jos nesto setuju" sto je trajalo jos skoro desetak minuta.

Kracim pregledom nisam nasao nista novo, bas nista. Pa sta je onda to toliko apdejtovano? Jel' se jos nekom to desilo?


Pozdrav!
[ Shadowed @ 22.10.2014. 13:03 ] @
To je zato sto si dobio upgrade umesto update-a sto je deo nove MS-ove politike update-a/upgrade-a. Pogledaj build number, trbealo bi da je sada 9860.
[ Sceka @ 22.10.2014. 19:28 ] @
Da, sad sam pogledao i pise 9860.

Ali mi nije jasno zasto sada to kad je moglo i prvi put? K'o da je proslo sest meseci ili godinu dana pa ima razloga... pa da covek razume.

Jel' ima veze to sto sam ja prvi put uradio apdejt na postojece stanje?

Da... pisalo je (u onoj poruci danas...) update a ne upgarade?! Ma k'o ce ga znati, ipak je ovo preview pa im se moze da rade sta nadju za shodno. A raspitao sam se kod ortaka, nikome to jos nije izaslo, niko nije dobio tu poruku.


Pozdrav!
[ calexx @ 23.10.2014. 09:21 ] @
Mislim da se to odradi ili kada dođe ono vreme podešeno za održavanje ili ako ručno tražiš ;) da apdejtuje OS. Ja sam sinoć odradio apdejt i malo je bzvz prošlo, čini mi se da je pregazio sve drajvere (pa čak i folder u kome se oni raspakuju na C: particiji) i morao sam sve da ponovim. U pitanju je stari laptop za koji moraju da budu nabačeni neki drajveri, ne prolazi aftamatika.

Hm, setio sam se da je sada bilo problema sa Ati drajverima, nije prihvatio one sa sajta proizvođača laptopa jer nisu potpisani, menjao sam ih sve (nisu u ponudi za 8 nego Vistu i 7) i na kraju morao da pokupim sa AMD/Ati i tek tada su proradili. A koliko se sećam, prva instalacija ove desetke je nabacila svoje drajvere, nisu bili oni Microsoft Basic nego baš za Ati grafičku.

Pošto mi je to baš baš nebitan OS, onda će da ostane, da ga malo više koristim verovatno bih vratio neki stariji provereni Windows. Ovaj apgrejd je ostavio foldere $Windows.~BT i Windows.old, neki $UPG$PBR.MARKER fajl, tu je valjda novi RecoveryImage folder ... mislim da se ovde previše testira pa se ne bih mnogo oslanjao na njega ... ako je mogao da obriše onaj folder sa drajverima, ko zna šta je sve još mogao da uradi.

Možda ipak ovih dana odradim novu instalaciju kada ova verzija bude u ponudi ... nisam proverio da li je zvanično na sajtu.
[ Djetvan @ 23.10.2014. 19:22 ] @
Kod mene Skype nikako da proradi.
Mogu da šaljem tekstualne pruke ali govorma veza nikako da proradi , učitava i blokira ekran i na kraju ništa!
Interesuje me kako radi Skype kod ostalih korisnika ovog testing os-a?

PS
Nije tačno da je ovo Windows 8.1 jer sam taj davno izbrisao.
Ovo je Windows NT

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 23.10.2014. u 20:46 GMT+1]
[ jolemisa @ 23.10.2014. 21:41 ] @
Kod mene skype radi bez ikakvog problema.
[ calexx @ 23.10.2014. 22:06 ] @
Citat:
Djetvan: Nije tačno da je ovo Windows 8.1 jer sam taj davno izbrisao.
Ovo je Windows NT
Ne, prijavljen je kao nt 6.3 što jeste 8.1 ali mislim da je tu kriv firefox. Kod mene je bilo tako dok nisam uradio neki apdejt firefoxa (a ionako koristim firefox par verzija ispred tj nightly) pa je posle pokazivao nt 6.4. Naravno, nije to windows NT nego neidentifikovani a Gojko još ne menja.
IE odmah prijavi nt 6.4.
[ jolemisa @ 23.10.2014. 23:47 ] @
I ja sam na Win.8.1 nadogradio Windows 10 Tehical Preview i svi programi rade normalno.
[ mr. ako @ 24.10.2014. 02:09 ] @
Citat:
Djetvan:
Kod mene Skype nikako da proradi.
Mogu da šaljem tekstualne pruke ali govorma veza nikako da proradi , učitava i blokira ekran i na kraju ništa!

