[ jankobg84 @ 01.08.2014. 22:25 ] @
S obzirom da sa dvoje komsija delim internet od 2006. godine i to postaje iritantno, jer cim neko nesto skida, ovi drugi mogu samo da se mole da sto pre skine to, da bi mogli bilo sta na internetu da rade, zelim da kupim neki TP-LINK router (50-100 evra max), kod kog moze da se ogranici download i upload...posto je ruter kod mene, samo mu ja imam pristup.

Ako moze neki predlog (moze i neki drugi ako ima bolji router od tp-linka za to) i ako moze samo malo uputstvo kako to odraditi, posto nikad nisam radio tako nesto...

Unapred hvala!!!
[ jankobg84 @ 02.08.2014. 12:07 ] @
Uzeo bih TP-Link TD-VG3631 povecao bih u PTT-u paket za adsl na 5120/1024...

Komsijama bih ostavio po 50kb download i po 10kb upload, a za sebe bih ostavio preostalu brzinu za uredjaje u stanu.

Interesuje me kako treba popuniti ova sva polja...Pa ako moze pomoc...?




[ Mile-Lile @ 02.08.2014. 20:13 ] @
Janko ne bih da te obezhrabrim ali taj ti ruter neće završiti posao.
Nije dovoljkno samo da podeliš propusnu moć jer čim poteraš neki torrent veliki broj konekcija će ti praviti problem.
Meni je svaki internet bez QoS totalno neupotrebljiv ma koju "brzinu" imao...
Za te pare koje si naveo 50-100 evra možeš da kupiš solidan ruter. Mikrotik je jako dobar i ima odličan "cost to benefit ratio" ali nije za početnike...
Uvek bih ti preporučio tplink sa DDwrt-om... tp link ima jeftine rutere. ugrađuje atheros čipove koji su neprikosnoveni za wifi...
ne znamkako si povezan sa komšijom ali čak i 740n sa ddwrt-om bi ti završio posao u smilu podele bandwidtha i QoS... on je 1600 din.
Možeš napraviti posebne VLAN-ove na njemu i primeniti posebne klase QoS za svaki VLAN. U okviru svakog VLAN-a napraviti prioritizaciju servisa preko L7 i nDPI filtera...
Čak ima i opciju da deli ravnomerno propusnu moć na broj korisnika u datom trenutku...
Dobro prouči sve, dobićeš ovde još neki savet ali ne zaleći se i ne bacaj pare... Jer nije dovoljno samo da daš pare za neki ruter ako ne znaš da ga pravilo podesiš izgubićeš dosta živaca...
Tendencija u internet svetu je da se sav saobraćaj enkriptuje... sad i p2p, youtube, facebook i mnogi drugi servisi idu preko https protokola... ako ruter nije u stanju da prepozna taj saobraćaj neće ti ni raditi QoS... stara priča port=aplikacija više nije održiva...
[ jankobg84 @ 02.08.2014. 21:26 ] @
Mile-Lile, svi imamo direktnu vezu sa ruterom, njihovi kablovi idu preko krova i dolaze do rutera kod mene...a moji logicno idu isto direktno u ruter...IMam tp-link td-w8950nd, ali mislim da on ne moze da odradi ono sto si ti sve ispisao, u svakom slucaju izgleda da je sve to mnogo komplikovanije nego sto mi je izgledalo, pa cu najverovatnije ostaviti ovako kako jeste...posto ono sto si ti napisao, svakako sam ne bih znao da odradim :)...tebi puno hvala...