[ agasoft @ 25.07.2014. 15:31 ] @
netbook je došao sa windows 7 starter sistemom.
Kasnije sam instalirao ultimate sa fleša, bez problema.
Korisnik sada želi da postavim xp.
Međutim, to je nemoguće.
Napravio sam butabilni fleš, koristio sve moguće alate za to, fleš ima sve datoteke koje se nalaze i u iso slici i na disku sa sistemom.
Raspored podizanja je u biosu dobro namešten, ali kakav god bio nema uspeha.
Trenutno je prvi fleš, pa hard disk.
Prilikom pokretanja boot sa fleša, umesto standardnog instalacionog okruženja, ja dobijam poruku, nešto tipa, windows could not start because the following file is missing or corrupt.
Hal.dll.
Guglao sam o ovom problemu, probao skoro sve što su ljudi predložili i uspeli, pravio na flešu boot.ini datoteku, menjao brojke i particije, ništa nije pomoglo. Uvek ista poruka.
Instalacija operativnog sistema nije oštećena, sasvim je ispravna.
Obrisao sam i particiju za spasavanje, jer je nekima to bio problem.
Na kraju, kao poslednji pokušaj, obrisao sam i sve moguće particije, ali poruka je uvek ista i ukazuje na datoteku iz fascikle system32 koja logično ne postoji na hard disku. Sa fleša normalno podižem i windows 7 i windows 7 PE.
Ako ima neko pametan, neka me prosvetli.
[ Miroslav Cvejić @ 25.07.2014. 15:45 ] @
Teraj tog korisnika u tri lepe, da izvineš.
Zašto kupuje nov računar a hoće OS star preko deceniju?

Ili mu daj XP u VM ili nek kupi neki polovan netbook od pre 8-10 godina :)
[ agasoft @ 25.07.2014. 16:01 ] @
zato što misli da će xp brže raditi na atomu od 1.66 giga i 2 gb rama.
Netbook je star dve godine, ali sve na stranu, ovo je prvi računar koji mi ne dozvoljava da mu radim ono što hoću, čak i bez particija i aktivnog sistema.
:)
Korisnika da teram sa sve ovim u tri fine, tako će možda proraditi.
[ bakara @ 25.07.2014. 16:15 ] @
Citat:
agasoft: zato što misli da će xp brže raditi na atomu od 1.66 giga i 2 gb rama.

meni na takvom racunaru radi W8.1, i to radi brze od W7.
XP mi nije ni pao na pamet.
[ agasoft @ 25.07.2014. 16:23 ] @
hmm, sve je moguće. Ovde 7 radi onako, nov sistem bez bilo kakvog bloadware, radi sporije, ja iskreno nikako nebih bio zadovoljan tom mašinom da je moja čak ni za najosnovnije potrebe. A 8.1 nisam još isprobao.
[ bojan_bozovic @ 25.07.2014. 17:10 ] @
A da isključiš malo Aero, pa da javiš kako je? Meni sasvim fino radi na 2-3Gb.
[ agasoft @ 25.07.2014. 17:14 ] @
ovde nema 3 gb. Samo 2 a procesor je intel atom, ništa na 1.66 ništa spektakularno.
Sve je isključeno, klasična tema windowsa, i to bez antivirus i zaštitnih programa.
Procesor je tu problem, nebi baterija trajala 8 do deset sati.
[ bachi @ 25.07.2014. 19:31 ] @
Flashuj najnoviji BIOS, pa u njemu stavi da je IDE mode, za boot umesto secure/efi stavi legacy mode, pa probaj ponovo.

Takođe, ne znam koja ti je instalacija XPa u pitanju, ali ako je sa integrisanim SATA drajverima, to ume da pravi problem, probaj čist XP Sp3 instalacioni disk.

Ako laptop ima USB 3, a XP instaliraš sa flasha, disabluj USB 3.0 u BIOSu (pa posle instalacije enabluj) i generalno se igraj sa USB opcijama za legacy mode i slično.

Pozajmi od nekog externi USB DVD uređaj, pa probaj da instaliraš XP sa CDa...

Ako ništa ne upali, onda jednostavno XP ne može na taj laptop, do sada sam imao jedan takav slučaj isto sa HPom (drugi 15' model), jednostavno nije htelo.

I da, Windows 7 Home Basic leti na Atomu sa 2GB RAMa, pogotovo sa isključenim Aerom, provereno iz ličnog iskustva. :D Takođe za browser mu staviš Pale Moon optimizovan za Atom procesore http://www.palemoon.org/palemoon-atom.shtml i ima da radi ko zmaj.

Anti virus onaj Windowsov security essentials i tako.

Mislim, od takve mašine se ne može očekivati bog zna šta...
[ Horvat I @ 25.07.2014. 20:29 ] @
I moj Samsung sa xp-om poleti, spreman za rad za manje od 10" (sa sdd)
[ bachi @ 25.07.2014. 21:01 ] @
XP i SSD?
[ agasoft @ 25.07.2014. 21:55 ] @
ovo je neki šlogirani bios za mentole. Pola opcija nema, boot mode ni na kraj pameti, a kamo li ide mode ili šta god.
Ima svega par opcija unutra. Možda bi posle fleša bio normalniji, ali je ovo verovatno uefi samo, bez izbora.
[ agasoft @ 26.07.2014. 22:05 ] @
ljudovi, samo da javim da sam uspeo, prateći uputstva odavde, možda nekom koristi.
h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-Systems-and-Software/How-to-install-Windows-XP-from-USB-flash-drive/m.p/529005
[ cubric @ 26.07.2014. 22:09 ] @
Ako je samo UEFI pokusaj da pokrenes "WinPE" pa iz njega butuj taj XP. Kao drugu opciju mozes da stavis "rEFInd Boot Manager" pa iz njega butujes sta hoces i naravno instaliras XP.