Na koji nacin ti blokira ekran? Zamrzne celu sliku ili samo Skype prozor? Da li mozes posle toga da korisits kompjuter?
Pitam, posto mi se slicno desava sa Skype-om, nevezano za Win10.
[ Djetvan @ 24.10.2014. 07:01 ] @
Citat:
mr. ako: Na koji nacin ti blokira ekran? Zamrzne celu sliku ili samo Skype prozor? Da li mozes posle toga da korisits kompjuter?
Pitam, posto mi se slicno desava sa Skype-om, nevezano za Win10.


Zamrzne celu sliku i ništa ne može da se radi, ne može ni Skype da se isključi sve dok mu ne istekne vreme učitavanja.
Inače sistem radi veoma brzo, prebacuje trenutno, dosad najbrži os koji sam koristio ali treba reći da nije opterećen nikakvim aplikacijama pošto ga takoreći ne koristim !
[ balavi @ 24.10.2014. 09:02 ] @
i meni je windoze 8.1 radio brzo, ali kao sto kazes, neopterecen programima ... i 10-ka mi radi brzo ali pa skoro prazna ... videcemo kada pocnem da je tankam programima st ace biti...

mislim 8.1 mi i dalje radi sporo, povremeno, dodje joj nekad da uposli hard 100% i ondaK se sve uspori ... videcu desetku ...
[ jolemisa @ 24.10.2014. 22:38 ] @
Kao sto sam rekao,preko 8.1 sam instalirao Win.10 i svi programi koji su mi bili na 8-ci rade i na 10-ci i to bez ikakvih bagova.Dok je na 8-ci bilo ponekad kracih bagova.
[ balavi @ 25.10.2014. 09:29 ] @
@jolemisa

koji ti je build desetke?
[ calexx @ 25.10.2014. 10:03 ] @
Meni je ona prva verzija radila skoro bez greške a posle apgrejda mi je mnogo sumnjivo. Od starta kada se pojave dva čovečuljka na welcome ekranu pa preko problema sa drajverima za grafičku do povremenog pucanja ... sad ne mogu da se setim u kojim situacijama. Sledeći put ću da zapamtim i napišem. Posle apgrejda sam par puta bio na korak od toga da reinstaliram prvu verziju ili da stavim drugi windows umesto ovoga. Ostaće još malo ali ako nastavi da brlja, sačekaće on bolje dane.
[ balavi @ 25.10.2014. 10:09 ] @
nadogradio sam 9841 na 9860 i radi dobro za sada ... jedino me nervira sto su sklonili side bar koji se pojavi kada hoces da biras wireless mrezu, sada otvara novi prozor Setting pa u njemu biras mreze ... pa ti biranje mreze traje duze ...
[ Sceka @ 25.10.2014. 13:33 ] @
Citat:
calexx: ... Od starta kada se pojave dva čovečuljka na welcome ekranu ...

Kakva dva coveculjka?

A da radi nekako "sumnjivo", tu bih se slozio. Privju osmice je bio bez ikakvog problema, nista se nije osecalo dok radi u pozadini. Sada je to malo drugacije. Nista ne secka, ne koci, brzo se dize sistem (nije brze nego 8.1 ali nije ni sporije, nislim da je isto) ali vise drlja disk nego 8.1 sto je i razumljivo a mnogo vise nego privju W8. Ali sam osecaj je nekako cudan, kao da nesto tu nije dobro... Jedino sto je drasticno je to sto se iskljucuje mnogo sporije.

Svi programi i igre "nasledjeni" od 8.1 rade besprekorno. Sada nemam nista od periferije, odnosno imam neki skener/stampac Canon i to radi uobicajeno.

