[ emperor @ 21.12.2001. 19:00 ] @
Dakle ovako potrebno mi je upustvo za podesavanje utp mreze sa switchom . ako neko zna de ima ne natu nesto o tome bilo bi lepo kada bi mi opstavio link . nisam se jos sretao sa time pa me interesuje ....





[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 08.01.2002 u 06:46 PM GMT]
[ emperor @ 21.12.2001. 22:14 ] @
da li treba neka podesavanja oko switch-a i da li neko moze da mi kaze koji mi kabal treba ....


daj jel gleda ovo neko
[ BrainBug @ 24.12.2001. 11:27 ] @
Nisu potrebna nikakva podesavanja oko Switcha!Gurnes uplink kablic izmedju (shielded UTP)servera i switcha....takodje isti kabl do HUB-a...a HUB-a do korisnika ide obican datakabl (UTP) i naravno posle zavisi od toga dal ces da postavljas kutijice ili direktno da ga guras u mrezne kartice!Postoji jedna mala forica izmedju HUB-a i Switcha kada ih spojis ... na HUB-u ima jedna mali prekidac na glavnom panelu koji treba pritisnuti ako taj HUB nije jedini u mrezi a ako jeste onda ne moras nista da diras!!!
[ BrainBug @ 24.12.2001. 11:32 ] @
Ako treba data kabl (od HUB-a do racunara) imam povoljno za tebe celu kutiju....samo se javi na mail...
[ DjordjeRd @ 26.12.2001. 20:18 ] @
Ovde ima par netacnih/nepreciznih izjava. SVE racunare, dakle mrezne karte, treba ukljuciti u obicne portove na switchu, nikako u uplink. Uplink port je obicno dupliran prvi port od switcha na kome su zamenjeni, ukrsteni, pinovi 1 i 3, i 2 i 6. Sluzi da se switch poveze na hub, npr, bez pravljenja cross-connect kabla.
Nijedan kabl ne mora da je STP(shielded). STP povecava performanse mreze ali samo na jako velikim brzinama=nepotrebno za standardne primene.

Od pribora ti trebaju:
1. UTP kabl
2. RJ-45 konektori
3. Kljesta za RJ-45

Ako ides na varijantu sa uticnicama:
4. Uticnice za RJ-45 (oznaka?)
5. Patch panel
6. Crone alat za ranziranje zica. Neki to zovu `krimpaljka`...
7. Kanalice za vodjenje kablova. Jeftino a korisno&estetski.

Evo jedan dovoljan link za kabliranje:
http://www.netspec.com/helpdesk/wiredoc.html

Na uticnicama i pacth panelu imaju obojene sheme za ranziranje. Obicno se koristi B shema i samo navali ako nisi dalton...

Javi se sa konkretnijim problemima slobodno...
[ MoHicAn @ 28.12.2001. 20:20 ] @
Sta vi bulaznite
kolko ja vidim covek oce samo da poveze nekoliko komopova u mrezu preko switcha !!!

sta razvlacite tu o povezivanju switch-a i hub-a itd itd .....
[ boki @ 15.03.2002. 12:09 ] @
ma samo uzmes UTP kablove, s jedne strane ubodes u komp, sa druge u switch i eto (sto se hardvera tice)