Skype - Skype radi potpuno normano, dobro, klasicno... samo sto mi prijavljuje da cu mozda imati problem sa VoIP Phone-om (USB, bez prikljucka za klasicnu tel. liniju) jer su navodno prestali da podrzavaju sve takve uredjaje koji nisu kupljeni kod njih?! Meni to izlazi u samom Skype-u vec mesecima a uredjaj radi savrseno dobro (i biranje brojeva...). Skype uvek sam preuzima svaku novu verziju (tako je setovano odavno) i nikada nisam imao problem, osim u jednom trenutku na W7 kad sam morao da instaliram neku staru verziju koja se nakon par dana sama apdejtovala i dalje sve radi dobro.


Pozdrav!
[ Djetvan @ 25.10.2014. 14:18 ] @
Citat:
calexx: Od starta kada se pojave dva čovečuljka na welcome ekranu

@Calexx, to su čuveni gremlini a pojavljuju se samo kod Very Important Person.
Inače kod mene Skajp i dalje ne radi.
Apdejtovao je fleš plejer više od pola sata a brzina interneta bila je svedena na 5% od normalne !
Proveravao sam na speed.net test-u !
[ calexx @ 25.10.2014. 15:50 ] @
Eto, znao sam. ;) Pretpostavljam da je malo zbunjen, ja uvek podesim na automatsko logovanje i inejblujem administratora, mislim da bi uz logovanje bez automatike to bili administrator i ja. Baš ću kasnije da im stavim neke slike pa da vidim. :)

Prva verzija desetke je radila slično kao i 8.1 ali je ova nova 9860 verzija malo zastranila. Dešavalo mi se da je prijavljivan problem pa se restartovao windows uz onaj smešak na ekranu. Sreća moja pa ovaj OS koristim samo da bih ga probao pa da imam šta da napišem, ne verujem da bih se oslonio na njega kakav je sada ... mada i da počne da radi bez greške, nije to za mene.
[ jolemisa @ 25.10.2014. 18:27 ] @
Citat:
balavi:
@jolemisa

koji ti je build desetke?

9841
[ calexx @ 25.10.2014. 19:09 ] @
Ta je i meni odlično radila, ova nova brlja.
[ jolemisa @ 25.10.2014. 22:38 ] @
Pa nisam probao noviju veziju jer mi je ova zasad dobra.
[ Djetvan @ 26.10.2014. 06:41 ] @
Citat:
jolemisa: Pa nisam probao noviju veziju jer mi je ova zasad dobra.

Valjda nova verzija dolazi apdejtom.
[ anon70939 @ 26.10.2014. 10:38 ] @
Razmisljao sam da na nekoj virutalnoj masini dignem Win 10, ali se dvoumim.

Da li cu se zeznuti ako skinem Win 7 sa ove moje kucne masine, i instaliram Win 10?
Treba mi win za osnovne potrebe.
Film, muzika, WoT, forumi. Bukvalno ni za sta drugo ovih dana.
[ bachi @ 26.10.2014. 11:58 ] @
Čekaj da dobije status makar RC1, pa ga onda instaliraj kao glavni sistem, ovako ti preporučujem da ga teraš u virtuelnoj mašini.
[ Sceka @ 26.10.2014. 12:40 ] @
@CoyoteKG - Za to nabrojano u svakom slucaju ce da radi dobro. Za klasicno kucno koriscenje kompjutera nikada ni jedan Windows nije bio los. Meni cak ni za profesionalne potrebe XP i najduze W7 a sada i W8.1 rade bez ikakvih problema. Interesantno je to sto sam sa originalnim XP-om imao vise puta problem a sa piratskom verzijom nikada. W7 i W8 originali su besprekorno radili (rade).



Pozdrav!


BTW, ima jedna interesantna stvar, to sa originalnim programima. Narucimo za Studio Nuendo 3.0 i zajedno sa karticom (RME je tada godinu dana prodavana pod imenom Nuendo...) platimo 3.400DEM. Dobijemo USB Dongle, nekoliko debelih knjiga, dva diska, gomilu kataloga i reklamnog materijala sa dzabe i trajal programima... znaci sve sto moze u tom trenutku. Apdejtovanje je dzabe, skine se sa Steinberg-ovog sajta i teraj, smimaj, mixaj... Medjutim, od samog pocetka je bilo nekih problema, da ne nabrajam, koje sam nekako resavao ali nikada sa sigurnoscu da znam u cemu je problem a jos manje zasto se resio nekom intervencijom jer je uvek bilo drugacije. Ja iznerviran u jednom trenutku (ceo dan se 'rkam i nikako da osposobim za rad, bukvalno ceo dan i dobar deo noci) uzmem i instaliram piratsku najnoviju verziju i sve proradi cim se zavrsila instalacija! I tako sledece tri godine. Stigne novi kompjuter, ja instaliram osnovnu piratsku verziju Nuenda pa apdejte sa sajta i sve radi besprekorno, uvek. U medjuvremenu sam probao nekoliko puta na nekoliko razlicitih konfiguracija/kompjutera i nikada original nije radio bolje od piratske verzije. I niko nije mogao da dokuci zasto je to tako. Samo da napomenem, nije samo moja verzija (konkretak disk/program) bilo jedini. Ljudi se po svetu isto tako zalili, a tada to nije mala para bila...
[ Goran Mijailovic @ 26.10.2014. 14:33 ] @
Muzičari su puni ovakvih priča, kao što je Šćekina :)
Pre dosta godina sam održavao kompove lokalnim muzičarima (od kojih neki btw sada i nisu više lokalni), a neke poznajem i samo preko neta, ali uvek se gremlini javljaju kod njih :)))
[ jolemisa @ 26.10.2014. 17:47 ] @
Citat:
Djetvan:
Citat:
jolemisa: Pa nisam probao noviju veziju jer mi je ova zasad dobra.

Valjda nova verzija dolazi apdejtom.

Pa nisam je apdejtovao.Necu, da je menjam kada mi ova odgovara.A za tu noviju veziju nisam nigde procitao da je bolja od 9841.Onda nema potrebe da menjam bilo sta.
[ calexx @ 26.10.2014. 18:50 ] @
Ovo je baš probna verzija i red je da se apdejtuje kako nailazi. Što si onda instalirao, ko zna šta će dalje da promene?? A nije nemoguće da ti jednom samo prijavi da se apdejtovao, hteo ti ili ne.

Ja ću da odustanem, malopre otvorim Pendžere a ono grafika očaj, mislim da u device manageru uopšte nije ni imao display ... posle restarta sve opet normalno. Sad ću da vratim 8.1 (koliko da budem u toku) a ovo ponovo dobija svoje mesto kada se pojavi neka verzija za korisnike a ne tehnička varijanta.
[ Djetvan @ 26.10.2014. 19:53 ] @
Kod mene je apdejt podešen na automatsko i ne može da se promeni, mislim da je tako cementirao Majkrosoft.
Pretpostavljam da je kod svih tako, znači apdejti se ne mogu stopirati .
Preko usb kabla nema internet konekcije, kada stavim ethernet kabel odmah dobijem konekciju.
[ jolemisa @ 26.10.2014. 22:53 ] @
Citat:
calexx:
Ovo je baš probna verzija i red je da se apdejtuje kako nailazi. Što si onda instalirao, ko zna šta će dalje da promene?? A nije nemoguće da ti jednom samo prijavi da se apdejtovao, hteo ti ili ne.

Ja ću da odustanem, malopre otvorim Pendžere a ono grafika očaj, mislim da u device manageru uopšte nije ni imao display ... posle restarta sve opet normalno. Sad ću da vratim 8.1 (koliko da budem u toku) a ovo ponovo dobija svoje mesto kada se pojavi neka verzija za korisnike a ne tehnička varijanta.

Instalirao sam ga da isprobam kakve su mu mogucnosti,a za apdejt mi se nije ni jednom ponudilo,tako da nisam nista ni pokusavao.A i ja cu da se vratim Win.8.1,ovo je cista proba.Meni je i 8.1 radio dobro.
[ Sceka @ 26.10.2014. 22:58 ] @
Pre desetak minuta prvi "plavi ekran" u zadnjih recimo nekoliko godina. Samo se zaplavilo sa velikim smajlijem :( i porukom da je Windows konstatovao neku gresku i da ce se restartovati. U tom trenutku je bio podignut Skype (uvek je vikendom po ceo dan startovan), Windows Commander i IE sa otvorena dva taba (na jednom rezultati pretrage sa gugla a na drugom citam nesto sa jednog foruma...) i nista drugo. Nema poruke da se sejvuje trenutni rad pa da se iskljuci/restartuje, nema poruke da ce se restartovati za xx sekundi, nema nista slicno, i nisam stigao sve da procitam kad se zacrni i poce restart celog kompjutera, isko je pisalo da ce se Windows restartovati - znaci, kao da sam ukljucio kompjuter.

Nije bilo onog Windows plavog prozora, samo crno na oba monitora (a uredno je prvo ukljucen "levi" pa ubrzo i "desni" monitor, kao i uvek...) i hard drlja a dioda za hard konstantno svetli, ni ne treperi. Otprilike tridesetak sekundi. Onda je opet restartovan kompjuter. I sve isto, crni ekrani i drlja hard ali malo duze a krace od minut. Opet restart kompjutera pa je bilo sve normalno, i "plavi Windows prozor" i dodje do lock skrina ali ga ne prikaze nego napise "Restart" kao kad se redovno restartuje Windows. Nakon tog restarta je sve uobicajeno, kao da nista nije bilo. Sve radi normalno i nikakva dalje poruka nije izasla. Eto. :)

--- -- -

Citat:
Goran Mijailovic: Muzičari su puni ovakvih priča, kao što je Šćekina :)
Pre dosta godina sam održavao kompove lokalnim muzičarima (od kojih neki btw sada i nisu više lokalni), a neke poznajem i samo preko neta, ali uvek se gremlini javljaju kod njih :)))

Uglavnom su sve te price tacne. Samo treba znati, a verovatno si to iskustvo u tom kontaktu i imao, da se vecina tih prica desava zato sto su na istom kompjuteru instalirani i programi koji sa muzikom nemju nikakve veze a koriste na neki nacin zvucnu karticu. Tu je inace problem jer su ASIO drajveri malo "mušičavi" po tom pitanju... zato se vec godinama kod mene u oba Studija na kompjuterima nista ne instalira sto nema veze sa muzikom, a nisu povezani ni na Internet (oni koji su za rad). I nema problema. A noviji bazicni programi/software za muziku su svi original i potpuno su drugaciji nego nekada... :)


Pozdrav!
[ balavi @ 26.10.2014. 23:03 ] @
windoze 10 sam instalirao na malo starijoj mašini, imam još jednu koja mi je radna mašina, tako da , pokušaću da ispratim 10-ku do finalne verzije ...

tako sam uradio i sa 7-com, i nikada nisam imao problema sa njom, ali morao sam da je skinem kada je izašla finalna verzija i počela da se plaća ...
[ jolemisa @ 26.10.2014. 23:22 ] @
Citat:
jolemisa:
Citat:
calexx:
Ovo je baš probna verzija i red je da se apdejtuje kako nailazi. Što si onda instalirao, ko zna šta će dalje da promene?? A nije nemoguće da ti jednom samo prijavi da se apdejtovao, hteo ti ili ne.

Ja ću da odustanem, malopre otvorim Pendžere a ono grafika očaj, mislim da u device manageru uopšte nije ni imao display ... posle restarta sve opet normalno. Sad ću da vratim 8.1 (koliko da budem u toku) a ovo ponovo dobija svoje mesto kada se pojavi neka verzija za korisnike a ne tehnička varijanta.

Instalirao sam ga da isprobam kakve su mu mogucnosti,a za apdejt mi se nije ni jednom ponudilo,tako da nisam nista ni pokusavao.A i ja cu da se vratim Win.8.1,ovo je cista proba.Meni je i 8.1 radio dobro.

Evo sad sam proverio i kod mene stoji automatski apdejt,ali nema nikakve promene jos je verzija 9841.Neznam mozda je zbog toga sto sam je digao preko 8-ce.
[ calexx @ 27.10.2014. 08:30 ] @
Automatski apdejt je kod svih i ne može da se isključi (valjda) ali ovaj apgrejd dolazi na drugi način. Možeš da ga sam pokreneš iz ... kako beše, PC Settings/update ili tako nekako a mislim da se automatski pokreće ako je podešeno ono redovno održavanje. Čak mi se čini da i to ne može da se isključi pa valjda ako je komp tada uključen, ono krene a ako nije, možda i preskoči. Promeni to sa 02:00 na neko sadašnje vreme pa sačekaj, možda samo krene.

Posle nekoliko restarta sa smajlijem, problema sa drajverima koji su nekako proradili ali je ipak i posle bilo restarta, jučerašnjeg podizanja takoreći bez grafičke u device manageru ... windows 10 će da ostane onima koji hoće da ga testiraju a ja sam sinoć vratio 8.1. Jeste to na laptopu koji je nebitan ali ga u poslednje vreme malo više koristim a ne bih voleo da mi brlja ako kojim slučajem hoću da uradim nešto na windowsu.
[ Sceka @ 27.10.2014. 13:58 ] @
Ma problem (ako uopste ima problema jer je ipak o tehnickom privjuu rec?!) je u tome sto u stvari nista ne brlja u samom radu. Pricao sam danas sa nekolicinom ortaka koji su instalirali ovu desetku, svi se slazu da im sve radi besprekorno i samo je rec o toj nekoj cudnoj varijanti koju svi osecaju a ne remeti sam rad ni u jednom programu. Verovatno je razlog taj sto stalno nesto skida i salje, pretpostavljam "svom gazdi". To je ok, svi koji su instalirali su svesni toga da se sve, svaki klik i ostalo, registruje i kao informacija salje i da se 'svasta nesto' dovlaci, instalira, menja u hodu... i dobro je sto ne remeti rad. Samo je sam osecaj malo "hajmo reć" (sto bi rekli 'rvati) cudan i mozda cak i po malo neprijatan jer se to ranije nije desavalo.

Meni licno je problem to sto ne vidim neku drasticnu razliku. Pa cak ni veliku razliku. Mozda ne gledam dobro ali ja ne vidim nikakvu razliku, odnosno, par vizuelnih sitnica koje su meni potpuno nebitne i to je to.

E da, ima jedna stvar koja me bas nervira. Hoverovanjem direktno na Start se ne "dize" (uvek mi je ukljucen "auto hide the taskbar", po navici) taskbar ili kao na 8.1 samo Start nego mora da se kursor pozicionira u desno bar do prve "redovne" ikone. Pretpostavljam da je samo navika u pitanju, kod mene bar, i da to drugima ne smeta ali meni bas smeta jer relativno cesto koristim desni klik na Start-u...

Kako god, necu vracati 8.1 dokle god je moguce, pretpostavljam do izlaska ostalih verzija pa onda zvanicna...


Pozdrav!
[ calexx @ 27.10.2014. 18:10 ] @
Meni je dovoljan problem u radu što se par puta resetovao uz smajli a jednom startovao kao da nema grafičke. Prva verzija solidna, ova nova krš. Ako ne urade brzo ispravke, svi će da pobegnu od ovoga.
[ jolemisa @ 27.10.2014. 22:03 ] @
Nisam bas mnogo provodio vremena na Win 10,pa se verovatno to i ne desava kod mene,ali ako bude pocelo,sledi vracanje na 8.1.Dovoljno mi je to sto si napisao da ti se desava,da ne razmisljam o duzem zadrzavanju na tom OS-u.
[ Sceka @ 27.10.2014. 23:35 ] @
Pa desetka, ova o kojoj pricamo, i nije SO u pravom smislu tog pojma. Jeste Operativni Sistem ali niti je zvanicna verzija niti to moze biti. Jednostavno tehnicka varijanta/proba onoga sto ce jednog dana biti.

--- -- -

I dobro je sto postoje ovakvi pregledi koje "obicni", klasicni korisnici kompjutera mogu da pogledaju i probaju sve sto ih zanima. Ranije to nije bio slucaj, moralo se cekati da izdje zvanicna verzija pa kad izadje mora da se kupi ili koristi pratsko izdanje koje uglavnom nije radilo dobro...

Inace sam ja uvek bio protiv tog i takvog piratisanja u stilu "vazno je da razbijemo jer to je izazov a kako radi nije mnogo bitno". To je dosta doprinelo misljenju koje je oformljeno kod naroda, generalno misljenje, da Windows lose radi i da je to jako los OS. Svako ko je imao CD na kompjuteru je mogao da instalira Windows 95 (kao neki pocetak, u stvari prekretnica po mnogim pitanjima u odnosu na Windows 3.1... mada je pocelo jos sa Windows-om u odnosu na DOS ali je to malo drugacija prica...) i desavalo se da se trazio "dobar primerak" ili "dobra verzija" u smislu piratske verzije. Sve to je i dan danas slucaj sa Windows 7, i danas se razmenjuje ta neka "dobra verzija, provereno radi a razbio je xxx...". ...

Generalno, Windows kao OS nikada nije bio los za klasicno kucno koriscenje, ni malo los. Sami korisnici su ti koji su inace koriscenje kompjutera po malo "izvitoperili" na razne nacine - a sve to trazeci u stvari samo i iskljucivo da se sve u vezi koriscenja kompjutera prilagodjava svakom pojedincu i to do nivoa koji je cesto nerazumljiv i besmislen. Odgovor je bio odlican, softver se generalno unapredio za kratko vreme toliko da je prerastao zelje korisnika, i to visestruko. Tako da danas imamo situaciju da je svaki softver daleko napredniji od korisnika (i dalje pricam o klasicnom kucnom korisniku!). Ni jedan klasicni kucni korisnik ne moze da iskoristi pun potencijal Office-a, Photoshop-a a vecina ni najobicniji softver za gledanje filmova ne upotrebljava nista vise od onoga sto je po difoltu namesteno, klasican kucni korisnik ni Internet ne upotrebljava na nacin koji prevazilazi desetak procenata mogucnosti. Da ne navodim dalje, narocito nema potrebe na ES-u.

Ali i dalje vazi neko nezvanicno, odomaceno, uvrezeno... misljenje da Windows OS ne valja. I sada, kad se Mikrosoft "otvorio" toliko da daje na uvid ono sto jos nije gotovo (pri tom radi sve sto treba da radi!) opet ne valja.

I tako...


Pozdrav!
[ calexx @ 28.10.2014. 00:43 ] @
Ponoviću ti kraj ove tvoje priče čim se budeš odjavio sa testiranja jer desetka ne valja. ;)
[ jolemisa @ 28.10.2014. 21:58 ] @
Evo danas sam bio ceo dan na Win 10 i apdejtovao se na novu verziju 9860.Malo cu da isprobam kako funkcionise,ali cu se ipak vratiti na 8.1
[ jolemisa @ 28.10.2014. 22:32 ] @
Aaa,mnogo je sporiji nego prethodna verzija,baguje pri izlasku na internet,sporije otvara programe.ako misle da ce im ovo proci mnogo grese.
[ ChanMaster @ 29.10.2014. 19:51 ] @
Danas skinuo verziju 9841 upravo zavrsila instalacija.

Pri gledanju Meny-ja upade mi u oci ikonica za vreme, pisano cirilicom (BPEME)...

Gledam i pitam se, odkud ovaj zna da znam srpski?

Konektujem se na NET i kliknem ikonicu, podesim lokaciju za Austriju i ono isto. Cirlica VREME KISA ITD ostalo na

engleskom...

Jel i kod vas tako?
[ mr. ako @ 31.10.2014. 05:19 ] @
Meni se oduvek najvise svidjao Windows 93. To je verovatno najzanimljivija verzija Win operativnog sistema. :)


http://www.windows93.net/


(ovih dana je aktuelno Halloween izdanje, inace je normalna verzija)